Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ακριβώς. Αν δεν σε ικανοποιεί ή το βάζεις πιο χαμηλά ή αν σου δίνει τη δυνατότητα αλλάζεις το Setpoint δλδ να πατάς πχ 28 και αυτό να προσπαθεί να πάει 27 αλλά επειδή ο χώρος είναι όπως είναι, τελικά να επιτυγχάνεται το 28 που ήθελες.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mmike2503 είπε

Στο KLCA τι Δ εχεις καταλάβει οτι έχει?

Εγώ σήμερα πήγα παραλία και άφησα το KMTA ανοιχτό με ζήτηση 25 και όλες τις πόρτες κλειστές για το σκύλο ο οποίος δεν την παλευει με τη ζέστη.

Επέστρεψα στις 9 και είδα στο εσωτερικό θερμόμετρο που ειναι στο 1 μετρο ύψος πάνω σε μπουφέ ακριβώς 26.

Ακριβώς πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει σημαντικές διαφορές , δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τα +200€ https://www.bestprice.gr/item/2156098103/tcl-elite-premium-prm-24chsaci.html?qid=9Tehqomq5Ni_bb814&seq=1&qo=24000+btu

Αν και με την εγκατάσταση αμβλύνεται σημαντικά η διαφορά.

Ναι ετσι δωρεαν Εγκατάσταση + 100€ δωροεπιταγη (αλλα πρεπει μεχρι 31/7 να εξαργυρωθει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Τι ακριβως εχει παραπανω η καλυτερο απο το Haier και θα δωσεις 50% πιο πολλα χρηματα?

 

Εύλογη η ερώτηση σου. Βασικά δεν έχω στοιχεία από κανένα χρήστη ώστε να επιβεβαιώσει αυτά που διαβάζουμε (και θεωρούμε ότι θα κάνει). δεν γνωρίζω ποσό χαμηλά κατεβαίνουν τα watt κλπ. Άρα πηγαίνω σε πιο "σίγουρες" λύσεις λόγω έλλειψης στοιχείων. (το λέω και παραπάνω στο ποστ.. στα χαρτιά καλύτερο είναι το haier)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Εύλογη η ερώτηση σου. Βασικά δεν έχω στοιχεία από κανένα χρήστη ώστε να επιβεβαιώσει αυτά που διαβάζουμε (και θεωρούμε ότι θα κάνει). δεν γνωρίζω ποσό χαμηλά κατεβαίνουν τα watt κλπ. Άρα πηγαίνω σε πιο "σίγουρες" λύσεις λόγω έλλειψης στοιχείων. (το λέω και παραπάνω στο ποστ.. στα χαρτιά καλύτερο είναι το haier)

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Το shorai μάλλον αξίζει τα χρήματα του  ( το 24 ίσως πιο οριακά από τα 18,22 ) αλλά το haier πρέπει να είναι πιο vfm.

Έτσι και αλλιώς τα πάντα ζυγίζονται, αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, userAnon είπε

Εύλογη η ερώτηση σου. Βασικά δεν έχω στοιχεία από κανένα χρήστη ώστε να επιβεβαιώσει αυτά που διαβάζουμε (και θεωρούμε ότι θα κάνει). δεν γνωρίζω ποσό χαμηλά κατεβαίνουν τα watt κλπ. Άρα πηγαίνω σε πιο "σίγουρες" λύσεις λόγω έλλειψης στοιχείων. (το λέω και παραπάνω στο ποστ.. στα χαρτιά καλύτερο είναι το haier)

Στη θεση σου θα επαιρνα κι εγω το Toshiba. Αν δεν το παρεις,θα σε τρωει παντα η αμφιβολια.Ετσι λειτουργουμε,οταν μπορουμε να πληρωσουμε την διαφορα φυσικα.Κι ας εχω το 9ρι το Haier το ιδιο και το βρισκω αψογο.Ποια κριτικη στο skroutz σε προβληματισε μηπως ειναι ψευτικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Το shorai μάλλον αξίζει τα χρήματα του  ( το 24 ίσως πιο οριακά από τα 18,22 ) αλλά το haier πρέπει να είναι πιο vfm.

Έτσι και αλλιώς τα πάντα ζυγίζονται, αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις.

Έτσι είναι. Δεν είμαι ακόμα 100% σίγουρος αλλά το βρισκω πιο ασφαλή επιλογή. Και όταν αγόρασα το hitachi (o αδερφός μου είχε ασχοληθεί και μου το πρότεινε) ήταν από τις ακριβότερες επιλογές και δεν το μετάνοιωσα. Βέβαια ακόμα και τώρα και εσύ λες "μάλλον αξίζει" και "πρέπει να είναι". Τέλος πάντων. Σκέφτομαι μήπως ψάξω να δω αν υπάρχει το haier σε κάποια έκθεση να πάω με ένα πριζάκι να το μετρήσω :) χαχχα

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Στη θεση σου θα επαιρνα κι εγω το Toshiba. Αν δεν το παρεις,θα σε τρωει παντα η αμφιβολια.Ετσι λειτουργουμε,οταν μπορουμε να πληρωσουμε την διαφορα φυσικα.Κι ας εχω το 9ρι το Haier το ιδιο και το βρισκω αψογο.Ποια κριτικη στο skroutz σε προβληματισε μηπως ειναι ψευτικη?

Μήπως έχεις μετρήσεις έστω και από το 9αρι?

η κριτική είναι η παρακάτω. το θεωρώ δύσκολο να είναι ψευτικη αν θες την γνώμη μου αλλά οκ. Ποτέ δεν ξέρεις

Αναφορά σε κείμενο

Εχω στην κατοχη μου το 18000 btu εδω και 9 μηνες σε 45 τμ σαλοτραπεζαρια κι ειμαι πραγματικα εντυπωσιασμενος!!Θα λεγα μαλιστα πως μιλαμε για ενα φοβερο μηχανημα σε σχεση με την τιμη του, που δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα "κινεζικα" κλιματιστικα..Του χω κουμπωσει πανω κι ενα μπριζακι tplink hs110 που μετραει καταναλωση και τα σπαει!!τι εννοω..
ΘΕΤΙΚΑ:
- Αθορυβο μεσα-εξω, και με τη λειτουργια quiet γινεται 9αρι σε θορυβο
-Τα πλαστικα του δεν τριζουν
-Συμπιεστης mitsubishi
-Πολυ ευαισθητο inverter που ανταποκρινεται πολυ γρηγορα σε οποιαδηποτε αλλαγη θερμοκρασιας στον χωρο ανεβοκατεβαζοντας καταναλωσεις σε σχεση με την επιθυμητη..Πολυ δυσκολα κανει on/off αφου μπορει και λειτουργει ο συμπιεστης ακομη και σε πολυ χαμηλες απαιτησεις..Στη λειτουργια ψυξης το inverter του πεφτει μεχρι τα 165w (στον δικο μου χωρο και στις πιο ευνοϊκες συνθηκες) νομιζω εντυπωσιακο!!
- Στη λειτουργια θερμανσης (αν και περισυ που δοκιμαστηκε δεν ειχαμε δυνατο χειμωνα) επισης οικονομικο πεφτει μεχρι τα 200-250w.Προσεχως θα κανω update ακριβειας με την καταναλωση στην θερμανση με το tplink που μπηκε προσφατα! Με τα πολλα κρυα δεν κανει ευκολα defrost!Ο εσωτερικος ανεμιστηρας στην περιπτωση που κανει off στην θερμανση δεν σταματα να λειτουργει, ετσι μπορει και ελεγχει γρηγορα την αλλαγη θερμοκρασιας στον χωρο και ξεκινα και παλι ο συμπιεστης ετσι δεν προλαβαινει να κρυωσει ο χωρος! Επισης δεν κανει επαννεκινηση απο υψηλα watts κι ετσι δεν μπερδευεται ο αισθητηρας
- wi-fi ικανοποιητικο, η εφαρμογη δουλευει σωστα αν και καποιες φορες μου ζηταει ξανα κωδικους
-5ετης εγγυση απο inventor που χει πολυ καλο after sales service χωρις υποχρεωτικες ετησιες συντηρησεις
ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
-Οι περσιδες του δεν εχουν μεγαλο ευρος πανω-κατω, κατι που μπορει να προβληματισει καποιους αναλογα με την τοποθετηση
-Το wifi stick το πληρωνεις εξτρα, εκτος κι αν πετυχετε καποια προσφορα απο συγκεκριμενο καταστημα.
- Δεν υπαρχει στανταρ λειτουργια στο κοντρολ σε λειτουργια ψυξης κατα την απενεργοποιηση να μπαινει για καποια λεπτα σε λειτουργια ανεμιστηρα για να στεγνωνει το στοιχειο..Γινεται ομως μεσα απο την εφαρμογη android, μονο εκει εχει λειτουργια ανεμιστηρα!

Δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο αρνητικο..Να αναφερω κατι πολυ σημαντικο πως εχει γινει εγκατασταση με 3 μετρα σωληνα, αντλια κενου (συμφωνα με το manual) και η εσωτερικη μοναδα 50 cm απ το ταβανι κατι που βοηθα πολυ στην λειτουργια της θερμανσης!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μήπως έχεις μετρήσεις έστω και από το 9αρι?

η κριτική είναι η παρακάτω. το θεωρώ δύσκολο να είναι ψευτικη αν θες την γνώμη μου αλλά οκ. Ποτέ δεν ξέρεις

H κριτικη ειναι αληθινη σαφεστατα,ΑΛΛΑ ειναι για το 18ρι...και πιο πανω ειναι η δικια μου για το 9ρι που το εχω στην Αθηνα στα παιδια μου και εμειναν πολυ αυχαριστημενα και εγω οταν πηγαινω και ετσι πηρα και το 9ρι το νεοτερο Tide Green κλπ ΑΛΛΑ το 24ρι που θες μπορει να ειναι ιδια φατσα κλπ αλλα δειχνει να ειναι απο αλλη σειρα τα χαρακτηριστικα του κι οχι απο Tundra Green. Δεν εχει ελαχιστη καταναλωση οπως τα αλλα,ουτε ελαχιστα btus ιδια,αλλα πολυ περισσοτερα.Και πολυ μεγαλυτερη ισχυ παντως απο το Toshiba στην θερμανση.

 

TUNDRA_GREEN_A4_GR_upload.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

H κριτικη ειναι αληθινη σαφεστατα,ΑΛΛΑ ειναι για το 18ρι...και πιο πανω ειναι η δικια μου για το 9ρι που το εχω στην Αθηνα στα παιδια μου και εμειναν πολυ αυχαριστημενα και εγω οταν πηγαινω και ετσι πηρα και το 9ρι το νεοτερο Tide Green κλπ ΑΛΛΑ το 24ρι που θες μπορει να ειναι ιδια φατσα κλπ αλλα δειχνει να ειναι απο αλλη σειρα τα χαρακτηριστικα του κι οχι απο Tundra Green. Δεν εχει ελαχιστη καταναλωση οπως τα αλλα,ουτε ελαχιστα btus ιδια,αλλα πολυ περισσοτερα.Και πολυ μεγαλυτερη ισχυ παντως απο το Toshiba στην θερμανση.

 

TUNDRA_GREEN_A4_GR_upload.pdf 991 kB · 0 downloads

Καλά, και αυτό με τα διάφορα μοντέλα άλλη πίκρα. Για Tunda Green λέει η κριτική tunda green κοιτάω. Όσον αφορά τα btus και για το shorai τα στοιχεία που γνωρίζω αφορούν το 18αρι και εγω χρειάζομαι 24αρι. Μπορεί και αυτά να απέχουν από αυτό που θα αγοράσω, και τα shorai έχουν διάφορες επιλογές..  

 

Αν με ρωτάς ποιο θα ήθελα να πάρω είναι το haier, κυρίως λόγω χαρακτήρα. Προτιμώ να τα πίνω μπύρες που λένε.. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση που δείχνει τόσο καλό.

Τέλος πάντων. Αυτά τα 2 καθώς και το TCL είναι αυτά που θεωρώ αυτή τη στιγμή τις πιο safe επιλογές για τις ανάγκες μου. Το μόνο καλό είναι ότι δεν βιάζομαι. (ευτυχώς)

 

image.png.2f8d2013b01ac593f0e8015d511c499b.png 

4 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

@userAnon εμένα που είναι συνδεμένο πάνω στο κουτί με τα καλώδια υπάρχει τρόπος να βάλω κάπως μετρητή? Πχ στην πρίζα που δίνει ρεύμα παράλληλα? 

ναι με shelly 1PM ή με Sonoff Pow. Η μονάδα είναι στο μπαλκόνι ή σε ταράτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, userAnon είπε

 και εσύ λες "μάλλον αξίζει" και "πρέπει να είναι".

Μετράω πολύ τα λόγια μου γιατί δεν μπορώ να ξέρω. Δεν έχω κανένα από τα δύο ούτε τα έχω συγκρίνει στον ίδιο χώρο. Αλλά ακόμα και να τα είχα, μπορεί στον χώρο σου να είχαν άλλη συμπεριφορά. Έχουμε δει πολλές φορές πόσο επηρεάζει ο χώρος τη συμπεριφορά των κλιματιστικών.

Και εμείς ότι ακούμε.

Το Toshiba αν και έχει κινέζικο συμπιεστή (gmcc), είναι twin rotary Inverter. Αγορά από το πάνω ράφι που λένε.

Το Haier στα χαρτιά φαίνεται πιο αποδοτικό αν και έχουμε ξαναδεί ότι τα εργαστηριακά νούμερα μπορεί να δίνουν άλλη εικόνα. Επίσης είναι αξιοπρεπές με συμπιεστή Mitsubishi ( κινέζικο εννοείται).

Δεν είναι εύκολη απόφαση και κανείς δεν πρόκειται να σου πει ποιο θα ταιριάξει περισσότερο στον χώρο σου και στις ανάγκες σου, γιατί απλά κανείς δεν ξέρει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Μετράω πολύ τα λόγια μου γιατί δεν μπορώ να ξέρω. Δεν έχω κανένα από τα δύο ούτε τα έχω συγκρίνει στον ίδιο χώρο. Αλλά ακόμα και να τα είχα, μπορεί στον χώρο σου να είχαν άλλη συμπεριφορά. Έχουμε δει πολλές φορές πόσο επηρεάζει ο χώρος τη συμπεριφορά των κλιματιστικών.

Και εμείς ότι ακούμε.

Το Toshiba είναι αν και έχει κινέζικο συμπιεστή (gmcc), είναι twin rotary Inverter. Αγορά από το πάνω ράφι που λένε.

Το Haier στα χαρτιά φαίνεται πιο αποδοτικό αν και έχουμε ξαναδεί ότι τα εργαστηριακά νούμερα μπορεί να δίνουν άλλη εικόνα. Επίσης είναι αξιοπρεπές με συμπιεστή Mitsubishi ( κινέζικο εννοείται).

Δεν είναι εύκολη απόφαση και κανείς δεν πρόκειται να σου πει πιο θα ταιριάξει περισσότερο στον χώρο σου και στις ανάγκες σου, γιατί απλά κανείς δεν ξέρει.

Πράγματι έχω παρατηρήσει ότι είσαι πολύ ακριβής σε αυτά που λες και καταλαβαίνω πολύ καλά ότι χωρίς στοιχεία μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Και φυσικά έχεις δίκιο ότι μεγάλο ρόλο παίζει ο χώρος, ο προσανατολισμός κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλά, και αυτό με τα διάφορα μοντέλα άλλη πίκρα. Για Tunda Green λέει η κριτική tunda green κοιτάω. Όσον αφορά τα btus και για το shorai τα στοιχεία που γνωρίζω αφορούν το 18αρι και εγω χρειάζομαι 24αρι. Μπορεί και αυτά να απέχουν από αυτό που θα αγοράσω, και τα shorai έχουν διάφορες επιλογές..  

 

Αν με ρωτάς ποιο θα ήθελα να πάρω είναι το haier, κυρίως λόγω χαρακτήρα. Προτιμώ να τα πίνω μπύρες που λένε.. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση που δείχνει τόσο καλό.

Τέλος πάντων. Αυτά τα 2 καθώς και το TCL είναι αυτά που θεωρώ αυτή τη στιγμή τις πιο safe επιλογές για τις ανάγκες μου. Το μόνο καλό είναι ότι δεν βιάζομαι. (ευτυχώς)

 

image.png.2f8d2013b01ac593f0e8015d511c499b.png 

Σαφεστατα οπως γραφει και ο liakjim ειναι μια δυσκολη εξισωση.Βαλε και αλλες παραμετρους για περισσοτερο μπερδεμα,οπως TCL 10 χρονια ανευ συντηρησης,Toshiba 7 με συντηρηση και Haier 5 χωρις συντηρηση και κορυφαια εξυπηρετηση. Ολα αυτα που θα ψαξεις θα αχρηστευτουν αν παρασυρθεις σε λαθος τοποθετηση απο πανυβλακα που θα σου εμφανιστει ως αυθεντια ...μετα θα κλαις λεφτα και χρονο αν δεν κανει κενο στους σωληνες με την αντλια,αν δεν τηρησει μηκη σωληνων και αλλα αυτονοητα που ο μαλακας ο κατασκευαστης απαιτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Σαφεστατα οπως γραφει και ο liakjim ειναι μια δυσκολη εξισωση.Βαλε και αλλες παραμετρους για περισσοτερο μπερδεμα,οπως TCL 10 χρονια ανευ συντηρησης,Toshiba 7 με συντηρηση και Haier 5 χωρις συντηρηση και κορυφαια εξυπηρετηση. Ολα αυτα που θα ψαξεις θα αχρηστευτουν αν παρασυρθεις σε λαθος τοποθετηση απο πανυβλακα που θα σου εμφανιστει ως αυθεντια ...μετα θα κλαις λεφτα και χρονο αν δεν κανει κενο στους σωληνες με την αντλια,αν δεν τηρησει μηκη σωληνων και αλλα αυτονοητα που ο μαλακας ο κατασκευαστης απαιτει...

σωστό και αυτό. Καλύτερα βέβαια να μην τύχει τίποτα.. Μίλησα χθες με έναν ψυκτικό που είχε κάνει την τοποθετηση στο hitachi. ειδικά για haier μου είπε μακρυά και αγαπημένοι, αλλά δεν εμπιστεύομαι τόσο την γνώμη του. αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι μου είπε ότι τα haier δεν έχουν καθόλου καλή εξυπηρέτηση. ειδικά αυτό δεν είναι υποκειμενικό ρε γμτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μίλησα χθες με έναν ψυκτικό

Μην τον παιρνεις στα σοβαρα...η Haier στην χωρα μας αντιπροσωπευεται απο την Inventor και εχω προσωπικη πειρα αλλα και οπου να διαβασεις ειναι η ιδανικη τεχνικη υποστηριξη...χρονια μπροστα απο ολους τους αλλους.Το εγραψα και στην κριτικη του haier

9000 btu.
Το διάλεξα οχι μονο για τα τεχνικά του χαρακτηριστικα,αλλα και για την άνευ ορων 5ετη εγυηση μεσω inventor.
Ατυχως με την εγκατασταση παρουσιασε εναν βομβο στο μοτερ του μεσα ανεμιστηρα,ανεπαισθητο μεν αλλα υπαρκτο,επικοινωνησα με inventor και ηρθαν σε 1 εργασιμη!,μαλιστα παραμονη 15αυγουστου (και ας επεμενα οτι δεν επειγει),επισκευασαν επιτοπου κ εληξε αισιως το θεμα.
Αποδειχτηκε οτι αιτια ηταν η οπως παντα βιαστικη εγκατασταση απο τεχνικο (κορυφαιο υποτιθεται,που τον διαλεξα μεσω πλατφορμας για την βαθμολογια του)που η αγαρμπη χρηση περσιδας χαλασε το μοτερ της.
Αξιζει να "πολεμήσει" κανεις για ΑΝΤΛΙΑ ΚΕΝΟΥ και 3μετρα ΕΛΑΧΙΣΤΟ μηκος χαλκοσωληνα,μην το αμελησετε και στο καλυτερο μηχανημα η εγκατασταση θα σας το κανει αχρηστο.
Εμενα η μαχη αυτη ,μου αφησε τραυματια το μοτερ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...