Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε ευχαριστώ. για τα invertor, lg τι άποψη υπάρχει; Δεν έχω ξανασχοληθεί μέχρι σήμερα αγορά κλιματιστικού και πραγματικά έχω "χαθεί" με το τι προσφέρει το καθένα και τι όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, Manifesto είπε

Φίλε μου liakjim μου προτείνεις το Haier tundra green, εγώ ήμουν ανάμεσα σε Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA,  σε Toshiba Shorai Edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E και σε Toshiba Seiya RAS-B24J2KVG-E/RAS-24J2AVG-E.

Σίγουρα μεγάλη διαφορά στην τιμή σχετικά με αυτό που μου πρότεινες αλλά παρ' όλα αυτά αξίζει η διαφορά αυτή στην τιμή;

Θα μου πρότεινες κάποιο από αυτά;

Να θυμίσω ότι θα θυσίαζα κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά όπως WiFi και θόρυβο σε σχέση με την δυναμική του κλιματιστικού.

Sorry που κάνω πάλι παράθεση αλλά δεν μου απάντησε κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα στην παρέα..
 Ποιο 9αρι για υπνοδωματιο εχετε να προτεινετε (- οσο τον δυαντον αθορυβο)  max  350

4 ώρες πριν, antykaps είπε

 

Παίξε ανάμεσα σε tcl, toyotomi, haier. Το haier είναι αρκετά αθόρυβο. Το έχει γνωστός μου που τον ενοχλούν τα πάντα και είναι από θόρυβο φουλ ευχαριστημένος. Μετά δες εγγυήσεις και χαρακτηριστικά που σ' ενδιαφέρουν. Στα 350€ δεν παίζουν πολλά. Το ερωτηματολόγιο γράψτο εκεί που αρμόζει κατάντησε κουραστικό για ένα ερώτημα να γράφεις απολογία... 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

toyotomi

Με δύο χρόνια εγγύηση;

55 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Το ερωτηματολόγιο γράψτο εκεί που αρμόζει κατάντησε κουραστικό για ένα ερώτημα να γράφεις απολογία... 

Εσένα όταν σου ζητήσει κάποιος συμβουλή να αγοράσεις κάτι, δεν τον ρωτάς ποτέ τίποτα; Αν τον ρωτάς έστω και κάτι πχ "για τι το θες" θα καταλάβεις πόσο άκυρη είναι η τοποθέτηση σου. Κάνε μου τη χάρη και πρόσφερε τη βοήθεια σου χωρίς μπηχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με δύο χρόνια εγγύηση;

Εσένα όταν σου ζητήσει κάποιος συμβουλή να αγοράσεις κάτι, δεν τον ρωτάς ποτέ τίποτα; Αν τον ρωτάς έστω και κάτι πχ "για τι το θες" θα καταλάβεις πόσο άκυρη είναι η τοποθέτηση σου. Κάνε μου τη χάρη και πρόσφερε τη βοήθεια σου χωρίς μπηχτες.

Αυτο προσφέρει σαν εγγύηση αν αυτό επιλέξει. Το ανέφερα εξάλλου να το δει σαν χαρακτηριστικό. Δεν ρωτάω κάτι παραπάνω γιατί ο άνθρωπος έκανε συγκεκριμένο ερώτημα : θέλει 9αρι μέχρι 350€ αθόρυβο. Από κει και πέρα ανέφερα να κοιτάξει εγγύηση και τι άλλα χαρακτηριστικά ζητάει. Έχει καταντήσει πλέον κουραστικό το ερωτηματολόγιο. Για αποθήκη 3τμ να ρωτήσει κάποιος θα βάλετε ερωτηματολόγιο εδώ πέρα. Το "γιατί το θες" μέσα στον καύσωνα ή γενικά το καλοκαίρι ένα κλιματιστικό είναι σίγουρο ότι δεν το θέλει για να κάνει καφέ. Και για να κάνω τη χάρη οκ το δέχομαι θελεται 5 άτομα να κάνετε κλειστό κύκλο με μετρήσεις κλπ γούστο σας και κ@υλα σας, μη κάνετε όμως το θέμα τσιφλίκι σας. Κάντε μια κλειστή ομάδα και πάρτε τα tplink να γουστάρετε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Αυτο προσφέρει σαν εγγύηση αν αυτό επιλέξει. Το ανέφερα εξάλλου να το δει σαν χαρακτηριστικό. Δεν ρωτάω κάτι παραπάνω γιατί ο άνθρωπος έκανε συγκεκριμένο ερώτημα : θέλει 9αρι μέχρι 350€ αθόρυβο. Από κει και πέρα ανέφερα να κοιτάξει εγγύηση και τι άλλα χαρακτηριστικά ζητάει. Έχει καταντήσει πλέον κουραστικό το ερωτηματολόγιο. Για αποθήκη 3τμ να ρωτήσει κάποιος θα βάλετε ερωτηματολόγιο εδώ πέρα. Το "γιατί το θες" μέσα στον καύσωνα ή γενικά το καλοκαίρι ένα κλιματιστικό είναι σίγουρο ότι δεν το θέλει για να κάνει καφέ. Και για να κάνω τη χάρη οκ το δέχομαι θελεται 5 άτομα να κάνετε κλειστό κύκλο με μετρήσεις κλπ γούστο σας και κ@υλα σας, μη κάνετε όμως το θέμα τσιφλίκι σας. Κάντε μια κλειστή ομάδα και πάρτε τα tplink να γουστάρετε. 

Έχει πει αν το θέλει με δόσεις οπότε μάλλον κοιτάμε αλυσίδες; Έχει πει αν θα το βάλει στη θέση ενός παλιού οπότε μάλλον θα ξέρουμε τι ισχύ θέλει; Έχει πει αν το θέλει και για θέρμανση οπότε αλλάζει το πράγμα; Έχει πει αν θα παίξει περιστασιακά πχ 2 ώρες το βράδυ ή αν θα παίξει ανελέητα όλο το καλοκαίρι; Έχει πει αν προτιμάει πχ εγγύηση ή wifi; Έχει πει πόσες περίπου απώλειες έχει ο χώρος του ή τον έχει περιγράψει ; Εδώ μέσα υπάρχει μέλος με 18άρι σε 17τμ και μέλος με 12άρι σε 40τμ. 

ΑΝ θες να κάνεις αμπε μπα μπλομ και να δώσεις συμβουλή αγοράς, κάντο. Κανένα πρόβλημα. Κάποιοι άλλοι μπορεί να θέλουν να ρωτήσουν κιόλας. Για να μη ρωτάμε τα ίδια, βγήκαν οι ερωτήσεις. Έχεις πρόβλημα με αυτές; Νιώθεις πως θες να προστατεύσεις τα μέλη που ζητάνε συμβουλή από το "βασανιστήριο" αυτό; Υπάρχει το ρεπόρτ.

Όπως υπάρχει το ρεπόρτ στο άλλο που λες. Αν θεωρείς ότι σε 30 ποστς προτάσεων αγοράς, δημιουργεί πρόβλημα η παράθεση 1-2 διαγραμμάτων με το εργαλείο που μας βοήθησε να καταλάβουμε κάποια πράγματα και άρα να βοηθηθούν τα νέα μέλη, υπάρχει και πάλι το ρεπόρτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν έχουν γίνει όλα σωστά το ποσοστό για διαρροή είναι σχεδόν μηδαμινό.

αυτό ισχύει για όλα παλαιά και καινούργια πχ θα μπορούσε να ζεστανει την εκχειλωση των σωλήνων να μαλακώσει ο χαλκός και να πατήσει καλυτέρα και τέλος  Και να σου πω και κατι άλλο στα παλια οι διαρροές είναι λιγότερες λογο πιέσεων Καμία σχέση η πίεση αναρροφησης - κατάθλιψης του  R22 με 410 κλπ  Εγω ειμαι με 6 τεμ R22 ακόμα και δεν εχω πρόβλημα γιατί το κατέχω Εχω και 3 κιλα καβατζα ακομα Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει καποια στιγμη να παω σε inverter  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2021 στις 1:20 ΠΜ, Manifesto είπε

Φίλε μου liakjim μου προτείνεις το Haier tundra green, εγώ ήμουν ανάμεσα σε Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA,  σε Toshiba Shorai Edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E και σε Toshiba Seiya RAS-B24J2KVG-E/RAS-24J2AVG-E.

Σίγουρα μεγάλη διαφορά στην τιμή σχετικά με αυτό που μου πρότεινες αλλά παρ' όλα αυτά αξίζει η διαφορά αυτή στην τιμή;

Θα μου πρότεινες κάποιο από αυτά;

Να θυμίσω ότι θα θυσίαζα κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά όπως WiFi και θόρυβο σε σχέση με την δυναμική του κλιματιστικού.

Θα σου ανεβάσω διαγράμματα και πίνακες capacity κάποια στιγμή όπου φαίνεται ότι το Haier είναι πιο δυνατό από το edge. Αλλιώς μαζί σου, από αυτά που έχουμε δει Toshiba ftw, αλλά με αυτά που έχεις πει δεν ξέρω αν θα επαρκεί. 

Το asyg24klca μάλλον όχι γιατί έχει θέμα με defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Άναψα τα fujitsu. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, στο πρώτο 5λεπτο λειτουργίας άρχισαν να βγάζουν νερό, ελάχιστο βέβαια. Ίσως συμβαίνει γενικά στα κλιματιστικά αυτό αλλά εγώ δεν είχα διαπιστώσει ότι ξεκινάει τόσο σύντομα το φαινόμενο αυτό. 

Αν υποθέσουμε ότι η εσωτερική θερμοκρασία την ώρα που άνοιξες το κλιματιστικό ήταν στους 28°C και το κλιματιστικό είναι λειτουργικά άψογο, δεν θα έβλεπες άμεση αποβολή υγρών μόνο στην περίπτωση που η σχετική υγρασία του χώρου ήταν γύρω στο 35%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Χρειάζομαι την βοήθεια και την εμπειρία σας για την αγορά νέου κλιματιστικού.

Αναλυτικότερα :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 25τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 35C το καλοκαίρι και 3C τον χειμώνα + την υπερβολική υγρασία που έχει κλασικά η Θεσσαλονίκη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WiFi με δυνατότητα σύνδεσης σε smart home + Ιονιστής + Σχετικά αθόρυβο και μέσα και έξω, + Καλή εγγύηση τουλάχιστον για τα βασικά.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, Νότειος προσανατολισμός, εντός πόλεως, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, υγρασία και ζέστη το καλοκαίρι.
  10. 6931.56 Watt
    5961.15 KCal/h
    277.26 Watt/m2
    238.45 KCal/h/m2

          για 23C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια του ποστ μου πριν 3 μήνες: https://tinyurl.com/2v6n225a

Μου είχαν προταθεί τα Carrier Crystal III Ion, Juro-Pro Refresh Eco II, Haier Tide Green.

Έκανα μια γύρα αυτές τις μέρες σε καταστήματα kotsovolos, media markt, plaisio, praktiker για έρευνα αγοράς κλιματιστικών μιας και δίνουν δωρεάν εγκατάσταση + άτοκες δόσεις.

Ζητούσα να μου προτείνουν 2 κλιματιστικά, 1 12άρι για χώρο 22τμ και 1 9αρι για υπνοδωμάτιο 12τμ για σπίτι σε ισόγειο με 2 ορόφους από πάνω και ύψος ταβανιού 3.2μ. Με ενδιαφέρει η καλή απόδοση με σχετικά χαμηλή κατανάλωση στη θέρμανση.

Παρακάτω η εμπειρία μου:

Kotsovolos Κατάστημα1: «Το Inventor Passion Eco είναι το καλύτερο για να καλύψει τις ανάγκες σας με 10 χρόνια εγγύηση. Αν δεν σας ενδιαφέρει η εγγύηση, τότε το Toyotomi Izuru είναι κορυφαίο με 2 χρόνια εγγύηση. Οι υπόλοιπες εταιρείες προσφέρουν τα ίδια πράγματα αλλά είναι πιο ακριβά και δεν αξίζει. Αν θέλετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία, μπορούμε να δούμε ποιο μοντέλο της συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά που θέλετε». Αναφέρω το Carrier Crystal III Ion και η απάντηση ήταν «το συγκεκριμένο λειτουργικά δεν είναι καθαρό inventer αλλά πιο κοντά στα συμβατικά. Για καθαρό inventer καλύτερα να δείτε το Extreme»

Media Markt Κατάστημα1: «Τα μόνα κλιματιστικά που πραγματικά κάνουν οικονομία είναι τα fujitsu γιατί έχουν δική τους τεχνολογία υβριδική και η κατανάλωση kWh/έτος είναι η χαμηλότερη όλων. Όλα τα άλλα έχουν πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους που δεν χρειάζεται να το ψάχνεις πολύ. Αν δεν θες fujitsu, διάλεξε ένα από αυτά που είναι σε προσφορά.» Μου έδειχνε τα ταμπελάκια των άλλων κλιματιστικών για να δω ότι όλα γράφουν περισσότερα kWh/έτος στο SCOP θερμής ζώνης.

Plaisio: «Τα Τoyotomi είναι κορυφή και προσφέρουν τα περισσότερα χαρακτηριστικά σε σχέση με τις άλλες εταιρείες. Αλλιώς μπορείτε να δείτε ένα Juro-Pro ή ένα Bosch.» Ρωτάω για Fujitsu και Daikin και η απάντηση ήταν «Τα Daikin δεν είναι όπως πριν 10 χρόνια, υπάρχουν επιλογές με καλύτερα χαρακτηριστικά και φθηνότερα. Τα fujitsu έχουν μεγάλη ροή αέρα και για το χώρο σας πιθανό να σας ενοχλεί και να το κλίνετε.»

Kotsovolos Κατάστημα2: «Ποιο κλιματιστικό θέλετε;» - Δεν γνωρίζω συγκεκριμένο μοντέλο, έρευνα αγοράς κάνω και θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο θα καλύψει τις ανάγκες μου. «Όλα θα τις καλύψουν, εσείς ποιο θέλετε;». – Δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους; «Υπάρχουν αλλά τι περιμένετε να σας αναλύσω ένα ένα κλιματιστικό; Διαλέχτε 2-3 που σας αρέσουν και να τα δούμε» - Το Carrier Platinum με το Inventor Comfort βλέπω με υψηλούς δείκτες SEER/SCOP, να δούμε αυτά; «Γιατί να δώσετε τόσα χρήματα για ένα 12αρι; Το Platinum καίει 647 στη θέρμανση ενώ ένα Pitsos Φοίβη καίει 686. Δεν υπάρχει λόγος να δώσετε 500 ευρώ παραπάνω για τόσο μικρή διαφορά, δεν θα κάνετε απόσβεση ποτέ.» -Οπότε μου προτείνετε το Pitsos Φοίβη; «Δεν σας προτείνω κάποιο, διαλέχτε όποιο σας αρέσει» (Έφυγα)

Praktiker: «To Inventor Supreme είναι μια πολύ καλή επιλογή. Το Toyotomi Izuru φεύγει πολύ αν και δε θα το πρότεινα γιατί καταναλώνει παραπάνω kWh» -Βλέπω ότι το Supreme έχει 3700btu ελάχιστα στη θέρμανση ενώ το Izuru έχει 2700, πως καίει περισσότερο; «Το Izuru πέφτει έως 500 watt στη θέρμανση ενώ το Supreme στα 150. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι τα ταμπελάκια.» Ρωτάω για το Toshiba Seiya που έχουν αν αξίζει.  «Δεν θα το πρότεινα. Το Toshiba Seiya έχει τους χειρότερους δείκτες SEER/SCOP. Αν θέλετε σε επώνυμο με 100 ευρώ παραπάνω πάτε στο Daikin Sensira και είστε σίγουροι για απόδοση και οικονομία. Είναι από τα top.»

Media Markt Κατάστημα2: «Θα πρότεινα να δείτε από Midea και Gree γιατί είναι εταιρίες που κατασκευάζουν τα μηχανήματα και στην ουσία άλλες εταιρίες τα παίρνουν από αυτές κι αλλάζουν όνομα. Τα Toyotomi είναι Gree και τα Inventor είναι Midea. Μη κοιτάτε καθόλου για Pitsos, Juro Pro. Επίσης επειδή το ύψος ταβανιού είναι μεγαλύτερο από 2.8, στην ουσία συνολικά είναι σα να έχετε ένα έξτρα μικρό δωμάτιο, οπότε πρέπει να δείτε για 18άρι κι όχι 12άρι.» Μετά από σπαστικό γέλιο ζητάω έναν υπεύθυνο που ίσως ξέρει κάτι παραπάνω. Έρχετε ο υπεύθυνος και του εξηγώ ότι είναι το 6ο κατάστημα που πάω και όλοι μου λένε διαφορετικά πράγματα. Αφού τον ενημερώνω τι ψάχνω μου λέει «Καταλαβαίνω, έχει δίκιο σε αυτά που σας είπε ο συνάδελφος αλλά εγώ στη θέση σας θα έπαιρνα το Toyotomi Kuro για 12αρι, είναι άριστο μηχάνημα και για 9αρι ένα AUX που κατασκευαστικά είναι Toshiba αλλά πολύ φθηνότερο.» -Έγινε ευχαριστώ, μόλις μου προσθέσατε ακόμα 2 κλιματιστικά στη λίστα!

Είναι τόσο δύσκολο να γίνει διασταύρωση απόψεων για κλιματιστικό μεταξύ καταστημάτων; Πραγματικά αστείο μου φαίνεται.

Συμπληρώνω ερωτηματολόγιο για το 12άρι που χρειάζομαι άμεσα.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600€ - (700 αν αξίζει)
  2. Νέα αγορά
  3. Αγορά από μεγάλη αλυσίδα με άτοκες δόσεις, ανακύκλωση συσκευής και δωρεάν εγκατάσταση
  4. Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  5. Σαλόνι 22τμ
  6. Περιοχή Περιστέρι Αττικής
  7. Αδιάφορη η εγγύηση, επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο wifi, χαμηλού θορύβου, επιθυμητά φίλτρα ιονισμού ή οτιδήποτε βοηθάει στην καλή ποιότητα αέρα.
  8. Ισόγειο με 2 ορόφους από πάνω, καλύπτεται από άλλα σπίτια δεξία-αριστερά, ταβάνι 3.2μ.
  9. για 22C Απώλειες: 3706.62 watt=12648 btu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας παρακαλώ..

Ποσό που διαθέτουμε 400-600? (αναλόγως χαρακτηριστικών και αν αξίζει το παραπάνω κόστος)

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατά προτίμηση μεγάλη αλυσίδα, αλλά αν υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής, δεν υπάρχει πρόβλημα. Περιοχή θεσσαλονίκης
  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Ψύξη μόνο.
  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Γραφείο / σαλόνι ( 25 τμ )
  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Θεσσαλονίκη ,συναντάς και 38άρια
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WiFi με δυνατότητα σύνδεσης σε smart home, Σχετικά αθόρυβο και μέσα και έξω ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ, + Καλή εγγύηση τουλάχιστον για τα βασικά.
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλά μονωμένο γενικά 
    3629 
    Watt
    3120 KCal/h
    45,36 Watt/m2
    39,01 KCal/h/m2

    για 24C
     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω τεχνικο για ac Καινουργιο και παλιο για service και εγκατασταση για θεσσαλονικη κεντρο στιλτε ΠΜ με τιμες για να κανονισουμε ραντεβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε κανέναν ψυκτικό εδώ μέσα ή κάποιον Πετρούπολη ή τριγύρω να μου κάνει μία σχετικά οικονομική μεταφορά ;

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kaminari είπε

 Μου έδειχνε τα ταμπελάκια των άλλων κλιματιστικών για να δω ότι όλα γράφουν περισσότερα kWh/έτος στο SCOP θερμής ζώνης.

Ψαγμενος. Εύγε στο παιδί. Δεν ξέρω αν μας διαβάζει αλλιώς πες του να έρθει εδώ να μας δώσει τα φώτα του!!!

Επίσης πολύ καλός και ο άλλος του 2ου media markt καταστήματος.

Απολαυστικό το κείμενο! Υπάρχουν και πολλές αλήθειες εκεί μέσα.

ΥΓ Προτάσεις το απόγευμα-βραδυ.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...