Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το πιθανότερο κανένα από αυτά.

Για πάμε Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Πληρωμή με δόσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψήξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 35τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Νότια Προάστια Αττικής με 38C το καλοκαίρι και 3C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/alimos/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιονιστής, r32, wifi
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, μικρή ηλιιοφάνεια (3-5 ώρες ανά ημέρα), υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    6442.81 Watt
    5540.82 KCal/h
    184.08 Watt/m2
    158.31 KCal/h/m2

          τιμές για 24C

Επεξ/σία από manos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού σε διαμέρισμα 110 τετραγωνικών με ενιαία σαλονοκουζίνα γύρω στα 55 τετραγωνικά και άλλα τρία δωμάτια συν την τουαλέτα. Με ενδιαφέρει κυρίως για θέρμανση και έπειτα για ψύξη. Το σκεπτικό μου είναι ένα 24αρι αρχικά στην σαλονοκουζίνα σε σημείο που να χτυπάει και στα υπόλοιπα δωμάτια όσο γίνεται και ένα 9αρι στην κρεβατοκάμαρα ώστε να βοηθάει και αυτό όσο γίνεται τον χειμώνα.

Σας παραθέτω παρακάτω τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο του liakjim όσον αφορά για το 24αρι κλιματιστικό.

1. Γύρω στα 1000 ευρώ ίσως και λίγο παραπάνω αν αξίζει πραγματικά.

2. Νέα αγορά.

3. Δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα ούτε έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση.

4. 25% ψύξη  75% θέρμανση

5. Σχεδόν αποκλειστική πηγή θέρμανσης, θα μπορούσα να βοηθήσω λίγο και με την κεντρική θέρμανση πετρελαίου αν χρειαστεί κάποια στιγμή.

6. Σαλονοκουζίνα.

7. Βόρεια Ελλάδα και συγκεκριμένα Σέρρες που ως γνωστόν έχει και αρκετά υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι και αντίστοιχα αρκετά χαμηλές και τον χειμώνα.

8. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη απαίτηση σε features. Σίγουρα θα προτιμούσα κάτι πιο αθόρυβο και αν είχε και WiFi.

9. Όχι ιδιαίτερα καλή μόνωση. Κουφώματα αλουμινίου μεν αλλά σχετικά παλιά.

10. Επιθυμητή θερμοκρασία 22 βαθμούς

ΘΕΡΜΙΔΙΚΕΣ ΑΠΏΛΕΙΕΣ

20707,43 watt

17808,39 kcal/h

188,25 watt/m2

161,89 kcal/h/m2

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Δεν νομίζω με 1 24αρι να κάνεις σωστή δουλειά. Αν το θέλεις αποκλειστικά για θέρμανση. 

Το ξέρω φίλε μου είναι αρκετά δύσκολο, όπως αναφέρω θα τοποθετήσω και ένα 9αρι στην κρεβατοκάμαρα για να βοηθήσω όσο γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτο ανοιγμα του fujitsu μετά από το τέλος του χειμώνα. 

Μέσα στο σπίτι 28.2, ρύθμιση στους 25, μέση κατανάλωση γύρω στα 150W, με τίποτα πάνω από τα 200. Χωρος 33 τμ 4μ ύψος. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δούμε και το shorai 18K του @Rnd1978 που από ότι βλέπω, "θέλει" να πάει στα 150W (περίμενα λίγο πιο κάτω αλλά και πάλι πολύ καλό για 18άρι και σίγουρα πολύ καλύτερο του edge )

image.png.e507b1e499759191846ab3cdb5cd3ab3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ας δούμε και το shorai 18K του @Rnd1978 που από ότι βλέπω, "θέλει" να πάει στα 150W (περίμενα λίγο πιο κάτω αλλά και πάλι πολύ καλό για 18άρι και σίγουρα πολύ καλύτερο του edge )

image.png.e507b1e499759191846ab3cdb5cd3ab3.png

Ναι καπου εκει..αντε λιγο πιο κατω λογικα θα πηγαίνει..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/23190343/TCL-Elite-Premium-PRM-18CHSA-XAC1-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

Έχει βάλει καποιος το συγκεκριμενο 18αρι να μας πει εντυπωσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα πριν  καποιους μηνες ειχε ερθει τεχνικος για το κλιματιστικο και ειχε βαλει και φρεον .Σημερα παρατηρησα οτι παγωνει πολυ και πιανει και μεσα στις κυψελες παγο στο κρυο . Ειναι φυσιολογικο η  εχει καποιο θεμα και θελει παλι τρεξιμο; 

Επισης πριν 2 μερες το καθαρισα για τις σκονες γιατι ειχα καιρο τα φιλτρα και τις κυψελες με αφρο ειδικο μαρκας μορις  και βρωμαει  φουλ μπορω να κανω κατι ; 

203614914_516278406238452_223963656747783531_n.jpg

205064009_2040563739453486_2654783150582517769_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

Ειναι φυσιολογικο η  εχει καποιο θεμα και θελει παλι τρεξιμο; 

Επισης πριν 2 μερες το καθαρισα για τις σκονες γιατι ειχα καιρο τα φιλτρα και τις κυψελες με αφρο ειδικο μαρκας μορις  και βρωμαει  φουλ μπορω να κανω κατι ; 

φυσιολογικο δεν είναι πρέπει να λείπει φέρον Δοκίμασε στην μεγάλη ταχύτητα τον ανεμιστήρα να δεις αν αλλάξει κατι Αν και δεν νομίζω Βαλε καμιά φωτο του μέσα με την μάσκα ανοικτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Το έχω ξαναπεί , αλλά ας υπάρχει πάλι ως Info:

Ζηλεύετε τα Toshiba τα οποία με το που πατήσεις το off σε ψύξη, κρατάει τον ανεμιστήρα για να στεγνώσει το νερό και να μην αναπτυχθούν μούχλες κτλ;

Δεν έχετε wifi στο κλιματιστικό;

Λύση -> https://www.banggood.com/Broadlink-RM-Mini-3-Black-Bean-Smart-Home-WIFI-Universal-Smart-IR-Remote-Controller-p-1813276.html

Μετά στο app φτιάχνουμε Scene πχ πατάμε από ψύξη off και ενδιάμεσα παρεμβάλλουμε πχ 10΄ σε λειτουργία ανεμιστήρα και μετά off. 

Υπάρχει και αυτό σε καλή τιμή https://www.banggood.com/BroadLink-x-BestCon-RM4C-Mini-IR-Smart-Home-Universal-WIFI-Remote-Controller-Infrared-Receiver-Timer-Work-With-Google-Assistant-Amazon-Alexa-FastCon-IFTTT-Voice-Control-System-p-1573402.html

Δεν το έχω δουλέψει το τελευταίο , οπότε δεν ξέρω. Λογικά θα είναι το ίδιο ή παρόμοιο αλλά δεν ξέρω σίγουρα.

 

Η απλά το βάζεις στους 30 βαθμούς για 10-15 ενώ είναι στην ψύξη, για να μην τρελάνεις το κοντρολ/κλιματιστικό με εντολές μέχρι να γυρίσει στο Fan.

12 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

καλησπερα πριν  καποιους μηνες ειχε ερθει τεχνικος για το κλιματιστικο και ειχε βαλει και φρεον .Σημερα παρατηρησα οτι παγωνει πολυ και πιανει και μεσα στις κυψελες παγο στο κρυο . Ειναι φυσιολογικο η  εχει καποιο θεμα και θελει παλι τρεξιμο; 

Επισης πριν 2 μερες το καθαρισα για τις σκονες γιατι ειχα καιρο τα φιλτρα και τις κυψελες με αφρο ειδικο μαρκας μορις  και βρωμαει  φουλ μπορω να κανω κατι ; 

203614914_516278406238452_223963656747783531_n.jpg

205064009_2040563739453486_2654783150582517769_n.jpg

Έχεις κάπου διαρροή, φαίνεται και ασυντήρητο χρόνια, πάρε ένα φτηνό inverter να κάνεις την δουλεία σου αθόρυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω τη βοήθεια σας για αγορά κλιματιστικού. Το κλιματιστικό είναι για σαλόνι με πόρτα, μέτριου διαστήματος (ουσιαστικά είναι σαν μεγάλο δωμάτιο) που βλέπει σε μπαλκόνι. Για πολύ περιστασιακή χρήση, κυρίως για ψύξη το καλοκαίρι για λίγες ώρες (για τη διάρκεια κάποιας ταινίας, χαλάρωμα το μεσημέρι κλπ). Δεν με ενδιαφέρει να έχει έξυπνες λειτουργίες, Wifi κλπ, απλά θέλω να είναι αθόρυβο, αξιόπιστο κι όχι πολύ ακριβό. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάται μήπως κάποιος με ποια μεταφορική δουλεύει η αλφα κλίμα;
Δε τους πρόλαβα ανοιχτά να ρωτήσω και προσπαθώ να βρώ άκρη να είναι κάποιος να παραλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Έχει κανείς άποψη για την απόδοση της νέας σειράς της Toshiba, τα HAORI; 

Μου κέντρισαν το ενδιαφέρον λόγω σχεδιασμού, αλλά γενικά έχω την εταιρεία σε εκτίμηση και σκέφτομαι να πάρω ένα 12άρι για το δωμάτιο και ένα 16άρι για το σαλόνι. 

Αυτή τη στιγμή έχω midea mission 12άρι στο δωμάτιο και 24άρι haier tundra green στο σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...