Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Tuple είπε

Προσπαθώ να δω αν έχει απόκριση στους +-1 ή +-2 ή +-3 βαθμούς που έγραψες παραπάνω. Ή δεν κατάλαβα καλά; Αυτό που περιέγραψες πριν για την πλακέτα έχει να κάνει μόνο με το πόσο ενεργοβόρο είναι το μηχάνημα ή έχει να κάνει με την απόκριση του ως προς την θερμοκρασία που του ζητάς; Μάλλον δεν κατάλαβα καλά.

Μάλλον το ίδιο λέμε.

Η λογική είναι ότι θα έπρεπε να του λες θέλω 21 σε θέρμανση και αν μέσα έχει 23 ( ίσως και 22) να κάτσει στα αυγά του.

Ε αυτό με ρύθμιση 21, θα παίρνει μπροστά στους +3.5 , δλδ με 24.5!!! Βέβαια θα κλείνει αμέσως γιατί οι πρώτες ριπές ζεστού αέρα θα το κάνει να μετρήσει πάνω από το όριο. Αλλά θα εκκινεί ακατάπαυστα.

Το αντίθετο σε ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον το ίδιο λέμε.

Η λογική είναι ότι θα έπρεπε να του λες θέλω 21 σε θέρμανση και αν μέσα έχει 23 ( ίσως και 22) να κάτσει στα αυγά του.

Ε αυτό με ρύθμιση 21, θα παίρνει μπροστά στους +3.5 , δλδ με 24.5!!! Βέβαια θα κλείνει αμέσως γιατί οι πρώτες ριπές ζεστού αέρα θα το κάνει να μετρήσει πάνω από το όριο. Αλλά θα εκκινεί ακατάπαυστα.

Το αντίθετο σε ψύξη.

Μάλλον κατάλαβα. Θα πάρω τον μετρητή ρεύματος και θα δω. Πάντως εδώ και 3 τέταρτα με ρύθμιση στο 26 έχει 27,5 σταθερά και ακατέβατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tuple είπε

Μάλλον κατάλαβα. Θα πάρω τον μετρητή ρεύματος και θα δω. Πάντως εδώ και 3 τέταρτα με ρύθμιση στο 26 έχει 27,5 σταθερά και ακατέβατα. 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Πρόβλημα είναι να το βάλεις στους 29 ή 30 με θερμοκρασία χώρου (αν μετράς σωστά) στους 27.5 που είσαι και αυτό να δίνει εντολή να παίρνει μπροστά ο συμπιεστής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Πρόβλημα είναι να το βάλεις στους 29 ή 30 με θερμοκρασία χώρου (αν μετράς σωστά) στους 27.5 που είσαι και αυτό να δίνει εντολή να παίρνει μπροστά ο συμπιεστής του.

Οπότε μήπως θα μπορούσα να συμπεράνω ότι η πλακέτα είναι η καινούργια, εφόσον όλες αυτές τις μέρες η θερμοκρασία είναι σταθερή με απόκλιση μόλις +-0,5 βαθμούς. Εντυπωσιακά σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tuple είπε

Οπότε μήπως θα μπορούσα να συμπεράνω ότι η πλακέτα είναι η καινούργια, εφόσον όλες αυτές τις μέρες η θερμοκρασία είναι σταθερή με απόκλιση μόλις +-0,5 βαθμούς. Εντυπωσιακά σταθερή.

Επαναλαμβάνω ότι δεν αναφερόμαστε στην απόκλιση. Και με την παλιά πλακέτα εκεί έπαιζε.

Αναφερόμαστε στο πόσο μακριά από τον στόχο είμαστε πριν δώσει εντολή για εκκίνηση συμπιεστή.

Δεν ξέρω πόσο πιο καλά να το εξηγήσω.

Το τεστ θα πρέπει να είναι έτσι:

έστω ότι στον χώρο έχουμε 26. Βάζω τηλεχειριστήριο 30 και παρατηρώ. Εκκινεί ο συμπιεστής; Αν μια φορά δεν πειράζει. Αν εκκινεί και κλείνει διαρκώς, το offset είναι πάνω από 4. Αν όχι , κατεβάζω έναν βαθμό και παρατηρώ. Επαναλαμβάνω με μείωση ενός βαθμού μέχρι το κλιματιστικό να μένει ανοιχτό ή να ανοιγοκλείνει συνεχώς και λέω σε τι τιμή ρύθμισης συνέβη αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επαναλαμβάνω ότι δεν αναφερόμαστε στην απόκλιση. Και με την παλιά πλακέτα εκεί έπαιζε.

Αναφερόμαστε στο πόσο μακριά από τον στόχο είμαστε πριν δώσει εντολή για εκκίνηση συμπιεστή.

Δεν ξέρω πόσο πιο καλά να το εξηγήσω.

Το τεστ θα πρέπει να είναι έτσι:

έστω ότι στον χώρο έχουμε 26. Βάζω τηλεχειριστήριο 30 και παρατηρώ. Εκκινεί ο συμπιεστής; Αν μια φορά δεν πειράζει. Αν εκκινεί και κλείνει διαρκώς, το offset είναι πάνω από 4. Αν όχι , κατεβάζω έναν βαθμό και παρατηρώ. Επαναλαμβάνω με μείωση ενός βαθμού μέχρι το κλιματιστικό να μένει ανοιχτό ή να ανοιγοκλείνει συνεχώς και λέω σε τι τιμή ρύθμισης συνέβη αυτό.

Τώρα κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , έχουμε άποψη απο το 24αρι TCL Elite Premium PRM-24CHSA/XAC1 ?
Ειναι για ενα υπογειο αλλα ουσιαστικά ισογειο ( ειναι σε πλαγια σκαμενη ) ενιαίος χώρος 40m2 με 2 πολυ μεγάλα παράθυρα που πιάνουν ολη την πλευρα 8 μετρα   και μια πορτα , απο πανω εχει σπιτι .
Κοντα στην θάλασσα 150μ στην ερετρια ευβοιας
Ο χώρος μεχρι τωρα ηταν αποθήκη αλλα θα μετατραπεί και για φιλοξενία φίλων κλπ
Θα με καλύψει αραγε το 18αρι TCL Elite Premium PRM-18CHSA/XAC1  ?

 

Θερμικές Απώλειες για 21 βαθμους
3992.05Watt
3433.17KCal/h
79.84Watt/m2
68.66KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω καταλήξει στις παρακάτω 4 περιπτώσεις καθαρά και μόνο για ψύξη:

  1. Inventor Comfort 12000BTU
  2. Inventor Supreme 12000BTU
  3. Inventor Corona 12000BTU

Γέρνω αρκετά προς το Comfort αλλα με προβληματίζει αρκετά η ύπαρξη της UV λαμπας μέσα στο κλιματιστικό και κατά πόσο είναι καλό / υγιεινό να έχεις μια τέτοια λάμπα στο air condition σου...

Υπάρχει κάποιος που να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο για να γράψει 1-2 εντυπώσεις?

Ποιο θα προτείνατε εσείς απο αυτά τα 3?

 

Επεξ/σία από Steftson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Θυμάμαι να έχουμε δει κάτω από 100W.

Ναι ισχυει εχω το εννιαρι sarara και το perfera . Να εξηγησω ομως κατι για το προηγουμενο μαι και το ποστ ηταν δικο μου. η ζητηση ηταν 28 γιατι τοσο στην θερμανση οσο και στην ψυξη τα daikin εχουν offset 2 με 2,5 C  Δηλαδη οταν το βαλεις 28 θα πας και 26,5 ψυξη οταν το βαλεις 19 θερμανση και ειναι ενταξει διαστατικα το μηχανημα για τον χωρο που θα θερμανει θα στο παει 21 μεχρι και 22.Θα στο πιστοποιησουν και οι αλλοι που εχουν daikin εδω και μαλιστα  ενας συμφουριτης και ο liakjim νομιζω αλλαξαν πλακετες με αλλες ρυθμισεις στα daikin που εχουν. Στην τελικη δεν σε πολυνοιαζει τι λεει τοσο το τηλεκοντρολ σε ρυθμιση οσο τι λεει το θερμομετρο του δωματιου σου. Υποψιν το sarara πανω στο τηλεκοντρολ εχει πολυ ακριβη μετρηση θερμοκρασιας εσωτερικου εξωτερικου. Το εχω τσεκαρει γι αυτο το λεω. Και μετρηση καταναλωσης παρακαλω σε kwh. Τωρα ως θερμοκρασια ρυθμισης ..αγνωστα τα χουγια της daikin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάιβ update από Μόρις 24αρι στη Θεσσαλονίκη

2 ώρες ανοιχτό το πρωί όλο το σπίτι επειδή έπαιζαν τα μικρά στο μπαλκόνι με πισίνα και το κλιματιστικό κλειστό

Ζήτηση 26

Κατανάλωση γύρω στα 250

 

Screenshot_2021-06-29-16-09-09-29_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg

Screenshot_2021-06-29-16-09-28-56_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Screenshot_2021-06-29-16-12-48-66_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και πάλι. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι επειδή ξέρω ότι έχετε περισσότερη εμπειρία σε κλιματιστικά και μάρκες, και οι περισσότεροι από εδώ έχουν περάσει από πολλές μάρκες. Από μάρκες toshiba, daikin, Inventor, carrier ποια πιστεύετε είναι η καλυτερη; Νομίζω πως θα απαντήσετε toshiba και daikin, και εγώ έτσι πιστεύω αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία με αυτές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ερώτηση είναι αν οι 10,5 βαθμοί στις περσείδες του κλιματιστικού είναι καλή θερμοκρασία, ή αν είναι ένδειξη έλλειψης φρέον. Λειτουργία για μισή ώρα, το μηχάνημα έχει να δουλέψει κρύο από πέρσι το καλοκαίρι και ζεστό από το Φλεβάρη.

Πρόκειται για 12.000btu παλιό fujitsu κλιματιστικό, όχι inverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, marioboni είπε

Λάιβ update από Μόρις 24αρι στη Θεσσαλονίκη

2 ώρες ανοιχτό το πρωί όλο το σπίτι επειδή έπαιζαν τα μικρά στο μπαλκόνι με πισίνα και το κλιματιστικό κλειστό

Ζήτηση 26

Κατανάλωση γύρω στα 250

 

Screenshot_2021-06-29-16-09-09-29_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg

Screenshot_2021-06-29-16-09-28-56_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Screenshot_2021-06-29-16-12-48-66_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg

Μπορείς να δώσεις και στοιχεία κατανάλωσης σε θέρμανση?

Πως πάει από defrost? κάνει συχνά και σε τι θερμοκρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μπορείς να δώσεις και στοιχεία κατανάλωσης σε θέρμανση?

Πως πάει από defrost? κάνει συχνά και σε τι θερμοκρασίες?

Δεν το δουλεύω σε θέρμανση

Αν θυμάμαι καλά σε κάτι τεστ που έκανα είχε μια κατανάλωση στα 350 στους 23 σε συνθήκες που δεν θυμάμαι και ίσως αν κάνεις αναζήτηση βρεις την αναφορά μου  αλλά από defrost δεν ξέρω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...