Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σε λειτουργία ψύξης να σταξει η εξωτερικη από το σημείο που στάζει τον χειμώνα; 

Δεν υπάρχει καμια πιθανότητα να γίνει αυτό. Εάν συμβαίνει, τότε με κάποιον τρόπο ο ψυκτικός που έκανε την εγκατάσταση έβαλε το σωληνακι απορροής μέσα στην εξωτερική για να βγαίνουν τα νερά από την ίδια τρύπα χειμώνα η καλοκαίρι. 

Δε ξερω αν ειναι απο το σημειο που σταζει το χειμωνα(σταζουν το χειμωνα τα ερκοντισια?)

Τα προηγουμενα 4 χρονια δεν εσταζε. Προσφατα προσεξα οτι στο κατω μερος του κουτιου σχηματιζονται καποιες σταγονες που μετα πεφτουν. Οχι ολες τις ωρες. Το σωληνακι απορροης δουλευει κανονικα.

Μηπως οφειλεται στην αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας? ή προκειται για καποια βλαβη και πρεπει να καλεσω μαστορα/συντηρητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, barman_ said:

Καλησπέρα παίδες. Έχω βάλει τη ψυξη να δουλεύει και βγάζει μόνο αέρα δηλαδή σαν να δουλεύει ο ανεμιστήρας.

Βγαίνοντας στην εξωτερική μονάδα αντικρυσα  αυτό 

Το άσπρο που φαίνεται είναι πάγος..κάτι δεν περνάει προφανώς και δεν δουλεύει.

 

Κάποια ιδέα?το ac είναι Mitsubishi 12ρι 20 έτιας 

B0948C35-3401-45B4-87E4-31ED6D4E436C.jpeg

ηρθε σημερα ο τεχνικος,διαπιστωσε πληρη απουσια φρεοντος...Εκανε πληρωση,χωρις καποια αλλη παρεμβολη(καθαρισμος απολυμανση) και εφυγε...δεν βγαζει τερμα κρυο αερα(εχει περιπου μια ωρα που εφυγε),αλλα φαινεται να εχει δροσισει το σπιτι... ειμαι κατα 60 ευρω φτωχοτερος,ελπιζω τουλαχιστον να αντεξει..

 

IMG_0716.jpg

Επεξ/σία από barman_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rus είπε

Δε ξερω αν ειναι απο το σημειο που σταζει το χειμωνα(σταζουν το χειμωνα τα ερκοντισια?)

Τα προηγουμενα 4 χρονια δεν εσταζε. Προσφατα προσεξα οτι στο κατω μερος του κουτιου σχηματιζονται καποιες σταγονες που μετα πεφτουν. Οχι ολες τις ωρες. Το σωληνακι απορροης δουλευει κανονικα.

Μηπως οφειλεται στην αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας? ή προκειται για καποια βλαβη και πρεπει να καλεσω μαστορα/συντηρητη?

Τον χειμώνα φυσικά και στάζουν οι εξωτερικές μονάδες. Το καλοκαίρι δεν παίζει να δημιουργηθεί καμία σταγόνα διότι ο συμπυκνωτης είναι θερμός. Εάν βλέπεις σταγόνες, κάτι παίζει με το νερό που κατεβαίνει από τον σωλήνα απορροής, βρίσκει κάπου και κάποια ποσότητα αντί να εξέλθει από τον σωλήνα καταλήγει κάτω από το κουτί της μονάδας βάλε το με το χέρι σου και δες αν υπάρχει κάπου διαρροή η γλύφει το νερό τις εξωτερικές σωληνώσεις. 

2 λεπτά πριν, barman_ είπε

ηρθε σημερα ο τεχνικος,διαπιστωσε πληρη απουσια φρεοντος...Εκανε πληρωση,χωρις καποια αλλη παρεμβολη(καθαρισμος απολυμανση) και εφυγε...δεν βγαζει τερμα κρυο αερα(εχει περιπου μια ωρα που εφυγε),αλλα φαινεται να εχει δροσισει το σπιτι... 

 

Έπρεπε να εντοπίσει την διαρροή του φρεοντος. Τώρα θα σου φύγει πάλι και μέτρα αντιστρόφως μέχρι να αδειάσει πάλι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τον χειμώνα φυσικά και στάζουν οι εξωτερικές μονάδες. 

Δεν το γνωριζα γιατι δεν το ανοιγω ποτέ χειμωνα 🙂

11 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το καλοκαίρι δεν παίζει να δημιουργηθεί καμία σταγόνα διότι ο συμπυκνωτης είναι θερμός. Εάν βλέπεις σταγόνες, κάτι παίζει με το νερό που κατεβαίνει από τον σωλήνα απορροής, βρίσκει κάπου και κάποια ποσότητα αντί να εξέλθει από τον σωλήνα καταλήγει κάτω από το κουτί της μονάδας βάλε το με το χέρι σου και δες αν υπάρχει κάπου διαρροή η γλύφει το νερό τις εξωτερικές σωληνώσεις.

Καταλαβα, αρα ειναι νερο που κανονικα θα επρεπε να κατεβει απ το σωλήνακι. Θενκς, θα φωναξω μαλλον για συντηρηση  και θα το κανονισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Basilhs23___ said:

Τον χειμώνα φυσικά και στάζουν οι εξωτερικές μονάδες. Το καλοκαίρι δεν παίζει να δημιουργηθεί καμία σταγόνα διότι ο συμπυκνωτης είναι θερμός. Εάν βλέπεις σταγόνες, κάτι παίζει με το νερό που κατεβαίνει από τον σωλήνα απορροής, βρίσκει κάπου και κάποια ποσότητα αντί να εξέλθει από τον σωλήνα καταλήγει κάτω από το κουτί της μονάδας βάλε το με το χέρι σου και δες αν υπάρχει κάπου διαρροή η γλύφει το νερό τις εξωτερικές σωληνώσεις. 

Έπρεπε να εντοπίσει την διαρροή του φρεοντος. Τώρα θα σου φύγει πάλι και μέτρα αντιστρόφως μέχρι να αδειάσει πάλι. 

ειναι σιγουρο αυτο?δεν υποτιθεται οτι αδειαζει σιγα σιγα?η εξασθενει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα. Ενδιαφέρομαι για δύο μονάδες.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~550€ (ανά μονάδα)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση ή κατάστημα που μπορεί να εξυπηρετήσει επαρχία (Πάτρα)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% Ψύξη / 60% Θέρμανση 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή για θέρμανση, αποκλειστική για ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 15 τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Πάτρα εκτός πόλης 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ποιότητα κατασκευής και λειτουργίας, οικονομία χρήσης, αντοχή στο χρόνο,  εγγύηση, features (κατά σειρά προτίμησης)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): διπλός τοίχος με τούβλο, αλουμινένια κουφώματα, έντονη υγρασία το χειμώνα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες
    3953.44 Watt
    3399.96 KCal/h
    263.56 Watt/m2
    226.66 KCal/h/m2

    επιθυμητή θερμοκρασία 20 βαθμούς κελσίου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το καλοκαίρι δεν παίζει να δημιουργηθεί καμία σταγόνα διότι ο συμπυκνωτης είναι θερμός. Εάν βλέπεις σταγόνες, κάτι παίζει με το νερό που κατεβαίνει από τον σωλήνα απορροής..................

Να και η φωτο που ζητησες, απο αυτο το σημειο βγαινουν οι σταγονες

https://postimg.cc/RWDVF373

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, πάντως παιδιά εγώ σήμερα πηγα να δω για 24αρι tcl/midea και μου ειπε οτι σα το σερβις της ινβεντορ δεν υπάρχει πουθενά, ανταλλακτικά τη μια μερα το ζητάει την αλλη το εχει. πριν απο εμενα ηταν ενας άνθρωπος λιγο νευριασμένος χαρακτηριστικά ακουσα " δεν αντεχω αλλο αρχισαν οι ζέστες" φεύγοντας ο άνθρωπος μου είπε ο ιδιοκτήτης του καταστήματος πως περιμένουν ενα ανταλλάκτικο gree μηνες τωρα. του ειπα για τον ορο που εβαλαν για την δεκαετή εγγύηση η ινβεντορ μου λεει θα σου δίνω εγω την απόδειξη καθε χρονο μην αγχώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flienky είπε

Μου πετάει κωδικό E5 και 3E. Αν το αφήσω για κανα μισάωρο θα ξεκινήσει να δουλεύει και να βγάζει κρύο αέρα. 

Αν είσαι τυχερός ,δες μήπως έχει βουλώσει το σωληνάκι που βγαίνουν νερά και καθάρισε και κανα φίλτρο μήπως (αυτά που μπορείς να κάνεις ο ίδιος δηλαδή )

Δεν υπάρχει δυστυχώς λίστα που να είναι ίδια απο όλους τους κατασκευαστές οπότε μπορεί να είναι ο υπερθέρμανση συμπιεστή έξω , αισθητήρας θερμοκρασίας , πλακέτα κτλ

αν gogleάρεις arielli greece θα σου βγάλει 2 τηλέφωνα service , δεν τα βάζω εδώ αλλά είναι στη πρώτη σελίδα αναζήτησης

και

https://arielli.bg/en/contacts/

αν και δε νομίζω να πάρεις απάντηση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1359
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση τογιοτομι 24αρι /επαρκές σε ψύξη ανεπαρκές σε θέρμανση κάτω των 10 εξωτερικής 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα. Κ ότι μπορεί σε 2 απέναντι υπνοδωμάτια 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλκίδα περίχωρα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμό 

 

 Έχω καταλήξει σε κάποια 24αρια :

1)Fujitsu (έχει συχνά defrost σε θερμοκρασίες έως 5 βαθμούς, με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει;) 

2)mitsubishi heavy (το πιο ακριβό) 

3)juro pro oxygen 2 (στα 900 € με 10 χρόνια πλήρη εγγύηση ) 

4) TCL elite premium (700 €) 

Επειδή θα το χρησιμοποιήσω ως κύρια πηγή θέρμανσης, θέλω να ρωτήσω ποιο είναι το πιο οικονομικό. Διαβάζω καλά λόγια για τα 2 πρώτα, αλλά σαν μέση κατανάλωση βλέπω ότι είναι υψηλότερα από τα άλλα. 

Οι τιμές διαφέρουν έως 500 € (μιτσουμπισι με tcl). Αξίζει αυτή η διαφορά κ θα κάνω απόσβεση αν προτιμήσω ένα από τα 2 ακριβά; 

 

IMG_20210625_174946.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barman_ είπε

ειναι σιγουρο αυτο?δεν υποτιθεται οτι αδειαζει σιγα σιγα?η εξασθενει?

Ναι σε ορισμένα μηχανήματα με πρόβλημα εγκατάστασης μπορεί να μειωθεί η ποσότητα αλλά σε καμία περίπτωση να αδειάσει όλο, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή. Στο παλιό μας 12αρι που το είχα 16 χρόνια μόνο μια φορά χρειάστηκε πληρωση μικρής ποσότητας με φρεον στην 14ετια. 

Σε εσένα υπάρχει κάποιο θέμα είτε με τρύπα στους εναλλακτες είτε στα ρακορ η αν έγιναν με κόλληση. 

55 λεπτά πριν, rus είπε

Να και η φωτο που ζητησες, απο αυτο το σημειο βγαινουν οι σταγονες

https://postimg.cc/RWDVF373

Καλύτερα να το δει τεχνικος, αν και κατά 99% είναι αυτό που είπαμε.

52 λεπτά πριν, someone- είπε

καλησπέρα, πάντως παιδιά εγώ σήμερα πηγα να δω για 24αρι tcl/midea και μου ειπε οτι σα το σερβις της ινβεντορ δεν υπάρχει πουθενά, ανταλλακτικά τη μια μερα το ζητάει την αλλη το εχει. πριν απο εμενα ηταν ενας άνθρωπος λιγο νευριασμένος χαρακτηριστικά ακουσα " δεν αντεχω αλλο αρχισαν οι ζέστες" φεύγοντας ο άνθρωπος μου είπε ο ιδιοκτήτης του καταστήματος πως περιμένουν ενα ανταλλάκτικο gree μηνες τωρα. του ειπα για τον ορο που εβαλαν για την δεκαετή εγγύηση η ινβεντορ μου λεει θα σου δίνω εγω την απόδειξη καθε χρονο μην αγχώνεσαι.

Η inventor έχει πολύ καλό support μετά την αγορά. Η gree ήταν καλή κάποτε, πλέον δεν έχει αντιπροσωπεία εδώ και παρουσιάζονται προβλήματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν είσαι τυχερός ,δες μήπως έχει βουλώσει το σωληνάκι που βγαίνουν νερά και καθάρισε και κανα φίλτρο μήπως (αυτά που μπορείς να κάνεις ο ίδιος δηλαδή )

Δεν υπάρχει δυστυχώς λίστα που να είναι ίδια απο όλους τους κατασκευαστές οπότε μπορεί να είναι ο υπερθέρμανση συμπιεστή έξω , αισθητήρας θερμοκρασίας , πλακέτα κτλ

αν gogleάρεις arielli greece θα σου βγάλει 2 τηλέφωνα service , δεν τα βάζω εδώ αλλά είναι στη πρώτη σελίδα αναζήτησης

και

https://arielli.bg/en/contacts/

αν και δε νομίζω να πάρεις απάντηση

 

Πηρα τηλέφωνο απο εκει που το πήρα και σε άλλα μαγαζιά που το φέρνουν και οι άνθρωποι απλά ειναι γελοίοι. 
Κανένας από αυτούς δεν ήξερε τι ειναι οι κωδικοί σφαλμάτων. Δλδ τα εμπορεύονται και ουτε ενα service manual δεν εχουν που να περιγράφει τα error codes. 

Οταν του λεω οτι μετα απο κανα μισάωρο παίρνει, μου λέει ο επιστήμονας ότι ειναι πλακέτα. Ναι οκ, ειναι πλακέτα, μια δινει, μια δεν δινει. Αν ηταν πλακέτα μάστορα δεν θα έδινει καθόλου, παπαλα, θα τα είχε κακαρώσει. Εδώ κάτι απλό ειναι, μπορεί ενας αισθητήρας, κανά ρελε, πυκνωτής, καλωδίωση ή κατι αλλό που τα έχει κακαρώσει.   

Κρίμα που τόσες οικιακές συσκευές κάθε χρόνο, που ευκολα ειναι επισκευάσιμες πετιούνται στο περιβάλλον για να πουλήσουν καινούριες.

Μηχάνημα 3 χρονών τώρα.

Επεξ/σία από flienky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Manifesto είπε

Sorry που κάνω πάλι παράθεση αλλά δεν μου απάντησε κάποιος

 

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα σου ανεβάσω διαγράμματα και πίνακες capacity κάποια στιγμή όπου φαίνεται ότι το Haier είναι πιο δυνατό από το edge. Αλλιώς μαζί σου, από αυτά που έχουμε δει Toshiba ftw, αλλά με αυτά που έχεις πει δεν ξέρω αν θα επαρκεί. 

Το asyg24klca μάλλον όχι γιατί έχει θέμα με defrost.

To haier δίνει πιο πολύ capacity 2025681167_Annotation2020-01-25205046.png.f5ae1aab98273d0a6dd1b8bcc9ab7310.png497697594_Annotation2020-01-25233141.png.cecf4affe80d8c30132a8fa75478e9f9.png

8 ώρες πριν, Steftson είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Χρειάζομαι την βοήθεια και την εμπειρία σας για την αγορά νέου κλιματιστικού.

Αναλυτικότερα :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 25τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 35C το καλοκαίρι και 3C τον χειμώνα + την υπερβολική υγρασία που έχει κλασικά η Θεσσαλονίκη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WiFi με δυνατότητα σύνδεσης σε smart home + Ιονιστής + Σχετικά αθόρυβο και μέσα και έξω, + Καλή εγγύηση τουλάχιστον για τα βασικά.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, Νότειος προσανατολισμός, εντός πόλεως, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, υγρασία και ζέστη το καλοκαίρι.
  10. 6931.56 Watt
    5961.15 KCal/h
    277.26 Watt/m2
    238.45 KCal/h/m2

          για 23C

Πολλές απώλειες ε; Πλάκα από πάνω ή όχι καλές μονώσεις;

7000W -~ 24000btus

18άρι να πω;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231137-null

7 ώρες πριν, Kaminari είπε

Σε συνέχεια του ποστ μου πριν 3 μήνες: https://tinyurl.com/2v6n225a

Μου είχαν προταθεί τα Carrier Crystal III Ion, Juro-Pro Refresh Eco II, Haier Tide Green.

Έκανα μια γύρα αυτές τις μέρες σε καταστήματα kotsovolos, media markt, plaisio, praktiker για έρευνα αγοράς κλιματιστικών μιας και δίνουν δωρεάν εγκατάσταση + άτοκες δόσεις.

Ζητούσα να μου προτείνουν 2 κλιματιστικά, 1 12άρι για χώρο 22τμ και 1 9αρι για υπνοδωμάτιο 12τμ για σπίτι σε ισόγειο με 2 ορόφους από πάνω και ύψος ταβανιού 3.2μ. Με ενδιαφέρει η καλή απόδοση με σχετικά χαμηλή κατανάλωση στη θέρμανση.

Παρακάτω η εμπειρία μου:

Kotsovolos Κατάστημα1: «Το Inventor Passion Eco είναι το καλύτερο για να καλύψει τις ανάγκες σας με 10 χρόνια εγγύηση. Αν δεν σας ενδιαφέρει η εγγύηση, τότε το Toyotomi Izuru είναι κορυφαίο με 2 χρόνια εγγύηση. Οι υπόλοιπες εταιρείες προσφέρουν τα ίδια πράγματα αλλά είναι πιο ακριβά και δεν αξίζει. Αν θέλετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία, μπορούμε να δούμε ποιο μοντέλο της συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά που θέλετε». Αναφέρω το Carrier Crystal III Ion και η απάντηση ήταν «το συγκεκριμένο λειτουργικά δεν είναι καθαρό inventer αλλά πιο κοντά στα συμβατικά. Για καθαρό inventer καλύτερα να δείτε το Extreme»

Media Markt Κατάστημα1: «Τα μόνα κλιματιστικά που πραγματικά κάνουν οικονομία είναι τα fujitsu γιατί έχουν δική τους τεχνολογία υβριδική και η κατανάλωση kWh/έτος είναι η χαμηλότερη όλων. Όλα τα άλλα έχουν πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους που δεν χρειάζεται να το ψάχνεις πολύ. Αν δεν θες fujitsu, διάλεξε ένα από αυτά που είναι σε προσφορά.» Μου έδειχνε τα ταμπελάκια των άλλων κλιματιστικών για να δω ότι όλα γράφουν περισσότερα kWh/έτος στο SCOP θερμής ζώνης.

Plaisio: «Τα Τoyotomi είναι κορυφή και προσφέρουν τα περισσότερα χαρακτηριστικά σε σχέση με τις άλλες εταιρείες. Αλλιώς μπορείτε να δείτε ένα Juro-Pro ή ένα Bosch.» Ρωτάω για Fujitsu και Daikin και η απάντηση ήταν «Τα Daikin δεν είναι όπως πριν 10 χρόνια, υπάρχουν επιλογές με καλύτερα χαρακτηριστικά και φθηνότερα. Τα fujitsu έχουν μεγάλη ροή αέρα και για το χώρο σας πιθανό να σας ενοχλεί και να το κλίνετε.»

Kotsovolos Κατάστημα2: «Ποιο κλιματιστικό θέλετε;» - Δεν γνωρίζω συγκεκριμένο μοντέλο, έρευνα αγοράς κάνω και θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο θα καλύψει τις ανάγκες μου. «Όλα θα τις καλύψουν, εσείς ποιο θέλετε;». – Δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους; «Υπάρχουν αλλά τι περιμένετε να σας αναλύσω ένα ένα κλιματιστικό; Διαλέχτε 2-3 που σας αρέσουν και να τα δούμε» - Το Carrier Platinum με το Inventor Comfort βλέπω με υψηλούς δείκτες SEER/SCOP, να δούμε αυτά; «Γιατί να δώσετε τόσα χρήματα για ένα 12αρι; Το Platinum καίει 647 στη θέρμανση ενώ ένα Pitsos Φοίβη καίει 686. Δεν υπάρχει λόγος να δώσετε 500 ευρώ παραπάνω για τόσο μικρή διαφορά, δεν θα κάνετε απόσβεση ποτέ.» -Οπότε μου προτείνετε το Pitsos Φοίβη; «Δεν σας προτείνω κάποιο, διαλέχτε όποιο σας αρέσει» (Έφυγα)

Praktiker: «To Inventor Supreme είναι μια πολύ καλή επιλογή. Το Toyotomi Izuru φεύγει πολύ αν και δε θα το πρότεινα γιατί καταναλώνει παραπάνω kWh» -Βλέπω ότι το Supreme έχει 3700btu ελάχιστα στη θέρμανση ενώ το Izuru έχει 2700, πως καίει περισσότερο; «Το Izuru πέφτει έως 500 watt στη θέρμανση ενώ το Supreme στα 150. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι τα ταμπελάκια.» Ρωτάω για το Toshiba Seiya που έχουν αν αξίζει.  «Δεν θα το πρότεινα. Το Toshiba Seiya έχει τους χειρότερους δείκτες SEER/SCOP. Αν θέλετε σε επώνυμο με 100 ευρώ παραπάνω πάτε στο Daikin Sensira και είστε σίγουροι για απόδοση και οικονομία. Είναι από τα top.»

Media Markt Κατάστημα2: «Θα πρότεινα να δείτε από Midea και Gree γιατί είναι εταιρίες που κατασκευάζουν τα μηχανήματα και στην ουσία άλλες εταιρίες τα παίρνουν από αυτές κι αλλάζουν όνομα. Τα Toyotomi είναι Gree και τα Inventor είναι Midea. Μη κοιτάτε καθόλου για Pitsos, Juro Pro. Επίσης επειδή το ύψος ταβανιού είναι μεγαλύτερο από 2.8, στην ουσία συνολικά είναι σα να έχετε ένα έξτρα μικρό δωμάτιο, οπότε πρέπει να δείτε για 18άρι κι όχι 12άρι.» Μετά από σπαστικό γέλιο ζητάω έναν υπεύθυνο που ίσως ξέρει κάτι παραπάνω. Έρχετε ο υπεύθυνος και του εξηγώ ότι είναι το 6ο κατάστημα που πάω και όλοι μου λένε διαφορετικά πράγματα. Αφού τον ενημερώνω τι ψάχνω μου λέει «Καταλαβαίνω, έχει δίκιο σε αυτά που σας είπε ο συνάδελφος αλλά εγώ στη θέση σας θα έπαιρνα το Toyotomi Kuro για 12αρι, είναι άριστο μηχάνημα και για 9αρι ένα AUX που κατασκευαστικά είναι Toshiba αλλά πολύ φθηνότερο.» -Έγινε ευχαριστώ, μόλις μου προσθέσατε ακόμα 2 κλιματιστικά στη λίστα!

Είναι τόσο δύσκολο να γίνει διασταύρωση απόψεων για κλιματιστικό μεταξύ καταστημάτων; Πραγματικά αστείο μου φαίνεται.

Συμπληρώνω ερωτηματολόγιο για το 12άρι που χρειάζομαι άμεσα.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600€ - (700 αν αξίζει)
  2. Νέα αγορά
  3. Αγορά από μεγάλη αλυσίδα με άτοκες δόσεις, ανακύκλωση συσκευής και δωρεάν εγκατάσταση
  4. Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  5. Σαλόνι 22τμ
  6. Περιοχή Περιστέρι Αττικής
  7. Αδιάφορη η εγγύηση, επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο wifi, χαμηλού θορύβου, επιθυμητά φίλτρα ιονισμού ή οτιδήποτε βοηθάει στην καλή ποιότητα αέρα.
  8. Ισόγειο με 2 ορόφους από πάνω, καλύπτεται από άλλα σπίτια δεξία-αριστερά, ταβάνι 3.2μ.
  9. για 22C Απώλειες: 3706.62 watt=12648 btu

https://www.bestprice.gr/item/2155366517/fujitsu-km-asyg12kmtaaoyg12kmta.html

7 ώρες πριν, suffocater είπε

Τα φώτα σας παρακαλώ..

Ποσό που διαθέτουμε 400-600? (αναλόγως χαρακτηριστικών και αν αξίζει το παραπάνω κόστος)

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατά προτίμηση μεγάλη αλυσίδα, αλλά αν υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής, δεν υπάρχει πρόβλημα. Περιοχή θεσσαλονίκης
  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Ψύξη μόνο.
  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Γραφείο / σαλόνι ( 25 τμ )
  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Θεσσαλονίκη ,συναντάς και 38άρια
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WiFi με δυνατότητα σύνδεσης σε smart home, Σχετικά αθόρυβο και μέσα και έξω ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ, + Καλή εγγύηση τουλάχιστον για τα βασικά.
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλά μονωμένο γενικά 
    3629 
    Watt
    3120 KCal/h
    45,36 Watt/m2
    39,01 KCal/h/m2

    για 24C
     

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211700-carrier-42qhg012d8s-crystal-iii

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-8-5-ag-12nxd1-klimatistiko-12-000-btu-h_3485994

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-breezeless-msfaau-12hrfn8mob01-12hfn8/1519284

5 ώρες πριν, kostakiss είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε :500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.νεα αγορα 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): πληρωμη με δοσεις , χωρις ανακυκλωση , δωρεαν εγκατασταση επιθυμητη
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. μόνο ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστικη πηγη ψυξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζινα και υπνοδωματιο 60τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ανατολικη θεσσαλονικη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: οσα περισσοτερα τοσο το καλυτερο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): διαμερισμα και κουφωματα κατασκευης 2005-2008
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Χ

Δεν δίνεις πολύ ινφο

24άρι θέλεις; Το 10 τι τιμή βγάζει;

https://www.bestprice.gr/item/2156098103/tcl-elite-premium-prm-24chsaci.html?qid=aaFMgU48Vn__e32fe&seq=2&qo=24000+btu

5 ώρες πριν, vafkost είπε

 

Χαιρεται, 

Το διαμέρισμα ειναι 90τμ. Αξίζει πιο πολυ να παρω 2 a/c, ενα για το σαλονι και ενα για το δωματιο που κοιμαμαι ή να παρω ενα καλυτερο που να το εχω στο σαλονι 

 

image.png.42ef91e2b481be88912ff86337ddbf65.png

Λίγες απώλειες, ίσως θέλεις 3 κλιματιστικά. Πόσους χώρους θέλεις να καλύψεις ; Βάζεις μια κάτοψη;

 

3 ώρες πριν, aldon είπε

Το 1ο είναι haier φασόν. Τα άλλα midea.

Το kmta πρέπει να είναι μαζί με το panasonic etherea από τα καλύτερα 24άρια της αγοράς. Τι θες να κάνεις; Το ερωτηματόγιο το συμπλήρωσες;

 

1 ώρα πριν, TR-909 είπε

Καλησπέρα στη παρέα. Ενδιαφέρομαι για δύο μονάδες.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~550€ (ανά μονάδα)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση ή κατάστημα που μπορεί να εξυπηρετήσει επαρχία (Πάτρα)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% Ψύξη / 60% Θέρμανση 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή για θέρμανση, αποκλειστική για ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 15 τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Πάτρα εκτός πόλης 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ποιότητα κατασκευής και λειτουργίας, οικονομία χρήσης, αντοχή στο χρόνο,  εγγύηση, features (κατά σειρά προτίμησης)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): διπλός τοίχος με τούβλο, αλουμινένια κουφώματα, έντονη υγρασία το χειμώνα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες
    3953.44 Watt
    3399.96 KCal/h
    263.56 Watt/m2
    226.66 KCal/h/m2

    επιθυμητή θερμοκρασία 20 βαθμούς κελσίου.

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229937-null

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc35c-klimatistiko-12-000-btu-h_3664988

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/daikin-sensira-12-atxc35carxc35c/1595595

8 λεπτά πριν, Πυρρος είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1359
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση τογιοτομι 24αρι /επαρκές σε ψύξη ανεπαρκές σε θέρμανση κάτω των 10 εξωτερικής 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα. Κ ότι μπορεί σε 2 απέναντι υπνοδωμάτια 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλκίδα περίχωρα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμό 

 

 Έχω καταλήξει σε κάποια 24αρια :

1)Fujitsu (έχει συχνά defrost σε θερμοκρασίες έως 5 βαθμούς, με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει;) 

2)mitsubishi heavy (το πιο ακριβό) 

3)juro pro oxygen 2 (στα 900 € με 10 χρόνια πλήρη εγγύηση ) 

4) TCL elite premium (700 €) 

Επειδή θα το χρησιμοποιήσω ως κύρια πηγή θέρμανσης, θέλω να ρωτήσω ποιο είναι το πιο οικονομικό. Διαβάζω καλά λόγια για τα 2 πρώτα, αλλά σαν μέση κατανάλωση βλέπω ότι είναι υψηλότερα από τα άλλα. 

Οι τιμές διαφέρουν έως 500 € (μιτσουμπισι με tcl). Αξίζει αυτή η διαφορά κ θα κάνω απόσβεση αν προτιμήσω ένα από τα 2 ακριβά; 

 

IMG_20210625_174946.jpg

https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU-με-Ιονιστή.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU.html?from=catspan

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, flienky είπε

Μηχάνημα 3 χρονών τώρα.

κοίτα και εγώ τόσο το έχω , βέβαια αν χαλούσε τώρα θα ξενέρωνα , αλλά 5ετία να με βγάλει δε θα έχω παράπονο . 250Ε το πήρα και το επόμενο πάλι Arielli θα είναι

24 λεπτά πριν, flienky είπε

Πηρα τηλέφωνο απο εκει που το πήρα και σε άλλα μαγαζιά που το φέρνουν και οι άνθρωποι απλά ειναι γελοίοι. 
Κανένας από αυτούς δεν ήξερε τι ειναι οι κωδικοί σφαλμάτων. Δλδ τα εμπορεύονται και ουτε ενα service manual δεν εχουν που να περιγράφει τα error codes. 

αυτό είναι θέμα γενικότερο . Τεσπα στα 2 τηλ πήρες ? (τυχαία απο google)

στείλε και email πάντως στα κεντρικά , δε χάνεις και τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...