Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά πήγα σε κατάστημα του Κώτσου, ρώτησα για το ATXC25B ή C, δεν είχε κανένα, όπως αναμενόταν.  Βλέπω το ATXC25C στην βιτρίνα, ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Αυτό θέλω.

-Αυτό δεν πωλείται.

-Ο κύριος Νίκος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε να σας ζητήσω το εκθεσιακό.

-Μισό λεπτό να ρωτήσω τον προϊστάμενο.

...

-Το παίρνετε με έκπτωση 459€ μαζί με την εγκατάσταση.

-Το παίρνω.

(φυσικά και δεν υπάρχει κύριος Νίκος). :whistle:

 

Αναμένω εγκατάσταση, γνωρίζει κανένας πόσο καιρό μπορεί να τους πάρει επειδή σε 10 μέρες φεύγω διακοπές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liopyr είπε

Τελικά πήγα σε κατάστημα του Κώτσου, ρώτησα για το ATXC25B ή C, δεν είχε κανένα, όπως αναμενόταν.  Βλέπω το ATXC25C στην βιτρίνα, ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Αυτό θέλω.

-Αυτό δεν πωλείται.

-Ο κύριος Νίκος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε να σας ζητήσω το εκθεσιακό.

-Μισό λεπτό να ρωτήσω τον προϊστάμενο.

...

-Το παίρνετε με έκπτωση 459€ μαζί με την εγκατάσταση.

-Το παίρνω.

(φυσικά και δεν υπάρχει κύριος Νίκος). :whistle:

 

Αναμένω εγκατάσταση, γνωρίζει κανένας πόσο καιρό μπορεί να τους πάρει επειδή σε 10 μέρες φεύγω διακοπές;

Κυριακή βράδυ εκανα παραγγελία στον Κώτσο το Atxc35c.

Εξέλιξη παραγγελίας ούτε που μπήκαν στον κόπο να την ανανεώσουν … εχθές στις 21:00 μου έστειλαν μήνυμα ότι σήμερα 9κ30 με 13κ30 θα περάσουν για παράδοση όπου και έγινε.

Μετά έπρεπε να πάρω ένα τηλ κέντρο για ραντεβού με τον εγκαταστάτη.

Πριν λίγο στείλανε μήνυμα για Τρίτη 6 του μήνα ότι θα έρθουν για την εγκατάσταση.

Επεξ/σία από giannakis1983
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Actinidio είπε

35 τετραγωνικά περίπου

Αν το θέλεις μόνο για ψύξη, και το κτήριο έχει μια μέτρια μόνωση, θα επαρκεί οριακά. Αν το θέλεις και για θέρμανση χρειάζεσαι οπωσδήποτε 18άρι κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, barman_ είπε

Θα μεινει εδω.Απλα γκρινιαζει πως δεν εχει χρηματα και να τα βρουμε λιγα λιγα με το ενοικιο....καταλαβαινεις

Πάρε ότι φθηνότερο υπάρχει στην αγορά τοτε.

46 λεπτά πριν, liopyr είπε

Τελικά πήγα σε κατάστημα του Κώτσου, ρώτησα για το ATXC25B ή C, δεν είχε κανένα, όπως αναμενόταν.  Βλέπω το ATXC25C στην βιτρίνα, ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Αυτό θέλω.

-Αυτό δεν πωλείται.

-Ο κύριος Νίκος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε να σας ζητήσω το εκθεσιακό.

-Μισό λεπτό να ρωτήσω τον προϊστάμενο.

...

-Το παίρνετε με έκπτωση 459€ μαζί με την εγκατάσταση.

-Το παίρνω.

(φυσικά και δεν υπάρχει κύριος Νίκος). :whistle:

 

Αναμένω εγκατάσταση, γνωρίζει κανένας πόσο καιρό μπορεί να τους πάρει επειδή σε 10 μέρες φεύγω διακοπές;

Στο δικό μου fujitsu πριν 2 έτη, έκαναν περίπου 10 με 15 ημέρες να το φέρουν και να έρθουν να το βάλουν, περίμενα άλλες τόσες για να περάσουν να πάρουν το παλιό για ανακύκλωση, και μετά άλλες τόσες για να πάρω την επιταγή και να αγοράσω κάτι που ήθελα δωρεάν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια γνωμη γιαυτο? https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/234651-a-c-in9btu-toyotomi-tdn-tdg-a28vr21

στο σαιτ της toyotomi δεν το βρισκω πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, joker99 είπε

καποια γνωμη γιαυτο? https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/234651-a-c-in9btu-toyotomi-tdn-tdg-a28vr21

στο σαιτ της toyotomi δεν το βρισκω πουθενα.

Αν θέλεις να ρίξεις άλλη μια ματιά και σε άλλα κλιματιστικά μπες εδώ.

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/f/407347_486059/9000-btu-ionistis.html

- Αν επιμένεις σε Toyotomi δες και αυτό, για να δεις και τι είδους προσφορές κάνει ο "Κωτσόβολος". https://www.skroutz.gr/s/14496013/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-828ZR-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Το πουλάει 529 ευρώ!

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Αυτά είναι από official app που παρέχει η εταιρεία του κλιματιστικού ή ανεξάρτητο app με κάποιο μετρητή;

Ο μετρητής είναι ξεχωριστό μηχάνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, joker99 είπε

καποια γνωμη γιαυτο? https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/234651-a-c-in9btu-toyotomi-tdn-tdg-a28vr21

στο σαιτ της toyotomi δεν το βρισκω πουθενα.

Καλύτερα όχι Toyotomi. Έχουν μόλις 2 έτη εγγύηση. Αν είναι να πάρεις κινέζικο, ας έχει παραπάνω. Θα κοίταζα σε tcl.

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

Τα gree pular τι λένε γενικά? Μόνο το κρύο με ενδιαφέρει, ζεστό δεν με νοιάζει καν. Κοιτάζω gree επειδή είναι τα μόνα που κάνουν integration στο home assistant γιατί θέλω αυτοματισμους. 

Έχουν ακουστεί διάφορα αρνητικά για την αντιπροσωπεία. Integration πάντως κάνουν και τα midea.

2 ώρες πριν, Actinidio είπε

35 τετραγωνικά περίπου

Συμπλήρωσε αν θες το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχουν ακουστεί διάφορα αρνητικά για την αντιπροσωπεία. Integration πάντως κάνουν και τα midea.

δεν είμαι Ελλάδα οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα. γενικά όμως αξίζουν? αν δεν βάλω αυτά θα βάλω χωρις wifi και θα το κάνω αλλιώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnyboy είπε

δεν είμαι Ελλάδα οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα. γενικά όμως αξίζουν? αν δεν βάλω αυτά θα βάλω χωρις wifi και θα το κάνω αλλιώς 

Καλά πρέπει να είναι αρκεί να μην είναι 18αρι και άνω και να μην το θες κυρίως για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλά πρέπει να είναι αρκεί να μην είναι 18αρι και άνω και να μην το θες κυρίως για θέρμανση.

θέλω 4 για αρχή. 2 18αρια, ένα 12αρι και ένα 9αρι. δεν με ενδιαφέρει η θέρμανση, μόνο ψύξη, δεν θα την ανάψω ποτέ την θέρμανση. η άλλη επιλογή είναι να μην βάλω καν με wifi και να το κάνω με ir (broadlink) που νομίζω έχω περισσότερες επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, johnyboy είπε

θέλω 4 για αρχή. 2 18αρια, ένα 12αρι και ένα 9αρι. δεν με ενδιαφέρει η θέρμανση, μόνο ψύξη, δεν θα την ανάψω ποτέ την θέρμανση. η άλλη επιλογή είναι να μην βάλω καν με wifi και να το κάνω με ir (broadlink) που νομίζω έχω περισσότερες επιλογές. 

Οκ τότε.

Πάντως το Fujitsu που έχω το έχω ρίξει σε homeassistant με broadlink. 

IMG_20210630_225642.jpg.7039992bcd5e0122b60664d026738f26.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό ζεστό βράδυ με ζήτηση 26 και εξωτερική σχεδόν 30 με 24αρι Μόρις

Θερμοκρασία χώρου αρκετά σταθερή χωρίς να σβήσει καθόλου δουλεύοντας στο ρελαντί, το έχω δει και 185 πέρσυ νομίζω σε κάποια φάση 

Screenshot_2021-07-01-00-27-17-39_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg

Screenshot_2021-07-01-00-27-30-33_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg

Screenshot_2021-07-01-00-27-40-78_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια βοήθεια για αγορά παιδιά μιας και ψιλοχάθηκα.

Budget: 350€ (βαριά να ανέβω στα 400€)

Αγορά με πιστωτική λόγο άτοκων δόσεων οπότε μάλλον από αλυσίδα η αγορά, σκεφτόμουν μάλιστα και με δωρεάν εγκατάσταση.

Κάτω από 20τ.μ οπότε νομίζω με τα 9000btu θα είμαι κομπλέ.

Το θέλω όσο αθόρυβο γίνεται, στο σαλόνι θα μπει αλλά όλο και κάποιος θα κοιμάται.

Δεν υπάρχουν κουφώματα, μια απλή μικρή μπαλκονόπορτα υπάρχει.

Χρήση: Κυρίως για ψύξη ειδικά αυτές τις μέρες, για χειμώνα δεν ξέρω ακόμη μιας και πρώτη φορά θα έχουμε κλιματιστικό.

Περιοχή: Νέα Ιωνία (είδα την φόρμα αγοράς και ανέφερε και την περιοχή).

Wifi δεν χρειάζεται να υπάρχει, ίσως θα ήθελα ιονιστή αλλά λογικά θα ζήσω και χωρίς αυτό.

Αν γίνεται να έχει καλή εγγύηση ή τουλάχιστον να ξέρουμε ότι έχει καλό after sales support και να μην χρειάζεται να τρέχω δεξιά και αριστερά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ κάτι βλέπω για αντλίες κενού στην εγκατάσταση, ξέρουμε κατά πόσο οι εγκαταστάτες από Κωτσόβολο / Πλαίσιο θα κάνουν σωστή δουλειά ή απλά θα θέλουν να τελειώνουν γρήγορα (απ' όσο κατάλαβα παίρνει λίγη ώρα αυτή η διαδικασία);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...