Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από το site της daikin :

Με τη χρήση ηλεκτρόνιων για την ενεργοποίηση χημικών αντιδράσεων με αιωρούμενα σωματίδια, το Flash Streamer εξουδετερώνει τα αλλεργιογόνα όπως είναι η γύρη και τα μυκητισιακά αλλεργιογόνα και απομακρύνει ενοχλητικές οσμές παρέχοντας καλύτερο, καθαρότερο αέρα

 

 

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Ok, good points, thanks :D
@liakjim Άλλη ερώτηση λοιπόν σύμφωνα με τα νέα δεδομενα:
3 Επιλογές:

 

1. Μεταξύ Shorai Premium 22kBTU και Daikin , εφόσον έρχονται κοντά στην τιμή (λόγω του wifi dongle για το toshiba), δεν αξίζει καλύτερα το Daikin?
2. Από όλα, αν συγκρίνουμε τις εκδόσεις των 18KBTU, στα χαρτιά φαίνεται να αξίζει το Panasonic.

Γνώμες?

Επεξ/σία από c-minor
Προσθήκη περισσότερων ac για σύγκριση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επανέλαβε αν μπορείς το 10 μόνο για τον χώρο που θες να καλύψεις.

5393.85 Watt
4638.71 KCal/h
134.85 Watt/m2
115.97 KCal/h/m2

για 23C

Επεξ/σία από ManosTsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, teohokage είπε

σου ήρθε μήνυμα για εγκατάσταση με ημερομηνία μετά απο 25ημερες? εμένα μου είπαν για περίπου 5-6 ημέρες για την περιοχή του Γέρακα

Ναι ήρθε sms για τέλη Ιουλίου και δεν ξέρω τι να κάνω, σκέφτομαι να ακυρώσω.
Δεν ξέρω ίσως πιο κεντρικά Αθήνα αυτό είναι το περιθώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Αξίζει αυτό εδώ για δωμάτιο 15τμ; Με απασχολεί κατά 80% η ψύξη και να είναι πιο παραμετροποιήσιμη η λειτουργία από ένα arielli inverter του 2016 που έχω, το οποίο είτε φυσάει παγωτό και σε σκοτώνει, είτε βγάζει έναν χλιαρό ζεστό αέρα στη λειτουργία ψύξης.

Βασικά φαίνεται ευκαιριάρα, ειδικά αν αναλογιστούμε το Α++/Α+++ αλλά δε μπορώ να το βρω πουθενά αλλού αυτό το μοντέλο. Είναι πολύ παλιό, πολύ καινούριο, ή scam;

https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-sendo-eco-9000-btuh-80703833

- Όσον αφορά το θέμα του arielli inverter του 2016 δεν μας λες με ποιο τρόπο κατέληξες στο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Εμείς δεν ξέρουμε αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση πρώτα απ όλα, ούτε και ποιες ρυθμίσεις έχουν γίνει σε αυτό.

- Αν το leroymerlin εξακολουθεί να δίνει ακόμα διετή εγγύηση για την εγκατάσταση του κλιματιστικού, όταν την κάνει δικό του συνεργείο, και σε συνδυασμό με την τιμή και την 10ετή εγγύηση του κλιματιστικού θα μπορούσες να το πεις και ευκαιρία. Εγώ για παράδειγμα θα το αγόραζα για το εξοχικό μου ή για μια γκαρσονιέρα στην οποία βρίσκομαι λίγες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipN είπε

- Όσον αφορά το θέμα του arielli inverter του 2016 δεν μας λες με ποιο τρόπο κατέληξες στο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Εμείς δεν ξέρουμε αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση πρώτα απ όλα, ούτε και ποιες ρυθμίσεις έχουν γίνει σε αυτό.

- Αν το leroymerlin εξακολουθεί να δίνει ακόμα διετή εγγύηση για την εγκατάσταση του κλιματιστικού, όταν την κάνει δικό του συνεργείο, και σε συνδυασμό με την τιμή και την 10ετή εγγύηση του κλιματιστικού θα μπορούσες να το πεις και ευκαιρία. Εγώ για παράδειγμα θα το αγόραζα για το εξοχικό μου ή για μια γκαρσονιέρα στην οποία βρίσκομαι λίγες ώρες.

Η εγκατάσταση έγινε από έμπειρο εγκαταστάτη που είναι 2 δεκαετίες στο επάγγελμα. Προφανώς δεν έγινε με την απόλυτη λεπτομέρεια που διαβάζω ενίοτε στο παρόν θέμα. Ούτε από ρυθμίσεις γνωρίζω τι έγινε, μου αρκεί που δουλεύει μια χαρά το κλιματιστικό εδώ και 5 χρόνια. Το ζήτημά μου είναι ότι θέλω να αποφύγω την ίδια "απότομη" ισχύ στο υπνοδωμάτιο, για να μην ξυπνάω παγωτό. Τελοσπάντων, ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2021 στις 12:16 ΜΜ, dimo69 είπε

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 420€ (με 460 max εάν αξίζει κάτι τόσο πολύ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):όχι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαίος χώρος 18τ.μ. υπνοδωμάτιο 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: κεντρική Ελλάδα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιδανικά WiFi 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): ήλιος το μεσημέρι παλιό κούφωμα αλουμινίου.

 

Εχω παραγγείλει αρχικά το tcl  miracle 2 419€ από Κωτσόβολο με δωρεάν περαστικά..το πρόβλημα μου είναι ότι θα μου το περάσουν σε 2 εβδομάδες και ότι δεν ξέρω εάν το συνεργείο θα είναι αξιόλογο. Όποτε σκέφτομαι να το ακυρώσω εναλλακτικές σε local μαγαζί, που μου κάνει ειδικές τιμές ,ώστε να μην έχω 15-25€ μεταφορικά.

Sendo Zeas SND-09ZES-ID/SND-09ZES-OD 300€
Haier Tide Green AS25THMHRA/1U25YEMFRA 319€

Inventor Supreme SVI32-09WFI/SVO32-09 380€

Να πάρω κάποιο από αυτά? Να μείνω στο TCL? 
Για τα invnentor ενώ έχω ακούσει καλά σχόλια διαβάζω αρνητικά για τους ήχους των πλαστικών.

*οι τιμές των εναλλακτικών είναι χωρίς περαστικά


 

 

Στις 4/7/2021 στις 1:15 ΜΜ, dimostr είπε

Τότε δε νομίζω ότι σε συμφέρει να κάνεις αλλαγή 

Εάν μου φτάσει το inventor supreme με περαστικά 430€ πάλι να μείνω στο tcl?

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimo69 είπε

 

Εάν μου φτάσει το inventor supreme με περαστικά 430€ πάλι να μείνω στο tcl?

Εγώ δε θα το άλλαζα 

9 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Το ζήτημά μου είναι ότι θέλω να αποφύγω την ίδια "απότομη" ισχύ στο υπνοδωμάτιο, για να μην ξυπνάω παγωτό.

Αυτό μπορείς να το κάνεις πρώτον ενεργοποιώντας το i feel και μετά για τον ύπνο να το βάλεις στη λειτουργία sleep 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι να γινει αντικατασταση του παλιου 24αρι με καινουργιο.Εχετε να προτεινετε καποιο 24αρι + wifi οσο δυνατον αθορυβο απο mediamαrkt η plaisio μεχρι 1000 ευρω περιπου λογω δωροεπιταγης + δωρεαν εγκαταστασης?(Σιγουρα θα λειτουργει για ψυξη και και αν χρειαστει για χειμωνα .Βεβαια δεν θα αντικατασταστησει το πελλετ)

Αλλιως μαλλον θα παω προς tcl (αν και δεν ξερω ποιο μοντελο ειναι καλο και ποιο αθορυβο)  

 

Επεξ/σία από giannis22k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Αξίζει αυτό εδώ για δωμάτιο 15τμ; Με απασχολεί κατά 80% η ψύξη και να είναι πιο παραμετροποιήσιμη η λειτουργία από ένα arielli inverter του 2016 που έχω, το οποίο είτε φυσάει παγωτό και σε σκοτώνει, είτε βγάζει έναν χλιαρό ζεστό αέρα στη λειτουργία ψύξης.

Βασικά φαίνεται ευκαιριάρα, ειδικά αν αναλογιστούμε το Α++/Α+++ αλλά δε μπορώ να το βρω πουθενά αλλού αυτό το μοντέλο. Είναι πολύ παλιό, πολύ καινούριο, ή scam;

https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-sendo-eco-9000-btuh-80703833

Άρα δεν κατεβαίνει σε watts και δουλεύει onoff .

Το sendo δεν θα το εμπιστευομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα δεν κατεβαίνει σε watts και δουλεύει onoff .

Το sendo δεν θα το εμπιστευομουν.

Κατεβαίνει μόνο όταν κλείνω κάποια πόρτα και κρατιέται το 12άρι σε χώρο 25 ή 33 τμ (αναλόγως την πόρτα). Αλλιώς, όπως συμβαίνει συχνά με την υποδιαστασιολόγηση, δουλεύει φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ManosTsir είπε

5393.85 Watt
4638.71 KCal/h
134.85 Watt/m2
115.97 KCal/h/m2

για 23C

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-save-lite-ag-18nxd0-i-x3-18n8d0-o-wifi/1519287

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2021 στις 10:32 ΜΜ, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου liakjim . Το έχει όντως η ιστοσελίδα το ASYG09KMTA, αλλά δεν το έχει ο περσινός ελληνικός κατάλογος αλλά ούτε ο φετινός ξένος.... Τι να πω? Για το δε KMCC ο αγγλικός κατάλογος γράφει not EEC certified...

Σε 2 αλυσίδες που πήγα, μου είπαν ότι το 9αρι FUJITSU KMTA έχει αντικατασταθεί από το KMCC, προσπαθώ να επικοινωνήσω  με fgeurope αλλά μάταια...

Επεξ/σία από camel555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία για 9.000 BTU και λειτουργία μόνο ψύξης.

 

https://www.skroutz.gr/s/23188266/Inventor-Dark-DRVI32-09WF-DRVO32-09-Κλιματιστικό-Inverter-Black-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/9496465/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-628R32-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/12834029/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-09WiFi-N2VO32-09-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#shops

 

Το χρειάζομαι για ένα υπνοδωμάτιο 16 τετραγωνικών, θέλω να έχει ιονιστή, οικολογικά φίλτρα και καλή ενεργειακή κλάση.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την επιλογή μου; Στο άλλο δωμάτιο που είναι μεγαλύτερο έχουμε ένα 12αρι toyotomi και είμαστε ευχαριστημένοι. Διάβασα όμως πως δεν θεωρούνται καλά και προβληματίστηκα...

 

Επεξ/σία από Gatoskylo8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, userAnon είπε

Προσωπικά ο ιονιστής δεν με ενδιαφέρει (ίσως nice to have) και η εγγύηση θα προτιμούσα να είναι 7 χρόνια όπως του shorai αλλά δεν είναι το βασικό μου κριτήριο

Παρε το shorai,αλλα βαλε και στο κοστος αποσβεσης 6 φορες συντηρηση...απο 120-180 ευρω περιπου.Σε ξαναμπερδεψα ε? ετσι ειναι η ζωη...αληθεια ποσο κανει ενα Daikin Perfera 24ri?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, johnzrunner είπε

Midea ή Gree είναι τα General electric? 

δεν θα έλεγα ότι βιάζομαι, σίγουρα μπορώ να περιμένω να γίνει η αλλαγή και από Σεπτέβριο, μιας και με τις διακοπές θα λείπουμε κάποιο καιρό από το σπίτι. 

Haier .

 

3 ώρες πριν, c-minor είπε

 

Ok, good points, thanks :D
@liakjim Άλλη ερώτηση λοιπόν σύμφωνα με τα νέα δεδομενα:
3 Επιλογές:

 

1. Μεταξύ Shorai Premium 22kBTU και Daikin , εφόσον έρχονται κοντά στην τιμή (λόγω του wifi dongle για το toshiba), δεν αξίζει καλύτερα το Daikin?
2. Από όλα, αν συγκρίνουμε τις εκδόσεις των 18KBTU, στα χαρτιά φαίνεται να αξίζει το Panasonic.

Γνώμες?

Όλα αυτά είναι από το πάνω ράφι. Το Ethera φαίνετα φανταστικό αλλά είναι 18άρι, νομίζω κακώς είναι στη σύγκριση.

Καταρχάς θα πρέπει να δεις αν θες 18άρι ή 22άρι .

Νομίζω πως το daikin είναι το πιο πλήρες από χαρακτηριστικά (αισθητήρας παρουσίας, wifi κτλ). Θα πρέπει φυσικά να αγοραστεί από blue dealer που δίνει 5 χρόνια εγγύησης ώστε να αξίζει έναντι του shorai με τα 7 χρόνια.

Σε αυτά τα λεφτά κοίτα και αυτό http://www.e-klimashop.gr/340-κλιματιστικο-fujitsu-asyg24kmta-μετρητοις.html

Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι 24άρι βέβαια ή αν θα έφτανε και το 18άρι http://www.e-klimashop.gr/339-κλιματιστικο-fujitsu-asyg18kmta-σε-36-ατοκες-δοσεις.html

Νομίζω ότι αφού έχεις τη διάθεση να δώσεις τόσα χρήματα, ας πληρώσεις έναν μηχανικό να σου υπολογίσει τις απώλειες του χώρου ή απλά να πας στο απόλυτο και καθάρισες https://www.skroutz.gr/s/4070870/Daikin-FTXZ50N-RXZ50N-Κλιματιστικό-Inverter-White-18000-BTU.html

 

2 ώρες πριν, giannis22k είπε

Ειναι να γινει αντικατασταση του παλιου 24αρι με καινουργιο.Εχετε να προτεινετε καποιο 24αρι + wifi οσο δυνατον αθορυβο απο mediamαrkt η plaisio μεχρι 1000 ευρω περιπου λογω δωροεπιταγης + δωρεαν εγκαταστασης?(Σιγουρα θα λειτουργει για ψυξη και και αν χρειαστει για χειμωνα .Βεβαια δεν θα αντικατασταστησει το πελλετ)

Αλλιως μαλλον θα παω προς tcl (αν και δεν ξερω ποιο μοντελο ειναι καλο και ποιο αθορυβο)  

 

Δεν βλέπω κάτι αξιόλογο, είναι για άμεση αγορά;

5 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία για 9.000 BTU και λειτουργία μόνο ψύξης.

 

https://www.skroutz.gr/s/23188266/Inventor-Dark-DRVI32-09WF-DRVO32-09-Κλιματιστικό-Inverter-Black-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/9496465/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-628R32-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/12834029/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-09WiFi-N2VO32-09-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#shops

 

Το χρειάζομαι για ένα υπνοδωμάτιο 16 τετραγωνικών, θέλω να έχει ιονιστή, οικολογικά φίλτρα και καλή ενεργειακή κλάση.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την επιλογή μου; Στο άλλο δωμάτιο που είναι μεγαλύτερο έχουμε ένα 12αρι toyotomi και είμαστε ευχαριστημένοι. Διάβασα όμως πως δεν θεωρούνται καλά και προβληματίστηκα...

 

To dark θα προτιμούσα ή το nemesis pro (το kuro είναι ίδιο με το nemesis pro με το 1/5 της εγγύησης).

Αν έχεις τα χρήματα , πας εδώ και τέλος https://www.skroutz.gr/s/18640825/Daikin-Perfera-FTXM25N-RXM25N9-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-WiFi.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...