Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lazostat είπε

Τωρα επεσε στα 100w, και εχω και το κοντρολ κοντα. Τι στο καλο;

προσπαθησε να μη το χτυπαει ο αερας εαν εχεις το follow ενεργοποιημενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Τωρα επεσε στα 100w, και εχω και το κοντρολ κοντα. Τι στο καλο;

 

Πρεπει το κοντρολ να κοιταει το κλιματιστικο; Και μεχρι ποια αποσταση;

Στο follow me το κλιματιστικό δέχεται ως αισθητήρα θερμοκρασίας το τηλεκοντρόλ με ανανέωση 3 λεπτά για τα midea.

Ναι πρέπει να το κοιτάει σε όποια απόσταση θες, αρκεί να παίρνει τις εντολές. Αν το χτυπάει ο κρύος αέρας θα κόβει νωρίτερα. Οπότε θέλει λίγο πειραματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τωρα τι φλασια εφαγε μετα το follow me και ειναι σταθερο στις 2000 βατωρες!! Εχω κλεισει και το follow me, τα ιδια.. Τα επαιξε ο μετρητης;

**Το εκλεισα και εστρωσε, δεν βγαζω ακρη.. Ακομα και 31 το ειχα παει και πετουσε παγωμενο αερα.. Δεν παμε καλα.

 

Για να καταλαβω, σχετικα με το follow me. Εαν πχ το παω στην αλλη ακρη του σαλονιου και δειχνει θερμοκρασια 25, ενω το κλιματιστικο το εχω στους 28, θα παρακαμψει τους 28 και θα ριχνει με 25;

Επεξ/σία από Lazostat
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Δεν ξερω τωρα τι φλασια εφαγε μετα το follow me και ειναι σταθερο στις 2000 βατωρες!! Εχω κλεισει και το follow me, τα ιδια.. Τα επαιξε ο μετρητης;

**Το εκλεισα και εστρωσε, δεν βγαζω ακρη.. Ακομα και 31 το ειχα παει και πετουσε παγωμενο αερα.. Δεν παμε καλα.

 

Για να καταλαβω, σχετικα με το follow me. Εαν πχ το παω στην αλλη ακρη του σαλονιου και δειχνει θερμοκρασια 25, ενω το κλιματιστικο το εχω στους 28, θα παρακαμψει τους 28 και θα ριχνει με 25;

οταν εχεις ενεργοποιημενο το follow ρυθμιζεις την θερμοκρασια βασει του αισθητηρα εκει , εαν εχεις βαλει ρυθμιση 28 και βαλεις το κοντρολκ σε σημειο που δειχνει 25 θα κλεισει μεχρι να φτασει η θερμοκρασια στο σημ ειο του κοντρολ 28 για να ξεκινησει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

οταν εχεις ενεργοποιημενο το follow ρυθμιζεις την θερμοκρασια βασει του αισθητηρα εκει , εαν εχεις βαλει ρυθμιση 28 και βαλεις το κοντρολκ σε σημειο που δειχνει 25 θα κλεισει μεχρι να φτασει η θερμοκρασια στο σημ ειο του κοντρολ 28 για να ξεκινησει 

Ναι αλλα αυτο το παραδειγμα που λες δεν γινεται να εφαρμοστει στη ψυξη, αλλα στη θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Ναι αλλα αυτο το παραδειγμα που λες δεν γινεται να εφαρμοστει στη ψυξη, αλλα στη θερμανση.

Όχι

(Μπορεί και στα δύο)

24 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Δεν ξερω τωρα τι φλασια εφαγε μετα το follow me και ειναι σταθερο στις 2000 βατωρες!! Εχω κλεισει και το follow me, τα ιδια.. Τα επαιξε ο μετρητης;

**Το εκλεισα και εστρωσε, δεν βγαζω ακρη.. Ακομα και 31 το ειχα παει και πετουσε παγωμενο αερα.. Δεν παμε καλα.

 

Για να καταλαβω, σχετικα με το follow me. Εαν πχ το παω στην αλλη ακρη του σαλονιου και δειχνει θερμοκρασια 25, ενω το κλιματιστικο το εχω στους 28, θα παρακαμψει τους 28 και θα ριχνει με 25;

Βάλτο 26, βάλε follow me,  άσε το τηλεκοντρόλ κάπου που σε βολεύει και μη κοιτάς μετρητή παρά μόνο άμα δροσίζεσαι όσο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση , σε ένα κλιματιστικό 24000 Btu inverter  TCL TAC-24CHSA/XA51 (μέγιστες καταναλώσεις 3kw και 14Α ) ενας απλός  μικροαυτόματος διακόπτης/ασφάλεια  1P C16Α 6kA 230V και καλώδιο 2,5mm ειναι καλά ?
Η μήπως θέλει διπολική ασφάλεια  L+N  2P C16A 6kA 230V ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βάλτο 26, βάλε follow me,  άσε το τηλεκοντρόλ κάπου που σε βολεύει και μη κοιτάς μετρητή παρά μόνο άμα δροσίζεσαι όσο θες.

Φιλε αμα το κανω αυτο ο μετρητης θα δειξει 2000. Απλα δε παιζει.. Το αφηνω ετσι οπως ειναι στους 28 χωρις follow me στα 850w σταθερα.

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι

(Μπορεί και στα δύο)

 

Μα πως ειναι δυνατον το κλιματιστικο να ειναι ρυθμισμενο στους 28, και να υπαρχει σημειο του δωματιου που η θερμοκρασια να ειναι στους 25; Εκτος αν ανοιξω το ψυγειο και βαλω εκει μεσα το κοντρολ με την λειτουργια follow me.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, φίλη μου ενδιαφέρεται για ένα οικονομικό κλιματιστικό. το θέλει κυρίως για τις μέρες που έχει καύσωνα καθώς τόσα χρόνια εξυπηρετείτε με ανεμιστήρα. Θα μπει σε υπνοδωμάτιο, μέχρι 300€ για 12.000btu με σχετικά οικονομική κατανάλωση γιατί άμα είναι να τα δίνει μετά στο ρεύμα, ακυρώνεται και η οικονομική αγορά κλιματιστικού.

Θα ήθελε και μερικές δόσεις εάν είναι εφικτό, χωρίς όμως πιστωτική (νομίζω μόνο ο κοτσοβωλος κάνει αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)

Δυστυχώς η προσφορά στα 239€ στο Leroy Merlin έχει εξαντληθεί.

Που αλλού να κοιτάξουμε;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια οντως ειναι θηριο. Στους 28 βαθμους και αποσταση 7 μετρα διαγωνια και ειναι να φορεσω και μακρυμανικο σε λιγο. Δε μου αρεσει τοσο δροσια.. Απο την αλλη δε ξερω αν στους 29 πεταει και υγρασια. Αν και για ψυξη παει μεχρι τους 32 βαθμους.

 

Απορω με αλλους που λενε οτι το βαζουν στους 22 ή και πιο κατω.. Και στο παλιο το σπιτι που ειχα βαλει ενα toshiba 18αρι, κατω απο 26 παλι κρυωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αισιως πιασαμε τους 41για λιγη ωρα  ευτυχως που τα αναψα νωρις 27 ζητηση , σε δυο δωματια εχω και τους ανεμιστηρες οροφης στο πολυ χαμηλο παραλληλα με τα κλιματιστικα 

2046060279_2021-07-01152035.png.38006270cfe49665f14540b0579eace1.png

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-07-01 152107.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-07-01 152130.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Μα πως ειναι δυνατον το κλιματιστικο να ειναι ρυθμισμενο στους 28, και να υπαρχει σημειο του δωματιου που η θερμοκρασια να ειναι στους 25; Εκτος αν ανοιξω το ψυγειο και βαλω εκει μεσα το κοντρολ με την λειτουργια follow me.

Φυσική : ο ζεστός αέρας πάει πάνω.

18 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Παντως παιδια οντως ειναι θηριο. Στους 28 βαθμους και αποσταση 7 μετρα διαγωνια και ειναι να φορεσω και μακρυμανικο σε λιγο. Δε μου αρεσει τοσο δροσια.. Απο την αλλη δε ξερω αν στους 29 πεταει και υγρασια. Αν και για ψυξη παει μεχρι τους 32 βαθμους.

 

Απορω με αλλους που λενε οτι το βαζουν στους 22 ή και πιο κατω.. Και στο παλιο το σπιτι που ειχα βαλει ενα toshiba 18αρι, κατω απο 26 παλι κρυωνες.

Αν το έχεις 28 και κρυώνεις, το πιθανότερο είναι ότι το κλιματιστικό καίει παραπάνω από όσο θέλει ο χώρος μιας και έχεις κλειστό το follow me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

κλιματιστικό καίει παραπάνω από όσο θέλει ο χώρος

Αυτό σημαίνει ότι το κλιματιστικό είναι ενεργοβορο και με όχι τόσο καλό προγραμματισμό...... χμμμ σα να το έχω ξαναπεί αυτό .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...