Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

@userAnon μπαλκόνι είναι..

επειδή προφανώς εκεί πρέπει να μπουν οι μετρητές που σου είπα σε εξωτερικές θερμοκρασίες αντέχει καλύτερα το Shelly 1PM (τουλάχιστον στα χαρτια - από -40 εως 40)

το sonoff από 0-40

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Μην τον παιρνεις στα σοβαρα...η Haier στην χωρα μας αντιπροσωπευεται απο την Inventor και εχω προσωπικη πειρα αλλα και οπου να διαβασεις ειναι η ιδανικη τεχνικη υποστηριξη...χρονια μπροστα απο ολους τους αλλους.Το εγραψα και στην κριτικη του haier

9000 btu.
Το διάλεξα οχι μονο για τα τεχνικά του χαρακτηριστικα,αλλα και για την άνευ ορων 5ετη εγυηση μεσω inventor.
Ατυχως με την εγκατασταση παρουσιασε εναν βομβο στο μοτερ του μεσα ανεμιστηρα,ανεπαισθητο μεν αλλα υπαρκτο,επικοινωνησα με inventor και ηρθαν σε 1 εργασιμη!,μαλιστα παραμονη 15αυγουστου (και ας επεμενα οτι δεν επειγει),επισκευασαν επιτοπου κ εληξε αισιως το θεμα.
Αποδειχτηκε οτι αιτια ηταν η οπως παντα βιαστικη εγκατασταση απο τεχνικο (κορυφαιο υποτιθεται,που τον διαλεξα μεσω πλατφορμας για την βαθμολογια του)που η αγαρμπη χρηση περσιδας χαλασε το μοτερ της.
Αξιζει να "πολεμήσει" κανεις για ΑΝΤΛΙΑ ΚΕΝΟΥ και 3μετρα ΕΛΑΧΙΣΤΟ μηκος χαλκοσωληνα,μην το αμελησετε και στο καλυτερο μηχανημα η εγκατασταση θα σας το κανει αχρηστο.
Εμενα η μαχη αυτη ,μου αφησε τραυματια το μοτερ!

αυτό κι αν είνα. μου είπε ότι προτείνει τα invertor γιατί έχουν πολυ οικονομική λειτουργία και άψογο service!

Να ρωτήσω κάτι για τα 3 μέτρα. Οι μονάδες μου είναι στην ταράτσα και το σπίτι ακριβώς από κάτω. υπηρχε κεντρική εγκατάσταση από τον κατασκευαστή και απο εκεί που ειναι οι εξωτερικές μονάδες μέχρι να φθάσουν στις εσωτερικές η απόσταση είναι 4 - 6 μέτρα (αναλογα με το δωμάτιο). Θεωρητικά είμαι οκ, σωστά?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

μου είπε ότι προτείνει τα invertor γιατί έχουν πολυ οικονομική λειτουργία και άψογο service!

ασχετος παντελως..αγνοει οτι μερικα inventor ειναι haier και οτι εχουν την ιδια ακριβως τεχνικη υποστηριξη...

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Θεωρητικά είμαι οκ, σωστά?

τελειως οκ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

@userAnon άρα θα πρέπει να πάρω ένα από τα 2,να κόψω το καλώδιο που δίνει ρεύμα στο κλιματιστικό και να συνδέσω ενδιάμεσα αυτό σωστά? 

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Specs είπε

H κριτικη ειναι αληθινη σαφεστατα,ΑΛΛΑ ειναι για το 18ρι...και πιο πανω ειναι η δικια μου για το 9ρι που το εχω στην Αθηνα στα παιδια μου και εμειναν πολυ αυχαριστημενα και εγω οταν πηγαινω και ετσι πηρα και το 9ρι το νεοτερο Tide Green κλπ ΑΛΛΑ το 24ρι που θες μπορει να ειναι ιδια φατσα κλπ αλλα δειχνει να ειναι απο αλλη σειρα τα χαρακτηριστικα του κι οχι απο Tundra Green. Δεν εχει ελαχιστη καταναλωση οπως τα αλλα,ουτε ελαχιστα btus ιδια,αλλα πολυ περισσοτερα.Και πολυ μεγαλυτερη ισχυ παντως απο το Toshiba στην θερμανση.

 

TUNDRA_GREEN_A4_GR_upload.pdf 991 kB · 2 downloads

νομιζα οτι το tundra green ειναι καλυτερο απο το tide. Γιατι επελεξες αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

H κριτικη ειναι αληθινη σαφεστατα,ΑΛΛΑ ειναι για το 18ρι...και πιο πανω ειναι η δικια μου για το 9ρι που το εχω στην Αθηνα στα παιδια μου και εμειναν πολυ αυχαριστημενα και εγω οταν πηγαινω και ετσι πηρα και το 9ρι το νεοτερο Tide Green κλπ ΑΛΛΑ το 24ρι που θες μπορει να ειναι ιδια φατσα κλπ αλλα δειχνει να ειναι απο αλλη σειρα τα χαρακτηριστικα του κι οχι απο Tundra Green. Δεν εχει ελαχιστη καταναλωση οπως τα αλλα,ουτε ελαχιστα btus ιδια,αλλα πολυ περισσοτερα.Και πολυ μεγαλυτερη ισχυ παντως απο το Toshiba στην θερμανση.

 

TUNDRA_GREEN_A4_GR_upload.pdf 991 kB · 3 downloads

Μέλος εδώ μας έχει δείξει ελάχιστη κατανάλωση 280W με πιθανή δυνατότητα περαιτέρω μείωσης. Σε θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, insomniagfg είπε

νομιζα οτι το tundra green ειναι καλυτερο απο το tide. Γιατι επελεξες αυτο?

δεν θυμαμαι πια! το πιθανοτερο απο διαστροφη για να τα συγκρινω και ειναι ιδια 95%...

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

για εννιαρι θα ηταν πολλα

τα 9ρια ειναι το πιο δυσκολο να τα βρουμε με χαμηλο ρελαντι(παραδοξως)...το δικο μου 280 περιπου ελαχιστη στην ψυξη,340 θερμανση(Tide Green)

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μέλος εδώ μας έχει δείξει ελάχιστη κατανάλωση 280W με πιθανή δυνατότητα περαιτέρω μείωσης. Σε θέρμανση.

Aν ειναι ετσι,τοτε Haier ακομη ενα plus στην συγκριση για τον userAnon ,αρα παιρνει το Toshiba!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν θυμαμαι πια! το πιθανοτερο απο διαστροφη για να τα συγκρινω και ειναι ιδια 95%...

τα 9ρια ειναι το πιο δυσκολο να τα βρουμε με χαμηλο ρελαντι(παραδοξως)...το δικο μου 280 περιπου ελαχιστη στην ψυξη,340 θερμανση(Tide Green)

Aν ειναι ετσι,τοτε Haier ακομη ενα plus στην συγκριση για τον userAnon ,αρα παιρνει το Toshiba!

το tundra ειναι καλυτερο στην θερμανση αρκετα, λογος να το επιλξει κανεις.

9αρια δυσκολο σε χαμηλο ρελαντι? Μιλας για haier ? Aπο γραφηματα που εχει το νημα εχει 9αρια με χαμηλα ρελαντι.

Αν ειναι ετσι , ειναι plus για το haier εφοσον 24ari και πιθανον να μπορει να κατεβει και χαμηλοτερα απο 280w.

Με εχεις μπερδεψει με το post  σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 420€ (με 460 max εάν αξίζει κάτι τόσο πολύ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):όχι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαίος χώρος 18τ.μ. υπνοδωμάτιο 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: κεντρική Ελλάδα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιδανικά WiFi 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): ήλιος το μεσημέρι παλιό κούφωμα αλουμινίου.

 

Εχω παραγγείλει αρχικά το tcl  miracle 2 419€ από Κωτσόβολο με δωρεάν περαστικά..το πρόβλημα μου είναι ότι θα μου το περάσουν σε 2 εβδομάδες και ότι δεν ξέρω εάν το συνεργείο θα είναι αξιόλογο. Όποτε σκέφτομαι να το ακυρώσω εναλλακτικές σε local μαγαζί, που μου κάνει ειδικές τιμές ,ώστε να μην έχω 15-25€ μεταφορικά.

Sendo Zeas SND-09ZES-ID/SND-09ZES-OD 300€
Haier Tide Green AS25THMHRA/1U25YEMFRA 319€

Inventor Supreme SVI32-09WFI/SVO32-09 380€

Να πάρω κάποιο από αυτά? Να μείνω στο TCL? 
Για τα invnentor ενώ έχω ακούσει καλά σχόλια διαβάζω αρνητικά για τους ήχους των πλαστικών.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dimo69 είπε

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 420€ (με 460 max εάν αξίζει κάτι τόσο πολύ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):όχι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαίος χώρος 18τ.μ. υπνοδωμάτιο 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: κεντρική Ελλάδα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιδανικά WiFi 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): ήλιος το μεσημέρι παλιό κούφωμα αλουμινίου.

 

Εχω παραγγείλει αρχικά το tcl  miracle 2 419€ από Κωτσόβολο με δωρεάν περαστικά..το πρόβλημα μου είναι ότι θα μου το περάσουν σε 2 εβδομάδες και ότι δεν ξέρω εάν το συνεργείο θα είναι αξιόλογο. Όποτε σκέφτομαι να το ακυρώσω εναλλακτικές σε local μαγαζί, που μου κάνει ειδικές τιμές ,ώστε να μην έχω 15-25€ μεταφορικά.

Sendo Zeas SND-09ZES-ID/SND-09ZES-OD 300€
Haier Tide Green AS25THMHRA/1U25YEMFRA 319€

Inventor Supreme SVI32-09WFI/SVO32-09 380€

Να πάρω κάποιο από αυτά? Να μείνω στο TCL? 
Για τα invnentor ενώ έχω ακούσει καλά σχόλια διαβάζω αρνητικά για τους ήχους των πλαστικών.


 

Οι τιμές στα άλλα που έχεις βάλει είναι με την τοποθέτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...