Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, aldon είπε

1. έως 1.200-1300 ευρώ

2. Νέα αγορά

3. Αδιάφορο

4.5 Κυρίως ψύξη, ελάχιστη έως μηδενική χρήση για θέρμανση

6. Ενιαίος χώρος 60 τ.μ

7. Κοζάνη

8. wifi να έχει σίγουρα. Τα άλλα δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζονται

9. Καλά μονωμένο (κέλυφος), με pvc κουφώματα με διπλά ενεργειακά τζάμια και μόνωση neopor 8cm, τόσο στους τοίχους, όσο και στην πλάκα της οροφής. Υπάρχει σκεπή

10.  Θερμικές Απώλειες
8196.26 Watt
7048.78 KCal/h
136.60 Watt/m2
για 22 βαθμούς Κελσίου

Μάλλον φτάνει 18άρι

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG-Κλιματιστικό-Inverter-White-18000-BTU-με-Ιονιστή.html?from=catspan

αν όχι

https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-White-22000-BTU-με-Ιονιστή.html?from=catspan

+80€ το wifi module

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

2η ημέρα με 35άρια και δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κάποια επίδραση στο asyg24klca.

Εξακολουθεί και ψύχει 60τμ στους 26C με περίπου 200W κατά μέσο όρο. Η εξωτερική μονάδα παντελώς αθόρυβη.

Μόνο πρόβλημα η αφύγρανση , που δεν υπάρχει. Στον χώρο έχω 64% υγρασία. Έξω 40%. Το σωληνάκι στεγνό. @Rnd1978 καμιά λύση;

image.png.58056e0ef4fefd2d32daedf3c7eac0e6.png

Υπάρχει λύση ενεργοποίηση το powerful για λίγη ώρα..θα παίξει δυνατά ( ίσως και ένα ζακέτακι στο σπίτι) και θα κάνει και αφυγρανση 😛 Εμένα σήμερα επειδή ήταν κλειστό.. και έφτασε 31C σπίτι..όταν το ανοιξα έβγάλε μπόλικο νεράκι εξω ! (Επιθυμητή 26C)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, barman_ είπε

μαλιστα μου δινεις πολυ κουραγιο τις θερμες αυτες μερες

εμενα βεβαια δεν πιανει παγο μεσα απ οτι βλεπω.....

ισως απλα να μην εχει πολυ φρεον η να εχει παραπανω , τεχνικος και προχωρας δεν υπαρχει αλλη λυση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, barman_ είπε

μαλιστα μου δινεις πολυ κουραγιο τις θερμες αυτες μερες

εμενα βεβαια δεν πιανει παγο μεσα απ οτι βλεπω.....

Μην ασχολείστε με παλιά κλιματιστικά όταν με 300€ αγοράζεις ολοκαίνουργιο, αποδοτικό, αθόρυβο και με 10 χρόνια εγγύηση κλιματιστικό https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html?qid=9TehqnADkRd_7b10d&seq=2&qo=9000+btu+inverter

Ώρα για απόσυρση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, aldon είπε

9. Καλά μονωμένο (κέλυφος), με pvc κουφώματα με διπλά ενεργειακά τζάμια και μόνωση neopor 8cm, τόσο στους τοίχους, όσο και στην πλάκα της οροφής. Υπάρχει σκεπή

10.  Θερμικές Απώλειες
8196.26 Watt
7048.78 KCal/h
136.60 Watt/m2
για 22 βαθμούς Κελσίου

Με κέλυφος και σου βγάζει τόσες απωλειες ?

15 λεπτά πριν, aldon είπε
15 λεπτά πριν, aldon είπε
15 λεπτά πριν, aldon είπε
Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, basilisgate13 said:

ισως απλα να μην εχει πολυ φρεον η να εχει παραπανω , τεχνικος και προχωρας δεν υπαρχει αλλη λυση 

τελευταια συντηρηση εγινε πριν 2 χρονια ισως και 3 με πληρωση κτλ και γω το μονο που κανω ειναι απολυμανση τα φιλτρα κτλ.Περιμενω αυριο ηταν να ερθει σημερα αλλα με εστησε

5 minutes ago, liakjim said:

Μην ασχολείστε με παλιά κλιματιστικά όταν με 300€ αγοράζεις ολοκαίνουργιο, αποδοτικό, αθόρυβο και με 10 χρόνια εγγύηση κλιματιστικό https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html?qid=9TehqnADkRd_7b10d&seq=2&qo=9000+btu+inverter

Ώρα για απόσυρση.

ναι..ειμαι ενοικιαστης βασικα και η σπιτονοικοκυρα οταν την παιρνω τηλ τα κανει πανω της μην της πουμε οτι χαλασε κατι στο σπιτι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα στην παρέα..
 Ποιο 9αρι για υπνοδωματιο εχετε να προτεινετε (- οσο τον δυαντον αθορυβο)  max  350

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άναψα τα fujitsu. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, στο πρώτο 5λεπτο λειτουργίας άρχισαν να βγάζουν νερό, ελάχιστο βέβαια. Ίσως συμβαίνει γενικά στα κλιματιστικά αυτό αλλά εγώ δεν είχα διαπιστώσει ότι ξεκινάει τόσο σύντομα το φαινόμενο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

άσχετο Η διαρροή μπορεί να υπάρξει και στο καινούργιο ανα πασα στιγμή Το δικο σου ειναι με R22 αφ ενος (εχει κανει τον κυκλο του σαν φρεον )  αφετερου  εχει βγαλει  τα λεφτά του  και ζηταει περισσοτερα απο αυτα που δινει γι αυτο και πρεπει να πας σε καινουργιο 

Αν έχουν γίνει όλα σωστά το ποσοστό για διαρροή είναι σχεδόν μηδαμινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν έχουν γίνει όλα σωστά το ποσοστό για διαρροή είναι σχεδόν μηδαμινό.

παιδια μιλησα με τον τεχνικο που ειχε ερθει  , οταν ειχε ερθει εβγαλε λιγο φρεον γιατι ο προηγουμενος  ειχε βαλει πολυ και δεν μπορουσε να δουλεψει σωστα , τωρα του ειπα αυτο με τον παγο και μου λεει οτι δεν ειναι απο διαρροη εφοσον πιανει παγο μεσα  αλλα μαλλον ειναι βουλωμενο και παγωνει ο αερας και δεν βγαινει προς τα εξω και ισως φταιει ο ανεμιστηρας 

 

ΑΝΤΕ ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ , ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ , ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ 32 ΒΑΘΜΟΥΣ  ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΒΗΣΩ 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μην ασχολείστε με παλιά κλιματιστικά όταν με 300€ αγοράζεις ολοκαίνουργιο, αποδοτικό, αθόρυβο και με 10 χρόνια εγγύηση κλιματιστικό https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html?qid=9TehqnADkRd_7b10d&seq=2&qo=9000+btu+inverter

Ώρα για απόσυρση.

Εξωτερικη 33,5 C  Εσωτερικη  26,5 C URURU SARARA DAIKIN

IMG_20210624_230055.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...