Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση, αγόρασα το carrier crystal ion 12000 btu λόγω των περισσότερων  btu που δίνει στα χαρακτηριστικά του, δεν έχει γίνει ακόμα η τοποθέτηση και έχω δύο ερωτήσεις, δεν λέει κάπου ότι είναι inverter και δίνει σχεδόν 17000 BTU απόδοση , θα λειτουργεί σαν 18αρι; Και το ότι δεν είναι inverter θα έχει μεγάλη κατανάλωση; Μήπως προλαβαίνω και το γυρίσω πίσω και πάρω κάτι μεγαλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση, αγόρασα το carrier crystal ion 12000 btu λόγω των περισσότερων  btu που δίνει στα χαρακτηριστικά του, δεν έχει γίνει ακόμα η τοποθέτηση και έχω δύο ερωτήσεις, δεν λέει κάπου ότι είναι inverter και δίνει σχεδόν 17000 BTU απόδοση , θα λειτουργεί σαν 18αρι; Και το ότι δεν είναι inverter θα έχει μεγάλη κατανάλωση; Μήπως προλαβαίνω και το γυρίσω πίσω και πάρω κάτι μεγαλύτερο

Inverter είναι όπως όλα τα κλιματιστικά που πουλιούνται στις μέρες μας.

Το εύρος απόδοσης σε θέρμανση αναφέρεται σε επτά βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία . Σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες θα έχει μικρότερη ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 12:18 ΜΜ, liakjim είπε

Η εφαρμογή αυτή είναι για θέρμανση που είναι πολύ πιο απαιτητική από τη ψύξη ( με εξαιρέσεις πχ πλάκα από πάνω να καίει τα πάντα).

Οπότε αν το σαλόνι σου είναι το τυπικό ενός συνηθισμένου διαμερίσματος, λογικά θα φτάνει το 9αρι.

Δεν τον ξέρω τον χώρο σου εννοείται, οπότε αν νιώθεις ανησυχία ή αν θα ήθελες να πάει και αλλού λίγο η ψύξη, μπορείς να πας σε 12αρι.

Επειδή το TCL Miracle 12000 BTU δε το βρίσκω πουθενά ετοιμοπαράδοτο, μου αντιπρότειναν το 
Inventor Aria AR3VI32-12WF/AR3VO32-12 R32

Πως στέκεται αυτό απέναντι στο TCL? Η τιμή που μου το δίνουν είναι 25ε ακριβότερη από το TCL 12άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/06/2021 at 19:04, barman_ said:

Καλησπέρα παίδες. Έχω βάλει τη ψυξη να δουλεύει και βγάζει μόνο αέρα δηλαδή σαν να δουλεύει ο ανεμιστήρας.

Βγαίνοντας στην εξωτερική μονάδα αντικρυσα  αυτό 

Το άσπρο που φαίνεται είναι πάγος..κάτι δεν περνάει προφανώς και δεν δουλεύει.

 

Κάποια ιδέα?το ac είναι Mitsubishi 12ρι 20 έτιας 

B0948C35-3401-45B4-87E4-31ED6D4E436C.jpeg

επαναφερω το παρον...μια βδομαδα μετα τα 60 ευρω της πληρωσης φρεον,παλι τα ιδια χωρις κρυο.ιδιο συμπτωμα με τις φωτο...απωλεια φρεον?Αξιζει να βρεθει η διαρροη η παμε για καινουριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Actinidio είπε

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση, αγόρασα το carrier crystal ion 12000 btu λόγω των περισσότερων  btu που δίνει στα χαρακτηριστικά του, δεν έχει γίνει ακόμα η τοποθέτηση και έχω δύο ερωτήσεις, δεν λέει κάπου ότι είναι inverter και δίνει σχεδόν 17000 BTU απόδοση , θα λειτουργεί σαν 18αρι; Και το ότι δεν είναι inverter θα έχει μεγάλη κατανάλωση; Μήπως προλαβαίνω και το γυρίσω πίσω και πάρω κάτι μεγαλύτερο

Πόσα τετραγωνικά μέτρα είναι ο χώρος που θα το τοποθετήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, barabakos είπε

Καλημέρα, θεωρείτε ότι το asyg24kmta αξίζει μακροπρόθεσμα τα 500 ευρώ παραπάνω που ζητάει από το asyg24klca; Χρήση και για θέρμανση στα Ιωάννινα.

Από άποψη οικονομίας σε χρήση το πιθανότερο είναι πως όχι. Αν το κρατήσεις 10χρόνια, τότε θα πρέπει να είναι τον χρόνο 50€ φθηνότερο σε χρήση. Λογικά δεν θα κάνει τα defrost του klca, αλλά και πάλι δεν ξέρουμε. Πάντως ίσως για Ιωάννινα να πήγαινες σε κάτι πιο σκληροπυρηνικό πχ mitsubishi ap71, haier tundra green . Τι λένε οι τοπικοί ψυκτικοί ότι δουλεύει;

6 ώρες πριν, villasg είπε

@liakjim για το 18αρι το λες το ανετα  ??

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : εως λιγο πανω απο 800€
  2. Νέα αγορά
  3. Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού  και τα δύο70% ψύξη / 30% θέρμανση:
  5. περιστασιακή πηγή θέρμανσης πιο πολυ ψυξη το καλοκαιρι:
  6. Χώρος  ενιαίος
  7. ερετρια ευβοια 1 - 38
  8. αδιάφορα features   wifi,   θετικα μεγάλη εγγύηση, ιονιστής αθόρυβο
  9. Καλη μονωση υπογειο αλλα ουσιαστικά ισογειο ( ειναι σε πλαγια σκαμενη ) ενιαίος χώρος 40m2 με 2 πολυ μεγάλα παράθυρα που πιάνουν ολη την πλευρα 8 μετρα   και μια πορτα , απο πανω εχει σπιτι .
  10. Θερμικές Απώλειες για 21 βαθμους
    3992.05Watt
    3433.17KCal/h
    79.84Watt/m2
    68.66KCal/h/m2

Ναι. 4000 watts =13650btus

 

17 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Επειδή το TCL Miracle 12000 BTU δε το βρίσκω πουθενά ετοιμοπαράδοτο, μου αντιπρότειναν το 
Inventor Aria AR3VI32-12WF/AR3VO32-12 R32

Πως στέκεται αυτό απέναντι στο TCL? Η τιμή που μου το δίνουν είναι 25ε ακριβότερη από το TCL 12άρι.

To aria έχει μικρότερο seer και πιο ευνοϊκούς όρους εγγύησης.  Αν όμως βιάζεσαι, τι να κάνεις; Ας το πάρεις. 

15 λεπτά πριν, barman_ είπε

επαναφερω το παρον...μια βδομαδα μετα τα 60 ευρω της πληρωσης φρεον,παλι τα ιδια χωρις κρυο.ιδιο συμπτωμα με τις φωτο...απωλεια φρεον?Αξιζει να βρεθει η διαρροη η παμε για καινουριο?

Καινούργιο (ήδη έχασες 60€ τσάμπα)

Με άλλα 250€ θα ήσουν τώρα στη δροσιά όπως είχαμε πει εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, liakjim said:

Από άποψη οικονομίας σε χρήση το πιθανότερο είναι πως όχι. Αν το κρατήσεις 10χρόνια, τότε θα πρέπει να είναι τον χρόνο 50€ φθηνότερο σε χρήση. Λογικά δεν θα κάνει τα defrost του klca, αλλά και πάλι δεν ξέρουμε. Πάντως ίσως για Ιωάννινα να πήγαινες σε κάτι πιο σκληροπυρηνικό πχ mitsubishi ap71, haier tundra green . Τι λένε οι τοπικοί ψυκτικοί ότι δουλεύει;

Ναι. 4000 watts =13650btus

 

To aria έχει μικρότερο seer και πιο ευνοϊκούς όρους εγγύησης.  Αν όμως βιάζεσαι, τι να κάνεις; Ας το πάρεις. 

Καινούργιο (ήδη έχασες 60€ τσάμπα)

Με άλλα 250€ θα ήσουν τώρα στη δροσιά όπως είχαμε πει εδώ.

επαναλαμβανω οτι το σπιτι δεν ειναι δικο μου...Ευχαριστω για την προταση

On 24/06/2021 at 20:28, liakjim said:

Μην ασχολείστε με παλιά κλιματιστικά όταν με 300€ αγοράζεις ολοκαίνουργιο, αποδοτικό, αθόρυβο και με 10 χρόνια εγγύηση κλιματιστικό https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html?qid=9TehqnADkRd_7b10d&seq=2&qo=9000+btu+inverter

Ώρα για απόσυρση.

τοσο καλο ειναι το συγκεκριμενο?12ρι πιστευω το σπιτι ειναι 48 τετραγωνικα...περαστικα ποσο υπολογιζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, barman_ είπε

επαναλαμβανω οτι το σπιτι δεν ειναι δικο μου...Ευχαριστω για την προταση

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ειδοποιείς τον/την ιδιοκτήτη/τρια για τη βλάβη, αγοράζεις και τα αφαιρείς από το μισθωτήριο. Εσύ υποφέρεις μέσα στη ζέστη στο σπίτι που μένεις εσύ

6 λεπτά πριν, barman_ είπε

τοσο καλο ειναι το συγκεκριμενο?12ρι πιστευω το σπιτι ειναι 48 τετραγωνικα...περαστικα ποσο υπολογιζουμε?

Απλά είναι αποδεκτής ποιότητας απόδοσης για τα λεφτά του, έχει καλές κριτικές και το κυριότερο σούπερ εγγύηση (εφόσον αγοραστεί από δίκτυο Τουρνικιώτης).

Δεν ξέρω τιμές για εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, User000100 είπε

Inventor premium 18kbtu 

Σε χώρο 45τμ ενιαίο και 15τμ δωμάτιο

Σε λειτουργία eko πέφτει κάτω από 300w

Σε κανονική λειτουργία 500-600w

 

S10629-215655.jpg

S10629-215631.jpg

S10629-212005.jpg

S10629-211955.jpg

S10625-145403.jpg

S10625-141632.jpg

S10625-141555.jpg

Αυτά είναι από official app που παρέχει η εταιρεία του κλιματιστικού ή ανεξάρτητο app με κάποιο μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barman_ είπε

επαναφερω το παρον...μια βδομαδα μετα τα 60 ευρω της πληρωσης φρεον,παλι τα ιδια χωρις κρυο.ιδιο συμπτωμα με τις φωτο...απωλεια φρεον?Αξιζει να βρεθει η διαρροη η παμε για καινουριο?

Οπως είχα αναφέρει λοιπόν, υπάρχει μεγάλη διαρροή που δεν έκλεισε οπότε χάθηκε πάλι το φρεον στην ατμόσφαιρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230169-null

 

Αυτο εδω στα 400 λεει τιποτα? Ενα φθηνο 12ρι θελω και φοβαμαι πως θα την πληρωσω εγω με αυτη που εχω μπλεξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, barman_ είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230169-null

 

Αυτο εδω στα 400 λεει τιποτα? Ενα φθηνο 12ρι θελω και φοβαμαι πως θα την πληρωσω εγω με αυτη που εχω μπλεξει...

Το κλιματιστικό σκοπεύεις να το αφήσεις στο σπίτι ή να το πάρεις μαζί σου στο επόμενο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα gree pular τι λένε γενικά? Μόνο το κρύο με ενδιαφέρει, ζεστό δεν με νοιάζει καν. Κοιτάζω gree επειδή είναι τα μόνα που κάνουν integration στο home assistant γιατί θέλω αυτοματισμους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Basilhs23___ said:

Το κλιματιστικό σκοπεύεις να το αφήσεις στο σπίτι ή να το πάρεις μαζί σου στο επόμενο; 

Θα μεινει εδω.Απλα γκρινιαζει πως δεν εχει χρηματα και να τα βρουμε λιγα λιγα με το ενοικιο....καταλαβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...