Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχουμε δει, το shorai premium είναι ένα από τα καλύτερα 18άρια της αγοράς. 7 χρόνια εγγύηση, φοβερή απόδοση.

Ορίστε από επίσημο μεταπωλητή στην τιμή που λες

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/shorai-premium-ras-18j2kvrg-e-ras-18j2avrg-e-r32-klimatistiko-inverter-se-13-atokes-doseis

 

1000 συγγνωμη μιλησα με τον μηχανικο σημερα, 1700 ευρω δικαιολογει για 2 μικρα κλιματιστικα (P <=2.6) και 1100 για μεγαλο (2.6 < P <=3.5)

αρα περιοριοριζομαι αρκετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Για αθόρυβο 12.000 btu έχετε να προτείνετε κάτι? Η κυρία χρήση του θα είναι για ψύξη. 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

4 ώρες πριν, someone- είπε

1000 συγγνωμη μιλησα με τον μηχανικο σημερα, 1700 ευρω δικαιολογει για 2 μικρα κλιματιστικα (P <=2.6) και 1100 για μεγαλο (2.6 < P <=3.5)

αρα περιοριοριζομαι αρκετα..

Προσωπικά έχω μπερδευτεί. Αν μπορείς ξεκαθάρισέ μας, πόσα κλιματιστικά θέλεις, για τι χώρους , με τι μπάτζετ το καθένα (ιδανικά μέσω του ερωτηματολογίου). Επίσης τί είναι τα P; Είναι KW;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα

εχω ενα Mitsubishi MSC-12RV και θελω μια συντηρησουλα,πανε 2 χρονια απο την τελευταια φορα και βλεπω δεν βγαζει κρυο,αρα λογικα φρεον.Τι χρηματα υπολογιζουμε και αν εχουμε καμια προταση για Ανατολικη Θεσσαλονικη :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναδιατυπωσω... :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : μέχρι 900
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση 15ετιας ΤΟΥΤΟΜΙ 12000 BTU που καλύπτει άνετα τις ανάγκες μου. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Χρήση μόνο ψύξη. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Το καλοκαίρι Ιούλιο - Αύγουστο συνέχεια. 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Τραπεζαρία και υπνοδωμάτιο 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλία με θερμοκρασίες το καλοκαίρι συνεχνες άνω των 40.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: απαραίτητα Αθόρυβο , wifi επιθυμητό τα υπόλοιπα αδιάφορα. 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καλή μόνωση. 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: αυτή τη στιγμή θα αλλάξουν όλα τα χαρακτηριστικά λόγω ανακαινισης και τοποθέτησης καινούργιας μόνωσης. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αυπνα αλανια.

Μετακομισα σε νεο σπιτι,και το κλιματιστικο μετα απο κανα 10λεπτο αρχισε να τρεχει νερα.

Καθαρισα τα φιλτρα,που ηταν ψιλοχαλια,μετα πηγα απ'εξω και εβγαλα το σωληνακι που ειναι συνδεδεμενο στην αποφυση της εξωτερικης,για να βγαζει την υγρασια στο εδαφος.

Ψεκασα και την αποφυση με WD40.

Αυτο το εκανα βραδυ,το απογευμα ειδα 3 σφηκες να γυροφερνουν τη μοναδα,παιζει να εχουν κανει καπου φωλια που να επηρεαζει;

Τωρα το κλιματιστικο αρχιζει να βγαζει νερα μετα απο κανα μισαωρο,ισως λιγο λιγοτερο.

Τα νερα τρεχουν πανω απο την περσιδα.

Τι μπορω να δω εγω,πριν φωναξω τον τυπο;

Διαβασα για ενα λεκανακι που βουλωνει,αυτο ειναι στην εσωτερικη ή την εξωτερικη μοναδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Να επαναδιατυπωσω... :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : μέχρι 900
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση 15ετιας ΤΟΥΤΟΜΙ 12000 BTU που καλύπτει άνετα τις ανάγκες μου. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Χρήση μόνο ψύξη. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Το καλοκαίρι Ιούλιο - Αύγουστο συνέχεια. 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Τραπεζαρία και υπνοδωμάτιο 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλία με θερμοκρασίες το καλοκαίρι συνεχνες άνω των 40.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: απαραίτητα Αθόρυβο , wifi επιθυμητό τα υπόλοιπα αδιάφορα. 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καλή μόνωση. 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: αυτή τη στιγμή θα αλλάξουν όλα τα χαρακτηριστικά λόγω ανακαινισης και τοποθέτησης καινούργιας μόνωσης. 

Το 10 τι σου βγάζει;

16 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Καλησπερα αυπνα αλανια.

Μετακομισα σε νεο σπιτι,και το κλιματιστικο μετα απο κανα 10λεπτο αρχισε να τρεχει νερα.

Καθαρισα τα φιλτρα,που ηταν ψιλοχαλια,μετα πηγα απ'εξω και εβγαλα το σωληνακι που ειναι συνδεδεμενο στην αποφυση της εξωτερικης,για να βγαζει την υγρασια στο εδαφος.

Ψεκασα και την αποφυση με WD40.

Αυτο το εκανα βραδυ,το απογευμα ειδα 3 σφηκες να γυροφερνουν τη μοναδα,παιζει να εχουν κανει καπου φωλια που να επηρεαζει;

Τωρα το κλιματιστικο αρχιζει να βγαζει νερα μετα απο κανα μισαωρο,ισως λιγο λιγοτερο.

Τα νερα τρεχουν πανω απο την περσιδα.

Τι μπορω να δω εγω,πριν φωναξω τον τυπο;

Διαβασα για ενα λεκανακι που βουλωνει,αυτο ειναι στην εσωτερικη ή την εξωτερικη μοναδα;

 

Μπορεί όντως να έχουν κάνει φωλιά. Σε λειτουργία ψύξης έτσι; Ανάλογα το μοντέλο λογικά θα έχεις πρόσβαση στο λεκανακι. Άνοιξε το πορτακι της εσωτερικής μονάδας, βγάλε τα φίλτρα και κάτω από το στοιχείο που είναι με φέτες, θα δεις ένα πλαστικό λεκανακι που διατρέχει όλο το μήκος. Στην άκρη έχει μια οπή ( από την πλευρά που βγαίνει η αρμάδα με τους σωλήνες ). Βάλε έξω ένα άδειο μπουκαλάκι του μισού λίτρου στο αποχετευτικό σωληνάκι ( αυτό που έρχεται από την αρμάδα όχι αυτό που βγάζει από την εξωτερική) και ριξε μέσα στο λεκανακι ένα άλλο μπουκαλάκι μισού λίτρου. Θα πρέπει να γεμίσει σχεδόν το έξω. Αν ρίχνοντας το δεν βγαίνει το νερό, έχει βουλώσει οπότε θα πρέπει να το ξεβουλωσεις ( με ατσαλίνα ή φυσώντας ίσως απέξω χωρίς να καταπιείς καμια σφήκα...λολ). Ίσως να είναι και στην άκρη της έξω αποχέτευσης οπότε βλέποντας μέσα να φαίνεται κάτι. Ελπίζω να μην έχει κρακ το λεκανακι. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Δεν εχω προσβαση στο λεκανακι.

Λειτουργια ψύξης, ναι.

 

Screenshot_20210618-150920_Gallery.jpg

Αν βάλεις το κεφάλι σου κοντά ανάμεσα στο πλαστικό παράθυρο που πριν ήταν τα φίλτρα, λογικά θα το δεις από κάτω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Καλησπερα αυπνα αλανια.

Μετακομισα σε νεο σπιτι,και το κλιματιστικο μετα απο κανα 10λεπτο αρχισε να τρεχει νερα.

Καθαρισα τα φιλτρα,που ηταν ψιλοχαλια,μετα πηγα απ'εξω και εβγαλα το σωληνακι που ειναι συνδεδεμενο στην αποφυση της εξωτερικης,για να βγαζει την υγρασια στο εδαφος.

Ψεκασα και την αποφυση με WD40.

Αυτο το εκανα βραδυ,το απογευμα ειδα 3 σφηκες να γυροφερνουν τη μοναδα,παιζει να εχουν κανει καπου φωλια που να επηρεαζει;

Τωρα το κλιματιστικο αρχιζει να βγαζει νερα μετα απο κανα μισαωρο,ισως λιγο λιγοτερο.

Τα νερα τρεχουν πανω απο την περσιδα.

Τι μπορω να δω εγω,πριν φωναξω τον τυπο;

Διαβασα για ενα λεκανακι που βουλωνει,αυτο ειναι στην εσωτερικη ή την εξωτερικη μοναδα;

 

Οι σφήκες μου κατέστρεψαν καινούργιο κλιματιστικό. Είχαν ισχωρίσει στην πλακέτα της εξωτερικής μονάδας και την έκαψαν. Άνοιξε προσεκτικά και την εξωτερική μονάδα και καθάρισε την ρίχνοντας baygon ή κάτι παρόμοιο στο κουβούκλιο. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω για καύσωνα τέλος της επόμενης εβδομάδας. Για να δούμε, θα ξεκινήσουν φέτος τίποτα αξιόλογες προσφορές; Μέχρι σήμερα τίποτα σπουδαίο.

Ο Κώτσος πάντως "καλά" το πάει. Προωθούν toyotomi τώρα...θυμήθηκαν τον δεινόσαυρο το kuro....το κλιματιστικό της "νέας εποχής"...🤣

Collection.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Βλέπω για καύσωνα τέλος της επόμενης εβδομάδας. Για να δούμε, θα ξεκινήσουν φέτος τίποτα αξιόλογες προσφορές; Μέχρι σήμερα τίποτα σπουδαίο.

Ο Κώτσος πάντως "καλά" το πάει. Προωθούν toyotomi τώρα...θυμήθηκαν τον δεινόσαυρο το kuro....το κλιματιστικό της "νέας εποχής"...🤣

Collection.png

Εγω πάντως μετά από παρότρυνση σου πήρα το crystal iii στα 369€ με εγκατάσταση. Έχει καιρό να το ξαναβάλει που βλέπω. Το kuro πάντως δεν το λες άσχημο αν και δεν είδα τιμές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. 300€
  2. Νέα αγορά
  3. Αδιάφορο
  4. 95% ψύξη / 5% θέρμανση
  5. Σπάνια θέρμανση
  6. Δωμάτιο για χρήση γραφείου, ~10-11 τ.μ., ~250W υπολογιστής, δίκτυο, εκτυπωτής κλπ σε μόνιμη λειτουργία
  7. Θεσσαλονίκη κεντρικά
  8. Επιθυμητό αθόρυβο. Wifi τιμής επιτρέποντος
  9. Έντονη ηλιοφάνεια (ανατολικά κοιτάει χωρίς κτίριο κοντά, 2-3C minimum θερμότερο από το υπόλοιπο σπίτι το πρωί), εκτεθειμένο στον άνεμο, συρόμενα κουφώματα με αντιληπτές απώλειες από τις βούρτσες
  10. 2287.42Watt

    1967.18KCal/h

    207.95Watt/m2

    178.83KCal/h/m2
    για 21C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sotthes είπε
  1. 300€
  2. Νέα αγορά
  3. Αδιάφορο
  4. 95% ψύξη / 5% θέρμανση
  5. Σπάνια θέρμανση
  6. Δωμάτιο για χρήση γραφείου, ~10-11 τ.μ., ~250W υπολογιστής, δίκτυο, εκτυπωτής κλπ σε μόνιμη λειτουργία
  7. Θεσσαλονίκη κεντρικά
  8. Επιθυμητό αθόρυβο. Wifi τιμής επιτρέποντος
  9. Έντονη ηλιοφάνεια (ανατολικά κοιτάει χωρίς κτίριο κοντά, 2-3C minimum θερμότερο από το υπόλοιπο σπίτι το πρωί), εκτεθειμένο στον άνεμο, συρόμενα κουφώματα με αντιληπτές απώλειες από τις βούρτσες
  10. 2287.42Watt

    1967.18KCal/h

    207.95Watt/m2

    178.83KCal/h/m2
    για 21C

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413128/tcl-era-plus-09chsa-ya21-r32-klimatistiko-inverter.html?__bpgid=MXBpM1FLX0I2N28sMWFqaW4kYCUmWXY%3D&ref=bestprice.gr

Προσοχή αγοράζουμε πάντα tcl από δίκτυο τουρνικιωτης. Βλέπε κόκκινο μπανερ στο site tclgreece.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι στην φάση αναζήτησης ενός μεγάλου κλιματιστικού, γνωρίζοντας πως ενδεχομένως ούτε καν ένα 24άρι δεν θα καλύψει τον χώρο, θα πρέπει να συμβιμαστώ σε αυτό. Αλλά εκτός από τα SEER και SCOP τα οποία μπορώ να τα δω, θα ήθελα να ακούσω κάποια πρόταση και όσον αφορά τι μάρκα να προτιμήσω ως πιο αξιόπιστη, σερβις, ποιότητα κατασκευής και λειτουργίες. Έχουν εμφανιστεί στην αγορά πολλές νέες μάρκες που δε γνωρίζω, αντίστοιχα παλιές γνωστές μάρκες πολύ αμφιβάλλω ότι θα είναι πλέον καλύτερες από πιο άγνωστες φθηνότερες. Επίσης δε ξέρω τι παίζει με τα φθηνά σκρουτζομαγαζα και τις εισαγωγές τους. πχ θα καλύπτονται από εγγύηση ή θα έχω θέματα;

1) <900€

2) Νέα

3) Όπου να 'ναι, αρκεί να είναι ετοιμοπαράδοτο. Δεν με ενδιαφέρει υπηρεσία τοποθέτησης.

4) Κυρίως για ψύξη. Το χειμώνα υπάρχουν καλοριφέρ αλλά ενδεχομένως να δουλεύει λίγο συμπληρωματικά.

5) Το καλοκαίρι πολλές ώρες.

6) Δυστυχώς ενιαίος γραφείο, σαλονοτραπεζαρία, κουζίνα ~48-50τμ.

7) Αθήνα σχεδόν κέντρο.

8) WiFi ευπρόσδεκτο αλλά όχι απαραίτητο, ιονιστής δεν ξέρω αν χρησιμεύει σε κάτι, αν ναι, τότε το θέλουμε. Θα ήθελα κάτι το οποίο δεν βλέπω πουθενά σε νέα κλιματιστικά όσον αφορά τη ρύθμιση των περσίδων. Να έχει Auto το οποίο ανάλογα με την λειτουργία (ψύξη/θέρμανση, ταχύτητα του ανεμιστήρα κλπ) του να ανεβοκατεβάζει τις περσίδες (όχι απλά swing κι άγιος ο θεός πάνω κάτω συνεχώς), και χειροκίνητη ρύθμιση με συγκεκριμένες θέσεις που θα ορίζω εγώ και όχι πατάω swing και περιμένω που με βολεύει για να το σταματήσω. (κάποια παλιά Panasonic inverter που έχω ήταν έτσι)

9) Τίποτα ιδιαίτερο από μονώσεις, πολυκατοικία κατασκευής 2003, κουφώματα αλουμινίου συρόμενα με διπλά τζάμια. Οι 3 πλευρες του διαμερίσματος είναι εκτεθειμένες ενώ η ανατολική είναι μεσοτοιχία με δίπλα διαμέρισμα και αυτή όχι ολόκληρη. Από πάνω είναι ταράτσα.

10)

9700W

8345KCal/h

194W/m2

167KCal/h/m2

Για 20 βαθμούς.

(ξέρω θέλω 40000btu :p )

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...