Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε email με το newsletter του eShop, βλέπω σε προσφορά το Samsung AR12TXFYAWKNEU 12000 BTU, στα 489 ευρώ. Στο skrourz είναι πολύ παραπάνω η τιμή του, άρα φαίνεται προσφορά, αλλά δεν ξέρω πχ μήπως είναι παλιό μοντέλο και η τιμή στο skrourz έχει ξεμείνει από παλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/6/2021 στις 3:38 ΜΜ, liakjim είπε

Τι σε μπερδεύει;

Το Siesta είναι το φθηνό μοντέλο. Θα το δεις atxc35b ή ftxc35b . Ουσιαστικά το ίδιο μοντέλο αλλά με διαφορετικές οδούς πώλησης (πχ atxcb συνήθως σε μεγάλες αλυσίδες και ftx35b από δίκτυο daikin και ειδικά από blue dealer ώστε κατά περίπτωση να έχουμε 5ετή εγγύηση).

Στην αγορά έχει έρθει το atx35c / ftx35c που είναι η νέα σειρά (μετά το b).

Μετά πάμε στο perfera με αντίστοιχο σκηνικό.  

Το Siesta ATXC35B είναι στα 600.00€ από τον Κωτσόβολο και 100.00€ κάτω στο Skroutz, να υποθέσω και στις 2 περιπτώσεις 3 έτη εγγύηση; Εφόσον θα βρω δικό μου τεχνικό, δεν αξίζει να το πάρω καλύτερα από εκεί;

Στο Skroutz υπάρχουν κλιματιστικά με διαφορετικές κωδ. ονομασίες και στη σύγκριση έχουν διαφορές στο βαθμό ψύξης - θέρμανσης, εκεί αξίζει να το κοιτάξω ή όλα είναι με μικρή διαφορά το ίδιο;

Σε ένα blue dealer - δίκτυο Daikin θα βρω ένα κλιματιστικό με 5 έτη εγγύηση σε αυτό το μπάτζετ ή αρκετά παραπάνω; Αν δηλαδή κάποιος το πουλάει στην ίδια τιμή του Κωτσόβολου αξίζει να το πάρω από εκεί, ποιος ο λόγος να επιλέξει κάποιος την γνωστή αλυσίδα; Blue dealer μπορεί να είναι κάποιος και μέσα από το skroutz ή είναι καταστήματα που τα βρίσκεις μέσα από την Daikin;

Το C από το B τι διαφορά μπορεί να εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Το Siesta ATXC35B είναι στα 600.00€ από τον Κωτσόβολο και 100.00€ κάτω στο Skroutz, να υποθέσω και στις 2 περιπτώσεις 3 έτη εγγύηση; Εφόσον θα βρω δικό μου τεχνικό, δεν αξίζει να το πάρω καλύτερα από εκεί;

Στο Skroutz υπάρχουν κλιματιστικά με διαφορετικές κωδ. ονομασίες και στη σύγκριση έχουν διαφορές στο βαθμό ψύξης - θέρμανσης, εκεί αξίζει να το κοιτάξω ή όλα είναι με μικρή διαφορά το ίδιο;

Σε ένα blue dealer - δίκτυο Daikin θα βρω ένα κλιματιστικό με 5 έτη εγγύηση σε αυτό το μπάτζετ ή αρκετά παραπάνω; Αν δηλαδή κάποιος το πουλάει στην ίδια τιμή του Κωτσόβολου αξίζει να το πάρω από εκεί, ποιος ο λόγος να επιλέξει κάποιος την γνωστή αλυσίδα; Blue dealer μπορεί να είναι κάποιος και μέσα από το skroutz ή είναι καταστήματα που τα βρίσκεις μέσα από την Daikin;

Το C από το B τι διαφορά μπορεί να εχει;

Τα ATX και FTX είναι το ίδιο μηχάνημα (από όσο μπορούμε να ξέρουμε).

Τα ΑΤΧ δεν μπορείς να τα καταχωρήσεις στο site της daikin με ότι σημαίνει αυτό για την υποστήριξη.

Tα FTX ναι, αρκεί να είναι από blue dealer. Μπορείς να βάλεις και έξτρα εγγύηση και κάποιοι έχουν 5 χρόνια αντί για τα 3 των ATX.

Τα blue dealer καταστήματα είναι στo site της daikin.

Προσωπικά πήρα το ATXC25B γιατί μου βγήκε μόλις 350€ εγκατεστημένο.

Δεν ξέρουμε τι διαφορές έχει το C από το B. Ποιο πολύ για facelift μου κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνεχεια της αναζήτησης για κλιματιστικα σε μικρες κρεβατοκαμαρες με υπερσυγχρονα ομως κουφωματα και μονώσεις  θέλω την γνώμη σας για το ακόλουθο μηχανημα:

Panasonic CS-FZ25WKE/CU-FZ25WKE.

Παρατήρησα ότι εχει καλές κριτικές, ειναι αθόρυβο και με r32 ψυκτικό υγρό όμως κυρίως έχει μεγάλη απόδοση στην θέρμανση κάτι που με ενδιαφέρει ιδιαιτερα μια και θα αποτελεσουν το μοναδικο -για την ωρα - μέσω θερμανσης των δωματιων αυτων.

Μου εχουν ηδη προταθει αυτά παραπανω:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Σε συνεχεια της αναζήτησης για κλιματιστικα σε μικρες κρεβατοκαμαρες με υπερσυγχρονα ομως κουφωματα και μονώσεις  θέλω την γνώμη σας για το ακόλουθο μηχανημα:

Panasonic CS-FZ25WKE/CU-FZ25WKE.

Παρατήρησα ότι εχει καλές κριτικές, ειναι αθόρυβο και με r32 ψυκτικό υγρό όμως κυρίως έχει μεγάλη απόδοση στην θέρμανση κάτι που με ενδιαφέρει ιδιαιτερα μια και θα αποτελεσουν το μοναδικο -για την ωρα - μέσω θερμανσης των δωματιων αυτων.

Μου εχουν ηδη προταθει αυτά παραπανω:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Προσωπικά θα προτιμούσα το Panasonic, ο λογος είναι οτι SCOP θερμης ζωνης στο ετικέτακι ειναι με φορτίο σχεδιασμού χαμηλότερο σε σχέση με το φορτίο σχεδιασμού της μέσης ζωνης.. Ισως είναι πιο ρεαλιστικό το νούμερο SCOP σε σχέση με το Carrier ειδικά αφου αναφέρεις "υπερσυγχρονα ομως κουφωματα και μονώσεις"

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω για την αγορά ενός μηχανήματος 24000btu είμαι μεταξύ αυτόν των τριών Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W Κλιματιστικό Air Condition 24000 BTU White - Skroutz.gr , Fujitsu ASYG18KMTA/AOYG18KMTA Κλιματιστικό Air Condition 18000 BTU White - Skroutz.gr , Daikin FTXP71M / RXP71M Κλιματιστικό Air Condition 24000 BTU White - Skroutz.gr. Για την daikin έχω μάθει ότι κατασκευάζει Τουρκία και ότι έχουν κάποια θεματάκια. Ο χώρος που θέλω να καλύψω αντιστοιχεί για 24000btu. Κάποια γνώμη - βοήθεια ; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sorento είπε

Καλησπέρα ψάχνω για την αγορά ενός μηχανήματος 24000btu είμαι μεταξύ αυτόν των τριών Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W Κλιματιστικό Air Condition 24000 BTU White - Skroutz.gr , Fujitsu ASYG18KMTA/AOYG18KMTA Κλιματιστικό Air Condition 18000 BTU White - Skroutz.gr , Daikin FTXP71M / RXP71M Κλιματιστικό Air Condition 24000 BTU White - Skroutz.gr. Για την daikin έχω μάθει ότι κατασκευάζει Τουρκία και ότι έχουν κάποια θεματάκια. Ο χώρος που θέλω να καλύψω αντιστοιχεί για 24000btu. Κάποια γνώμη - βοήθεια ; Ευχαριστώ 

Αφού λες ότι ο χώρος αντιστοιχεί για 24αρι τότε αυτομάτως βγάζεις εκτός το fujitsu που είναι 18αρι έπειτα αφού έχεις αμφιβολία για τα daikin τότε τα βγάζουμε off οπότε η επιλογή είναι εύκολη και την έχεις κάνει ήδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αφού λες ότι ο χώρος αντιστοιχεί για 24αρι τότε αυτομάτως βγάζεις εκτός το fujitsu που είναι 18αρι έπειτα αφού έχεις αμφιβολία για τα daikin τότε τα βγάζουμε off οπότε η επιλογή είναι εύκολη και την έχεις κάνει ήδη 

Συγνώμη λάθος για το fujitsu είναι αυτό Fujitsu ASYG24KMTA/AOYG24KMTA Κλιματιστικό Air Condition 24000 BTU White - Skroutz.gr 

Επεξ/σία από sorento
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2021 στις 5:43 ΜΜ, enteacher04 είπε

Σε email με το newsletter του eShop, βλέπω σε προσφορά το Samsung AR12TXFYAWKNEU 12000 BTU, στα 489 ευρώ. Στο skrourz είναι πολύ παραπάνω η τιμή του, άρα φαίνεται προσφορά, αλλά δεν ξέρω πχ μήπως είναι παλιό μοντέλο και η τιμή στο skrourz έχει ξεμείνει από παλιά

Δεν είναι τυχαίο που δεν βλέπεις να προτείνει κανείς samsung/lg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sorento είπε

Συγνώμη λάθος για το fujitsu είναι αυτό Fujitsu ASYG24KMTA/AOYG24KMTA Κλιματιστικό Air Condition 24000 BTU White - Skroutz.gr 

Εαν δε σε ενοχλεί το οικονομικό θα σου πρότεινα το Fujitsu και καλύτερα νούμερα έχει και όσοι έχουν εδώ Fujitsu λένε καλά λόγια αλλά το σημαντικότερο για μένα είναι ότι στο φορτιο σχεδιασμού στο ταμπελάκι θα δεις ότι 3χει μεγαλύτερο φορτιο στη μέση ζώνη και όχι όπως το μιτσου που έχει μεγαλύτερο φορτιο στη θερμή ζώνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spyros.s είπε

Σε συνεχεια της αναζήτησης για κλιματιστικα σε μικρες κρεβατοκαμαρες με υπερσυγχρονα ομως κουφωματα και μονώσεις  θέλω την γνώμη σας για το ακόλουθο μηχανημα:

Panasonic CS-FZ25WKE/CU-FZ25WKE.

Παρατήρησα ότι εχει καλές κριτικές, ειναι αθόρυβο και με r32 ψυκτικό υγρό όμως κυρίως έχει μεγάλη απόδοση στην θέρμανση κάτι που με ενδιαφέρει ιδιαιτερα μια και θα αποτελεσουν το μοναδικο -για την ωρα - μέσω θερμανσης των δωματιων αυτων.

Μου εχουν ηδη προταθει αυτά παραπανω:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Δεν έχουμε feedback για το συγκεκριμένο.

Το service manual είναι αυτό https://www.logicool-ac.com/wp-content/uploads/2020/03/CS-FZ-WKE-CU-FZ-WKE-Service-Manualuk.pdf

Βλέπουμε ότι έχει 210W ελάχιστα σε ψύξη και 190 σε θέρμανση. θα περίμενα λίγο καλύτερα για 9άρι. Ενδεικτικά το ATXC25B που έχω έχει περίπου 100W σε ψύξη και 140 σε θέρμανση. Μπορεί σε πραγματικές συνθήκες να δούμε πιο χαμηλά στο Panasonic.

Στην πράξη δεν ξέρουμε να σου πούμε πόσο καλό θα είναι σε ποιότητα θέρμανσης ή ψύξης. Διαισθητικά πιστεύω ότι για τον καλά μονωμένο χώρο σου, θα ανοιγοκλείνει από τα ελάχιστα αυτά watts όπου ένα κλιματιστικό με follow me θα έχει πιθανώς πιο στρωτή λειτουργία. Διαισθητικά πάντα.

Αν έχεις το κασέρι, πήγαινε για το Daikin Perfera FTXM25N / RXM25N9 το οποίο το έχουμε δει από μέλη να κινείται στην περιοχή των μόλις 60W!

3 ώρες πριν, sorento είπε

Καλησπέρα ψάχνω για την αγορά ενός μηχανήματος 24000btu είμαι μεταξύ αυτόν των τριών Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W Κλιματιστικό Air Condition 24000 BTU White - Skroutz.gr , Fujitsu ASYG18KMTA/AOYG18KMTA Κλιματιστικό Air Condition 18000 BTU White - Skroutz.gr , Daikin FTXP71M / RXP71M Κλιματιστικό Air Condition 24000 BTU White - Skroutz.gr. Για την daikin έχω μάθει ότι κατασκευάζει Τουρκία και ότι έχουν κάποια θεματάκια. Ο χώρος που θέλω να καλύψω αντιστοιχεί για 24000btu. Κάποια γνώμη - βοήθεια ; Ευχαριστώ 

Ψύξη, θέρμανση, χώρος;

Βασικά απατώντας στο παρακάτω λύνονται σχεδόν όλες οι απορίες (και μερικές φορές βγαίνει λαυράκι):

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχουμε feedback για το συγκεκριμένο.

Το service manual είναι αυτό https://www.logicool-ac.com/wp-content/uploads/2020/03/CS-FZ-WKE-CU-FZ-WKE-Service-Manualuk.pdf

Βλέπουμε ότι έχει 210W ελάχιστα σε ψύξη και 190 σε θέρμανση. θα περίμενα λίγο καλύτερα για 9άρι. Ενδεικτικά το ATXC25B που έχω έχει περίπου 100W σε ψύξη και 140 σε θέρμανση. Μπορεί σε πραγματικές συνθήκες να δούμε πιο χαμηλά στο Panasonic.

 

Τα  210W ελάχιστα σε ψύξη και 190 σε θέρμανση που δίνει ο κατασκευαστής είναι στην εξωτερική θερμοκρασία 35C (ψύξη) ,και 7C (θέρμανση).Οταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες αλλάζουν, η ελάχιστη κατανάλωση αλλάζει.. ποσο; δεν το ξερουμε.. μονο αν ειχαμε τους σωστούς πίνακες.. Δυστυχώς η σύγκριση που κάνεις με το Daikin δεν ειναι σωστή.(επειδη λες περίπου, φανταζομαι είναι με μετρητη κατανάλωσης οι ελάχιστες καταναλώσεις που δίνεις/συγκρίνεις)

Το μόνο που μπορούμε να συγκρίνουμε ειναι με τις αντίστοιχες καταναλώσεις που δίνει η Daikin (τις οποίες δεν τις βρηκα λιγο που έψαξα)

Επίσης απο οτι φαίνεται στο ευρος απόδοσης θέρμανσης (7C εξωτερική θερμοκρασια) το Panasonic πάει πιο χαμηλά σε σχεση με το Daikin Siesta

Panasonic : 2.730 btu/h

Daikin :  4.400 btu/h

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τα  210W ελάχιστα σε ψύξη και 190 σε θέρμανση που δίνει ο κατασκευαστής είναι στην εξωτερική θερμοκρασία 35C (ψύξη) ,και 7C (θέρμανση).Οταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες αλλάζουν, η ελάχιστη κατανάλωση αλλάζει.. ποσο; δεν το ξερουμε.. μονο αν ειχαμε τους σωστούς πίνακες.. Δυστυχώς η σύγκριση που κάνεις με το Daikin δεν ειναι σωστή.(επειδη λες περίπου, φανταζομαι είναι με μετρητη κατανάλωσης οι ελάχιστες καταναλώσεις που δίνεις/συγκρίνεις)

Το μόνο που μπορούμε να συγκρίνουμε ειναι με τις αντίστοιχες καταναλώσεις που δίνει η Daikin (τις οποίες δεν τις βρηκα λιγο που έψαξα)

Επίσης απο οτι φαίνεται στο ευρος απόδοσης θέρμανσης (7C εξωτερική θερμοκρασια) το Panasonic πάει πιο χαμηλά σε σχεση με το Daikin Siesta

Panasonic : 2.730 btu/h

Daikin :  4.400 btu/h

Συμφωνώ, για αυτό έγραψα το :

"Μπορεί σε πραγματικές συνθήκες να δούμε πιο χαμηλά στο Panasonic."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Συμφωνώ, για αυτό έγραψα το :

"Μπορεί σε πραγματικές συνθήκες να δούμε πιο χαμηλά στο Panasonic."

Τα αντιστοιχα της Daikin τα εχεις βρει κάπου; (ελαχιστες καταναλώσεις)

Ο μονος λογος που το τονίζω αυτο με τις ελάχιστες καταναλώσεις/ αποδόσεις.. και στο που αναφέρονται.. ειναι οτι για χρόνια πιστευαμε οτι ειναι κάτι άλλο (ειδικα στις μέγιστες αποδόσεις...)

Υ.Γ. ακομα θυμαμαι τον daredevil /banana που εξαφανίστηκε 😕

https://www.skroutz.gr/s/29288305/Toshiba-Haori-RAS-10J2AVSG-E1-RAS-B10N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Air-Condition-9000-BTU-με-Ιονιστή.html?from=catspan

Καινούργιο (Ομορφο επίσης) Toshiba .. αλλά περίεργο ετικετάκι για Toshiba.. (φορτίο σχεδιασμού θερμής ζώνης παραπάνω σε σχέση με της μέση ζώνης)

Ισως είπε η (μάλλον ελληνική) Toshiba να χρησιμοποιήσει το ίδιο κολπο που παίζουν και καποιοι αλλοι κατασκευαστές (μεγάλο φορτίο σχεδιασμού)  για να βγάλουν μεγαλύτερο SCOP στην θερμη ζώνη ..  να γίνει / να διαφημίζεται ως A+++ στην θέρμανση. Εξαλλου τι κοιταν ολοι? SCOP ..

Και τσούπ ! πάρε ενα  6.7 SCOP θερμης ζώνης ... !! (παίζει να ειναι και το μεγαλύτερο νούμερο SCOP θερμής ζώνης απο όλα τα κλιματιστικά της αγοράς)

Ετσι μας δείχνει πόσο εύκολα αλλάζει το SCOP στην θερμή ζώνη. Ωραιο το SCOP αλλα κοιτάμε ΠΑΝΤΑ και το φορτίο σχεδιασμού.

Βεβαια θα μου πεις.. εχει το Edge με χαμηλο φορτιο σχεδιασμου και 6.6 SCOP ..  Δεν ξερω.. 😕

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Τα αντιστοιχα της Daikin τα εχεις βρει κάπου; (ελαχιστες καταναλώσεις)

Ο μονος λογος που το τονίζω αυτο με τις ελάχιστες καταναλώσεις/ αποδόσεις.. και στο που αναφέρονται.. ειναι οτι για χρόνια πιστευαμε οτι ειναι κάτι άλλο (ειδικα στις μέγιστες αποδόσεις...)

Υ.Γ. ακομα θυμαμαι τον daredevil /banana που εξαφανίστηκε 😕

https://www.skroutz.gr/s/29288305/Toshiba-Haori-RAS-10J2AVSG-E1-RAS-B10N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Air-Condition-9000-BTU-με-Ιονιστή.html?from=catspan

Καινούργιο (Ομορφο επίσης) Toshiba .. αλλά περίεργο ετικετάκι για Toshiba.. (φορτίο σχεδιασμού θερμής ζώνης παραπάνω σε σχέση με της μέση ζώνης)

Ισως είπε η (μάλλον ελληνική) Toshiba να χρησιμοποιήσει το ίδιο κολπο που παίζουν και καποιοι αλλοι κατασκευαστές (μεγάλο φορτίο σχεδιασμού)  για να βγάλουν μεγαλύτερο SCOP στην θερμη ζώνη ..  να γίνει / να διαφημίζεται ως A+++ στην θέρμανση. Εξαλλου τι κοιταν ολοι? SCOP ..

Και τσούπ ! πάρε ενα  6.7 SCOP θερμης ζώνης ... !! (παίζει να ειναι και το μεγαλύτερο νούμερο SCOP θερμής ζώνης απο όλα τα κλιματιστικά της αγοράς)

Ετσι μας δείχνει πόσο εύκολα αλλάζει το SCOP στην θερμή ζώνη. Ωραιο το SCOP αλλα κοιτάμε ΠΑΝΤΑ και το φορτίο σχεδιασμού.

Πως τους πετσόκοψες ετσι, ρε Toshiba?

 

 

 

Μας τα δίνει η daikin . Και μάλιστα είναι ίδιες τιμές με αυτές που έχω δει με το πριζακι.

IMG_20210611_103256.jpg.62b80056c1aaceb7168abc25b9f985f3.jpg

IMG_20210611_103312.jpg.8e94366cdbd9a2f264f2ba918599b922.jpg

Καλά μου φαίνεται ότι η Toshiba αρχίζει να κινεζοποιειται ( ή έστω να αλλάζει ροτα πλεύσης όπως μας έδειξε με το edge ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...