Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

πηρα αυριο να ερθει ατομο που εχει καλες συστασεις , τι πρεπει να του πω και τι πρεπει να προσεξω 

Εφ οσον η Φτερωτή εσωτερικής μονάδας κλιματιστικού    λειτουργεί σωστά και τα πτερύγια της είναι καθαρά και αναρροφούν σωστη ποσότητα αερα να βρει την απώλεια με τη ειδικη συσκευή   Ανιχνευτής Διαρροής Φρέον  και να κανει αποκατάσταση Αν δεν την βρει θα πληρωνεις και δουλειά δεν θα κάνεις Συνήθως η διαρροή είναι στα 4 ρακορ  που συνδέουν το μέσα με το εξω η στην ταπα πλήρωσης και το σημείο θα είναι και ψιλο λαδωμενο αναλογα με το ποσο μεγαλη  είναι η διαρροή Αν το λειτουργούσες σε θέρμανση το χειμώνα το πιθανότερο είναι να είναι στην χοντρή σωλήνα το πρόβλημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, kostakiss είπε

Καλησπέρα ,

 

το daikin atxc25b siesta sensira στα 449€,  Με δωρεάν εγκατάσταση αξίζει ;

Αν ήταν 50€ κάτω ίσως. Τώρα παίζεται.

Τα πράγματα πάντως δεν πάνε καλά φέτος.

@rbx1000 κοίτα τιμή το 18αρι edge. Πέρυσι αγόραζες το 24αρι σε αυτά τα λεφτά... Απαράδεκτοι...

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

πηρα αυριο να ερθει ατομο που εχει καλες συστασεις , τι πρεπει να του πω και τι πρεπει να προσεξω 

 

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Να το πετάξεις. 50€ δωροεπιταγη ανακύκλωσης από αλυσίδες.

 

9 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

το καλοκαιρι θελω να περασω μετα θα μπω στο εξοικονομω και θα τα αλλαξω  απλα μεχρι να γινει η αλλαγη 

 

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Εφ οσον η Φτερωτή εσωτερικής μονάδας κλιματιστικού    λειτουργεί σωστά και τα πτερύγια της είναι καθαρά και αναρροφούν σωστη ποσότητα αερα να βρει την απώλεια με τη ειδικη συσκευή   Ανιχνευτής Διαρροής Φρέον  και να κανει αποκατάσταση Αν δεν την βρει θα πληρωνεις και δουλειά δεν θα κάνεις Συνήθως η διαρροή είναι στα 4 ρακορ  που συνδέουν το μέσα με το εξω η στην ταπα πλήρωσης και το σημείο θα είναι και ψιλο λαδωμενο αναλογα με το ποσο μεγαλη  είναι η διαρροή Αν το λειτουργούσες σε θέρμανση το χειμώνα το πιθανότερο είναι να είναι στην χοντρή σωλήνα το πρόβλημα


Ξεκινάς με ότι είπε ο @hp8 , αν η διαρροή είναι στο εξωτερικό καλώς, αλλιώς θέλει απεγκατάσταση - εγκατάσταση που δεν νομίζω να αξίζει, οπότε καταλήγεις στην πρόταση του @liakjim Το βασικό είναι όταν έρθει ο τεχνικός να μην έχει πάγο για να μπορεί να γίνει έλεγχος, τουλάχιστον 10-15 ώρες εκτός το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Αν ήταν 50€ κάτω ίσως. Τώρα παίζεται.

Τα πράγματα πάντως δεν πάνε καλά φέτος.

 

τελικα με 18αρι στο σαλονι , ειμαι οκ και στη κρεβατοκαμαρα, απλα αν ειχε κατι πολυ συμφερον σε 9αρι , ελεγα να το χτυπησω για να το εχω ready.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostakiss είπε

τελικα με 18αρι στο σαλονι , ειμαι οκ και στη κρεβατοκαμαρα, απλα αν ειχε κατι πολυ συμφερον σε 9αρι , ελεγα να το χτυπησω για να το εχω ready.

Stby . Ψύξη μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostakiss είπε

αυστηρα και μονο.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/214440-pitsos-p1zai0972w-φοίβη

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232124-a-c-in9btu-tcl-09chsa-vei-miracle

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Το πιτσος το βάζω γιατί είναι σε καλή τιμή. Μάλλον όχι όμως γιατί έχει μικρή εγγύηση εκτός αν βάλεις επέκταση.

Το carrier έχει καλύτερη εγγύηση 5 ετών.

Αυτά τα δύο έχουν follow me . Δεν ξέρω τον χώρο σου. Αν έχεις λίγες απώλειες ίσως να είναι καλύτερα να το έχει.

Το tcl είναι και πιο αποδοτικό από άποψη seer αλλά έχει και μακράν την καλύτερη εγγύηση. Λέει ότι έχει ifeel αλλά δεν ξέρουμε πως δουλεύει. Δεν έχει εμφανιστεί κάποιο μέλος να μας πει.

Οπότε ζυγίζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω 12 άρι κλιματιστικό . Θα τοποθετηθεί σε διαμέρισμα με ξύλινα κουφώματα οπότε πρός το παρόν θα έχει και απώλειες μέχρι να αντικαταστήσω τα κουφώματα . 

Σε άλλο υπνοδωμάτιο έχω ενα Aux (ASW-H12B4) εδώ και 5 χρόνια δέν είχα θέμα .

Έλεγα να κοιτάξω για Gree Cozy ή κάτι παραπλήσιο στή τιμή ~450€ . Υπάρχουν προτάσεις ;

Τώρα θα χρειαστεί να τραβήξω και ξεχωριστή γραμμή στο πίνακα ρεύματος καθώς το διαμέρισμα όταν ανακαινίστηκε πρίν το 2000 δέν είχαμε λάβει υπ όψιν οτι θα έμπαιναν κλιματιστικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε αναζήτηση νέου κλιματιστικού και θα ήθελα να ρωτήσω εάν παίζει σημαντικό ρόλο η ύπαρξη ιονιστή ή είναι περισσότερο marketing. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από YannisX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, YannisX είπε

θα ήθελα να ρωτήσω εάν παίζει σημαντικό ρόλο η ύπαρξη ιονιστή ή είναι περισσότερο marketing.

τα παρακάτω είναι αντιγραφή από την σελίδα μιας εταιρείας πώλησης  κλιματιστικών Εσυ αποφασίζεις 

 

Κάθε κλιματιστικό είναι εφοδιασμένο με φίλτρα που καθαρίζουν τον κλιματιζόμενο αέρα από σκόνες, οσμές, μικροοργανισμούς κλπ. Όμως οι σύγχρονες απαιτήσεις άνεσης και υγιεινής κάνουν κάποιους κατασκευαστές να εφοδιάζουν τα κλιματιστικά και με ιονιστή. Ο ιονιστής είναι ένα πρόσθετο φίλτρο προηγμένης ηλεκτρονικής τεχνολογίας (cold plasma) που απελευθερώνει ιόντα στον αέρα, με αποτέλεσμα ο αέρας που φτάνει στον κλιματιζόμενο χώρο να είναι απαλλαγμένος από κάθε είδους ξένα σωματίδια (σκόνες, γύρη και άλλα αλλεργιογόνα στοιχεία που υπάρχουν στον αέρα). Δεν απαιτείται η μόνιμη ενεργοποίηση του ιονιστή, μπορείτε να τον ενεργοποιείτε περίπου μία ώρα στο σύνολο της κάθε ημέρας που χρησιμοποιείται το κλιματιστικό σας. Τελικό αποτέλεσμα ένα περιβάλλον χωρίς οσμές, υγιεινό, ασφαλές ήρεμο και ευχάριστο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ψάχνω 12 άρι κλιματιστικό . Θα τοποθετηθεί σε διαμέρισμα με ξύλινα κουφώματα οπότε πρός το παρόν θα έχει και απώλειες μέχρι να αντικαταστήσω τα κουφώματα . 

Σε άλλο υπνοδωμάτιο έχω ενα Aux (ASW-H12B4) εδώ και 5 χρόνια δέν είχα θέμα .

Έλεγα να κοιτάξω για Gree Cozy ή κάτι παραπλήσιο στή τιμή ~450€ . Υπάρχουν προτάσεις ;

Τώρα θα χρειαστεί να τραβήξω και ξεχωριστή γραμμή στο πίνακα ρεύματος καθώς το διαμέρισμα όταν ανακαινίστηκε πρίν το 2000 δέν είχαμε λάβει υπ όψιν οτι θα έμπαιναν κλιματιστικά .

Το 12αρι δεν απαιτεί ξεχωριστή γραμμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το να συντηρούμε σαπάκια μήπως αξίζει να δούμε και αυτά;

Αλλά θα μου πείτε σε αυτό αποσκοπεί και η διαφήμιση που έχει μπει στο μετρό. Ανταποκρίνεται στις θερμοκρασίες που λέει;

spacer.png

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Από το να συντηρούμε σαπάκια μήπως αξίζει να δούμε και αυτά;

Αλλά θα μου πείτε σε αυτό αποσκοπεί και η διαφήμιση που έχει μπει στο μετρό. Ανταποκρίνεται στις θερμοκρασίες που λέει;

spacer.png

Καλό για την τιμή του αν δεν έχεις απαιτήσεις, όπως π.χ πλαστικό καπάκι στις βάνες για να μην τρέχουνε στο μπαλκόνι συμπυκνώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη για αυτά τα Inventor 

https://www.skroutz.gr/s/27715765/Inventor-Supreme-SVI32-24WFI-SVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/28277352/Inventor-Dark-DR2VI32-24WFI-DR2VO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-Black-24000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/27528133/Inventor-Comfort-MFVI32-24WFI-MFVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

όπως και αυτό το LG;

https://www.skroutz.gr/s/18286194/LG-Art-Cool-Mirror-AC24BQ-U24-AC24BQ-NSK-Κλιματιστικό-Inverter-Black-24000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Έχω ζαλιστεί από όλες τις λειτουργίες που έχουν. Άλλα έχουν σύστημα αυτοκαθαριστού άλλα όχι, άλλα έχουν ιονιστή, UV-C, φίλτρα, άλλα όχι.

Τι χρειαζόμαστε πρακτικά από όλα αυτά; Ποιες μάρκες να προτιμήσω; 

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...