Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάποια κλιματιστικά έχουν άνω όριο τους 45, οπότε μπορεί να να μην εκκινούν ή να βγάλουν σφάλμα.

Αν δεν κλείσουν θα έχουν σίγουρα μειωμένη απόδοση. Κάποια κλιματιστικά έχουν και προστασία όπου κατεβάζουν ρεύματα πχ Toshiba ( λογικά τα περισσότερα ).  Επίσης κάποια κλιματιστικά δίνουν και πίνακες πτώσης capacity με εξωτερική θερμοκρασία.

αρα πρέπει να το κοιτάξω αυτό διότι στους 35 δεν το αναβω καν, μου είναι άχρηστο,  μετά είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά τι έχετε να προτείνεται για 18,000btu κλιματιστικό;

Θα μπει σε 35 τετραγωνικά ημιώροφο (όπου ανεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία, περίπου 32-36 βαθμούς ενώ κλιματίζεται ο κάτω όροφος). Θα με ενδιέφερε κάτι σε άμεσα διαθέσιμο και προαιρετικά να περιλαμβάνεται η εγκατάσταση.

Τιμή κάπου στα 600-750 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ειδικά αν είναι εκτεθειμένη η μονάδα στο ήλιο.. Πιθανον να ανάψει ενα led του κλιματιστικου και να ανάψουμε τα κλασσικά φουρφούρια :)

στους 40, τα φουρφουρια δεν κάνουν δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να αφιερώσει κάποιο χρόνο να μου πει ακριβώς τι πρέπει να πάρω και πως να το σεταρω για να παρακολουθώ καταναλώσεις μαζί με εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία για 2 χώρους με 2 κλιματιστικά(24 kmta και 9 daiseikai) 

Είχα το tplink hs110 στο kmtaτο οποίο κάηκε και θέλω να το πάω πιο σοβαρά αυτή τη φορά. 

Το kmta έχει και πρίζα δική του, και ξεχωριστή ασφάλεια. Το daiseikai δεν έχει ξεχωριστή ασφάλεια αλλά έχει πρίζα.

Επίσης ένιωσα χθες στα πόδια μου να περνάει ζέστη από την εξώπορτα (πόρτα ασφαλείας). Φυσηξα καπνό από το ηλεκτρονικό τσιγάρο και έπαθα πλάκα από το ζεστό ρεύμα αέρα που έμπαινε στο χώρο... απώλειες παντού

7 λεπτά πριν, Billator είπε

Παιδιά τι έχετε να προτείνεται για 18,000btu κλιματιστικό;

Θα μπει σε 35 τετραγωνικά ημιώροφο (όπου ανεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία, περίπου 32-36 βαθμούς ενώ κλιματίζεται ο κάτω όροφος). Θα με ενδιέφερε κάτι σε άμεσα διαθέσιμο και προαιρετικά να περιλαμβάνεται η εγκατάσταση.

Τιμή κάπου στα 600-750 ευρώ.

Στα 600€ έχω βάλει tcl elite (όχι το premium) το 18αρι σε σαλοκουζινα 40τμ με καλή μόνωση σε τοίχους και ταβάνια, σε σπίτι που το νοικιάζω.

Η κοπέλα που το νοικιάζει το δουλεύει μόνο ψύξη και είναι ικανοποιημένη. Στους λογαριασμούς δεν βλέπω κάτι τρελό.

Η μονάδα είναι όμορφη αλλά αν την πιάσεις καταλαβαίνεις ότι τα πλαστικά είναι πιο φθηνά από άλλα κλιματιστικά.

Συγγνώμη που δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω να βοηθήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, johnyboy είπε

αρα πρέπει να το κοιτάξω αυτό διότι στους 35 δεν το αναβω καν, μου είναι άχρηστο,  μετά είναι το θέμα.

Γενικά στις "δύσκολες" & "ακραίες" συνθήκες (είτε χειμώνα/καλοκαίρι), έχουμε το κλιματιστικό απο πρίν ανοιχτό προτου κορυφωθούν οι συνθήκες ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτές. Εχει τεράστια διαφορά σε δυσκολία το να διατηρήσεις μια θερμοκρασία χώρου, απο το να την ψύξεις/θερμάνεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, είναι αλήθεια αυτο που μου είπε άνθρωπος απο κατάστημα οτι τα ινβεντορ μπορεί να ειναι φαδον αλλά υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών αμεσα διαθέσιμα, ενω σε midea ,gree υπάρχει μεγάλο θεμα, ήμουν σχεδόν έτοιμος για tcl,midea και με αποθάρρυνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, johnyboy said:

στους 40, τα φουρφουρια δεν κάνουν δουλεια.

Γιατί σε αμόνωτο σπίτι στους 35 κάνουν? 😛

Άντε μέχρι τους 28 θερμοκρασία δωματίου να κάνουν κάτι, μετά απαλευτίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί σε αμόνωτο σπίτι στους 35 κάνουν? 😛

Άντε μέχρι τους 28 θερμοκρασία δωματίου να κάνουν κάτι, μετά απαλευτίλα.

Μετά τους 35 δεν παλεύεται, μονο με ac αλλά και πάλι. 

 

Πάντως ένα skyworth που έχει το διαμέρισμα που νοικιάζω πάει μια 2 χρόνια και είναι τόσο αθόρυβο που ούτε καν το καταλαβαίνω στον ύπνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, johnyboy said:

έξω 35. Αμα φτάσει μέσα 35 τότε υπάρχει πρόβλημα. 

Ναι αλλά το μέσα πάει ανάλογα το τι μόνωση έχει το σπίτι. Αν έξω έχει 30-32 και το σπίτι είναι αμόνωτο, εκεί ή ελάχιστα πιο κάτω θα κυμαίνεται κι η θερμοκρασία δωματίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά το μέσα πάει ανάλογα το τι μόνωση έχει το σπίτι. Αν έξω έχει 30-32 και το σπίτι είναι αμόνωτο, εκεί ή ελάχιστα πιο κάτω θα κυμαίνεται κι η θερμοκρασία δωματίου.

25-28, ανάλογα με τον όροφο και αν οι χρήστες δεν είναι αυτοκαταστροφικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά το μέσα πάει ανάλογα το τι μόνωση έχει το σπίτι. Αν έξω έχει 30-32 και το σπίτι είναι αμόνωτο, εκεί ή ελάχιστα πιο κάτω θα κυμαίνεται κι η θερμοκρασία δωματίου.

Το νεο θα είναι ενεργειακής απόδοσης Α οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα ότι και να βάλω από πλευράς ac.

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...