Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, userAnon είπε

Δεν θυμάμαι αν σε έχω ξαναρωτήσει. 

Το σπιτι σου νομίζω ότι πρέπει να είναι πολύ καλά μονωμένο. Στην εφαρμογή με τις απώλειες τι σου βγάζει?

Ρωτάω γιατί τα λειτουργείς (αν έχω καταλβει καλά) μόνιμα, οπότε θα ήθελα να γνωρίζω (αν έχεις υπολογίσει) πόσες kwh καταναλώνεις το έτος για θέρμασνη/ψύξη? (και πόσα τμ είναι το σπίτι)

Προς το παρόν δεν έχω τόσο καλή μόνωση (αν και νέα κατασκευή 100 τμ) και ήδη κάνουμε κάποιες εργασίες σε ταράτσα και και βορεινους τοίχους όμως σίγουρα θα πρέπει να γίνουν και άλλες του χρόνου για να βελτιωθεί η κατάσταση. Γενικά νομίζω ότι αν δεν είναι καλή η μόνωση δεν μπορεί να λειτουργεί το κλιματιστικό μόνιμα γιατί δεν θα συμφέρει. 

Νομίζεις!

Αλλά δεν ισχύει στην πράξη αυτό που πιστεύεις. Βέβαια η κατανάλωση του κλιματιστικού έχει σχέση και με τις συνήθειες αυτών που κατοικούν στο σπίτι. Αν το χειμώνα κάνεις μισή ώρα εξαερισμό και τις ποιο κρύες ώρες φταις εσύ και όχι η συνεχής λειτουργία του κλιματιστικού. Αν το καλοκαίρι κάνεις εξαερισμό μεταξύ των ωρών 11:00-17:00 πάλι θα φταις εσύ.

 

12 ώρες πριν, userAnon είπε

Όχι σε καμία περίπτωση. Ούτε για πλάκα. Απλά αν δεν είναι καλά μονωμένο το σπίτι δεν γνωρίζω τι συμφέρει καλύτερα. Να το αναβοσνήνεις ή να το έχεις μόνιμα ανοιχτό.

Για παράδειγμα σε 100 τμ από τον Νοέμβριο που έχω στοιχεία για θέρμανση και ψύξη (χωρίς όμως Ιούλιο - Αυγουστο ακόμα) έχω καταναλώσει 964 kwh από τις 3.058 του συνόλου. 

 

Δεν γνωρίζω αν θα είχα καλύτερα αποτελέσματα αν ήταν μόνιμα ανοιχτά τα κλιματιστικά αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν

 

image.png.efe478bbbf474e62b67011a9dd9bc12c.png

Και πάλι, μόνιμα ανοιχτό και με τις μικροαλλαγές της θερμοκρασίας που κάνει ο dimostr.

\

14 ώρες πριν, userAnon είπε

ναι, αυτό το καταλαβαίνω, απλά ψάχνω κάποιο που δοκιμασμένα να κάνει όσο το δυνατό λιγότερα. το hitachi που έχω τώρα (μοντέλο 2008) γνωρίζω πλεον εμπειρικά ότι κάνει και αυτό όταν είναι κάτω από 2-3 βαθμούς αλλά ευτυχώς για 4-5 λεπτά κάθε ώρα. 

Το 2008 η Hitachi ήταν μεταξύ των 4ων καλύτερων κατασκευαστών κλιματιστικών. Και σήμερα πολλά κλιματιστικά άλλων εταιριών, μεσαίας και χαμηλής τιμής, έχουν συμπιεστές Hitachi και Panasonic.

 

13 ώρες πριν, userAnon είπε

@liakjim

ευχαριστώ για τις προτάσεις. Πράγματι όταν βλέπω τα γραφήματα του Asyg24klca "ζηλεύω". Όπως είπα και παραπάνω το έχω στα υποψιν μου.

Πολύ ενδιαφέρον παρουσιάζει και το Haier. δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος που να το έχει εδώ με διαγραμματα κλπ αλλά έχει βάλει στοιχεία καταλωσης στο σκρουτζ κάποιος και δείχνει πολύ καλό.

Απο περυσι είχα πορωθεί και τώρα όσο τα κοιτάω γλυκαίνομαι οπότε μάλλον μπαίνω σε διαδικασία όταν βρω κατάλληλη προσφορά να αγοράσω και εγώ.. (24αρι)

Αυτή τη στιγμή η πλάστιγγα γέρνει προς το Haier.

Αν ήταν να αγοράζες τώρα ποιο θα επέλεγες?

 

 

 

Όλα τα Haier είναι από τα πλέον ενεργοβόρα κλιματιστικά, ειδικά όταν λειτουργούν για να παράξουν την ελάχιστη θερμαντική ισχύ [Heating capacity (Min)]. Το ίδιο συμβαίνει όταν παράγουν τη μέγιστη και φυσικά η κατανάλωσή τους δεν έχει καμία σχέση με τα Fujitsu και τα Panasonic.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Όλα τα Haier είναι από τα πλέον ενεργοβόρα κλιματιστικά, ειδικά όταν λειτουργούν για να παράξουν την ελάχιστη θερμαντική ισχύ [Heating capacity (Min)]. Το ίδιο συμβαίνει όταν παράγουν τη μέγιστη και φυσικά η κατανάλωσή τους δεν έχει καμία σχέση με τα Fujitsu και τα Panasonic.

Που βασιζεσαι για αυτά που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipN είπε

Νομίζεις!

Αλλά δεν ισχύει στην πράξη αυτό που πιστεύεις. Βέβαια η κατανάλωση του κλιματιστικού έχει σχέση και με τις συνήθειες αυτών που κατοικούν στο σπίτι. Αν το χειμώνα κάνεις μισή ώρα εξαερισμό και τις ποιο κρύες ώρες φταις εσύ και όχι η συνεχής λειτουργία του κλιματιστικού. Αν το καλοκαίρι κάνεις εξαερισμό μεταξύ των ωρών 11:00-17:00 πάλι θα φταις εσύ.

 

Και πάλι, μόνιμα ανοιχτό και με τις μικροαλλαγές της θερμοκρασίας που κάνει ο dimostr.

\

Το 2008 η Hitachi ήταν μεταξύ των 4ων καλύτερων κατασκευαστών κλιματιστικών. Και σήμερα πολλά κλιματιστικά άλλων εταιριών, μεσαίας και χαμηλής τιμής, έχουν συμπιεστές Hitachi και Panasonic.

 

Όλα τα Haier είναι από τα πλέον ενεργοβόρα κλιματιστικά, ειδικά όταν λειτουργούν για να παράξουν την ελάχιστη θερμαντική ισχύ [Heating capacity (Min)]. Το ίδιο συμβαίνει όταν παράγουν τη μέγιστη και φυσικά η κατανάλωσή τους δεν έχει καμία σχέση με τα Fujitsu και τα Panasonic.

Γενικά μιλώντας η συζήτηση αν συμφέρει οικονομικά να είναι μόνιμα ανοιχτά τα κλιματιστικά ή διακεκομένα (λέω μόνο οικονομικά) έχει υπέρμαχους και στις 2 πλευρές και δεν νομίζω ότι έχει καταλήξει οριστικά σε μια από τις 2 πλευρές. 

Αν πάρω το παραδειγμα μου με διακεκομένη χρήση για θερμανση κατανάλωσα 897 kwh και πλήρωσα 135€ !! + (21€ πετρέλαιο με το 20% των κοινοχρηστων). Χρησιμοποιούσα κυρίως το Hitachi σε σαλόνι και κουζίνα + 1 AUX 9αρι στο δωμάτιο του παιδιού όπου λόγω τηλεκπαίδευσης άναβε το πρωί και έσβημε το βράδυ. Στο δικό μας υπνοδωματιο το άναβα  (aux 9αρι) 1-2 ώρες πριν κοιμηθούμε.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αν ήταν όλα μόνιμα αναμένα θα πλήρωνα λιγότερα. Καταλαβαίνω πάντως ότι το θέμα είναι και υποκειμενικό και έχει να κάνει και με τις ανάγκες που έχει η κάθε οικογένεια.

Επειδή έχω ρωτήσει πολλούς και ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση μήπως εσύ έχεις δοκιμάσει και τους 2 τρόπους να δεις στην περίπτωση σου τι συμφέρει οικονομικά καλύτερα? Έχεις δει δηλαδή ότι με διακεκομένη χρήση πληρώνεις παραπάνω?

Προσοχή, δεν είμαι από αυτους που επιμένουν ότι συμφέρει ο ένας ή άλλος τρόπος κυρίως γιατί πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις συνήθειες και τις ανάγκες της κάθε οικογένειας.

------------------------

Όσον αφορά το Haier με χάλασες λίγο γιατί είχα αρχίσει να ψήνομαι :)

Νόμιζω από μια κριτική που είδα στο σκρουτζ με μετρήσεις ότι δεν καιει πολύ.. 

Θα ήθελα να δώσω μέχρι 1.000€ για να αλλάξω το Hitachi με κάτι περισσότερο αποδοτικό. Το θέλω για θέρμανση ως σχεδόν αποκλειστική χρήση και για ψύξη. Το σπίτι μου έχει την ιδιομορφία λόγω προσανατολισμού να είναι σχετικά ζεστό τον χειμώνα και πολύ ζεστό το καλοκαίρι. Τι θα πρότεινες να βάλω?

 

*παρακάτω κριτική από το σκρουτζ για το Haier Tundra Green AS68TEBHRA / 1U68REFFRA Κλιματιστικό Inverter White 24000 BTU

Εχω στην κατοχη μου το 18000 btu εδω και 9 μηνες σε 45 τμ σαλοτραπεζαρια κι ειμαι πραγματικα εντυπωσιασμενος!!Θα λεγα μαλιστα πως μιλαμε για ενα φοβερο μηχανημα σε σχεση με την τιμη του, που δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα "κινεζικα" κλιματιστικα..Του χω κουμπωσει πανω κι ενα μπριζακι tplink hs110 που μετραει καταναλωση και τα σπαει!!τι εννοω..
ΘΕΤΙΚΑ:
- Αθορυβο μεσα-εξω, και με τη λειτουργια quiet γινεται 9αρι σε θορυβο
-Τα πλαστικα του δεν τριζουν
-Συμπιεστης mitsubishi
-Πολυ ευαισθητο inverter που ανταποκρινεται πολυ γρηγορα σε οποιαδηποτε αλλαγη θερμοκρασιας στον χωρο ανεβοκατεβαζοντας καταναλωσεις σε σχεση με την επιθυμητη..Πολυ δυσκολα κανει on/off αφου μπορει και λειτουργει ο συμπιεστης ακομη και σε πολυ χαμηλες απαιτησεις..Στη λειτουργια ψυξης το inverter του πεφτει μεχρι τα 165w (στον δικο μου χωρο και στις πιο ευνοϊκες συνθηκες) νομιζω εντυπωσιακο!!
- Στη λειτουργια θερμανσης (αν και περισυ που δοκιμαστηκε δεν ειχαμε δυνατο χειμωνα) επισης οικονομικο πεφτει μεχρι τα 200-250w.Προσεχως θα κανω update ακριβειας με την καταναλωση στην θερμανση με το tplink που μπηκε προσφατα! Με τα πολλα κρυα δεν κανει ευκολα defrost!Ο εσωτερικος ανεμιστηρας στην περιπτωση που κανει off στην θερμανση δεν σταματα να λειτουργει, ετσι μπορει και ελεγχει γρηγορα την αλλαγη θερμοκρασιας στον χωρο και ξεκινα και παλι ο συμπιεστης ετσι δεν προλαβαινει να κρυωσει ο χωρος! Επισης δεν κανει επαννεκινηση απο υψηλα watts κι ετσι δεν μπερδευεται ο αισθητηρας
- wi-fi ικανοποιητικο, η εφαρμογη δουλευει σωστα αν και καποιες φορες μου ζηταει ξανα κωδικους
-5ετης εγγυση απο inventor που χει πολυ καλο after sales service χωρις υποχρεωτικες ετησιες συντηρησεις
ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
-Οι περσιδες του δεν εχουν μεγαλο ευρος πανω-κατω, κατι που μπορει να προβληματισει καποιους αναλογα με την τοποθετηση
-Το wifi stick το πληρωνεις εξτρα, εκτος κι αν πετυχετε καποια προσφορα απο συγκεκριμενο καταστημα.
- Δεν υπαρχει στανταρ λειτουργια στο κοντρολ σε λειτουργια ψυξης κατα την απενεργοποιηση να μπαινει για καποια λεπτα σε λειτουργια ανεμιστηρα για να στεγνωνει το στοιχειο..Γινεται ομως μεσα απο την εφαρμογη android, μονο εκει εχει λειτουργια ανεμιστηρα!

Δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο αρνητικο..Να αναφερω κατι πολυ σημαντικο πως εχει γινει εγκατασταση με 3 μετρα σωληνα, αντλια κενου (συμφωνα με το manual) και η εσωτερικη μοναδα 50 cm απ το ταβανι κατι που βοηθα πολυ στην λειτουργια της θερμανσης!

 

image.png.f45a917febf903cff5446954181d5f38.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που βασιζεσαι για αυτά που λες;

- Πρώτα απ όλα στα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνει η ίδια η εταιρία και στη σύγκριση αυτών με τις φτηνότερες σειρές των 5 κορυφαίων Ιαπωνικών εταιριών. Μιλάω για την κατανάλωσή τους στη λειτουργία της θέρμανσης κυρίως, που εστιάζεται το ενδιαφέρον των περισσοτέρων καταναλωτών. Ειδικά στις κατηγορίες 9000 και 12000BTU οι διαφορές αυτές είναι μεγάλες, κυρίως για αυτούς που θέλουν το κλιματιστικό ανοιχτό συνεχώς.

- Επίσης από τις αναφορές τεχνικών σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη και κυρίως στο UK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, userAnon είπε

Γενικά μιλώντας η συζήτηση αν συμφέρει οικονομικά να είναι μόνιμα ανοιχτά τα κλιματιστικά ή διακεκομένα (λέω μόνο οικονομικά) έχει υπέρμαχους και στις 2 πλευρές και δεν νομίζω ότι έχει καταλήξει οριστικά σε μια από τις 2 πλευρές. 

Αν πάρω το παραδειγμα μου με διακεκομένη χρήση για θερμανση κατανάλωσα 897 kwh και πλήρωσα 135€ !! + (21€ πετρέλαιο με το 20% των κοινοχρηστων). Χρησιμοποιούσα κυρίως το Hitachi σε σαλόνι και κουζίνα + 1 AUX 9αρι στο δωμάτιο του παιδιού όπου λόγω τηλεκπαίδευσης άναβε το πρωί και έσβημε το βράδυ. Στο δικό μας υπνοδωματιο το άναβα  (aux 9αρι) 1-2 ώρες πριν κοιμηθούμε.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αν ήταν όλα μόνιμα αναμένα θα πλήρωνα λιγότερα. Καταλαβαίνω πάντως ότι το θέμα είναι και υποκειμενικό και έχει να κάνει και με τις ανάγκες που έχει η κάθε οικογένεια.

Επειδή έχω ρωτήσει πολλούς και ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση μήπως εσύ έχεις δοκιμάσει και τους 2 τρόπους να δεις στην περίπτωση σου τι συμφέρει οικονομικά καλύτερα? Έχεις δει δηλαδή ότι με διακεκομένη χρήση πληρώνεις παραπάνω?

Προσοχή, δεν είμαι από αυτους που επιμένουν ότι συμφέρει ο ένας ή άλλος τρόπος κυρίως γιατί πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις συνήθειες και τις ανάγκες της κάθε οικογένειας.

 

Τους μήνες που κάνει αρκετο κρυο, πχ Δεκεμβρη-Γενάρη, συνηθως συμφερει να τα εχεις μονιμα ανοιχτα.
Μαρτιο μπορει να τα ανοιγοκλεινεις, να έχεις χαμηλοτερη κατανάλωση και να μην κρυωνεις.
Εξαρτάται και απο το χωρο.

Αντιστοιχα στην ψυξη. Πχ το καλοκαιρι τη νυχτα πολλες φορες κλεινω του σαλονιου και της κουζινας και αφηνω
μονο στις κρεβατοκαμαρες. Επισης το καλοκαιρι αν λειψεις ΣΚ δεν εχει νοημα να δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, filipN είπε

- Πρώτα απ όλα στα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνει η ίδια η εταιρία και στη σύγκριση αυτών με τις φτηνότερες σειρές των 5 κορυφαίων Ιαπωνικών εταιριών. Μιλάω για την κατανάλωσή τους στη λειτουργία της θέρμανσης κυρίως, που εστιάζεται το ενδιαφέρον των περισσοτέρων καταναλωτών. Ειδικά στις κατηγορίες 9000 και 12000BTU οι διαφορές αυτές είναι μεγάλες, κυρίως για αυτούς που θέλουν το κλιματιστικό ανοιχτό συνεχώς.

- Επίσης από τις αναφορές τεχνικών σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη και κυρίως στο UK.

Δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Τα μόνα στοιχεία είναι από τα default σημεία ελέγχου του pdesign ή τυχον eurovent που μικρή αξία έχουν για το 99% των περιπτώσεων. 

Ελάχιστοι δίνουν πίνακα απόδοσης σε μερικά φορτία / θερμοκρασίες. Βασικά μόνο τη Toshiba έχουμε δει.

Αν έχεις κάτι παραπάνω, θα θέλαμε να τα δούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τους μήνες που κάνει αρκετο κρυο, πχ Δεκεμβρη-Γενάρη, συνηθως συμφερει να τα εχεις μονιμα ανοιχτα.
Μαρτιο μπορει να τα ανοιγοκλεινεις, να έχεις χαμηλοτερη κατανάλωση και να μην κρυωνεις.
Εξαρτάται και απο το χωρο.

Αντιστοιχα στην ψυξη. Πχ το καλοκαιρι τη νυχτα πολλες φορες κλεινω του σαλονιου και της κουζινας και αφηνω
μονο στις κρεβατοκαμαρες. Επισης το καλοκαιρι αν λειψεις ΣΚ δεν εχει νοημα να δουλευουν.

Αυτό είναι κάτι που έχω σκοπό να το δοκιμάσω. Τον Φεβρουάριο με τα χιόνια το είχα αφήσει ανοιχτό 2-3 βράδυα αλλά τουλάχιστον με τα δικό μου κλιματιστικό είχα δει μεγαλύτερες καταναλώσεις από το μέσο όρο. Βέβαια επειδή ήταν το τεστ σε 0 βαθμούς μπορεί να μην είναι και ενδεικτικό. Θα το τεστάρω όμως φέτος. 

Για το κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα ειδικά σε ψύξη η σύζυγος έχει θέμα και δεν το θέλει με τίποτα.. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Τα μόνα στοιχεία είναι από τα default σημεία ελέγχου του pdesign ή τυχον eurovent που μικρή αξία έχουν για το 99% των περιπτώσεων. 

Ελάχιστοι δίνουν πίνακα απόδοσης σε μερικά φορτία / θερμοκρασίες. Βασικά μόνο τη Toshiba έχουμε δει.

Αν έχεις κάτι παραπάνω, θα θέλαμε να τα δούμε.

Θεωρητικά ίσως εννοει..

Hair Tide Green 12000btu (AS35TAMHRA/ 1U35YEMFRA)

Ελάχιστη απόδοση θέρμανσης = 800watt  (7C εξ.)

Ελάχιστη κατανάλωση θερμανσης = 300watt  (7C εξ.)

COP στην ελάχιστη κατανάλωση θέρμανσης = 2.66 COP (7C εξ.)

 

Μέγιστη απόδοση θέρμανσης = 4200watt  (7C εξ.)

Μέγιστη κατανάλωση θέρμανσης = 1600watt (7C εξ.)

COP στην μέγιστη κατανάλωση θέρμανσης = 2.62 COP (7C εξ.)

Αυτα τα δύο ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ COP (7C εξ.) μπορουμε να τα συγκρίνουμε με άλλα κλιματιστικά αν εχουμε τα  απαραίτητα στοιχεία τους..

Ωστόσο δεν παυουν να είναι απλα στιγμιαία COP, και δεν μπορω να καταλάβω και εγω που βλέπει τέτοια στοιχεία τα οποία υποβαθμίζουν τόσο πολυ τα Haier και σε άλλες θερμοκρασίες. (το μόνο "ύποπτο" στα τελευταία Haier είναι οτι ανεβάζουν το φορτίο σχεδιασμού στην θερμή ζώνη)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι!

Έχετε κάποια σύσταση για το τι κλιματιστικά να βάλω; Πρόκειται για 2 χώρους (Σαλόνι & Κουζίνα) που είναι ημι-ενιαίοι - Κατεθυνση Α-Ν-Δ. Υπήρχε ένα παλιό 24αρι (1998?) το οποίο μας άφησε χρόνους.

Επειδή όμως ήταν τόσο δυνατό ώστε αυτός που καθόταν στο Σαλόνι πάγωνε, ενώ η κουζίνα δεν είχε ανάλογη διαφορά, σκέφτομαι αντίο του ενός 24αριου να μπουν 2 χ 12 (ένα σε κάθε χώρο τώρα).

Μου έχουν προτείνει τα Daikin ATXC35 (12αρια) τιμή 550 ευρώ. Από ότι κατάλαβα Μαλαισία. Είναι αξιόλογα; Να κοιτάξω για κάτι άλλο;

Ευχαριστώ!

+++++++++

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως περίπου 600 ανά τεμάχιο
  2. Νέα αγορά 
  3. Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού  και τα δύο 70% ψύξη / 30% θέρμανση:
  5. περιστασιακή πηγή θέρμανσης πιο πολυ ψυξη το καλοκαιρι:
  6. Σαλόνι & Κουζίνα (ημι-ενιαίος)
  7. 7-8 με 33-35
  8. αδιάφορα features   wifi,   θετικα μεγάλη εγγύηση, ιονιστής αθόρυβο
  9. Υπόγειο από κάτω, κουφώματα 1987-1988 αλουμινίου - Μονά τζάμια. Άλλη κατοικία από επάνω. Κουζίνα περίπου 20τμ και σαλόνι 42τμ.
  10. Θερμικές Απώλειες για 21 βαθμους

    17144.37 Watt

    14744.16 KCal/h

    118.24 Watt/m2

    101.68 KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ωστόσο δεν παυουν να είναι απλα στιγμιαία COP, και δεν μπορω να καταλάβω και εγω που βλέπει τέτοια στοιχεία τα οποία υποβαθμίζουν τόσο πολυ τα Haier και σε άλλες θερμοκρασίες.

Έλα μου ντε...

1 λεπτό πριν, lordbyte είπε

Καλό μεσημέρι!

Έχετε κάποια σύσταση για το τι κλιματιστικά να βάλω; Πρόκειται για 2 χώρους (Σαλόνι & Κουζίνα) που είναι ημι-ενιαίοι - Κατεθυνση Α-Ν-Δ. Υπήρχε ένα παλιό 24αρι (1998?) το οποίο μας άφησε χρόνους.

Επειδή όμως ήταν τόσο δυνατό ώστε αυτός που καθόταν στο Σαλόνι πάγωνε, ενώ η κουζίνα δεν είχε ανάλογη διαφορά, σκέφτομαι αντίο του ενός 24αριου να μπουν 2 χ 12 (ένα σε κάθε χώρο τώρα).

Μου έχουν προτείνει τα Daikin ATXC35 (12αρια) τιμή 550 ευρώ. Από ότι κατάλαβα Μαλαισία. Είναι αξιόλογα; Να κοιτάξω για κάτι άλλο;

Ευχαριστώ!

+++++++++

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως περίπου 600 ανά τεμάχιο
  2. Νέα αγορά 
  3. Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού  και τα δύο 70% ψύξη / 30% θέρμανση:
  5. περιστασιακή πηγή θέρμανσης πιο πολυ ψυξη το καλοκαιρι:
  6. Σαλόνι & Κουζίνα (ημι-ενιαίος)
  7. 7-8 με 33-35
  8. αδιάφορα features   wifi,   θετικα μεγάλη εγγύηση, ιονιστής αθόρυβο
  9. Υπόγειο από κάτω, κουφώματα 1987-1988 αλουμινίου - Μονά τζάμια. Άλλη κατοικία από επάνω. Κουζίνα περίπου 20τμ και σαλόνι 42τμ.
  10. Θερμικές Απώλειες για 21 βαθμους

    17144.37 Watt

    14744.16 KCal/h

    118.24 Watt/m2

    101.68 KCal/h/m2

Το εργαλείο στο τέλος πρέπει να το τρέξεις μόνο για τους χώρους που θες να καλύψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θεωρητικά ίσως εννοει..

Hair Tide Green 12000btu (AS35TAMHRA/ 1U35YEMFRA)

Ελάχιστη απόδοση θέρμανσης = 800watt  (7C εξ.)

Ελάχιστη κατανάλωση θερμανσης = 300watt  (7C εξ.)

COP στην ελάχιστη κατανάλωση θέρμανσης = 2.66 COP (7C εξ.)

 

Μέγιστη απόδοση θέρμανσης = 4200watt  (7C εξ.)

Μέγιστη κατανάλωση θέρμανσης = 1600watt (7C εξ.)

COP στην μέγιστη κατανάλωση θέρμανσης = 2.62 COP (7C εξ.)

Αυτα τα δύο ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ COP (7C εξ.) μπορουμε να τα συγκρίνουμε με άλλα κλιματιστικά αν εχουμε τα  απαραίτητα στοιχεία τους..

Ωστόσο δεν παυουν να είναι απλα στιγμιαία COP, και δεν μπορω να καταλάβω και εγω που βλέπει τέτοια στοιχεία τα οποία υποβαθμίζουν τόσο πολυ τα Haier και σε άλλες θερμοκρασίες. (το μόνο "ύποπτο" στα τελευταία Haier είναι οτι ανεβάζουν το φορτίο σχεδιασμού στην θερμή ζώνη)

@filipN Περιμένω και εγω να μας ανοίξεις τα μάτια .. τα γέλια στο post.. σημαίνει οτι λέμε λάθος πράγματα.. αρα διορθωσε μας.. εξηγησε μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

@filipN Περιμένω και εγω να μας ανοίξεις τα μάτια .. τα γέλια στο post.. σημαίνει οτι λέμε λάθος πράγματα.. αρα διορθωσε μας.. εξηγησε μας..

Να ρωτήσω και εγώ, έχουμε κανένα παιδί εδώ που να έχει ποστάρει στοιχεία από μετρήσεις του? έψαξα λίγο αλλά μόνο στο σκρουτζ βρήκα αυτό που έβαλα παραπάνω. Το οποίο αν ισχύει εμένα (ειδικά για την χρήση που κάνω) μου αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας ,

εχω ενα προβλημα με καινουργιο κλιματιστικο tesla ΤΑ36FFML-1232IAW και δεν μπορω με τιποτα να το συνδεσω με το wifi του σπιτιου μου.

μπορει καποιος να με βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

@filipN Περιμένω και εγω να μας ανοίξεις τα μάτια .. τα γέλια στο post.. σημαίνει οτι λέμε λάθος πράγματα.. αρα διορθωσε μας.. εξηγησε μας..

Μπορώ να φανταστώ και άλλη αιτία για γελάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...