Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Apocalypser είπε

Τελικά πηρα το sonoff αλλά στην κατανάλωση στο αρχείο που κανει export, δεν εχει στιγμιαία ώστε να καταγράψω τις εκκινήσεις του συμπιεστη, μονο ημερησια καταγραφη... κανω κατι λαθος? μαλον κατι μου διαφευγει.... 

Χωρίς homeassistant δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Είναι σχετικά απλή η εγκατάσταση του σε ένα virtual machine ή pi4. Υπάρχουν δεκάδες video στο YouTube με οδηγίες.

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Κάποια αλλη πρίζα πέρα από την hs110 δεν υπάρχει; 2 στα 3 σχόλια αναφέρουν προβλήματα. Κοστίζει και ακριβά. 

Έχω 3 από δαυτες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δυστυχώς πλέον όμως δεν συνιστάται η αγορά τους για δύο λόγους (δεν μπορώ να κάνω edit το sticky να τα γράψω):

1. Ακριβηναν πολύ

2. Στις νέες εκδόσεις τους με τα νέα firmware έκλεισαν την πόρτα επικοινωνίας σε local επίπεδο οπότε πλέον δεν δουλεύει ούτε το αρχείο από το GitHub με τα διαγράμματα ούτε το integration στο homeassistant.

Μόνο αν καταφέρει κάποιος και πάρει hw 2.0  και κάτω και ΔΕΝ του κάνει update μπορεί να παίξει.

Πχ αυτός ο συνδυασμός που έχω παίζει

IMG_20210708_070328.jpg.72f7c12765b90ba0ac86a60d081843fd.jpg

Οπότε πλέον προτείνω τον sonoff pow 2 αλλά απαιτείται στήσιμο homeassistant και ιδανικά grafana.

Αυτά και sorry για το offtopic.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καλησπέρες.

Είμαι και εγω σε αναζήτηση κλιματιστικού και διαβάζοντας δεξια κι αριστερά εχω σχηματίσει μια άλφα άποψη περι αυτών. Σε τέρμα πρόχειρη μελέτη (μετά απο μπύρες και σουβλάκια) καταλήξαμε οτι χρειάζομαι ενα κλιματιστικό 19.000BTU.

Τυχαίνει και εχουμε οικογενειακώς εναν γνωστό ο οποιος εμπορεύεται συστήματα κλιματισμού και θέρμανσης γενικά και μου έδωσε 3 επιλογές ο ποιος πιστεύει οτι αξίζουν. Μπορείτε να μου πείτε τι απο τα τρία θα επιλέγατε και αν γίνεται δικαιολογήστε το λιγάκι. Υπόψιν οτι κλιματιστικό θα είναι αποκλειστικά για ψύξη, μιας και το φυσικό αέριο εχει αναλάβει την θέρμανση (και δεν μου αρέσει η θέρμανση του κλιματιστικού).

Οι επιλογές είναι:

  • Ηitachi Performance RAK-60PPD / RAC-60NPD + WIFI KIT           1.100,00 ευρώ
  • Μitsubishi EF kirigamine ZEN MSZ/MUZ-EF50-VGK                      1.490,00 ευρώ
  • Haier Pearl AS50PDAHRA/1U50MEGFRA                                        845,00 ευρώ

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , θέλω να αγοράσω ένα air condition για έναν χώρο 60τμ. Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 1000 ευρώ . Τι έχετε να προτείνετε και τι να προσέξω στην αγορά ? Ευχαριστω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξοχικό τρύπησε η σωλήνα του AC που φεύγουν τα νερά . Πήγα να την μπαλώσω αλλά είχαν ξεραθεί όλα με αποτέλεσμα ,λίγο που την τράβηξα , να κάνει 100 τρύπες κοντά και στο σημείο που βγαίνει απο τον τοίχο

Επομένως θέλει όλη αλλαγή απο το εσωτερικό μιας και τα νερά γλύφουν τον τοίχο .

Μπορεί να το κάνει κάποιος μόνος του ? Θέλει ξήλωμα των πλαστικών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

ασχημα τα μαντάτα..

haier tundra green 24ari δεν βρίσκω πουθενά..

μάλλον πρέπει να βρω εναλλακτική.. και ιδανικά δεν θέλω να πάω στο shorai. 

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU.html
αυτοί εδώ πο6 το δείχνουν διαθέσιμο με παράδοση 1 έως 3 μέρες ? Οι αυτοί 

https://www.bestprice.gr/item/2155327575/haier-tundra-green-as68tebhra1u68reffra.html

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

δεν είναι ενημερώμενες οι διαθεσιμότητες. απο περιέργεια στην αρχή ξεκίνησα να ρωτάω τα καταστήματα στο σκρουτζ, και τελικά αφού μιλησα με όλα κανείς δεν το έχει...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chemkyr είπε

καλησπερα

θα ήθελα να μάθω, αν γνωρίζετε, ποιο είναι το πιο δυνατό 18αρι στην θέρμανση.

Ευχαριστώ

Θα έλεγα το asyg18kmta ( αλλά τόσο ακριβό που παίρνεις ένα φθηνό 24αρι) 😋

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

δεν είναι ενημερώμενες οι διαθεσιμότητες. απο περιέργεια στην αρχή ξεκίνησα να ρωτάω τα καταστήματα στο σκρουτζ, και τελικά αφού μιλησα με όλα κανείς δεν το έχει...  

Ποτε δεν ειναι ενημερωμενες κυριως απο μικρα μαγαζια. Σου προτειναν το νεο Pearl η τιποτε? Στη θεση σου θα ρωτουσα  την Inventor τι και ποτε υπαρχει διαθεσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, userAnon είπε

ασχημα τα μαντάτα..

haier tuαdra green 24ari δεν βρίσκω πουθενά..

μάλλον πρέπει να βρω εναλλακτική.. και ιδανικά δεν θέλω να πάω στο shorai. 

Η εναλλακτική είναι το ge Prime+ 70 του Κώτσου. Αναμονή για καλύτερη τιμή

3 ώρες πριν, yonah είπε

Παιδιά, καλησπέρες.

Είμαι και εγω σε αναζήτηση κλιματιστικού και διαβάζοντας δεξια κι αριστερά εχω σχηματίσει μια άλφα άποψη περι αυτών. Σε τέρμα πρόχειρη μελέτη (μετά απο μπύρες και σουβλάκια) καταλήξαμε οτι χρειάζομαι ενα κλιματιστικό 19.000BTU.

Τυχαίνει και εχουμε οικογενειακώς εναν γνωστό ο οποιος εμπορεύεται συστήματα κλιματισμού και θέρμανσης γενικά και μου έδωσε 3 επιλογές ο ποιος πιστεύει οτι αξίζουν. Μπορείτε να μου πείτε τι απο τα τρία θα επιλέγατε και αν γίνεται δικαιολογήστε το λιγάκι. Υπόψιν οτι κλιματιστικό θα είναι αποκλειστικά για ψύξη, μιας και το φυσικό αέριο εχει αναλάβει την θέρμανση (και δεν μου αρέσει η θέρμανση του κλιματιστικού).

Οι επιλογές είναι:

  • Ηitachi Performance RAK-60PPD / RAC-60NPD + WIFI KIT           1.100,00 ευρώ
  • Μitsubishi EF kirigamine ZEN MSZ/MUZ-EF50-VGK                      1.490,00 ευρώ
  • Haier Pearl AS50PDAHRA/1U50MEGFRA                                        845,00 ευρώ

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Το hitachi φαίνεται τρελό εργαλείο, με twin rotary inverter συμπιεστή. Κολλάω στο όχι τόσο καλό seer και στη μικρή εγγύηση (2 χρόνια). 

Mitsu νομίζω προκρίνεται. Το haier χαμηλό seer αλλά καλή τιμή.

Αυτά τα έχει;

https://www.skroutz.gr/s/18641251/Daikin-Perfera-FTXM50N-RXM50N9-Κλιματιστικό-Inverter-White-18000-BTU-με-WiFi.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/20596429/Panasonic-Etherea-CS-Z50VKEW-CU-Z50VKE-Κλιματιστικό-Inverter-White-18000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG-Κλιματιστικό-Inverter-White-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

https://www.skroutz.gr/s/23546146/Hitachi-RAK-50RPE-RAC-50WPE-Κλιματιστικό-Inverter-White-18000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/29210499/Panasonic-Etherea-CS-Z50XKEW-CU-Z50XKE-Κλιματιστικό-Inverter-Pure-White-Matt-18000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/29469623/Panasonic-Etherea-CS-XZ50XKEW-CU-Z50XKE-Κλιματιστικό-Inverter-Silver-18000-BTU-με-WiFi.html

Νομίζω τα 2 τελευταία panasonic είναι άλλο Level.

3 ώρες πριν, thanasiskg είπε

Γεια σας , θέλω να αγοράσω ένα air condition για έναν χώρο 60τμ. Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 1000 ευρώ . Τι έχετε να προτείνετε και τι να προσέξω στην αγορά ? Ευχαριστω !!!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Specs είπε

Ποτε δεν ειναι ενημερωμενες κυριως απο μικρα μαγαζια. Σου προτειναν το νεο Pearl η τιποτε? Στη θεση σου θα ρωτουσα  την Inventor τι και ποτε υπαρχει διαθεσιμο.

Όχι δεν πρότεινε κανείς κάτι άλλο. 1 -2 μου είπαν ότι θα γίνουν εισαγωγές μετά τις 15/08. Το θέμα είναι ότι το μοντέλο είναι παλιότερο οπότε νομίζω ότι θα φέρουν τα πιο καινουργια μοντέλα. 

Θα ρωτήσω την Inventor όμως τώρα που το λες να δω τι θα πουν και αυτοί.

 

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η εναλλακτική είναι το ge Prime+ 70 του Κώτσου. Αναμονή για καλύτερη τιμή

Ναι, μου το είχες πει αλλά το είχα ξεχάσει. Κυρίως γιατί είχα διαβάσει αρνητικέ κριτικές στο σκρουτζ ότι υπήρχαν θέματα με τα πλαστικά κλπ.

General Electric GES-NMG70 Prime+ Κλιματιστικό Inverter White 24000 BTU με Ιονιστή και WiFi - Skroutz.gr

Προς το παρόν και αυτό πάντως δεν είναι διαθέσιμο.

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.

Εαν του πω οτι θέλω κάποιο απο αυτά που ανέφερες θα μου το βρει, δεν υπάρχει θέμα. Η αλήθεια είναι οτι το mitsubishi έχει τρελό design, να είμαι ειλικρινής.

Πέραν των ανούσιων, εσυ πιο θα διάλεγες; Ακόμη και απο αυτά που ανέφερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thanasiskg είπε

Γεια σας , θέλω να αγοράσω ένα air condition για έναν χώρο 60τμ. Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 1000 ευρώ . Τι έχετε να προτείνετε και τι να προσέξω στην αγορά ? Ευχαριστω !!!

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή σε ψυξη , περιστασιακή σε θερμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 40C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi ,ιονιστης , αθορυβο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καλες μονωσεις
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    35292.95Watt

    30351.94KCal/h

    588.22Watt/m^2

    505.87KCal/h/m^2

          για 20C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...