Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. 

Ψαχνω για αγορα κλιματιστικου μεχρι 900€. Μπορειτε να με βοηθήσετε; το χρειάζομαι για χειμωνα και καλοκαίρι. Το σπίτι εχει τις παρακάτω προδιαγραφές. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Screenshot_20210525_135757_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θα βάλεις το asyg24klca ( που έχω) του οποίου η εξωτερική είναι λίγο μεγαλύτερη απ' την εξωτερική μονάδα του carrier 9000btus (που επίσης έχω).

Για βγάλε μία φωτογραφία του χώρου που θα μπει και μέτρα τις διαστάσεις. 

Εννοείται θα χρειαστείς και 16αρα πρίζα ή παροχή ( ασφάλεια).

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, αλλά επειδή το budget ξεφεύγει αρκετά από τα δεδομένα μου, μήπως υπάρχει κάτι φθηνότερο, έστω και με χαμηλότερη απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, αλλά επειδή το budget ξεφεύγει αρκετά από τα δεδομένα μου, μήπως υπάρχει κάτι φθηνότερο, έστω και με χαμηλότερη απόδοση;

 

Το αντίστοιχο 18αρι.

34 λεπτά πριν, KenshinHimura είπε

Καλησπερα. 

Ψαχνω για αγορα κλιματιστικου μεχρι 900€. Μπορειτε να με βοηθήσετε; το χρειάζομαι για χειμωνα και καλοκαίρι. Το σπίτι εχει τις παρακάτω προδιαγραφές. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Screenshot_20210525_135757_com.android.chrome.jpg

Θα πρέπει να μας βάλεις τον υπολογισμό από τον χώρο που θες να καλύψεις όχι όλο το σπίτι.

Επίσης προσπάθησε να απαντήσεις όλες τις ερωτήσεις στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα βάλεις το asyg24klca ( που έχω) του οποίου η εξωτερική είναι λίγο μεγαλύτερη απ' την εξωτερική μονάδα του carrier 9000btus (που επίσης έχω).

Για βγάλε μία φωτογραφία του χώρου που θα μπει και μέτρα τις διαστάσεις. 

Εννοείται θα χρειαστείς και 16αρα πρίζα ή παροχή ( ασφάλεια).

 

Η μία λύση είναι να βάλεις κάτι ακριβό και υποτίθεται αξιοπιστο πχ Fujitsu ή να πας σε μεγάλη εγγύηση πχ Toshiba, Inventor, TCL.

Ευχαριστώ!!! Μου αρέσει το Sorai Edge, αλα διάβασα ότι κάνει αρκετό θόρυβο (συστολή/διαστολή) και σε μερικούς στο silent mode ενα σφύριγμα (υπάρχει και youtube video) κανείς εδώ που το έχει, γνώμες? Μου αρέσουν τα χαρακτηριστικά, ειδικά το ότι είναι κατά της μούχλας και ότι καθαρίζει αυτόματα.

Fujitsu ψιλό ανύπαρκτα, δεν έχω βρει γνώμες, από παλιά μόνο ξέρω ότι ήταν πάντα αξιόπιστα, αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vorpal είπε

Ευχαριστώ!!! Μου αρέσει το Sorai Edge, αλα διάβασα ότι κάνει αρκετό θόρυβο (συστολή/διαστολή) και σε μερικούς στο silent mode ενα σφύριγμα (υπάρχει και youtube video) κανείς εδώ που το έχει, γνώμες? Μου αρέσουν τα χαρακτηριστικά, ειδικά το ότι είναι κατά της μούχλας και ότι καθαρίζει αυτόματα.

Fujitsu ψιλό ανύπαρκτα, δεν έχω βρει γνώμες, από παλιά μόνο ξέρω ότι ήταν πάντα αξιόπιστα, αυτό.

 

Δες και το shorai premium.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Vorpal είπε

Daisikai 9 Vs. Edge/Premium? νομίζω τα edge είναι πιο καινούργια, αλλα το 9 είναι το flagship?

Εννοείται daisekai.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάνω tag στον @argitt που έχει το bora. Λογικά κάποια ρύθμιση θα είναι.

Ευχαριστώ. Μακαρι να το δει.

Κατι τελευταίο αν μπορείς να βοηθήσεις, για ενα 9αρι κλιματιστικο για υπνοδωμάτιο.

Με ενδιαφέρει κυριως ο θορυβος. Δηλαδη θελω να εχει λειτουργία quiet, αν ειναι δυνατον να σβήνει η εσωτερικη μοναδα. Μεχρι 500 ευρω οριο.

Σκέφτομαι αυτο

Panasonic CS-FZ25WKE/CU-FZ25WKE White - Skroutz.gr

Το οποίο γραφει 20db.

Αν εχεις κατι αλλο να μου προτείνεις θα βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω το Toyotomi Izuru TRN/TRG-871ZR .
Εχω  ομως την εξης απορια για την καταναλωση ρευματος.
Παιζει ρολο σε τι ταχυτητα βαζω τους ανεμιστηρες;  Δηλαδη εγω θελω τωρα το καλοκαιρι να το εχω στους 23 βαθμους αλλα αντι να ρυθμισω τα ανεμιστηρακια στo Low-Medium  θελω να το εχω μονιμος στο Medium- High
(οι σκαλες τους ειναι οι εξης : Low, Low-Medium, Medium, Medium-High, High) .
Αν γνωριζει κανενα ατομο αν παιζει ρολο  στην καταναλωση ρευματος οι σκαλες των ανεμιστηρων, θα με βοηθουσε πολυ να ξερω τι να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Το αντίστοιχο 18αρι.

Επειδή δε μπορώ να ξεφύγω παραπάνω από 450 ευρώ, θα ήθελα μια συμβουλή για ένα δωδεκαρι έστω, σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Επίσης, αναρωτιέμαι αν τυχόν υπάρχει περίπτωση να βγουν προσφορές του στιλ "επιστροφή 20% σε πόντους Εθνικής, alphabank, κτλ, ή/και εκπτώσεις, ώστε να δω αν αξίζει να περιμένω λίγο ή όχι πριν αγοράσω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, atrias είπε

έχει κανείς άποψη για τα midea xtreme save (το "σκέτο" ή το lite)

Καλό φαίνεται στα χαρτιά.

3 ώρες πριν, Shine_In_The_Night είπε

Κατι τελευταίο αν μπορείς να βοηθήσεις, για ενα 9αρι κλιματιστικο για υπνοδωμάτιο.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

1 ώρα πριν, enteacher04 είπε

Επειδή δε μπορώ να ξεφύγω παραπάνω από 450 ευρώ, θα ήθελα μια συμβουλή για ένα δωδεκαρι έστω, σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Επίσης, αναρωτιέμαι αν τυχόν υπάρχει περίπτωση να βγουν προσφορές του στιλ "επιστροφή 20% σε πόντους Εθνικής, alphabank, κτλ, ή/και εκπτώσεις, ώστε να δω αν αξίζει να περιμένω λίγο ή όχι πριν αγοράσω κάτι

Θες να δώσεις 450€ για ένα μηχάνημα που λογικά θα είναι ανεπαρκές και άρα είναι σαν να τα πετάς;

Τουλάχιστον δες αυτό που με επιστροφή πάει 440€ και ανεβαίνει πάνω από 14500btus.

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-i-x1-12n8d0-o-wifi/1519286

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια παρακαλώ για αγορά κλιματιστικού. 

 

Ποσό που διαθέτουμε : 1200€

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή σε ψύξη

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 37τμ σαλόνι-τραπεζαρία

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 40C το καλοκαίρι και -5C τον χειμώνα

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, σχετική δροσιά το καλοκαίρι

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: (θα βάλω τις τιμές όταν θα έχω πρόσβαση σε υπολογιστή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, akatsuki είπε

Μια βοήθεια παρακαλώ για αγορά κλιματιστικού. 

 

Ποσό που διαθέτουμε : 1200€

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή σε ψύξη

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 37τμ σαλόνι-τραπεζαρία

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 40C το καλοκαίρι και -5C τον χειμώνα

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, σχετική δροσιά το καλοκαίρι

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: (θα βάλω τις τιμές όταν θα έχω πρόσβαση σε υπολογιστή)

12αρι θέλεις λογικά.

Στο 10ο ερώτημα τι αποτέλεσμα βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι 15τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Λάρισα με 33C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πολυκατοικία του 1970 με αλλαγμένα κουφώματα σε συνθετικά στο κέντρο της πόλης. 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες
    4031.99
    Watt
    3467.51
    KCal/h
    268.80
    Watt/m2
    231.17
    KCal/h/m2
                 23 βαθμούς

Επεξ/σία από VRaCh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...