Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο μενα, ισογειο καταστημα στην θεσσαλονικη συνολικο εμβαδον 95 ,το ac ειναι ομως μονο για τα 30 -ο πισω χωρος ειναι αποθηκη.απο πανω υπαρχει σπιτι η δυτικη πλευρα ειναι η εισοδος της πολυκατοικιας,η βορεια ειναι η το υπολολοιπο μαγαζι(αποθηκη),ανατολικα και νοτια ειναι ανοιχτο.μπροστα τζαμαρια αλουμινιου καταστηματος με μονο τζαμι.Χρηση Καλοκαιρι-Χειμωνας 60-40.Δεν με ενδιαφερει  ο θορυβος-wifi-ιονιστης με ενδιαφερει κυριως η καταναλωση και η εγγυηση.χρηματα απο 500-700 μαζι με εγκατασταση ισως να κανω την υπερβαση αν ειναι κατι τοσο καλυτερο. 

 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από 1ceman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, userAnon είπε

είχα διαβάσει ότι ισχύει κάτι τέτοιο για αυτό και του το ανέφερα. Ο ψυκτικός του είπε ότι δεν έχει διαφορά.

 

είχα δει κάποια στιγμή μια πατέντα για σκίαση και τελικά είσαι εσυ που την είχες κάνει!

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Σελίδα 1666 - Μπλα Μπλα - Insomnia.gr

Να του πω να κάνει κάτι τέτοιο? Το βλέπεις να σε έχει βοηθήσει? (προφανώς ναι) Υπάρχουν αρνητικά μετά από 1 χρόνο χρήσης? Επίσης για τον χειμώνα μήπως θα ήταν καλύτερο το πάνω καπάκι του dexion να είχε μεγαλύτερες διαστάσεις ώστε όταν πέσει κανένα χιόνι να μην φθανει κοντά στην μονάδα?

 

Εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος.


Για το πανω καπακι εχεις δικιο, αλλα ειναι και τεραστια η μοναδα του Νταικιν και δεν ειχα επιλογη.
Τις περισσοτερες μοναδες θα τις καλυψει μια χαρα.


Μεσα στη βδομαδα θα εχω φτιαξει πατεντα και για το μεγεθος του Νταικιν.
 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Melli είπε

Καλησπέρα μετακόμισα και τα έχω βρει σκούρα με τη ζέστη όταν δεν φυσάει....

Αναζητώ 12ρι (λογικά με καλύπτει) και οι αρχικές προτάσεις που μου έγιναν είναι¨

1.Daikin FTXC35B / RXC35B
2. TCL Miracle 2 (αυτο πρότεινα εγώ και μου είπαν είναι σαβούρα)
3.Inventor Corona 'η Professional

Σκέφτομαι επίσης:

4. Daikin Siesta Sensira ATXC35B (δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από αυτό που μου πρότειναν)
5. Daikin Perfera FTXM35N / RXM35N9 έχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση που θα άξιζε τα διπλά λεφτά?

Το ερωτηματολόγιο:

  1. Ποσό που διαθέτουμε :  400 - 1000 (ανάλογα την προσφορά που θα μου κάνει το κατάστημα)
  2. Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Υπάρχει συνεργαζόμενο κατάστημα (Προσφέρεται ευκολία πληρωμής σε Daikin - Inventor)
  4. Χρήση κλιματιστικού 80% ψύξη 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καλοκαίρι σε θερμοκρασίες >32, χειμώνα έκτακτα 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα 30m^2
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα 5-40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Τελευταίος όροφος σε πολυκατοικία 10ετίας με θερμομόνωση ταρατσας και διπλα τζαμια στα αλουμίνια, καμία μεσοτοιχία.
  10. 4709.33 Watt
    4050.02 KCal/h
    94.19 Watt/m2
    81.00 KCal/h/m2

Εμείς πήραμε και εγκαταστήσαμε πριν μια εβδομάδα το Κλιματιστικό Daikin Sensira FTXF25C / RXF25C επί δύο (είναι το ίδιο με το 35c αλλά σε 9000btu), σε δύο δωμάτια. Είναι πάρα πολύ καλά και απίστευτα αθόρυβα, βέβαια θα ήθελα και μερικές λειτουργίες ακόμα, θα ήθελα και WiFi αλλά μετρούσε πολύ για μας ο θόρυβος… 

Αφήνουμε τις πόρτες ανοιχτές και πιάνει και την κουζίνα  και ένα μικρό χωλ 18 τμ περίπου, με ανοιχτό παράθυρο κρατάει μόνιμα 30 βαθμούς στην κουζίνα και στα δωμάτια έχει 28 με ρύθμιση στα δωμάτια 28. Ήμαστε σούπερ ικανοποιημένοι ακόμη και αν δουλεύουν παραπάνω τα μηχανάκια. 
Μας έκανε εντύπωση ότι είναι ρολόι στην θερμοκρασία, του λες 28 και είναι 28 - 28,1 - 28 - 28,3 - 28 για 10 ώρες συνεχόμενες. Έχω θερμόμετρα που μου δίνουν σχεδιάγραμμα στο κινητό και έχω πάθει πλάκα!

20 λεπτά πριν, Tuple είπε

Εμείς πήραμε και εγκαταστήσαμε πριν μια εβδομάδα το Κλιματιστικό Daikin Sensira FTXF25C / RXF25C επί δύο (είναι το ίδιο με το 35c αλλά σε 9000btu), σε δύο δωμάτια. Είναι πάρα πολύ καλά και απίστευτα αθόρυβα, βέβαια θα ήθελα και μερικές λειτουργίες ακόμα, θα ήθελα και WiFi αλλά μετρούσε πολύ για μας ο θόρυβος… 

Αφήνουμε τις πόρτες ανοιχτές και πιάνει και την κουζίνα  και ένα μικρό χωλ 18 τμ περίπου, με ανοιχτό παράθυρο κρατάει μόνιμα 30 βαθμούς στην κουζίνα και στα δωμάτια έχει 28 με ρύθμιση στα δωμάτια 28. Ήμαστε σούπερ ικανοποιημένοι ακόμη και αν δουλεύουν παραπάνω τα μηχανάκια. 
Μας έκανε εντύπωση ότι είναι ρολόι στην θερμοκρασία, του λες 28 και είναι 28 - 28,1 - 28 - 28,3 - 28 για 10 ώρες συνεχόμενες. Έχω θερμόμετρα που μου δίνουν σχεδιάγραμμα στο κινητό και έχω πάθει πλάκα!

image.jpeg.196350815f53cd17a38ba9b4f282c2e9.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα. 

Απλή ερώτηση για αγορά κλιματιστικού. Το χρειάζομαι για υπνοδωμάτιο, με ενδιαφέρει να μην κάνουν θόρυβο τα πλαστικά και να έχει μια σχετικά αθόρυβη λειτουργία. Καμία τρελή απαίτηση, απλά να με "αφήνει" να κοιμάμαι.

Βλέπω πως ο Κωτσόβολος έχει δώράν εγκατάσταση την επόμενη μέρα που βολεύει λόγω καύσωνα. 

Σκεφτόμουν το εξής

Carier στα 429

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Γνωρίζει κανείς αν είναι ΟΚ; Αξίζει να πάω σε Daikin που ειναι στα 500;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο κοντά στα 400 ευρώ θα ήταν πολύ χρήσιμο. 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από jimokak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liopyr είπε

Ήμουν ανάμεσα στην μεταφορά ενός παλιού firstline που έχω στο πατρικό μου και στο να πάρω νέο a/c, τελικά κατέληξα να πάρω κάποιο νέο με δόσεις για να μη μπλέξω.

 

Απ΄όσο διαβάζω, τελικά τα brands δεν έχουν και πολύ σημασία πλέον, σχεδόν όλα φτιάχνονται στα ίδια εργοστάσια, οπότε αγοράζεις αποκλειστικά απόδοση και εξτρά λειτουργίες;

 

Ρωτάω γιατί ψάχνω κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται, και ο μόνος παράγοντας που με απασχολεί είναι η αξιοπιστία. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κατανάλωση, ο θόρυβος, τα wifi, οι ιονιστές και τα λαμπιόνια.

 

Απλά πάω σε ό,τι φθηνότερο βρω λοιπόν; Δεν αξίζει κάποιος να πληρώσει παραπάνω χρήματα για κάποια υποτιθέμενη αξιοπιστία που έχει ας πούμε η τογιοτόμι, φουτζίτσου ή μιτσουμπίσι;

Το brand παίζει σημαντικό ρόλο. Αυτη η καραμέλα που λένε όλοι ότι όλα στην Κίνα φτιάχνονται οπότε δεν έχει σημασία, δεν ισχύει. Ακόμα και μέσα στην Κίνα υπάρχουν σοβαρές και ασοβαρες εταιρείες. Οι σοβαρές εταιρείες εφαρμόζουν ποιοτικά κριτήρια στις μονάδες παραγωγής τους. Ένα μέρος που πληρώνεις παραπάνω είναι για αυτόν τον λόγο. 

Βεβαίως και αξίζει να πας σε κάτι αξιόπιστο εφόσον θα το χρησιμοποιήσεις πολύ. 

3 ώρες πριν, joker99 είπε

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση πολυ SOS διοτι εγινε μια παραγγελεια κλιματιστικου.

ειναι αυτο εδω https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211826-general-electric-ges-nmg25-20-prime

μπορει καποιος 100% σιγουρος να απαντησει εαν εχει wifi η αν χρειαζεται extra αγορα wifi stick?

Με βάση την σελίδα της GE, όλα έχουν wifi. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, waterpolistas είπε

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλoνoκουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθηνα Γουδι 0 -42
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, Καλα κουφωματα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 
    4044,06 watt
    3478.43kcal/h
    44.94 watt/m2
    38.65 kcal/h/m2

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211701-carrier-42qhg018d8s-crystal-iii

 

2 ώρες πριν, userAnon είπε

 

 

Καλησπέρα,
μίλησα πριν λίγο με φίλο στο χαλάνδρι και ψάχνεται να αγοράσει κλιματιστικό για το ενιαίο χώρο (σαλόνι - κουζίνα) 45 τμ στο οποίο έχει μια μεγάλη μπαλκονόπορτα + 2 παράθυρα (μεγάλα - διπλά) με ενεργειακά κουφώματα.)
Επειδή και αυτός είναι άσχετος (σαν και εμένα) του είπα να βοήθησω λίγο οπότε θέλω την γνώμη σας.
Το θέλει για θέρμανση (80% σαν κύρια θέρμανση) αλλά και για ψύξη (αν έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση ίσως να το αφήνει συνέχεια on)
Οι μονώσεις είναι σχετικά καλές και τον Σεπέμβριο μάλλον θα κάνει κάποιες επιπλέον εργασίες.
Βασική σημείωση είναι ότι ο προσανατολισμός του σπιτιού είναι νοτιο-ανατολικός με αποτέλεσμα το καλόκαιρι το βαράει πολύ ο ήλιος + ότι η κουζίνα είναι ενιαία οπότε και μέρες με καύσωνα βάζουν φούρνο κλπ.
 
Τα βασικά ζητούμενα είναι με την παρακάτω σειρά προτεραίοτητας
1. όσο το δυνατό πιο λιγα watt κατανάλωση
2. ελάχιστα ως καθοόλου defrost
3. χαμηλός θόρυβος (εσωτερικά)
4. wifi (για να το χειρίζεται απομακρυσμένα)
5. μικρό σε διαστάσεις ύψος (η εσωτερική μονάδα)
Το budget που θα ήθελε να δώσει είναι μέχρι 1.500€. 
Χρειάζεται 24αρι για το χώρο του και εγώ από αυτά που έχω δει αν μη τι άλλο έχω εντυπωσιασθεί από το daikin ururu sarara κυρίως από τις καταναλώσεις του.(έχω δει όμως ότι βγαίνει μέχρι 18αρι)
Το ακούει και αυτό… αλλά και εγώ δεν γνωρίζω αν κάνει για τον χώρο του ή αν υπάρχει όντως κάτι πιο οικονομικό με κοντινές καταναλώσεις.
 

από το ερωτηματολόγιο έβγαλα τα παρακάτω τα οποία ίσως και να βελτιωθούν λίγο όταν κάνει τις βελτιώσεις με θερμοπρόσοψη

 

image.png.c8c88ba2c32c3c6b6cd2aff3e83be8a5.png

 

Αν έχει το κασέρι, να βάλει μονώσεις και μετά το ururu γιατί σαν αυτό δεν υπάρχει 2ο.

2 ώρες πριν, higraf είπε

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι και εγώ στην φάση να βάλω 2 κλιματιστικά στο σπίτι (μεζονέτα 3 ορόφων αλλά θέλω μόνο στους 2).

Απο μοντέλα είμαι για 18αρι (που μόνο για ψύξη μπορεί και το 12αρι να φτάνει) Toyo, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι καλύτερα να βάλω μια μονάδα εξωτερική (Multi Split) και 2 εσωτερικά ή 2 ανεξάρτητες μονάδες 

(εξωτερικά σαν τοποθέτηση και τα 2 σημεία είναι στο ίδιο σημείο του κάθε ορόφου) 

   

Δεν θα έβαζα toyo . Έχει μόλις 2 χρόνια εγγύηση.

1 ώρα πριν, Melli είπε

 

Δεν είναι blue dealer το κατάστημα, ό,τι εγγύηση υποστηρίζει ενας προμηθευτής θα έχω. Αν και έχει όλες τις μάρκες σχεδόν, Daikin - Inventor είναι που δουλεύει κυρίως. Οπότε να πάρω προσφορά γιαυτά (τα λινκ ενδεικτικα επειδή δεν έβαλα πριν):

1. https://www.skroutz.gr/s/18329702/Daikin-FTXC35B-RXC35B-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU.html

2. https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-WiFi.html

3. https://www.skroutz.gr/s/27964143/Daikin-FTXM35R-RXM35R-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-WiFi.html

 

*εχετε κάνει μετρησεις και για το φθηνό (an είναι ίδιο με το  ATX, τοτε απάντησε ήδη ο @liakjim) ? το perfera παίζει να έχε δηλαδή 30-50% οικονομία σε ιδια λειτουργία? 

Από μετρήσεις που έχουμε δει, το perfera είναι άριστο.

2 λεπτά πριν, liopyr είπε

Ήμουν ανάμεσα στην μεταφορά ενός παλιού firstline που έχω στο πατρικό μου και στο να πάρω νέο a/c, τελικά κατέληξα να πάρω κάποιο νέο με δόσεις για να μη μπλέξω.

 

Απ΄όσο διαβάζω, τελικά τα brands δεν έχουν και πολύ σημασία πλέον, σχεδόν όλα φτιάχνονται στα ίδια εργοστάσια, οπότε αγοράζεις αποκλειστικά απόδοση και εξτρά λειτουργίες;

 

Ρωτάω γιατί ψάχνω κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται, και ο μόνος παράγοντας που με απασχολεί είναι η αξιοπιστία. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κατανάλωση, ο θόρυβος, τα wifi, οι ιονιστές και τα λαμπιόνια.

 

Απλά πάω σε ό,τι φθηνότερο βρω λοιπόν; Δεν αξίζει κάποιος να πληρώσει παραπάνω χρήματα για κάποια υποτιθέμενη αξιοπιστία που έχει ας πούμε η τογιοτόμι, φουτζίτσου ή μιτσουμπίσι;

Δεν φτιάχνονται σε ίδια εργοστάσια εκτός αν μιλάς για midea .

Τα toyotomi είναι κινέζικο φασόν gree. Από που το λες αξιόπιστο; Άσε που έχει μόλις 2 χρόνια εγγύηση. Τρελό ρίσκο. 

2 ώρες πριν, 1ceman είπε

Καλησπερα και απο μενα, ισογειο καταστημα στην θεσσαλονικη συνολικο εμβαδον 95 ,το ac ειναι ομως μονο για τα 30 -ο πισω χωρος ειναι αποθηκη.απο πανω υπαρχει σπιτι η δυτικη πλευρα ειναι η εισοδος της πολυκατοικιας,η βορεια ειναι η το υπολολοιπο μαγαζι(αποθηκη),ανατολικα και νοτια ειναι ανοιχτο.μπροστα τζαμαρια αλουμινιου καταστηματος με μονο τζαμι.Χρηση Καλοκαιρι-Χειμωνας 60-40.Δεν με ενδιαφερει  ο θορυβος-wifi-ιονιστης με ενδιαφερει κυριως η καταναλωση και η εγγυηση.χρηματα απο 500-700 μαζι με εγκατασταση ισως να κανω την υπερβαση αν ειναι κατι τοσο καλυτερο. 

 

Χωρίς τίτλο.png

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

1 ώρα πριν, Tuple είπε

 Daikin Sensira FTXF25C / RXF25C ...είναι ρολόι στην θερμοκρασία

Πολύ ενθαρρυντικό. Είναι το μεγαλύτερο μου πρόβλημα με το atxf25b. Έχουμε αλλάξει 3 μέλη πλακέτες. 

45 λεπτά πριν, jimokak είπε

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα. 

Απλή ερώτηση για αγορά κλιματιστικού. Το χρειάζομαι για υπνοδωμάτιο, με ενδιαφέρει να μην κάνουν θόρυβο τα πλαστικά και να έχει μια σχετικά αθόρυβη λειτουργία. Καμία τρελή απαίτηση, απλά να με "αφήνει" να κοιμάμαι.

Βλέπω πως ο Κωτσόβολος έχει δώράν εγκατάσταση την επόμενη μέρα που βολεύει λόγω καύσωνα. 

Σκεφτόμουν το εξής

Carier στα 429

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Γνωρίζει κανείς αν είναι ΟΚ; Αξίζει να πάω σε Daikin που ειναι στα 500;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο κοντά στα 400 ευρώ θα ήταν πολύ χρήσιμο. 

Ευχαριστώ!

Μάλλον το daikin.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

3 ερωτησεις.

1 ειδα οτι το sarara κατανσλωνει 70watt με ζητηση 26. Σε θερμανση γνωριζεις κσταναλωση?

2. Για να του δωσω κσι 1-2 αλλες επιλογες τι θα προτεινες (αν γνωριζεις και τις αντιστοιχες κατσναλωσεις πες μου σε παρακαλώ)

3. Σν δεν κάνει τις μονωσεις κσι εχει τις παραπάνω σπωλειες θα τον καλύψει το urura?

Μου αρεσει πχ και το δικο σου αλλα νομιζω οτι θα τον χαλασει στο defrost κσι δεν ξερω σν θα του κανουν την αλλαγη της πλακετας.

Αν θυμαμαι καλα το sarara και στο defrost πηγαινει πολυ καλα.

 

Το πιθανο είναι να το παρει με καποιες ατοκες δοσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα την βοήθεια σας παρακαλώ, 

  1. Ποσό που διαθέτουμε :500-600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.: ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος 😞ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ 
  4. Χρήση κλιματιστικού: 10%θέρμανση / 90% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης: περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ  25ΤΜ
  7. Τοποθεσία :ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα :ΑδιάφοραΠληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, Αλουμινια με 2πλα τζαμια 
  9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:2296.32
     

2296.32Watt

1974.83KCal/h

91.85Watt/m2

78.99KCal/h/m2

για 24C

 

ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θα έβαζα toyo . Έχει μόλις 2 χρόνια εγγύηση.

Λες ? Ετοιμάζω να πάρω και ένα TCL Miracle 12αρι για την μάνα μου, λες να παρω και για μένα TCL :cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Eliaskat είπε

καλησπέρα την βοήθεια σας παρακαλώ, 

  1. Ποσό που διαθέτουμε :500-600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.: ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος 😞ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ 
  4. Χρήση κλιματιστικού: 10%θέρμανση / 90% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης: περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ  25ΤΜ
  7. Τοποθεσία :ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα :ΑδιάφοραΠληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, Αλουμινια με 2πλα τζαμια 
  9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:2296.32
     

2296.32Watt

1974.83KCal/h

91.85Watt/m2

78.99KCal/h/m2

για 24C

 

ευχαριστώ  

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-save-09-ag-09nxd1-i-85-x2-09n8d1-o-wifi/1519289

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/234179-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211717-carrier-42qhg009d8sx-extreme

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από μετρήσεις που έχουμε δει, το perfera είναι άριστο

Εψαξα στο ατελειωτο thread και δεν μπορώ να πιστέψω τα νούμερα που μετράτε. Το ζαχάρωσα. Τώρα για εγγύηση, σίγουρα είναι εγγύηση ο φίλος με το μαγαζί, δεν ξερω ακομα αν ο προμηθευτής μπορεί να δώσει παραπανω απο 3 που βλέπω εχουν απλα μαγαζιά, αλλα λογικά η τιμή που θα πάρω θα αξίζει το "ρίσκο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, higraf είπε

Λες ? Ετοιμάζω να πάρω και ένα TCL Miracle 12αρι για την μάνα μου, λες να παρω και για μένα TCL :cool:

Αναρωτήσου τι θα γίνει αν βγάλει ζημιά στον 3ο χρόνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναρωτήσου τι θα γίνει αν βγάλει ζημιά στον 3ο χρόνο....

Τι λες να πάω για Miracle ή Ocarina, σε κατάστημα Θεσ/νίκης μου είπαν πως δεν είχε να μου φέρει το Miracle αλλά απο την εταιρεία του είπαν το Ocarina σαν πιο νεο και καλύτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Ημουν σήμερα το πρωί της ιδιας αποψη,ς αλλά τελικά είδα ότι εχει 50-80 ευρώ παραπάνω το επώνυμο φθηνό Daikin και μεσα σε λιγες ωρες ειδα και τις μετρησεις των ακριβών μοντέλων και αν τα βάλεις κάτω κάνεις μάλλον απόσβεση στο τέλος. (Στο παλιό σπίτι είχα βάλει το πιο φθηνό που υπήρχε αλλα έκανα ελάχιστη χρήση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...