Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δες την υγρασία του δωματίου, μάλλον μένουν στάσιμα νερά στο λεκανάκι του κλιματιστικού με αποτέλεσμα να μυρίζει το νερό όταν σταματάει ο παγωμένος αέρας.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ένα της xiaomi και τώρα λέει 60% γενικά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι. Δεν νομίζω να το εχώ δει πάνω από 60%. Αλλά τώρα που το είπες, θα το προσέχω. 

 

Αυτό το λεκανανκι είναι εύκολο να δούμε που είναι ή πρέπει να βγάλω όλη την μάσκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους, 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε αγορά κλιματιστικού. Θέλω να αντικαταστήσω ένα παλιό 15ετιας που χάλασε και θέλει επισκευή. Έχω και δεύτερο κλιματιστικο στο δωμάτιο, αλλά σκέφτομουν να πάρω ένα λίγο πιο δυνατό για το σαλόνι, ώστε αυτό στο δωμάτιο να δουλεύει βοηθητικά, καθώς είναι και αυτό παλιό και αδύναμο.  Το κλιματιστικό το χρησιμοποιώ 1-2 ώρες τη μέρα  μαξ το καλοκαίρι, όχι κάθε μερα. Το χειμώνα μπορεί και να το ανοίξω 1-2 φορές. Ελπίζω να συμπλήρωσα τη φόρμα σωστά:

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : όσο το δυνατόν πιο οικονομικό
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση ενός παλιού skyblue νομίζω 9000. Μάλλον οριακό όταν δούλευε, τον τελευταίο καιρό δεν αποδίδει
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): δε με ενδιαφέρει
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη/10% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: όχι για κάθε μέρα του καλοκαιριού, αποκλειστική πηγή ψύξης 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλοκουζινα, αλλά θα ήθελα να φτάνει και μέχρι το δωμάτιο (το δωμάτιο συνδέεται με ένα διάδρομο με τη σαλοκουζινα. Το κλιματιστικό θα μπει "κοιτώντας" προς το δωμάτιο)
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη, περιοχή Χαριλάου, εξωτερικές θέρμοκρασιες 0-40°C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θα ήθελα WiFi, όχι απαραίτητα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πολυκατοικία του 2015, με σχετικά καλή μόνωση, βόρειο παράθυρο, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

4953.12W Watt

4259.69K KCalh

99.06W Wattm2

85.19K KCalh/m2

για 21°C.

Ευχαριστώ πολύ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δες την υγρασία του δωματίου, μάλλον μένουν στάσιμα νερά στο λεκανάκι του κλιματιστικού με αποτέλεσμα να μυρίζει το νερό όταν σταματάει ο παγωμένος αέρας.

Τι μπορεί να κάνει αν μένουν τα νερά στο λεκανακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Μάλλον αυτό με τη μεγαλύτερη εγγύηση.

Από κώτσο που έχω βάλει 2, ψιλο-καλοί ήταν. Νομίζω όμως ότι από όπου κ να πάρεις από αλυσίδα, πάνω κάτω τα ίδια σκατά θα είναι μιας και είσαι η ξεπέτα της ημέρας μεταξύ των υπολοίπων ξεπέτων. Οπότε θέλει όπως λέει και το Sticky, πολύ προσοχή κ αυστηρότητα εκ μέρους μας.

Έχω ανταπαντήσει εδώ (γενικά πάντως ο κανόνας λέει χώρος και κλιματιστικό όσο γίνεται)

Carrier crystal και inventor aria είναι φασόν midea και ίσως να είναι και το ίδιο με μικροδιαφορές. Οπότε κοιτάς χαρακτηριστικά και αποφασίζεις. 

Carrier 42QHA012D8S Comfort η Carrier 42QHG012D8S Crystal III ;;

αυτα τα δυο έχουν συμβατή εφαρμογήιος ,  από Κώτσοβολο(δωρεάν εγκατάσταση) κ είναι έως 500€. Το θέμα είναι ποιο από τα 2 , η κάποιο άλλο , πλην του tlc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, glib είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε αγορά κλιματιστικού. Θέλω να αντικαταστήσω ένα παλιό 15ετιας που χάλασε και θέλει επισκευή. Έχω και δεύτερο κλιματιστικο στο δωμάτιο, αλλά σκέφτομουν να πάρω ένα λίγο πιο δυνατό για το σαλόνι, ώστε αυτό στο δωμάτιο να δουλεύει βοηθητικά, καθώς είναι και αυτό παλιό και αδύναμο.  Το κλιματιστικό το χρησιμοποιώ 1-2 ώρες τη μέρα  μαξ το καλοκαίρι, όχι κάθε μερα. Το χειμώνα μπορεί και να το ανοίξω 1-2 φορές. Ελπίζω να συμπλήρωσα τη φόρμα σωστά:

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : όσο το δυνατόν πιο οικονομικό
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση ενός παλιού skyblue νομίζω 9000. Μάλλον οριακό όταν δούλευε, τον τελευταίο καιρό δεν αποδίδει
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): δε με ενδιαφέρει
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη/10% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: όχι για κάθε μέρα του καλοκαιριού, αποκλειστική πηγή ψύξης 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλοκουζινα, αλλά θα ήθελα να φτάνει και μέχρι το δωμάτιο (το δωμάτιο συνδέεται με ένα διάδρομο με τη σαλοκουζινα. Το κλιματιστικό θα μπει "κοιτώντας" προς το δωμάτιο)
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη, περιοχή Χαριλάου, εξωτερικές θέρμοκρασιες 0-40°C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θα ήθελα WiFi, όχι απαραίτητα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πολυκατοικία του 2015, με σχετικά καλή μόνωση, βόρειο παράθυρο, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

4953.12W Watt

4259.69K KCalh

99.06W Wattm2

85.19K KCalh/m2

για 21°C.

Ευχαριστώ πολύ όλους!

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413129/tcl-era-plus-18chsa-ya21-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211701-carrier-42qhg018d8s-crystal-iii

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232126-a-c-in18btu-tcl-18chsa-vei-miracle

 

4 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Carrier 42QHA012D8S Comfort η Carrier 42QHG012D8S Crystal III ;;

αυτα τα δυο έχουν συμβατή εφαρμογήιος ,  από Κώτσοβολο(δωρεάν εγκατάσταση) κ είναι έως 500€. Το θέμα είναι ποιο από τα 2 , η κάποιο άλλο , πλην του tlc

Crystal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ένα της xiaomi και τώρα λέει 60% γενικά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι. Δεν νομίζω να το εχώ δει πάνω από 60%. Αλλά τώρα που το είπες, θα το προσέχω. 

 

Αυτό το λεκανανκι είναι εύκολο να δούμε που είναι ή πρέπει να βγάλω όλη την μάσκα;

Δες αν η αποχέτευση έξω είναι τεντωμένη και χωρίς ευθεία τμήματα, επίσης ότι δεν έχεις μυρωδιές εξωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δες αν η αποχέτευση έξω είναι τεντωμένη και χωρίς ευθεία τμήματα, επίσης ότι δεν έχεις μυρωδιές εξωτερικά.

Εξωτερικά βγάζει νερά, αλλά και το λεκανακι κραταει, τι μπορούμε να κάνουμε. Πρέπει να βγει η μάσκα για να έχεις προσβάση να τα πάρεις, καθόλου βολικό. Καμία άλλη ιδέα?

 

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, insomniagfg είπε

Εσωτερικά λέμε κρατάει νερά, τι μπορούμε να κάνουμε. Πρέπει να βγει η μάσκα για να έχεις προσβάση να τα πάρεις, καθόλου βολικό. Καμία άλλη ιδέα? 

Ναι πρέπει να βγει η μάσκα για να δεις αν όντως κρατάει νερά, επίσης μπορείς να το καταλάβεις από τον ανεμιστήρα θα τον ακούς "κυματιστά" μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

[...]

Έχω το Daikin ATXΝ35Ν Siesta Sensira μοντελο του 2016 και δυστυχώς μυρίζει σε τυχαίες στιγμές. Άλλες φορές λιγότερο σαν βετεξ, άλλες πολύ σαν ουρητηριο. Συνήθως μυρίζει όταν ξεκινάει, αλλά όχι κάθε φορά. Άλλες φορές κατά την διάρκεια της ημέρας που είναι αναμμένο για πολλές ώρες. Μυρίζει σίγουρα στην ψύξη, δεν θυμάμαι αν μυρίζει κάποιες φορές και στην θέρμανση.

Το έχω εγκαταστήσει (το ίδιο) σε 2 διαφορετικα σπίτια και μυρίζει και στα 2. Γιατί τεχνικός που το είχε καθαρίσει, μου είπε, ότι και καλά, έφταιγε ο αερας του παλιού σπιτιού. Τώρα είναι σε καινούργιο και πάλι μυρίζει. 

Εννοείτε καθαρίζω τα φίλτρα ενώ το έχω κάνει 2 φορές καθαρισμό με επαγγελματία, με detoll που αφαίρεσε όλη την εσωτερική μονάδα (πλαστικά και το υπόλοιπο) και την καθάρισε στο μπαλκόνι με ένα μηχάνημα ψεκασμού.

Την 2η φορά που ήταν αυτό τον Σεπτέμβρη του 2020, το καθάρισε με το γνωστό "ελεφαντάκι."

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει και να μυρίζει;

Τώρα που το ξαναέκανε, το είχα στους 28 βαθμούς και μάλλον είχε πιάσει την θερμοκρασία και λειτουργούσε σε ρελαντί. Ίσως το κάνει τότε, αλλά και πάλι δεν έχει λογική γιατί το κάνει και μερικες φορές όταν το πρωτοανοιγω που φυσικά δεν λειτουργεί σε ρελαντί.

Όταν το ανοίγω, αφήνω και τα παράθυρα ανοιχτά για να φύγει η μυρωδιά τσίκνας και μετα λίγη ώρα που δεν μύριζει  κλείνω τα παράθυρα. Αλλά θα ήθελα μια μόνιμη λύση.

 

 

- Το Daikin, σαν κατασκευή, κατά 90% έχει μικρή ή καθόλου σχέση με τη "μυρωδιά".

- Στη Θέρμανση αποκλείεται να μυρίζει!

- Η δυσάρεστη οσμή είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων. Ένας από αυτούς είναι και οι ίδιοι οι άνθρωποι που κατοικούν στο διαμέρισμα όπως και οι συνήθειες τους. Όταν αρχίζει να γίνεται αισθητή η δυσάρεστη οσμή σημαίνει ότι έχουν δημιουργηθεί στο εσωτερικό του κλιματιστικού εστίες παθογόνων μικροοργανισμών και τότε είναι μάλλον αργά και η θεραπεία σχεδόν αδύνατη. Είναι κάτι που μπορεί να αποφευχθεί περισσότερο με την πρόληψη.

Πρόληψη σημαίνει:

- Καθαρισμός των φίλτρων κάθε 15 μέρες αν είναι σε περιβάλλον με μικρή ρύπανση.

- Το καλοκαίρι όταν τελειώσει η λειτουργία της ψύξης, δεν το κλείνουμε, το αφήνουμε για αρκετή ώρα σε λειτουργία ανεμιστήρα ώστε να στεγνώσει απόλυτα το εσωτερικό του. Όλοι οι παθογόνοι μικροοργανισμοί αναπτύσονται και δημιουργούν αποικίες μόνο αν υπάρχει υγρασία, σκοτάδι και ζέστη.

- Τακτικός έλεγχος στο σωληνάκι απορροής των υδάτων μήπως υπάρχει κάποια στένωση ή φράξιμο και δεν μας στοιχίζει αν κάθε 2-3 μήνες ρίχνουμε μόνοι μας στο λεκανάκι της εσωτερικής μονάδας κάποιο ειδικό απολυμαντικό υγρό.

Θεραπεία σημαίνει:

- Αν το πρόβλημα είναι έντονο πρέπει η εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού να γίνει, κυριολεκτικά, "βίδες" και να καθαριστεί σχολαστικά και το ποιο μικρό εξάρτημα και να αλλαχτούν τα σωληνάκια απορροής των υγρών. Αυτό δεν το κάνει κανένα συνεργείο, το κάνουν μόνο τα συνεργεία 2-3 αντιπροσωπειών αν είσαι παλιός πελάτης, αν θέλουν και αν μπορείς να σκάσεις τουλάχιστον 120-150 ευρώ.

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ένα της xiaomi και τώρα λέει 60% γενικά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι. Δεν νομίζω να το εχώ δει πάνω από 60%. Αλλά τώρα που το είπες, θα το προσέχω. 

 

Αυτό το λεκανανκι είναι εύκολο να δούμε που είναι ή πρέπει να βγάλω όλη την μάσκα;

- Αν αυτή την εποχή το xiaomi λέει 60%, αν και χρησιμοποιείς κλιματιστικό (που κάνει συγχρόνως αφύγρανση) σημαίνει ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα υγρασίας του χώρου. Και ξέρουμε μια ακόμα από τις αιτίες του προβλήματός σου.

47 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Τι μπορεί να κάνει αν μένουν τα νερά στο λεκανακι?

Αν κρατάει νερά, θα πρέπει είτε να ευθυγραμμιστεί σωστά το κλιματιστικό ώστε να γίνεται πλήρης απορροή, είτε να αλλάξει το λεκανάκι αν είναι ελαττωματικό.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα.μεταξυ των δυο ποιο θα προτείνατε καθαρα για θερμανση (σαλοκουζινα με ανύπαρκτη μονωση κ απώλειες).αν πιστευετε οτι πρεπει να κοιταξω κ daikin μου λετε.αγορα απο Κωτσόβολος.αν ειχε μεγαλυτερο toshiba θα το επαιρνα τι λετε?

 

https://www.kotsovolos.gr/CompareProductsDisplayView?storeId=10151&catalogId=10551&langId=-24&catentryId=3362004;5996001&categoryId=90008500114155

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213731-mitsubishi-msz-hr71vf

 

Επεξ/σία από dubio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, filipN είπε

- Το Daikin, σαν κατασκευή, κατά 90% έχει μικρή ή καθόλου σχέση με τη "μυρωδιά".

- Στη Θέρμανση αποκλείεται να μυρίζει!

- Η δυσάρεστη οσμή είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων. Ένας από αυτούς είναι και οι ίδιοι οι άνθρωποι που κατοικούν στο διαμέρισμα όπως και οι συνήθειες τους. Όταν αρχίζει να γίνεται αισθητή η δυσάρεστη οσμή σημαίνει ότι έχουν δημιουργηθεί στο εσωτερικό του κλιματιστικού εστίες παθογόνων μικροοργανισμών και τότε είναι μάλλον αργά και η θεραπεία σχεδόν αδύνατη. Είναι κάτι που μπορεί να αποφευχθεί περισσότερο με την πρόληψη.

Πρόληψη σημαίνει:

- Καθαρισμός των φίλτρων κάθε 15 μέρες αν είναι σε περιβάλλον με μικρή ρύπανση.

- Το καλοκαίρι όταν τελειώσει η λειτουργία της ψύξης, δεν το κλείνουμε, το αφήνουμε για αρκετή ώρα σε λειτουργία ανεμιστήρα ώστε να στεγνώσει απόλυτα το εσωτερικό του. Όλοι οι παθογόνοι μικροοργανισμοί αναπτύσονται και δημιουργούν αποικίες μόνο αν υπάρχει υγρασία, σκοτάδι και ζέστη.

- Τακτικός έλεγχος στο σωληνάκι απορροής των υδάτων μήπως υπάρχει κάποια στένωση ή φράξιμο και δεν μας στοιχίζει αν κάθε 2-3 μήνες ρίχνουμε μόνοι μας στο λεκανάκι της εσωτερικής μονάδας κάποιο ειδικό απολυμαντικό υγρό.

Θεραπεία σημαίνει:

- Αν το πρόβλημα είναι έντονο πρέπει η εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού να γίνει, κυριολεκτικά, "βίδες" και να καθαριστεί σχολαστικά και το ποιο μικρό εξάρτημα και να αλλαχτούν τα σωληνάκια απορροής των υγρών. Αυτό δεν το κάνει κανένα συνεργείο, το κάνουν μόνο τα συνεργεία 2-3 αντιπροσωπειών αν είσαι παλιός πελάτης, αν θέλουν και αν μπορείς να σκάσεις τουλάχιστον 120-150 ευρώ.

- Αν αυτή την εποχή το xiaomi λέει 60%, αν και χρησιμοποιείς κλιματιστικό (που κάνει συγχρόνως αφύγρανση) σημαίνει ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα υγρασίας του χώρου. Και ξέρουμε μια ακόμα από τις αιτίες του προβλήματός σου.

Αν κρατάει νερά, θα πρέπει είτε να ευθυγραμμιστεί σωστά το κλιματιστικό ώστε να γίνεται πλήρης απορροή, είτε να αλλάξει το λεκανάκι αν είναι ελαττωματικό.

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Δυστυχώς ενώ έχω αγοράσει 5 κλιματιστικά, η μυρωδιά αυτή για κάποιο περίεργο λογο είναι μόνο στα Daikin.

2 Daikin (νεότερο μοντέλο από αυτό που προανέφερα) είναι σε παραθαλάσσιο μέρος στην Χαλκιδική, και τα 2 μη inverter που αντικατέστησα με τα Daikin δεν μου είχαν μυρίσει ποτέ. αλλα αυτά στην Χαλκιδική δεν με πειράζουν γιατί μένω λίγες μέρες τον χρόνο και δεν συμβαίνει καθημερινά.

Αυτο που ανέφερα είναι στην περιοχή της άνω πόλης Θεσσαλονίκης, και η Θεσσαλονίκη έχει γενικά υγρασία. Τώρα έπεσε στο 57% και το έχω ανοιχτό το Daikin κάνα 4ωρο. Η φυσιολογική υγρασία για εσωτερικό χώρο, από ότι είδα στο ίντερνετ, αναφέρουν ότι πρέπει να είναι από 45% μέχρι 60%.

Υπάρχει και ένας αφυγραντήρας inventor αλλά τον βάζουμε σε χρήση μόνο για το στέγνωμα των ρούχων, αφού σε όλο το σπίτι, δεν είδα υγρασία πάνω από 60%.

Τα άλλα 3, Mitsubishi, Panasonic και lg (δεκαετίας) ποτέ δεν μου μύρισαν τσίκνα όπως τα Daikin. Εντωμεταξυ ενώ είχα ήδη ένα Daikin που μύριζε, θεώρησα ότι θα ήταν τυχαίο αλλά δυστυχώς και αυτά στην Χαλκιδική μυρίζουν, όχι συχνά όπως είπα, τα έχω μόνο ένα χρόνο και δεν είμαι πολλές μέρες εκεί για να διαπιστώσω τι γίνεται.

Να αναφέρω ότι δεν καπνίζει κανείς σε κανένα σπίτι (μόνο κανένας επισκέπτης) και ότι οι χώροι καθαρίζονται συχνά και αερίζονται καθημερινά. 

Μπορεί απλά να είναι αστοχία ενός υλικού ή απλά να στάθηκα άτυχος. Εξάλλου ξαναγορασα Daikin γιατί κατά αλλά δεν έχω κάποιο παράπονο και τα νεότερα έχουν φωτιζόμενο πληκτρολόγιο που για μένα είναι σημαντική ευκολία που μέτρησε και επέλεξα αυτά έναντι ενός Fujitsu με παρόμοια χαρακτηριστικά και τιμή.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

αν και χρησιμοποιείς κλιματιστικό (που κάνει συγχρόνως αφύγρανση)

Δεν κάνουν πάντα τα κλιματιστικά αφύγρανση.

πχ το Asyg24klca δεν κάνει στα χαμηλά watts που συνήθως παίζει στον χώρο μου (πράσινη γραμμή η εσωτερική υγρασία):

96aa31993c46a6dfb8a9970adeae4847.png
https://gyazo.com/96aa31993c46a6dfb8a9970adeae4847

48 λεπτά πριν, prefuse είπε

Δυστυχώς ενώ έχω αγοράσει 5 κλιματιστικά, η μυρωδιά αυτή για κάποιο περίεργο λογο είναι μόνο στα Daikin.

Έχω daikin atxc25b και δεν έχει μυρίσει ποτέ.

59 λεπτά πριν, dubio είπε

καλησπέρα.μεταξυ των δυο ποιο θα προτείνατε καθαρα για θερμανση (σαλοκουζινα με ανύπαρκτη μονωση κ απώλειες).αν πιστευετε οτι πρεπει να κοιταξω κ daikin μου λετε.αγορα απο Κωτσόβολος.αν ειχε μεγαλυτερο toshiba θα το επαιρνα τι λετε?

 

https://www.kotsovolos.gr/CompareProductsDisplayView?storeId=10151&catalogId=10551&langId=-24&catentryId=3362004;5996001&categoryId=90008500114155

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213731-mitsubishi-msz-hr71vf

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν κάνουν πάντα τα κλιματιστικά αφύγρανση.

πχ το Asyg24klca δεν κάνει στα χαμηλά watts που συνήθως παίζει στον χώρο μου (πράσινη γραμμή η εσωτερική υγρασία):

96aa31993c46a6dfb8a9970adeae4847.png
https://gyazo.com/96aa31993c46a6dfb8a9970adeae4847

Έχω daikin atxc25b και δεν έχει μυρίσει ποτέ.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Δεν λέω ότι όλα τα Daikin μυρίζουν. 

Τα δικά μου είναι Daikin atxn35n year of manufacture 2016, made in Malaysia

Και τα άλλα 2 πάλι από τον κοτσοβωλο και τα πήρα Χριστούγεννα 2019. Παρόμοια αλλά με φωτιζόμενο χειριστήριο που είναι πολύ βολικό. Αν ανοιγε και μέσω ίντερνετ και έδειχνε την κατανάλωση live, για να μην έβαζα τα aqara/xiaomi air conditioner controller με πατέντες και κινέζικα φις, θα ήταν ακόμα πιο βολικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...