Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, SouLTaKeR είπε

Ειχα 12αρι τοσο χρονια και ημουν απολυτα ευχαριστημενος.
Θεωρω πως θα ειναι υπερβολη το 18αρι στον χωρο μου.

Αποκλειστικά και μόνο για ψύξη σου κάνει και 12άρι, κοίταξε όμως να πάρεις ένα ισάξιο του παλαιού Daikin.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

1 λεπτό πριν, SouLTaKeR είπε

Ειχα 12αρι τοσο χρονια και ημουν απολυτα ευχαριστημενος.
Θεωρω πως θα ειναι υπερβολη το 18αρι στον χωρο μου.

Α οκ, αν είχες απαντήσει όλες τις ερωτήσεις θα το είχαμε δει.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

 

Α οκ, αν είχες απαντήσει όλες τις ερωτήσεις θα το είχαμε δει.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

Ευχαριστω πολυ.

Απο μαρκα η TCL ειναι αξιοπιστη η να επενδυσω κατι παραπανω και να παω σε καποιο απο τις γνωστες μαρκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SouLTaKeR είπε

Ευχαριστω πολυ.

Απο μαρκα η TCL ειναι αξιοπιστη η να επενδυσω κατι παραπανω και να παω σε καποιο απο τις γνωστες μαρκες?

Ανερχόμενη κινέζικη εταιρεία. Κατασκευαστής. Στο φόρουμ έχει μέχρι τώρα καλές κριτικές. Προσόν τα 10χρόνια εγγύηση.

Σε πιο επώνυμο:

https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-WiFi.html?from=catspan

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231683-a-c-in12btu-fujitsu-asyg12kmcc?cmicc=skroutz

σε πιο οικονομικό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229937-null

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SouLTaKeR είπε

Ευχαριστω πολυ.

Απο μαρκα η TCL ειναι αξιοπιστη η να επενδυσω κατι παραπανω και να παω σε καποιο απο τις γνωστες μαρκες?

- Καμία σχέση με Daikin, όπως και με τα κλιματιστικά των άλλων κορυφαίων Ιαπωνικών εταιριών (Mitsubishi, Panasonic, Fujitsu).

Προτείνεται, αν υπάρχει το χρήμα, ένα Panasonic Etherea.

https://www.skroutz.gr/s/20594242/Panasonic-Etherea-CS-Z35VKEW-CU-Z35VKE-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-White-12000-BTU-%CE%BC%CE%B5-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μετακόμισα και τα έχω βρει σκούρα με τη ζέστη όταν δεν φυσάει....

Αναζητώ 12ρι (λογικά με καλύπτει) και οι αρχικές προτάσεις που μου έγιναν είναι¨

1.Daikin FTXC35B / RXC35B
2. TCL Miracle 2 (αυτο πρότεινα εγώ και μου είπαν είναι σαβούρα)
3.Inventor Corona 'η Professional

Σκέφτομαι επίσης:

4. Daikin Siesta Sensira ATXC35B (δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από αυτό που μου πρότειναν)
5. Daikin Perfera FTXM35N / RXM35N9 έχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση που θα άξιζε τα διπλά λεφτά?

Το ερωτηματολόγιο:

  1. Ποσό που διαθέτουμε :  400 - 1000 (ανάλογα την προσφορά που θα μου κάνει το κατάστημα)
  2. Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Υπάρχει συνεργαζόμενο κατάστημα (Προσφέρεται ευκολία πληρωμής σε Daikin - Inventor)
  4. Χρήση κλιματιστικού 80% ψύξη 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καλοκαίρι σε θερμοκρασίες >32, χειμώνα έκτακτα 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα 30m^2
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα 5-40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Τελευταίος όροφος σε πολυκατοικία 10ετίας με θερμομόνωση ταρατσας και διπλα τζαμια στα αλουμίνια, καμία μεσοτοιχία.
  10. 4709.33 Watt
    4050.02 KCal/h
    94.19 Watt/m2
    81.00 KCal/h/m2
Επεξ/σία από Melli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, filipN είπε

- Καμία σχέση με Daikin, όπως και με τα κλιματιστικά των άλλων κορυφαίων Ιαπωνικών εταιριών (Mitsubishi, Panasonic, Fujitsu).

Προτείνεται, αν υπάρχει το χρήμα, ένα Panasonic Etherea.

https://www.skroutz.gr/s/20594242/Panasonic-Etherea-CS-Z35VKEW-CU-Z35VKE-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-White-12000-BTU-%CE%BC%CE%B5-WiFi.html

Mitsubishi , Daikin, Toshiba φοράνε πολλές φορές κινέζικους συμπιεστές πχ gmcc. Panasonic και Fujitsu δεν ξέρω ( αν και ένα Fujitsu είναι φασον midea ).

22 λεπτά πριν, Melli είπε

Καλησπέρα μετακόμισα και τα έχω βρει σκούρα με τη ζέστη όταν δεν φυσάει....

Αναζητώ 12ρι (λογικά με καλύπτει) και οι αρχικές προτάσεις που μου έγιναν είναι¨

1.Daikin FTXC35B / RXC35B
2. TCL Miracle 2 (αυτο πρότεινα εγώ και μου είπαν είναι σαβούρα)
3.Inventor Corona 'η Professional

Σκέφτομαι επίσης:

4. Daikin Siesta Sensira ATXC35B (δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από αυτό που μου πρότειναν)
5. Daikin Perfera FTXM35N / RXM35N9 έχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση που θα άξιζε τα διπλά λεφτά?

Το ερωτηματολόγιο:

  1. Ποσό που διαθέτουμε :  400 - 1000 (ανάλογα την προσφορά που θα μου κάνει το κατάστημα)
  2. Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Υπάρχει συνεργαζόμενο κατάστημα (Προσφέρεται ευκολία πληρωμής σε Daikin - Inventor)
  4. Χρήση κλιματιστικού 80% ψύξη 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καλοκαίρι σε θερμοκρασίες >32, χειμώνα έκτακτα 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα 30m^2
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα 5-40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Τελευταίος όροφος σε πολυκατοικία 10ετίας με θερμομόνωση ταρατσας και διπλα τζαμια στα αλουμίνια, καμία μεσοτοιχία.
  10. 4709.33 Watt
    4050.02 KCal/h
    94.19 Watt/m2
    81.00 KCal/h/m2

Αν το κατάστημα είναι blue dealer, ζήτα το Daikin perfera είτε το προηγούμενο μοντέλο με N στο τέλος ή το νέο με R και κωδικό που ξεκινάει με F.  Έχουμε δει ότι παίζει στα μισά watts από το siesta sensira ( χώρια τον προβληματικό προγραμματισμό του τελευταίου που έχει οδηγήσει κάποιους από εμάς να μας βάλουν άλλες πλακέτες).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συμπλήρωσε αν θες το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Βάζω ένα παράδειγμα για καλύτερη κατανόηση :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλoνoκουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθηνα Γουδι 0 -42
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, Καλα κουφωματα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 
    4044,06 watt
    3478.43kcal/h
    44.94 watt/m2
    38.65 kcal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Melli είπε

Καλησπέρα μετακόμισα και τα έχω βρει σκούρα με τη ζέστη όταν δεν φυσάει....

Αναζητώ 12ρι (λογικά με καλύπτει) και οι αρχικές προτάσεις που μου έγιναν είναι¨

1.Daikin FTXC35B / RXC35B
2. TCL Miracle 2 (αυτο πρότεινα εγώ και μου είπαν είναι σαβούρα)
3.Inventor Corona 'η Professional

Σκέφτομαι επίσης:

4. Daikin Siesta Sensira ATXC35B (δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από αυτό που μου πρότειναν)
5. Daikin Perfera FTXM35N / RXM35N9 έχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση που θα άξιζε τα διπλά λεφτά?

Το ερωτηματολόγιο:

  1. Ποσό που διαθέτουμε :  400 - 1000 (ανάλογα την προσφορά που θα μου κάνει το κατάστημα)
  2. Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Υπάρχει συνεργαζόμενο κατάστημα (Προσφέρεται ευκολία πληρωμής σε Daikin - Inventor)
  4. Χρήση κλιματιστικού 80% ψύξη 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καλοκαίρι σε θερμοκρασίες >32, χειμώνα έκτακτα 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα 30m^2
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα 5-40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Τελευταίος όροφος σε πολυκατοικία 10ετίας με θερμομόνωση ταρατσας και διπλα τζαμια στα αλουμίνια, καμία μεσοτοιχία.
  10. 4709.33 Watt
    4050.02 KCal/h
    94.19 Watt/m2
    81.00 KCal/h/m2

Daikin είναι πολύ καλύτερα από τα άλλα δύο. Επίσης κοίτα τίποτα σε toshiba, Mitsubishi, Fujitsu. 

Εαν το θέλεις μόνο για ψύξη, με αυτές τις απώλειες σε καλύπτει οριακά, δεν είμαι σίγουρος για θέρμανση που εκεί μάλλον πρέπει να πας σε 16αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Daikin είναι πολύ καλύτερα από τα άλλα δύο.

Δεν θα το ορκιζομουν ( έχοντας ήδη το atxc25b). Με νέα πλακέτα ναι. Αλλιώς δεν το συνιστώ.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Καλησπέρα,
μίλησα πριν λίγο με φίλο στο χαλάνδρι και ψάχνεται να αγοράσει κλιματιστικό για το ενιαίο χώρο (σαλόνι - κουζίνα) 45 τμ στο οποίο έχει μια μεγάλη μπαλκονόπορτα + 2 παράθυρα (μεγάλα - διπλά) με ενεργειακά κουφώματα.)
Επειδή και αυτός είναι άσχετος (σαν και εμένα) του είπα να βοήθησω λίγο οπότε θέλω την γνώμη σας.
Το θέλει για θέρμανση (80% σαν κύρια θέρμανση) αλλά και για ψύξη (αν έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση ίσως να το αφήνει συνέχεια on)
Οι μονώσεις είναι σχετικά καλές και τον Σεπέμβριο μάλλον θα κάνει κάποιες επιπλέον εργασίες.
Βασική σημείωση είναι ότι ο προσανατολισμός του σπιτιού είναι νοτιο-ανατολικός με αποτέλεσμα το καλόκαιρι το βαράει πολύ ο ήλιος + ότι η κουζίνα είναι ενιαία οπότε και μέρες με καύσωνα βάζουν φούρνο κλπ.

Τα βασικά ζητούμενα είναι με την παρακάτω σειρά προτεραίοτητας
1. όσο το δυνατό πιο λιγα watt κατανάλωση
2. ελάχιστα ως καθοόλου defrost
3. χαμηλός θόρυβος (εσωτερικά)
4. wifi (για να το χειρίζεται απομακρυσμένα)
5. μικρό σε διαστάσεις ύψος (η εσωτερική μονάδα)
Το budget που θα ήθελε να δώσει είναι μέχρι 1.500€. 
Χρειάζεται 24αρι για το χώρο του και εγώ από αυτά που έχω δει αν μη τι άλλο έχω εντυπωσιασθεί από το daikin ururu sarara κυρίως από τις καταναλώσεις του.(έχω δει όμως ότι βγαίνει μέχρι 18αρι)
Το ακούει και αυτό… αλλά και εγώ δεν γνωρίζω αν κάνει για τον χώρο του ή αν υπάρχει όντως κάτι πιο οικονομικό με κοντινές καταναλώσεις.

από το ερωτηματολόγιο έβγαλα τα παρακάτω τα οποία ίσως και να βελτιωθούν λίγο όταν κάνει τις βελτιώσεις με θερμοπρόσοψη

 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι και εγώ στην φάση να βάλω 2 κλιματιστικά στο σπίτι (μεζονέτα 3 ορόφων αλλά θέλω μόνο στους 2).

Απο μοντέλα είμαι για 18αρι (που μόνο για ψύξη μπορεί και το 12αρι να φτάνει) Toyo, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι καλύτερα να βάλω μια μονάδα εξωτερική (Multi Split) και 2 εσωτερικά ή 2 ανεξάρτητες μονάδες 

(εξωτερικά σαν τοποθέτηση και τα 2 σημεία είναι στο ίδιο σημείο του κάθε ορόφου) 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Mitsubishi , Daikin, Toshiba φοράνε πολλές φορές κινέζικους συμπιεστές πχ gmcc. Panasonic και Fujitsu δεν ξέρω ( αν και ένα Fujitsu είναι φασον midea ).

Αν το κατάστημα είναι blue dealer, ζήτα το Daikin perfera είτε το προηγούμενο μοντέλο με N στο τέλος ή το νέο με R και κωδικό που ξεκινάει με F.  Έχουμε δει ότι παίζει στα μισά watts από το siesta sensira ( χώρια τον προβληματικό προγραμματισμό του τελευταίου που έχει οδηγήσει κάποιους από εμάς να μας βάλουν άλλες πλακέτες).

 

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Daikin είναι πολύ καλύτερα από τα άλλα δύο. Επίσης κοίτα τίποτα σε toshiba, Mitsubishi, Fujitsu. 

Εαν το θέλεις μόνο για ψύξη, με αυτές τις απώλειες σε καλύπτει οριακά, δεν είμαι σίγουρος για θέρμανση που εκεί μάλλον πρέπει να πας σε 16αρι.

Δεν είναι blue dealer το κατάστημα, ό,τι εγγύηση υποστηρίζει ενας προμηθευτής θα έχω. Αν και έχει όλες τις μάρκες σχεδόν, Daikin - Inventor είναι που δουλεύει κυρίως. Οπότε να πάρω προσφορά γιαυτά (τα λινκ ενδεικτικα επειδή δεν έβαλα πριν):

1. https://www.skroutz.gr/s/18329702/Daikin-FTXC35B-RXC35B-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU.html

2. https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-WiFi.html

3. https://www.skroutz.gr/s/27964143/Daikin-FTXM35R-RXM35R-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-WiFi.html

 

*εχετε κάνει μετρησεις και για το φθηνό (an είναι ίδιο με το  ATX, τοτε απάντησε ήδη ο @liakjim) ? το perfera παίζει να έχε δηλαδή 30-50% οικονομία σε ιδια λειτουργία? 

Επεξ/σία από Melli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν ανάμεσα στην μεταφορά ενός παλιού firstline που έχω στο πατρικό μου και στο να πάρω νέο a/c, τελικά κατέληξα να πάρω κάποιο νέο με δόσεις για να μη μπλέξω.

 

Απ΄όσο διαβάζω, τελικά τα brands δεν έχουν και πολύ σημασία πλέον, σχεδόν όλα φτιάχνονται στα ίδια εργοστάσια, οπότε αγοράζεις αποκλειστικά απόδοση και εξτρά λειτουργίες;

 

Ρωτάω γιατί ψάχνω κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται, και ο μόνος παράγοντας που με απασχολεί είναι η αξιοπιστία. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κατανάλωση, ο θόρυβος, τα wifi, οι ιονιστές και τα λαμπιόνια.

 

Απλά πάω σε ό,τι φθηνότερο βρω λοιπόν; Δεν αξίζει κάποιος να πληρώσει παραπάνω χρήματα για κάποια υποτιθέμενη αξιοπιστία που έχει ας πούμε η τογιοτόμι, φουτζίτσου ή μιτσουμπίσι;

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση πολυ SOS διοτι εγινε μια παραγγελεια κλιματιστικου.

ειναι αυτο εδω https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211826-general-electric-ges-nmg25-20-prime

μπορει καποιος 100% σιγουρος να απαντησει εαν εχει wifi η αν χρειαζεται extra αγορα wifi stick?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...