Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lazostat είπε

Προφανως και δεν εχω την ιδια θερμοκρασια στην αλλη ακρη του σπιτιου, αλλα πριν 2 ημερες δεν μπορουσαν καν να κοιμηθω απο τη ζεστη και τωρα βαζω και σεντονι. Οποτε τη δουλεια του την κανει μια χαρα πιστευω.

Φίλε μου εννοείται πως κανει την δουλειά του δε το αμφισβητεί κανένας αυτό ,εδώ σχολιάζουμε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερο δεν στρεφομαστε η καλύτερα να μιλήσω για τον εαυτό μου δεν στρέφομαι εναντίον καμίας αγοράς μέλους εξάλλου δικά σου λεφτά είναι και γούστο σου και καπέλο σου τι θα αγοράσεις αλλά λέμε από εμπειρία ότι κάποια κλιματιστικά δεν έχουν τον βέλτιστο προγραμματισμό εγώ το έχω δει στα δικά μου κλιματιστικά και στο daikin που μου άλλαξαν πλακέτα γι'αυτό το λόγο αλλά και στο kuro toyotomi που άμα η εξωτερική περνάει τους 12 βαθμούς έχει χαζό προγραμματισμό και προσπαθεί να πάει +2 από την ζητούμενη θερμοκρασία και μετά κλείνει 

Όλα είναι θέμα εμπειρίας μέσα από δοκιμές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211808-juro-pro-airwave-eco-ii-12k?view=fromvariation

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/212521-toyotomi-tdn-tdg-a35vr20

 

αυτό παιδια τι λένε;

το θέλω για μεγάλο υπνοδωματιο ψιλοτάβανο 25ΤΜ.

κάποια άλλη εναλλακτική από Κότσο;

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211808-juro-pro-airwave-eco-ii-12k?view=fromvariation

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/212521-toyotomi-tdn-tdg-a35vr20

 

αυτό παιδια τι λένε;

το θέλω για μεγάλο υπνοδωματιο ψιλοτάβανο 25ΤΜ.

κάποια άλλη εναλλακτική από Κότσο;

Χρήση; Αν θες συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σου δείξω κάτι.

9030aa329335c972490a3a09ecfa61b1.png

Το πορτοκαλί 18άρι Midea φασόν , παρόμοιο σαν το δικό σου σε 45τμ με 26ζήτηση.

Με μπλε asyg24klca σε 60τμ με 25 ζήτηση, μεσοτοιχία με εμένα. Οι εξωτερικές σε διπλανά μπαλκόνια. 39C έξω. 

Το fujitsu καίει λιγότερο για να ψύξεί μεγαλύτερο σπίτι σε χαμηλότερη θερμοκρασία.

Δεν είναι όλα τα κλιματιστικά το ίδιο αποδοτικά. Καμιά φορά αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα.

Θα κανω ενα πειραμα καποια στιγμη, να κλεισω την πορτα του σαλονιου, ωστε να δω τι καταναλωση εχει για να δροσιζει μονο το σαλονι, το οποιο και παλι ειναι τεραστιο, το μισο σπιτι. Πανω απο 50τμ.

Παντως ηδη απο 850, η καταναλωση επεσε στα 800. Παιζει ρολο σιγουρα που πεφτει και η εξωτερικη θερμοκρασια. Το βραδυ θα καιει ακομα λιγοτερο.

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

Φίλε μου εννοείται πως κανει την δουλειά του δε το αμφισβητεί κανένας αυτό ,εδώ σχολιάζουμε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερο δεν στρεφομαστε η καλύτερα να μιλήσω για τον εαυτό μου δεν στρέφομαι εναντίον καμίας αγοράς μέλους εξάλλου δικά σου λεφτά είναι και γούστο σου και καπέλο σου τι θα αγοράσεις αλλά λέμε από εμπειρία ότι κάποια κλιματιστικά δεν έχουν τον βέλτιστο προγραμματισμό εγώ το έχω δει στα δικά μου κλιματιστικά και στο daikin που μου άλλαξαν πλακέτα γι'αυτό το λόγο αλλά και στο kuro toyotomi που άμα η εξωτερική περνάει τους 12 βαθμούς έχει χαζό προγραμματισμό και προσπαθεί να πάει +2 από την ζητούμενη θερμοκρασία και μετά κλείνει 

Όλα είναι θέμα εμπειρίας μέσα από δοκιμές 

Δικιο εχεις. Παντως τα toshiba εχουν και αυτα τα προβληματακια τους, απο αυτα που διαβαζω στις αξιολογησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακάτω είναι το κείμενο από manual κλιματιστικού που εξηγεί πότε κάνει defrost.

Μπορεί καποιος να εξηγήσει τι εννοεί ο ποιητής γιατί δεν έχει να κάνει απλά με την εξωτερική θερμοκρασία

Αναφορά σε κείμενο
Defrost
Defrosting of the outdoor heat exchange is controlled by the microprocessor with detection by the defrost
sensor.
Defrost starting conditions
When the conditions of a) or b) is satisfy, the defrosting operation starts.
a) Under the heating operation, the compressor cumulative operation time exceeds 40 minutes and the
temperature of the outdoor defrost sensor reads lower than £ - 6 ¡æ continuously for 3minutes.
b) Under the heating operation, the compressor cumulative operation time exceeds 40 minutes, if the
indoor pipe temperature is lower than 32 ¡æ continuously for 3minutes.
Note: If haven't the outdoor pipe temperature sensor that use the condition b) to defrost, against
use the condition a).
Defrost terminating conditions
When the condition c) or d) is satisfy, the defrosting operation stops.
c) The outdoor pipe temperature is higher than 20 ¡æ.
d) The defrosting time exceeds 10 minutes.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Lazostat είπε

απο αυτα που διαβαζω στις αξιολογησεις.

Εγώ κατά 99% σταμάτησα να διαβάζω αξιολογήσεις γιατί υπήρχε ένα μέλος εδώ που έμπαινε στο skroutz με διάφορους λογαριασμούς και έγραφε αξιολογήσεις για κλιματιστικά που δεν είχε και μετά μας τα πόσταριζε εδώ ,οπότε καταλαβαίνεις ότι οι αξιολογήσεις μπορεί να είναι και κατασκευασμένες 

Όλα τα μηχανήματα έχουν θέματα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Χρήση; Αν θες συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 200 / 450-470€ 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. toshiba 12ετίας, ανεπαρκές χάνη φρέον.
  3. Επιθυμητό κατάστημα : Κοτσόβολος
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας: Ψύξη περισσότερο + φυσικά και χειμώνα
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική 24/7 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Αδιάφορο, θα θέλα βέβαια Ιονιστή και. Wifi αλλα δεν με ενδιαφερει.
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων: Κουφόματα αλουμινιου / 1 παράθυρο μεγάλο
  9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου: 20ΤΜ + 2-2.5 το ταβάνι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lasithi12 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 200 / 450-470€ 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. toshiba 12ετίας, ανεπαρκές χάνη φρέον.
  3. Επιθυμητό κατάστημα : Κοτσόβολος
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας: Ψύξη περισσότερο + φυσικά και χειμώνα
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική 24/7 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Αδιάφορο, θα θέλα βέβαια Ιονιστή και. Wifi αλλα δεν με ενδιαφερει.
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων: Κουφόματα αλουμινιου / 1 παράθυρο μεγάλο
  9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου: 20ΤΜ + 2-2.5 το ταβάνι

Το παλιό 12αρι είναι ανεπαρκές γιατί χάνει φρεον ή ήταν από την αρχή ακόμα και καινούργιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το παλιό 12αρι είναι ανεπαρκές γιατί χάνει φρεον ή ήταν από την αρχή ακόμα και καινούργιο;

βασικά έκανα λάθος ειναι 9άρι αυτο... γιατι διπλα έχω ενα 12άρι και το παγωνει το δωμάτιο φουλ (λίγο μικρότερο δωμάτιο 12-14ΤΜ) να το χτυπάει ο ήλιος το δικό μου το 9αρι κοιτάει ακάλυπτο, ίδιας εταιρείας χωρις να εχω κάνει σέρβις πέρισι.

πέρισι έκανα σερβις και ηταν άδειο από φρέον. να σου πω την αλήθεια εχω θεμα με τη ζεστη (δεν μπορω να δουλεψω δουλευω σπιτι). Οριακά θέλω να ειμαι με φουτερ από το κρυο.... ανωμαλια ε...

Πχ τωρα ΟΚ ειναι αλλα δεν το λες και πάγος το δωματιο... εχω βάλει και τον ανεμιστήρα διπλα γικα να καταλαβεις οτι δεν μαρεσει να ΖΕΣΤΕΝΟΜΑΙ καθολου.

σορρυ αν σε έκαψα, εκτιμώ την βοηθεια σου.

 

 

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι για το τεστ

Με αυτόματο ανεμιστήρα είχε κατανάλωση κοντά 550

Με ανεμιστήρα στο φουλ όχι turbo mode αλλά στο 3/3 έπεσε στο 270 η κατανάλωση με αύξηση βέβαια σε θόρυβο και πτώση μισό βαθμό κάτω 

Μόρις 24αρι με εξωτερική τώρα 34.2

 

Συνήθως σε τέτοιες θερμοκρασίες στο αυτόματο πάντα όλα παίζει στα 350-400

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

βασικά έκανα λάθος ειναι 9άρι αυτο... γιατι διπλα έχω ενα 12άρι και το παγωνει το δωμάτιο φουλ (λίγο μικρότερο δωμάτιο 12-14ΤΜ) να το χτυπάει ο ήλιος το δικό μου το 9αρι κοιτάει ακάλυπτο, ίδιας εταιρείας χωρις να εχω κάνει σέρβις πέρισι.

πέρισι έκανα σερβις και ηταν άδειο από φρέον. να σου πω την αλήθεια εχω θεμα με τη ζεστη (δεν μπορω να δουλεψω δουλευω σπιτι). Οριακά θέλω να ειμαι με φουτερ από το κρυο.... ανωμαλια ε...

Πχ τωρα ΟΚ ειναι αλλα δεν το λες και πάγος το δωματιο... εχω βάλει και τον ανεμιστήρα διπλα γικα να καταλαβεις οτι δεν μαρεσει να ΖΕΣΤΕΝΟΜΑΙ καθολου.

σορρυ αν σε έκαψα, εκτιμώ την βοηθεια σου.

 

 

Οπότε 9αρι φτάνει ή κοιτάμε για 12αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Οπότε 9αρι φτάνει ή κοιτάμε για 12αρι;

για 20ΤΜ φτάνει το 9άρι και ψιλοτάβανο; βλέπω και οι τιμές στην διαφορά με τα BTU να κοιμαίνονται 50-70 διαφορά (μικρή) άρα γιατι να μην πάω σε 12άρι.

αν θες ριξε και κανα 9άρι στο τραπέζι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lasithi12 είπε

για 20ΤΜ φτάνει το 9άρι και ψιλοτάβανο; βλέπω και οι τιμές στην διαφορά με τα BTU να κοιμαίνονται 50-70 διαφορά (μικρή) άρα γιατι να μην πάω σε 12άρι.

αν θες ριξε και κανα 9άρι στο τραπέζι..

Με μπέρδεψες λίγο.

Στο ερωτηματολόγιο, ποια είναι η σωστή απάντηση στο 2ο ερώτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Με μπέρδεψες λίγο.

Στο ερωτηματολόγιο, ποια είναι η σωστή απάντηση στο 2ο ερώτημα;

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση του παλιου Toshiba 9.000 BTU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως με το 12000btu επειδή θα μπει κρεβατοκάμαρα 10-15τ.μ θα κρυώνει και δεν θα μπορεί να το έχει έστω και στη χαμηλή σκάλα;

Είπα 12.000 γιατί θέλει να δροσίζει όσο είναι εφικτό και το υπόλοιπο σπίτι. Αν τοποθετηθεί ακριβώς απέναντι από την πόρτα της κρεβατοκάμαρας μήπως και βγαίνει λίγη δροσιά και στους άλλους χώρους τους σπιτιού...

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...