Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Μπορεις σε παρακαλώ να μου πεις που θα βοηθησει? Θα εχει κσλυτερη αποδοση πχ?

Το καλοκαίρι θα είναι πολύ πιο αποδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Το καλοκαίρι θα είναι πολύ πιο αποδοτικό.

είχα διαβάσει ότι ισχύει κάτι τέτοιο για αυτό και του το ανέφερα. Ο ψυκτικός του είπε ότι δεν έχει διαφορά.

 

είχα δει κάποια στιγμή μια πατέντα για σκίαση και τελικά είσαι εσυ που την είχες κάνει!

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Σελίδα 1666 - Μπλα Μπλα - Insomnia.gr

Να του πω να κάνει κάτι τέτοιο? Το βλέπεις να σε έχει βοηθήσει? (προφανώς ναι) Υπάρχουν αρνητικά μετά από 1 χρόνο χρήσης? Επίσης για τον χειμώνα μήπως θα ήταν καλύτερο το πάνω καπάκι του dexion να είχε μεγαλύτερες διαστάσεις ώστε όταν πέσει κανένα χιόνι να μην φθανει κοντά στην μονάδα?

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

'Εχω ένα fujitsu κλιματιστικό , μοντέλο δεκαετίας περίπου , με κωδικό ASYB24LDC. Το κλιματιστικό δεν δουλεύει πάνω από 30 ημέρες τον χρόνο. Τώρα με τις ζέστες , το έβαλα σε λειτουργία και παρατήρησα ότι απο τις τρεις εξωτερικές περσίδες που έχει για να βγαίνει ο αέρας , ανοίγει μόνο η κάτω και οι άλλες δυο μένουν κλειστές. Τις άνοιξα με το χέρι βάζοντας αρκετη δύναμη , αλλά μόλις έκλεισα το κλιματιστικό αυτές οι δύο έμειναν ανοιχτές . Συντήρηση έκανα πριν από τρια χρόνια. Μέσα η μονάδα φαίνεται καθαρή. Να δοκιμάσω με κανένα λιπαντικό μήπως ξεκολλήσουν ή λέτε να έχει μεγαλύτερη βλάβη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από μένα...

Τα φώτα σας παρακαλώ,

  1. Έως 1300€
  2. Νέα Αγορά.
  3. Αδιάφορο.
  4. 100% Ψύξη.
  5. Κατά τους καύσωνες του καλοκαιριού, σε απλή ζέστη η μαμα δεν τον ανοίγει....
  6. Σαλονι ενιαίο.
  7. Θεσσαλονίκη -5 μέχρι 42
  8. Δεν με ενδιαφέρουν τα features, ίσως μόνον ο ιονιστής να και δεν έχω πειστεί ότι κάνει δουλεία.
  9. Διαμέρισμα 4 ορόφου, Πολυκατοικία του 1982, Ρετιρέ με ύψος 2,75 και από πάνω πλάκα ταράτσας χωρίς έντονη ηλιοφάνεια, βόρειος προσανατολισμός.
  10. Θερμικές Απώλειες
    8757.29Watt
    7531.27KCal/h
    175.15Watt/m2
    150.63
    KCal/h/m2

Για θερμοκρασία 22 βαθμών.

 

Μετά από διάβασμα προσανατολιζόμουν στο Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA αλλα προφανώς αυτό αλλάζει...

Επεξ/σία από netmin909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, netmin909 είπε

Καλημέρα και από μένα...

Τα φώτα σας παρακαλώ,

  1. Έως 1300€
  2. Νέα Αγορά.
  3. Αδιάφορο.
  4. 100% Ψύξη.
  5. Κατά τους καύσωνες του καλοκαιριού, σε απλή ζέστη η μαμα δεν τον ανοίγει....
  6. Σαλονι ενιαίο.
  7. Θεσσαλονίκη -5 μέχρι 42
  8. Δεν με ενδιαφέρουν τα features, ίσως μόνον ο ιονιστής να και δεν έχω πειστεί ότι κάνει δουλεία.
  9. Διαμέρισμα 4 ορόφου, Πολυκατοικία του 1982, Ρετιρέ με ύψος 2,75 και από πάνω πλάκα ταράτσας χωρίς έντονη ηλιοφάνεια, βόρειος προσανατολισμός.
  10. Θερμικές Απώλειες
    8757.29Watt
    7531.27KCal/h
    175.15Watt/m2
    150.63
    KCal/h/m2

Για θερμοκρασία 22 βαθμών.

 

Μετά από διάβασμα προσανατολιζόμουν στο Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA αλλα προφανώς αυτό αλλάζει...

Γιατί όχι το asyg24klca; Αν δεν έχετε πρόβλημα που δεν έχει αθόρυβη εσωτερική μονάδα, τότε δύσκολα θα βρεις πιο αποδοτικό 24αρι σε ψύξη. Θα καλύψει άνετα τον χώρο σας. Υπόψη δεν έχει ιονιστη ( όχι ότι είναι σημαντική απώλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα.μεταξυ των δυο ποιο θα προτείνατε καθαρα για θερμανση (σαλοκουζινα με ανύπαρκτη μονωση κ απώλειες).αν πιστευετε οτι πρεπει να κοιταξω κ daikin μου λετε.αγορα μονο απο κωτσοβολο.αν ειχε μεγαλύτερο toshiba , θα το έπαιρνα

https://www.kotsovolos.gr/CompareProductsDisplayView?storeId=10151&catalogId=10551&langId=-24&catentryId=3362004;5996001&categoryId=90008500114155

ευχαριστώ

Επεξ/σία από dubio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Μια ερώτηση στα γρήγορα παιδιά ,

φίλος θα πάρει το ΤOSHIBA SHORAI σε 24αρι.

να πάρει το EDGE η το PREMIUM ?....ευχαριστώ.

Αν το θέλει κυρίως για ψύξη να πάει στο premium.

2 λεπτά πριν, dubio είπε

καλησπέρα.μεταξυ των δυο ποιο θα προτείνατε καθαρα για θερμανση (σαλοκουζινα με ανύπαρκτη μονωση κ απώλειες).αν πιστευετε οτι πρεπει να κοιταξω κ daikin μου λετε.αγορα μονο απο κωτσοβολο

https://www.kotsovolos.gr/CompareProductsDisplayView?storeId=10151&catalogId=10551&langId=-24&catentryId=3362004;5996001&categoryId=90008500114155

ευχαριστώ

Πέρυσι το edge το ίδιο, αγοράζονταν στα 800€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dubio είπε

καλησπέρα.μεταξυ των δυο ποιο θα προτείνατε καθαρα για θερμανση (σαλοκουζινα με ανύπαρκτη μονωση κ απώλειες).αν πιστευετε οτι πρεπει να κοιταξω κ daikin μου λετε.αγορα μονο απο κωτσοβολο.αν ειχε μεγαλύτερο toshiba , θα το έπαιρνα

https://www.kotsovolos.gr/CompareProductsDisplayView?storeId=10151&catalogId=10551&langId=-24&catentryId=3362004;5996001&categoryId=90008500114155

ευχαριστώ

Ποιο είναι το εμβαδόν του χώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους. Ψαχνω για κλιματιστικό 18000 btu.

Θα μπορουσατε να προτεινετε καποια αξιολογη λυση?

Budget max 850e μαζι με το κοστος εγκαταστασης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dubio είπε

40-45 τμ περιπου

- Για θέρμανση δεν σου κάνει 18αρι, χρειάζεσαι κλιματιστικό 22-24000BTU.

- Δεύτερον, αφού δεν σκοπεύεις να αγοράσεις το φτηνότερο που θα βρεις, γιατί δεν πας σε κάποιο κατάστημα κλιματιστικών που έχει εξειδικευμένο Μηχανολόγο που θα σου κάνει και δωρεάν μελέτη του χώρου;

Από τον Κωτσόβολο υπάρχει περίπτωση να πάρεις Δωροεπιταγή ανακύκλωσης, Bonus και "Δωρεάν εγκατάσταση", αλλά ακατάλληλο, για το χώρο σου, κλιματιστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, filipN είπε

- Για θέρμανση δεν σου κάνει 18αρι, χρειάζεσαι κλιματιστικό 22-24000BTU.

- Δεύτερον, αφού δεν σκοπεύεις να αγοράσεις το φτηνότερο που θα βρεις, γιατί δεν πας σε κάποιο κατάστημα κλιματιστικών που έχει εξειδικευμένο Μηχανολόγο που θα σου κάνει και δωρεάν μελέτη του χώρου;

Από τον Κωτσόβολο υπάρχει περίπτωση να πάρεις Δωροεπιταγή ανακύκλωσης, Bonus και "Δωρεάν εγκατάσταση", αλλά ακατάλληλο, για το χώρο σου, κλιματιστικό...

σε ευχαριστώ για τις ινφο.τον κωτσο τον χρειαζομαι για τις ατοκες που τρεχει τωρα.ηθελα ξερω αν ειναι καλο-καταλληλο μηχανημα το μιτσουμπισι.ή αν προτεινεται κατι αλλο.ο χωρος χρειαζεται σιγουρα 18αρι κ πανω.

Επεξ/σία από dubio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Μάλλον αυτό με τη μεγαλύτερη εγγύηση.

Από κώτσο που έχω βάλει 2, ψιλο-καλοί ήταν. Νομίζω όμως ότι από όπου κ να πάρεις από αλυσίδα, πάνω κάτω τα ίδια σκατά θα είναι μιας και είσαι η ξεπέτα της ημέρας μεταξύ των υπολοίπων ξεπέτων. Οπότε θέλει όπως λέει και το Sticky, πολύ προσοχή κ αυστηρότητα εκ μέρους μας.

Έχω ανταπαντήσει εδώ (γενικά πάντως ο κανόνας λέει χώρος και κλιματιστικό όσο γίνεται)

Carrier crystal και inventor aria είναι φασόν midea και ίσως να είναι και το ίδιο με μικροδιαφορές. Οπότε κοιτάς χαρακτηριστικά και αποφασίζεις. 

Ωραια , αρχικα θα παρω κατι για το σαλονι… εχεις κατι να μου προτεινεις στα λεφτα που ζηταω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, prefuse είπε

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Δυστυχώς ενώ έχω αγοράσει 5 κλιματιστικά, η μυρωδιά αυτή για κάποιο περίεργο λογο είναι μόνο στα Daikin.

[...]

...Η φυσιολογική υγρασία για εσωτερικό χώρο, από ότι είδα στο ίντερνετ, αναφέρουν ότι πρέπει να είναι από 45% μέχρι 60%.

Υπάρχει και ένας αφυγραντήρας inventor αλλά τον βάζουμε σε χρήση μόνο για το στέγνωμα των ρούχων, αφού σε όλο το σπίτι, δεν είδα υγρασία πάνω από 60%.

[...]

Να αναφέρω ότι δεν καπνίζει κανείς σε κανένα σπίτι (μόνο κανένας επισκέπτης) και ότι οι χώροι καθαρίζονται συχνά και αερίζονται καθημερινά

[...]

 

- Ισχύει ότι στα παλαιότερα κλιματιστικά το πρόβλημα αυτό ήταν περιορισμένο και σχεδόν ανύπαρκτο. Ισχύει επίσης ότι ο σχεδιασμός της εσωτερικής μονάδας μερικών κλιματιστικών σήμερα, πιθανόν να ευνοεί την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών.

- Όμως για να παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα πρέπει να επενεργήσουν αρκετοί παράγοντες. Ξεκινάει από τη σχεδίαση ή την μέτριας ποιότητας λεκάνη απορροής, ενισχύεται από την κακή τοποθέτηση του ψυκτικού μηχανικού, τις υπάρχουσες συνθήκες της περιοχής και τα λάθη του χρήστη (με πράξεις ή παραλήψεις).

- Δεν λένε τα σωστά όλες οι πηγές στο διαδίκτυο.

Τα επίπεδα σχετικής υγρασίας εντός της οικίας πρέπει να είναι μεταξύ 40% - 50%. Το ιδανικό ποσοστό είναι 40-45%.

- Αν το σπίτι εξαερίζεται ώρες που υπάρχει υψηλή εξωτερική υγρασία, έχει αρνητικές συνέπειες. Η συχνή καθαριότητα φυσικά έχει μόνο θετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...