Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Διακοπτόμενη λειτουργία ή πιο συνεχής;

Όχι ακριβώς τα ίδια κλιματιστικά σε απόδοση, αλλά για να δούμε.

Με μπλε το Asyg24klca σε 60τμ και 26 ζήτηση.

Με πορτοκαλί το Ariston prios 50 των πεθερικών και επίσης 26 ζήτηση (και follow me) σε 45τμ , μεσοτοιχία με εμένα.

Παρόμοια τελική θερμόκρασία εντός των χώρων.

3Kwh το πρώτο, σχεδόν 15 το δεύτερο...:P

image.png.298a681560373bfc1f42f4f3404f55c0.png

ΥΓ Το asyg24klca καίει για να ψύξει 60τμ λιγότερα από ένα 15ετίας ψυγείο (τέρμα πάνω δεξιά ρολογάκι) 😎

Η μερα με την νυχτα.... πες τους να το αλλαξουν με κατι αποδοτικο. Αν συνεχισει να δουλευει ετσι θα τους επιβαρυνει οικονομικα περισσοτερο απο οτι η αγορα ενος νεου κλιματιστικου on off ειναι αυτο το a(x)riston?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liakjim σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου έχεις ήδη δώσει στην προσπάθεια μου να επιλέξω το κατάλληλο κλιματιστικό για τις ανάγκες μου...είναι σημαντικές διότι ο αδαής βομβαρδίζεται από πληροφορία που στο τέλος αδυνατεί να φιλτράρει. Τελείως στερεοτυπικά εστιάζω σε επώνυμες λύσεις γι' αυτό και σε ...έπρηξα για το daikin που έχεις.  Παραπάνω μου πρότεινες ενα μηχανημα της carrier crystal iii eon με λειτουργία follow me το οποίο και θα το συζητήσω αν έρθει καποια προσφορά σε τιμη κατω των 400 όπως μου πρότεινες. Υπενθυμιζω ότι θελω 2 κλιματιστικά για μικρες κρεβατοκαμαρες για ψυξη θερμανση, σε νεα μονοκατοικία  με 8cm θερμομόνωση και ενεργειακά κουφώματα στα βορειοδυτικά προάστια της Αθήνας. Χθες στην αναζήτηση που κάνω έπεσα πάνω σε αυτό  και θα ήθελα την άποψη σου! Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Mitsubishi DXK/DXC-09Z6-W

(Το θέμα με την μιτσουμπίσι την οποία εκτιμω και μάλιστα θα χρησιμοποιήσω στην σαλονοκουζίνα μου 41 m2, υπαρχων μηχανημα της msz hj35va είναι ότι χανω την μπαλα με τα μοντέλα της...heavy, απλη μιτσουμπίσι κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι προτείνεται για μικρό δωμάτιο από αυτά τα δυο Το Tesla φαίνεται καλύτερο on-paper, άλλα το TCL έχει λίγο καλύτερη κατανάλωση (1.3kwh vs  1.4kwh tesla).

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=15039037%2C22642562

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε δίχωρη γκαρσονιέρα 45τμ τι μπορώ να βάλω, 9άρι ή 12άρι? Είμαι χανιά οπότε δεν έχει πολικές θερμοκρασίες τον χειμώνα αλλά θα είναι η μόνη πηγή θέρμανσης. Επίσης από ποιόν κατασκευαστή αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με εξωτερική 38.9 υπό σκιά, η κατανάλωση έκανε τρελό σκαλοπάτι στο 24αρι Μόρις με 580 watt με ζήτηση 26 σε 75 τμ όλα ανοιχτά με φούρνο να δουλεύει και σιδέρωμα από τη γυναίκα

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Απεγκατάσταση δεν χρεώνουν;

Με τα 85 - 24% = 64,6 δεν νομίζω να περιλαμβάνει απόδειξη από αδειούχο ψυκτικό.
 

Screenshot_495.png.d47c5d65aaec9c3bd1d3d308507e7054.png

 

Δεν μου είπαν ξεχωριστά για χρέωση απεγκατάστασης. Εγώ σχημάτισα την εντύπωση ότι τα περιλαμβάνει όλα τα διαδικαστικά του βάλε - βγάλε το κόστος αυτό. Γενικά δεν διήρκησε πολύ η συνομιλία, υπήρχε πίεση χρόνου από την πλευρά τους απ' ότι κατάλαβα. Μπορώ να τους ξανακαλέσω από Δευτέρα για να το διευκρινήσουμε.

Πάντως carrier αυτοί δεν φέρνουν απ' όσο είδα στην σελίδα τους, οπότε είναι - δεν είναι πιστοποιημένοι ως προς το κομμάτι της εγγύησης της carrier δεν μας αφορά. Θέλω να πιστεύω ότι την εγκατάσταση θα την κάνει σε κάθε περίπτωση πιστοποιημένος ψυκτικός, θέλω να πιστεύω. Θα το ρωτήσω κι αυτό. Πάντως, αυτομάτως απορρίφθηκε και της carrier το μηχάνημα, παρόλο που έμοιαζε και αυτό ικανοποιητική λύση. Τώρα να πρέπει σε καινούριο μηχάνημα να δίνεις 50ρια-80ρια κάθε χρόνο για να έχεις την επίσημη εγγύηση, ε κάπου ώπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Εχεις διαγραμμα απο περσι να συγκρινεις για Daikin? Τη συμπεριφορα ειχε το προηγουμενο καλοκαιρι?

Πέρυσι είχα θέμα στο να διατηρήσω τη σωστή θερμοκρασία με το daikin. Πάλι έκοβε, αλλά πήγαινε πιο χαμηλά τη θερμοκρασία από ότι ήθελα, οπότε έκαιγε περισσότερο.

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Η μερα με την νυχτα.... πες τους να το αλλαξουν με κατι αποδοτικο. Αν συνεχισει να δουλευει ετσι θα τους επιβαρυνει οικονομικα περισσοτερο απο οτι η αγορα ενος νεου κλιματιστικου on off ειναι αυτο το a(x)riston?

Είναι φασόν midea inverter. Δεν έχει την απόδοση του fujitsu, αλλά δεν το δουλεύουν όπως θα έπρεπε. Σίγουρα καίει.

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

Liakjim σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου έχεις ήδη δώσει στην προσπάθεια μου να επιλέξω το κατάλληλο κλιματιστικό για τις ανάγκες μου...είναι σημαντικές διότι ο αδαής βομβαρδίζεται από πληροφορία που στο τέλος αδυνατεί να φιλτράρει. Τελείως στερεοτυπικά εστιάζω σε επώνυμες λύσεις γι' αυτό και σε ...έπρηξα για το daikin που έχεις.  Παραπάνω μου πρότεινες ενα μηχανημα της carrier crystal iii eon με λειτουργία follow me το οποίο και θα το συζητήσω αν έρθει καποια προσφορά σε τιμη κατω των 400 όπως μου πρότεινες. Υπενθυμιζω ότι θελω 2 κλιματιστικά για μικρες κρεβατοκαμαρες για ψυξη θερμανση, σε νεα μονοκατοικία  με 8cm θερμομόνωση και ενεργειακά κουφώματα στα βορειοδυτικά προάστια της Αθήνας. Χθες στην αναζήτηση που κάνω έπεσα πάνω σε αυτό  και θα ήθελα την άποψη σου! Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Mitsubishi DXK/DXC-09Z6-W

(Το θέμα με την μιτσουμπίσι την οποία εκτιμω και μάλιστα θα χρησιμοποιήσω στην σαλονοκουζίνα μου 41 m2, υπαρχων μηχανημα της msz hj35va είναι ότι χανω την μπαλα με τα μοντέλα της...heavy, απλη μιτσουμπίσι κλπ)

 

Τα mitsubishi έχουν φιλοσοφία να είναι αθόρυβα άρα χαμηλής έντασης ανεμιστήρες. Συνήθως εις βάρος λίγο της κατανάλωσης. Διαβάζω καλά σχόλια στο σκρουτζ. Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε πολύ feedback αν και έχουν ακουστεί κάποια παράπονα ακόμα και από ακριβά μοντέλα.

49 λεπτά πριν, Sammaros είπε

 

Τι προτείνεται για μικρό δωμάτιο από αυτά τα δυο Το Tesla φαίνεται καλύτερο on-paper, άλλα το TCL έχει λίγο καλύτερη κατανάλωση (1.3kwh vs  1.4kwh tesla).

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=15039037%2C22642562

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

41 λεπτά πριν, JcD είπε

Καλησπέρα, σε δίχωρη γκαρσονιέρα 45τμ τι μπορώ να βάλω, 9άρι ή 12άρι? Είμαι χανιά οπότε δεν έχει πολικές θερμοκρασίες τον χειμώνα αλλά θα είναι η μόνη πηγή θέρμανσης. Επίσης από ποιόν κατασκευαστή αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλό.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Δεν μου είπαν ξεχωριστά για χρέωση απεγκατάστασης. Εγώ σχημάτισα την εντύπωση ότι τα περιλαμβάνει όλα τα διαδικαστικά του βάλε - βγάλε το κόστος αυτό. Γενικά δεν διήρκησε πολύ η συνομιλία, υπήρχε πίεση χρόνου από την πλευρά τους απ' ότι κατάλαβα. Μπορώ να τους ξανακαλέσω από Δευτέρα για να το διευκρινήσουμε.

Πάντως carrier αυτοί δεν φέρνουν απ' όσο είδα στην σελίδα τους, οπότε είναι - δεν είναι πιστοποιημένοι ως προς το κομμάτι της εγγύησης της carrier δεν μας αφορά. Θέλω να πιστεύω ότι την εγκατάσταση θα την κάνει σε κάθε περίπτωση πιστοποιημένος ψυκτικός, θέλω να πιστεύω. Θα το ρωτήσω κι αυτό. Πάντως, αυτομάτως απορρίφθηκε και της carrier το μηχάνημα, παρόλο που έμοιαζε και αυτό ικανοποιητική λύση. Τώρα να πρέπει σε καινούριο μηχάνημα να δίνεις 50ρια-80ρια κάθε χρόνο για να έχεις την επίσημη εγγύηση, ε κάπου ώπα.

25€ έχει η συντήρηση κλιματιστικού από Κωτσόβολο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Δεν μου είπαν ξεχωριστά για χρέωση απεγκατάστασης. Εγώ σχημάτισα την εντύπωση ότι τα περιλαμβάνει όλα τα διαδικαστικά του βάλε - βγάλε το κόστος αυτό. Γενικά δεν διήρκησε πολύ η συνομιλία, υπήρχε πίεση χρόνου από την πλευρά τους απ' ότι κατάλαβα. Μπορώ να τους ξανακαλέσω από Δευτέρα για να το διευκρινήσουμε.

Πάντως carrier αυτοί δεν φέρνουν απ' όσο είδα στην σελίδα τους, οπότε είναι - δεν είναι πιστοποιημένοι ως προς το κομμάτι της εγγύησης της carrier δεν μας αφορά. Θέλω να πιστεύω ότι την εγκατάσταση θα την κάνει σε κάθε περίπτωση πιστοποιημένος ψυκτικός, θέλω να πιστεύω. Θα το ρωτήσω κι αυτό. Πάντως, αυτομάτως απορρίφθηκε και της carrier το μηχάνημα, παρόλο που έμοιαζε και αυτό ικανοποιητική λύση. Τώρα να πρέπει σε καινούριο μηχάνημα να δίνεις 50ρια-80ρια κάθε χρόνο για να έχεις την επίσημη εγγύηση, ε κάπου ώπα.

Δεν θέλουν δικό τους ψυκτικό από αυτά που διαβάζω στο κείμενό τους (όπως πχ κάνει η daikin ) αλλά οποιονδήποτε διπλωματούχο ψυκτικό (αυτό σημαίνει το πιστοποιημένος αλλιώς θα έλεγαν συμβεβλημένος). Άρα μιλάμε για 20-25€ τον χρόνο για κάτι που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να κάνουμε ανεξάρτητα αν το λέει η εγγύηση ή όχι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν είπα για συμβεβλημένο, μέχρι εκεί το αντιλαμβάνομαι. Αλλά θα έρθει πιστοποιημένος ψυκτικός για 20€; Όποιος έχει τέτοιον ας μας το πει να μην ψάχνουμε και οι υπόλοιποι. Να κλείσω και το carrier να τελειώσει και το δράμα της αναζήτησης.

Rnd1978, σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση, δεν το είχα εικόνα.

Επεξ/σία από Bigi444444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 550 € ( Μέγιστο )
  2. Νέα αγορά
  3. Μεγάλη αλυσίδα ( Βλέπω δίνεται από Κωτσόβολο ALPHA BONUS δωρεαν εγκατάσταση ενώ για παράδειγμα το πλαίσιο έχει 10 χρόνια εγγύηση για τα INVENTOR + δωρεαν εγκατάσταση). Είναι για άμεση αγορά
  4. 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Κυρίως σε ψύξη
  6. Υπνοδωμάτιο αλλά ιδανικά να δροσίζει και στον υπόλοιπο χώρο εννιαίος χώρος γύρω στα 45 τετραγωνικά.
  7. Αθήνα
  8. Επιθυμητά χαρακτηριστικά αθόρυβο και ιονιστής αέρα για λόγους υγείας.

Έχω καταλήξει πως θα ήθελα να κινηθώ σε 12.000 BTU και έχω κοιτάξει μερικά . Θα ήθελα να μου πείτε ποιο θεωρείτε εσεις προτιμότερο ή αν έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε με ανάλογα χαρακτηριστικά :

Inventor Corona CRVI32-12WFC/CRVO32-12 Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή και WiFi

https://www.skroutz.gr/s/23316720/Inventor-Corona-CRVI32-12WFC-CRVO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?from=catspan

==============================================

Inventor Supreme SV32-12 Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-trn-trg-835zr-klimatistiko-12-000-btu-h_3054179?gclid=CjwKCAjwoNuGBhA8EiwAFxomAyPX0OIWE2impnxhu7141lF88oOFpPR1DJnllHlKA6DEkDmK0vSAaxoC4lQQAvD_BwE

==============================================

Toyotomi STN STG 912R32 Satori 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/200683-toyotomi-stn-stg-912r32-satori

==============================================

 

Toyotomi Hiro HTN20/HTG20-12R32 Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-hiro-htn20-htg20-12r32-klimatistiko-12-000-btu-h_3054268?gclid=CjwKCAjwoNuGBhA8EiwAFxomA_17SVbpmu450XgdkQH58_KC9rCpF7rYRXPzBJFl5wNtcg05Jp5xexoCXToQAvD_BwE

Σας ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Max Watt.

Τόλμησα να το κλείσω και άνοιξα μπαλκονόπορτα για 10 λεπτά.

Το 27c έγινε 30c όποτε έδωσα ζήτηση 18c για να δω τα μέγιστα.

Εκανε ένα 20λεπτο περίπου για να ερθει πάλι στους 27c.

 

Midea Mission II 24αρι

 

3905F9A6-5F9B-48C1-8C64-FDC13D64397C.png.f3af5fe68506502b9c3b18ee1cff38c7.png

19468B8B-A4C2-4DF4-A81D-DB714BC22476.png

Επεξ/σία από jonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jonis είπε

Max Watt.

Τόλμησα να το κλείσω και άνοιξα μπαλκονόπορτα για 10 λεπτά.

Το 27c έγινε 30c όποτε έδωσα ζήτηση 18c για να δω τα μέγιστα.

Εκανε ένα 20λεπτο περίπου για να ερθει πάλι στους 27c.

 

Midea Mission II 24αρι

 

3905F9A6-5F9B-48C1-8C64-FDC13D64397C.png.f3af5fe68506502b9c3b18ee1cff38c7.png

19468B8B-A4C2-4DF4-A81D-DB714BC22476.png

3,200 watt λοιπον..Εγω σημερα με ολα τα τουρμπο/hi power και ζητηση 16 κλπ το 9ρι Haier 1065w επι 2ω 40 λ και μετα "επεσε" 950 μονιμα...το Toshiba 9ρι επι 50λ 930w και μετα "πεφτει" στα 400w -620w και κινειται εκει.Το Τοshiba δεν μπορεις βεβιασμενα να το κρατησεις ψηλα αρκετη ωρα ασχετως τι ζητας,το Haier μαχεται συνεχως κι ακομη και οταν πεσει απο το τουρμπο,εαν το επανενεργοποιησεις ξαναπαει ψηλα,τα ιδια εκανε και τον χειμωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prt είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 550 € ( Μέγιστο )
  2. Νέα αγορά
  3. Μεγάλη αλυσίδα ( Βλέπω δίνεται από Κωτσόβολο ALPHA BONUS δωρεαν εγκατάσταση ενώ για παράδειγμα το πλαίσιο έχει 10 χρόνια εγγύηση για τα INVENTOR + δωρεαν εγκατάσταση). Είναι για άμεση αγορά
  4. 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Κυρίως σε ψύξη
  6. Υπνοδωμάτιο αλλά ιδανικά να δροσίζει και στον υπόλοιπο χώρο εννιαίος χώρος γύρω στα 45 τετραγωνικά.
  7. Αθήνα
  8. Επιθυμητά χαρακτηριστικά αθόρυβο και ιονιστής αέρα για λόγους υγείας.

Έχω καταλήξει πως θα ήθελα να κινηθώ σε 12.000 BTU και έχω κοιτάξει μερικά . Θα ήθελα να μου πείτε ποιο θεωρείτε εσεις προτιμότερο ή αν έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε με ανάλογα χαρακτηριστικά :

Inventor Corona CRVI32-12WFC/CRVO32-12 Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή και WiFi

https://www.skroutz.gr/s/23316720/Inventor-Corona-CRVI32-12WFC-CRVO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?from=catspan

==============================================

Inventor Supreme SV32-12 Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-trn-trg-835zr-klimatistiko-12-000-btu-h_3054179?gclid=CjwKCAjwoNuGBhA8EiwAFxomAyPX0OIWE2impnxhu7141lF88oOFpPR1DJnllHlKA6DEkDmK0vSAaxoC4lQQAvD_BwE

==============================================

Toyotomi STN STG 912R32 Satori 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/200683-toyotomi-stn-stg-912r32-satori

==============================================

 

Toyotomi Hiro HTN20/HTG20-12R32 Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-hiro-htn20-htg20-12r32-klimatistiko-12-000-btu-h_3054268?gclid=CjwKCAjwoNuGBhA8EiwAFxomA_17SVbpmu450XgdkQH58_KC9rCpF7rYRXPzBJFl5wNtcg05Jp5xexoCXToQAvD_BwE

Σας ευχαριστώ πολύ .

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...