Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kaminari είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600€ - (700 αν αξίζει)
  2. Νέα αγορά
  3. Αγορά από μεγάλη αλυσίδα με άτοκες δόσεις, ανακύκλωση συσκευής και δωρεάν εγκατάσταση
  4. Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  5. Σαλόνι 22τμ
  6. Περιοχή Περιστέρι Αττικής
  7. Αδιάφορη η εγγύηση, επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο wifi, χαμηλού θορύβου, επιθυμητά φίλτρα ιονισμού ή οτιδήποτε βοηθάει στην καλή ποιότητα αέρα.
  8. Ισόγειο με 2 ορόφους από πάνω, καλύπτεται από άλλα σπίτια δεξία-αριστερά, ταβάνι 3.2μ.
  9. για 22C Απώλειες: 3706.62 watt=12648 btu

Σειρα με τιμη. Haier Tundra Green AS35TABHRA , Tcl οcarina και miracle II  , Morris WFIN-35150 , Fujitsu ASYG12KMTA .

Πιο κοντα σε αυτα που ζητας Tcl οcarina και miracle II  , Morris WFIN-35150 .

Ελευθερα να δωσουν και φωτα πιο γνωστες και να διορθωσουν .

 

ΥΓ, MIDEA Xtreme Save lite και MIDEA Xtreme Save και breezeless, μπορει να αποτελουν προτασεις απλα δεν εχω βρει -διαβασει πολλες εμπειριες και γνωμες.

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε :500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.νεα αγορα 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): πληρωμη με δοσεις , χωρις ανακυκλωση , δωρεαν εγκατασταση επιθυμητη
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. μόνο ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστικη πηγη ψυξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζινα και υπνοδωματιο 60τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ανατολικη θεσσαλονικη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: οσα περισσοτερα τοσο το καλυτερο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): διαμερισμα και κουφωματα κατασκευης 2005-2008
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Χ
Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ήρθε επιτέλους τεχνικός και μετά από έλεγχο μου ότι παγώνει γιατί έχει βουλώσει μέσα και ότι λόγω παλαιότητας δεν αξίζει να ασχοληθώ και να πάω για καινούργιο

Τώρα είμαι ανάμεσα σε 3 στο 

https://www.skroutz.gr/s/14844544/Gree-Lomo-GRS-101-EI-JLM1-N3-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή.html.  389 ευρω

 

https://www.skroutz.gr/s/27703063/Inventor-Supreme-SVI32-09WFI-SVO32-09-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html.  449 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/23112186/Toyotomi-Hiro-HTN20-HTG20-09R32-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html 399 ευρώ  

Οι τιμές είναι από τα καταστήματα ξέρω ότι είναι λίγο παραπάνω αλλά θα το καταπιω για να το έχω άμεσα +80 ευρώ για να το περάσουν 

 

Κοιτάω μόνο ανάμεσα σε αυτά τα 3 δυστυχώς γιατί θέλω άμεσα και τα έχω βρει σε τοπικά μαγαζιά . Το πρώτο αν και σε μερικά Σιτέ λέει με wifi στο Σκρουτζ λέει ότι δεν έχει

Επεξ/σία από basilisgate13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Χαιρεται, 

Το διαμέρισμα ειναι 90τμ. Αξίζει πιο πολυ να παρω 2 a/c, ενα για το σαλονι και ενα για το δωματιο που κοιμαμαι ή να παρω ενα καλυτερο που να το εχω στο σαλονι 

 

image.png.42ef91e2b481be88912ff86337ddbf65.png

Επεξ/σία από vafkost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε!  Έχω καταλήξει σε κάποια 24αρια :

1)Fujitsu (έχει συχνά defrost σε θερμοκρασίες έως 5 βαθμούς, με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει;) 

2)mitsubishi heavy (το πιο ακριβό) 

3)juro pro oxygen 2 (στα 900 € με 10 χρόνια πλήρη εγγύηση ) 

4) TCL elite premium (700 €) 

Επειδή θα το χρησιμοποιήσω ως κύρια πηγή θέρμανσης, θέλω να ρωτήσω ποιο είναι το πιο οικονομικό. Διαβάζω καλά λόγια για τα 2 πρώτα, αλλά σαν μέση κατανάλωση βλέπω ότι είναι υψηλότερα από τα άλλα. 

Οι τιμές διαφέρουν έως 500 € (μιτσουμπισι με tcl). Αξίζει αυτή η διαφορά κ θα κάνω απόσβεση αν προτιμήσω ένα από τα 2 ακριβά; 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilisgate13 είπε

Λοιπόν ήρθε επιτέλους τεχνικός και μετά από έλεγχο μου ότι παγώνει γιατί έχει βουλώσει μέσα και ότι λόγω παλαιότητας δεν αξίζει να ασχοληθώ και να πάω για καινούργιο

Τώρα είμαι ανάμεσα σε 3 στο 

https://www.skroutz.gr/s/14844544/Gree-Lomo-GRS-101-EI-JLM1-N3-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή.html.  389 ευρω

 

https://www.skroutz.gr/s/27703063/Inventor-Supreme-SVI32-09WFI-SVO32-09-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html.  449 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/23112186/Toyotomi-Hiro-HTN20-HTG20-09R32-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html 399 ευρώ  

Οι τιμές είναι από τα καταστήματα ξέρω ότι είναι λίγο παραπάνω αλλά θα το καταπιω για να το έχω άμεσα +80 ευρώ για να το περάσουν 

 

Κοιτάω μόνο ανάμεσα σε αυτά τα 3 δυστυχώς γιατί θέλω άμεσα και τα έχω βρει σε τοπικά μαγαζιά . Το πρώτο αν και σε μερικά Σιτέ λέει με wifi στο Σκρουτζ λέει ότι δεν έχει

Το 2ο.

Υπόψη ότι πλέον για 10ετη εγγύηση ινβεντορ, θέλει εντός 30ημερων καταχώρηση ηλεκτρονικά στο site τους και υποχρεωτικά έτησιο σέρβις από διπλωματουχο ψυκτικό.

ΥΓ Κανείς δεν έχει TCL;

19 λεπτά πριν, rus είπε

Aν η εξωτερικη μοναδα σταζει κατα διαστηματα ειναι φυσιολογικο, ή μπορει να σημαινει καποια βλαβη?

Η εξωτερική δεν πρέπει να στάζει. Σε λειτουργία ψύξης στάζει η εσωτερική και βγάζει το νερό από το σωληνάκι. Μερικοί ψυκτικοί πάνε και το ρίχνουν μέσα στην εξωτερική για να γλυτώσουν το ταυ και λίγα μέτρα υδροροης. Αν λοιπόν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα δεις νερό από την εξωτερική που ουσιαστικά είναι απ'την εσωτερική. Αν η υδροροη πάει ανεξάρτητα, έχεις θέμα. Μια φωτογραφία θα το ξεδιαλύνει αν δεν είσαι σίγουρος.

1 ώρα πριν, Πυρρος είπε

Χαίρετε!  Έχω καταλήξει σε κάποια 24αρια :

1)Fujitsu (έχει συχνά defrost σε θερμοκρασίες έως 5 βαθμούς, με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει;) 

2)mitsubishi heavy (το πιο ακριβό) 

3)juro pro oxygen 2 (στα 900 € με 10 χρόνια πλήρη εγγύηση ) 

4) TCL elite premium (700 €) 

Επειδή θα το χρησιμοποιήσω ως κύρια πηγή θέρμανσης, θέλω να ρωτήσω ποιο είναι το πιο οικονομικό. Διαβάζω καλά λόγια για τα 2 πρώτα, αλλά σαν μέση κατανάλωση βλέπω ότι είναι υψηλότερα από τα άλλα. 

Οι τιμές διαφέρουν έως 500 € (μιτσουμπισι με tcl). Αξίζει αυτή η διαφορά κ θα κάνω απόσβεση αν προτιμήσω ένα από τα 2 ακριβά; 

Ευχαριστώ πολύ 

 

14 ώρες πριν, aldon είπε

Σε ευχαριστώ. για τα invertor, lg τι άποψη υπάρχει; Δεν έχω ξανασχοληθεί μέχρι σήμερα αγορά κλιματιστικού και πραγματικά έχω "χαθεί" με το τι προσφέρει το καθένα και τι όχι

LG μακριά.

Υπάρχουν και καλά inventor, κάποια μοντέλα που είναι εντόσθια Haier και κάποια ακριβά μοντέλα που είναι φασον midea ( king).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

LG μακριά.

Υπάρχουν και καλά inventor, κάποια μοντέλα που είναι εντόσθια Haier και κάποια ακριβά μοντέλα που είναι φασον midea ( king).

Άποψη γι'αυτά τα inventor;

https://www.skroutz.gr/s/27528133/Inventor-Comfort-MFVI32-24WFI-MFVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html (συμπιεστής Mitsubishi)

https://www.skroutz.gr/s/27715765/Inventor-Supreme-SVI32-24WFI-SVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html (συμπιεστής Rotary)

https://www.skroutz.gr/s/18225796/Inventor-Premium-PR1VI32-24WF-PR1VO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html (συμπιεστής Rotary)

Επίσης είδα και αυτό τα Fujitsu, αν και ξεφεύγει αρκετά στη τιμή, αλλά τα specs του είναι εντυπωσιακά

https://www.skroutz.gr/s/21725117/Fujitsu-ASYG24KMTA-AOYG24KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU.html

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filipN είπε

Αν υποθέσουμε ότι η εσωτερική θερμοκρασία την ώρα που άνοιξες το κλιματιστικό ήταν στους 28°C και το κλιματιστικό είναι λειτουργικά άψογο, δεν θα έβλεπες άμεση αποβολή υγρών μόνο στην περίπτωση που η σχετική υγρασία του χώρου ήταν γύρω στο 35%.

 

Η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 30.5 και η σχετική υγρασία του χώρου 55%. Εξωτερική θερμοκρασία δεν μέτρησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η εξωτερική δεν πρέπει να στάζει. Σε λειτουργία ψύξης στάζει η εσωτερική και βγάζει το νερό από το σωληνάκι. Μερικοί ψυκτικοί πάνε και το ρίχνουν μέσα στην εξωτερική για να γλυτώσουν το ταυ και λίγα μέτρα υδροροης. Αν λοιπόν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα δεις νερό από την εξωτερική που ουσιαστικά είναι απ'την εσωτερική. Αν η υδροροη πάει ανεξάρτητα, έχεις θέμα. Μια φωτογραφία θα το ξεδιαλύνει αν δεν είσαι σίγουρος.

Δε σε καταλαβα μαλλον, το σωληνακι βρισκεται στις εξωτερικρς μοναδες, οχι στις εσωτερικες.

Φωτογραφια σε τι πραγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rus είπε

Δε σε καταλαβα μαλλον, το σωληνακι βρισκεται στις εξωτερικρς μοναδες, οχι στις εσωτερικες.

Φωτογραφια σε τι πραγμα?

Ο σωλήνας απορροής, ξεκινάει από την εσωτερική και καταλήγει έξω δίπλα από την εξωτερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα Arielli με κωδικό ASW-H12A4/FFR1DI-EU.

Μου πετάει κωδικό E5 και 3E. Αν το αφήσω για κανα μισάωρο θα ξεκινήσει να δουλεύει και να βγάζει κρύο αέρα. 

Ξέρετε τι σημαίνουν αυτά τα σφάλματα, έχουμε κανένα manual; Που μπορώ να πάρω τηλέφωνο για service, από εκεί που το αγόρασα δεν εχουν ιδέα;

Να στε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ο σωλήνας απορροής, ξεκινάει από την εσωτερική και καταλήγει έξω δίπλα από την εξωτερική. 

Ναι, να επιστρεψουμε στο ερωτημα μου?

Aν η εξωτερικη μοναδα σταζει κατα διαστηματα(οχι το σωληνακι απορροης) ειναι φυσιολογικο, ή μπορει να σημαινει καποια βλαβη?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Aν η εξωτερικη μοναδα σταζει κατα διαστηματα ειναι φυσιολογικο, ή μπορει να σημαινει καποια βλαβη?

δες αυτό που γράφει ο liakjim

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε λειτουργία ψύξης στάζει η εσωτερική και βγάζει το νερό από το σωληνάκι. Μερικοί ψυκτικοί πάνε και το ρίχνουν μέσα στην εξωτερική για να γλυτώσουν το ταυ και λίγα μέτρα υδροροης.

δεν είναι απολυτο Καμια φορα βολεύει γιατι εξτμιζεται απο το condenser και δεν κανει το μπαλκονι μπιπ και δεν σταζουν πανω σου οταν περπατας στο πεζοδρομιο

2 λεπτά πριν, rus είπε

Ναι, να επιστρεψουμε στο ερωτημα μου?

Aν η εξωτερικη μοναδα σταζει κατα διαστηματα(οχι το σωληνακι απορροης) ειναι φυσιολογικο, ή μπορει να σημαινει καποια βλαβη?

βαλε φωτο απο τις σωλήνες της εξωτερικής μονάδας οταν συμβαίνει Εκει που ειναι τα ρακορ

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rus είπε

Ναι, να επιστρεψουμε στο ερωτημα μου?

Aν η εξωτερικη μοναδα σταζει κατα διαστηματα(οχι το σωληνακι απορροης) ειναι φυσιολογικο, ή μπορει να σημαινει καποια βλαβη?

Σε λειτουργία ψύξης να σταξει η εξωτερικη από το σημείο που στάζει τον χειμώνα; 

Δεν υπάρχει καμια πιθανότητα να γίνει αυτό. Εάν συμβαίνει, τότε με κάποιον τρόπο ο ψυκτικός που έκανε την εγκατάσταση έβαλε το σωληνακι απορροής μέσα στην εξωτερική για να βγαίνουν τα νερά από την ίδια τρύπα χειμώνα η καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...