Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μας τα δίνει η daikin . Και μάλιστα είναι ίδιες τιμές με αυτές που έχω δει με το πριζακι.

IMG_20210611_103256.jpg.62b80056c1aaceb7168abc25b9f985f3.jpg

IMG_20210611_103312.jpg.8e94366cdbd9a2f264f2ba918599b922.jpg

Καλά μου φαίνεται ότι η Toshiba αρχίζει να κινεζοποιειται ( ή έστω να αλλάζει ροτα πλεύσης όπως μας έδειξε με το edge ).

Κατα πάσα πιθανότητα ειναι marketing κόλπο της Ελληνικης Toshiba, αφου επίσημα στοιχεία  για θερμη ζώνη δεν θα βρεις πουθενα.

Να σου πω ομως , καλα κάνουν..  οι αλλοι κανουν το ίδιο κολπο για να βγάλουν A+++ να φτάσουν το 5.1 SCOP, ε αυτη το εκανε για γίνει στα χαρτια το καλύτερο και πιο οικονομικό κλιματιστικό στην αγορα  (αν πάρεις το SCOP θερμης ζώνης αποκλειστικά και μονο)

To καλυτερο  state of the art Fujitsu Nocria (πάνω απο 2000 ευρω) εχει λιγοτερο SCOP θερμης ζωνης..  (βέβαια στην πράξη δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ το ενα με το αλλο.. αφου το φορτιο σχεδιασμου του Fuji είναι κανονικό) Στην ψύξη ομως.. ειναι μάλλον λιγο καλύτερο το Toshiba.. !

Απλα τωρα καταλαβαίνουμε και  ΕΠΙΣΗΜΑ ποσο πολυ επηρεάζει το φορτιο σχεδιασμού θερμης ζώνης το SCOP..  Και πως ΟΛΑ σχεδον τα κλιματιστικα της αγοράς εχουν Α+++ στην θερμη ζώνη..

 

(Βεβαια ολα αυτα.. για να ανεβάσει 0.1 SCOP ? το Edge εχει 6.6 SCOP στην θερμη ζωνη με κανονικό φορτίο σχεδιασμου..) Δεν ξερω.. ισως ισχυει αυτο που ειπε πριν ο liak οτι αλλαζει πλευση η toshiba.. H Οτι το συγκεκριμενο καινούργιο ομορφο μηχάνημα δεν μπορει .. οπως τα κινεζάκια..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Κατα πάσα πιθανότητα ειναι marketing κόλπο της Ελληνικης Toshiba, αφου επίσημα στοιχεία  για θερμη ζώνη δεν θα βρεις πουθενα.

Να σου πω ομως , καλα κάνουν..  οι αλλοι κανουν το ίδιο κολπο για να βγάλουν A+++ να φτάσουν το 5.1 SCOP, ε αυτη το εκανε για γίνει στα χαρτια το καλύτερο και πιο οικονομικό κλιματιστικό στην αγορα  (αν πάρεις το SCOP θερμης ζώνης αποκλειστικά και μονο)

To καλυτερο  state of the art Fujitsu Nocria (πάνω απο 2000 ευρω) εχει λιγοτερο SCOP θερμης ζωνης..  (βέβαια στην πράξη δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ το ενα με το αλλο.. αφου το φορτιο σχεδιασμου του Fuji είναι κανονικό) Στην ψύξη ομως.. ειναι μάλλον λιγο καλύτερο το Toshiba.. !

Απλα τωρα καταλαβαίνουμε και  ΕΠΙΣΗΜΑ ποσο πολυ επηρεάζει το φορτιο σχεδιασμού θερμης ζώνης το SCOP..  Και πως ΟΛΑ σχεδον τα κλιματιστικα της αγοράς εχουν Α+++ στην θερμη ζώνη..

Τα ταμπελακια αυτά είναι EU οπότε δεν μπορώ να φανταστώ τι σχέση έχει η ελληνική αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα ταμπελακια αυτά είναι EU οπότε δεν μπορώ να φανταστώ τι σχέση έχει η ελληνική αντιπροσωπεία.

Μπορεις κάπου να βρείς τα στοιχεία SCOP θερμης ζώνης του συγκεκριμένου μηχανήματος? (HAORI) Η απλα κάπου να το αναφέρει επίσημα;  Παντού είναι το SCOP μέση ζώνης..

H εστω το ετικετάκι αυτο.. σε άλλη χωρα..

Το SCOP Θερμης ζώνης αφου δεν είναι υποχρεωτικό.. το "φτιάχνουν"/"δημιουργούν" κάπως .. και το εμφανίζουν.. για αυτο ολες οι μαιμουνιές γίνονται στην θερμή ζωνη. (το οποιο τους συμφέρει εδω ελλάδα.. αφου είμαστε "θερμή" χώρα)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι σε 12.000 αξιόλογο, ώστε να πάρω 2 μέχρι 550€ ή πρέπει να ανέβω κι άλλο;

Ξέρω ότι πληρώσεις παίρνεις ΠΑΝΤΑ, απλά είναι περίεργη η εποχή κ τα επειγομαι λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Υπάρχει κάτι σε 12.000 αξιόλογο, ώστε να πάρω 2 μέχρι 550€ ή πρέπει να ανέβω κι άλλο;

Ξέρω ότι πληρώσεις παίρνεις ΠΑΝΤΑ, απλά είναι περίεργη η εποχή κ τα επειγομαι λίγο. 

Πραγματικά πες μου έναν λογο, γιατι χρησιμοποιείς αυτα τα χρώματα (μαυρο με λευκο font) !

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Υπάρχει κάτι σε 12.000 αξιόλογο, ώστε να πάρω 2 μέχρι 550€ ή πρέπει να ανέβω κι άλλο;

Ξέρω ότι πληρώσεις παίρνεις ΠΑΝΤΑ, απλά είναι περίεργη η εποχή κ τα επειγομαι λίγο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό που διαθέτουμε : 500€ ιδανικά, βαριά 600

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο.

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, ελάχιστη θέρμανση

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 15 τ.μ

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αιτωλοακαρνανία, 37-40 το καλοκαίρι, 5-10 το χειμώνα

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλή μόνωση, δίπλα τζάμια με αλουμίνιο σε όλα τα παράθυρα, δεν τα βλέπει αέρας τα δωμάτια. Έχει έντονη ηλιοφάνεια όλο το χρόνο, όμως θα χρησιμοποιούνται για 1-2 μήνες Μαξ τα καλοκαίρια κυρίως στις διακοπές.

 

 

Θερμικές Απώλειες4900.91

Watt4214.79

KCal/h326.73Watt/m

2280.99KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mynam3 είπε

Ποσό που διαθέτουμε : 500€ ιδανικά, βαριά 600

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο.

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, ελάχιστη θέρμανση

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 15 τ.μ

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αιτωλοακαρνανία, 37-40 το καλοκαίρι, 5-10 το χειμώνα

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλή μόνωση, δίπλα τζάμια με αλουμίνιο σε όλα τα παράθυρα, δεν τα βλέπει αέρας τα δωμάτια. Έχει έντονη ηλιοφάνεια όλο το χρόνο, όμως θα χρησιμοποιούνται για 1-2 μήνες Μαξ τα καλοκαίρια κυρίως στις διακοπές.

 

 

Θερμικές Απώλειες4900.91

Watt4214.79

KCal/h326.73Watt/m

2280.99KCal/h/m2

https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-12chsave.html

Προσοχή στο κόκκινο banner https://www.tclgreece.gr/

47 λεπτά πριν, tounion είπε

καλησπέρα σε όλους 

 

Υπάρχει καμια γνώμη για το GREE BORA ? σε 24αρι ενδιαφερομαι..

Καποια άλλη πρόταση για 24 αρι κλιματιστικό ?

 

Ευχαριστω 

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2021 στις 10:48 ΜΜ, Tassos77 είπε

Αύριο θα γίνει η εγκατάσταση αλλά δεν έχω την έξπυνη πρίζα για να το μετρήσω. Στην εφαρμογή όμως μπορείς να δεις την κατανάλωση μου φαίνεται. Πώς ακριβώς θα διαπιστώσω πόσο χαμηλά κατεβαίνει; Αν γίνεται μέσω της εφαρμογής θα το δοκιμάσω αύριο και θα ενημερώσω. Αλλιώς, όταν και έαν πάρω την πρίζα.

Το Ocarina πήρες? 

Είναι φιξ το WiFi? 

Εντυπώσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Maknight είπε

Το Ocarina πήρες? 

Είναι φιξ το WiFi? 

Εντυπώσεις? 

Ναι, το Ocarina. Από το λίγο που το έχω δουλέψει μέχρι στιγμής, μιας και δεν έχουν πιάσει ακόμη οι γερές ζέστες, θετικές οι εντυπώσεις. Έχει πολλές επιλογές παραμετροποίησης (7 σκάλες ανεμιστήρα, περσίδες πάνω κάτω δεξιά αριστερά, Gentle wind κ.α.) και μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου. Εγώ ακόμη και στο mute που το δοκίμασα δρόσιζε μια χαρά το δωμάτιο και ήταν αθόρυβο. Έρχεται με Wi-Fi και η εφαρμογή έχει όλες τις επιλογές του τηλεχειστηρίου και είναι πολύ εύχρηστη. Δυστυχώς δεν έχει την επιλογή να δεις την κατανάλωση ρεύματος που είχα δει σε βίντεο και μάλλον θα είναι διαθέσιμη σε συγκεκριμένες περιοχές. Αυτό που θέλω να διαπιστώσω είναι αν έχει και ιονιστή. Σε μια παρουσίαση που είχα δει στο Youtube έλεγε πως είχε (αναφερόμενος ως Big Care) και στο χειρηστήριο υπάρχει κανονικά η επιλογή (Health) και μπορείς να την επιλέξεις, αλλά δεν αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα (εκτός κι αν με το "Άνετη ατμόσφαιρα" υπονοεί τον ιονιστή). Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος αλλά όταν πιάσουν οι καλές ζέστες θα γίνει το πραγματικό τεστ.  

Επεξ/σία από Tassos77
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Υπάρχει feedback για το Morris WFIN50140? Το έχει ο κωτσόβολος σε προσφορά στα 650Ε.

Με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη και τα 18000 btu αρκούν για τον χώρο, οπότε η ερώτηση είναι καθαρά για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NickTheGreek είπε

Καλημέρα.

Υπάρχει feedback για το Morris WFIN50140? Το έχει ο κωτσόβολος σε προσφορά στα 650Ε.

Με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη και τα 18000 btu αρκούν για τον χώρο, οπότε η ερώτηση είναι καθαρά για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Όχι και τόσο προσφορά το συγκεκριμένο. Αν είχε μέσα και την εγκατάσταση... Ίσως...

Δεν είναι κακό μοντέλο αλλά γιατί όχι ένα tcl ( το Μόρις είναι φασον tcl ) που έχει και τη διπλάσια εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι και τόσο προσφορά το συγκεκριμένο. Αν είχε μέσα και την εγκατάσταση... Ίσως...

Δεν είναι κακό μοντέλο αλλά γιατί όχι ένα tcl ( το Μόρις είναι φασον tcl ) που έχει και τη διπλάσια εγγύηση;

Για την εγκατάσταση θέλω να εμπιστευτώ δικό μου τεχνικό κι όχι τους συνεργάτες του Κωτσόβολου.

Μένω στον Βόλο και θέλω να αγοράσω από μαγαζί που έχει παρουσία στην πόλη μου για να αποφύγω μελλοντικές ταλαιπωρίες σε περίπτωση που χρειαστεί το οτιδήποτε. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο μοντέλο της TCL σε ικανοποιητική τιμή εκτός του TCL Elite Premium 18CHSA/CI το οποίο έχει χαμηλότερο SEER, είναι 20 ευρώ ακριβότερο και χωρίς i-feel/follow me.

Πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος για τον οποίο θα πρέπει να προτιμήσω το συγκεκριμένο ή κάποιο άλλο TCL ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα?

Επεξ/σία από NickTheGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα(μετα απο πολυ καιρο)...και στους βασικους παικτες που δινουν αεναως συμβουλες σε τοσους πολλους και χωρις προσωπικο οφελος(τουναντιον),liakjim πρωτοστατουντος.

Προσωπικα ηταν η πιο οικονομικη χρονια ενεργειακα,λογω της χρησης απο τους 5-6 βαθμους κελσιου και πανω κλιματιστικων και στα πιο κρυα πελλετ.

Το νεο μελος φετος,Toshiba Mirai Plus 9ρι,αποδειχτηκε για ενα υπνοδωματιο βορεινο,οικονομικοτατο με χαμηλο ρελαντι 240w και καταναλωση για Νοε-Δεκ-Ιαν 80kwh τον μηνα,οχι ολες τις ωρες ανοιχτο(δεν πιστευω οτι χρειαζεται),αλλα τις ωρες παρουσιας ανθρωπου και φυσικα κλεισιμο στον υπνο,συνολικα 10ωρες λειτουργια ημερησιως.

Βλεπω η TCL ειναι στην συζητηση συνεχως και δικαιολογημενα με 10 χρονια εγγυηση.

Η νεα σειρα της TCL Ocarina που την προτιμησαν ηδη καποιοι,μηπως μιας και στο ιντερνετ δεν υπαρχει το ενεργειακο ταμπελακι,να μας το ποσταριζαν εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...