Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Οι απώλειες σε πάνε για 18άρι στα 36τμ και 9άρι στο υπνοδωμάτιο. Βέβαια εκεί που μένεις, δεν θα μου προκαλούσε εντύπωση αν έφτανε και ένα 12άρι για τον μεγάλο χώρο αλλά είναι αδύνατο να πούμε στα σίγουρα. Το μπάτζετ μάλλον δεν φτάνει. Θα κοίταγα κάτι σε φασόν midea με follow me για το μικρό δωμάτιο ενώ για τον μεγάλο χώρο το daikin ftxc35c αν φτάνει 12άρι ή κάποιο 18άρι με καλό scop. 

Σ'ευχαριστώ @liakjim! Οπότε για σαλόνι 18αρι πιο σίγουρα, 12αρι επίφοβο - είδα το daikin που λες, καλό scop έχει! Αν υποθετικά βάλω το 18άρι και τελικά αρκούσε το 12αρι, υπάρχει περίπτωση να καταναλώνει περισσότερο απ'το 12άρι (ίδιο μοντέλο); Ή επειδή είναι inverter θα συμπεριφερθεί πραγματικά σαν 12άρι;

Επίσης ποια είναι η άποψη σου σαν εταιρίες midea/tcl αν βρώ κάποιο μεγάλο μοντέλο με καλό scop;

 

σ'ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα κλιματιστικό που έχω σήμερα μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα.

Δουλεύει αλλά όπως ένας απλός ανεμιστήρας δεν βγάζει δηλαδή το χαρακτηριστικό κρύο αέρα του κλιματιστικού αλλά απλά φυσάει αέρα.

Απλό 12αρι είναι όχι ινβερτερ.

Έβγαλα και έπλυνα τα εσωτερικά φίλτρα, έπλυνα και καθάρισα πολύ καλά την εξωτερική μονάδα και το λάστιχο αποχέτευσης τίποτα το πρόβλημα παραμένει σε κλειστό δωμάτιο η θερμοκρασία στους 31 ενώ είναι ρυθμισμένο στους 25 βαθμούς.Επισης η λειτουργία Τούρμπο δεν έχει αποτέλεσμα να ρίξει τη θερμοκρασία.

Καμία ιδέα; θέμα φρέον;

 

Επεξ/σία από planetX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, F_Kal είπε

Σ'ευχαριστώ @liakjim! Οπότε για σαλόνι 18αρι πιο σίγουρα, 12αρι επίφοβο - είδα το daikin που λες, καλό scop έχει! Αν υποθετικά βάλω το 18άρι και τελικά αρκούσε το 12αρι, υπάρχει περίπτωση να καταναλώνει περισσότερο απ'το 12άρι (ίδιο μοντέλο); Ή επειδή είναι inverter θα συμπεριφερθεί πραγματικά σαν 12άρι;

Δύσκολο ερώτημα.

Έχουμε δει ότι συνήθως το cop αυξάνει με τη μείωση φορτίου.

Δλδ αν υποθέσουμε ότι ο χώρος σου θέλει Α ενέργεια, τότε ένα 18άρι που θα δουλεύει στο 30% για να δώσει την Α ενέργεια, είναι πιθανό είναι ότι θα δουλεύει σε υψηλότερο cop δλδ θα δαπανά λιγότερο ηλεκτρική ενέργεια από ένα 12άρι που δουλεύει στο 50% για να δώσει την ίδια ενέργεια ακόμα και αν το 12άρι έχει στο ταμπελάκι μεγαλύτερο scop. Εκτός και αν το 12άρι έχει στο 50% μεγαλύτερο cop από το 30% του 18αριού. Και αυτό αλλάζει κάθε ώρα και κάθε μέρα ανάλογα τις συνθήκες.

Οπότε μάλλον το πιο σωστό είναι να κοιτάμε να καλύπτουμε τον χώρο μας με ένα κλιματιστικό που θα φτάνει ακόμα και στις χειρότερες συνθήκες και θα δουλεύει γενικά ξεκούραστα και λογικά σε υψηλά cops.

 

47 λεπτά πριν, F_Kal είπε

Επίσης ποια είναι η άποψη σου σαν εταιρίες midea/tcl αν βρώ κάποιο μεγάλο μοντέλο με καλό scop;

Για θέρμανση θα απέφευγα Midea και ένα hint -> θέλουμε στα ταμπελάκια το φορτίο σχεδιασμού σε θερμό να είναι μικρότερο από το average πχ

προτιμάμε κάτι τέτοιο 2.6 vs 4.8

20200123153127_fb243f64.jpeg

 

αντί για κάτι τέτοιο 3.10 vs 2.40

20190514162846_f48af1b9.jpeg

To 2o σημαίνει ότι θα δουλεύει σε υψηλά ελάχιστα watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@F_Kal, πάνω το 13άρι edge και κάτω το 18άρι.

Το 13άρι έχει μεγαλύτερο scop στο ταμπελάκι.

Έχω κυκλώσει 2 περιοχές.

Αν ο χώρος μια δεδομένη στιγμή θέλει περίπου 2200W με 0 εξωτερική, το 13άρι θα καίει 685W ενώ το 18άρι θα δίνει λίγο περισσότερο με 608W μιας και θα δουλεύει σε μικρότερο φορτίο.

image.png.2b4257ced30a030034b3211c6e2ee36e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για αγορά νέου κλιματιστικού inverter 9000btu. Κοίταγα προς TOYOTOMI μεριά (Kuro,Izuru κτλ) αλλά πωλητής γνωστής αλυσίδας με έστρεψε προς MIDEA prime (λόγω Quattro inverter).  Παραθέτω απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο και ελπίζω για την πολύτιμη βοήθεια σας-συστάσεις σας. Ευχαριστώ!

1.Περί τα 500€.

2.Νέα αγορά.

3.Αδιάφορο.

4.10% θέρμανση / 90% ψύξη.

5.Σπάνια χρήση κατά το χειμώνα (υπάρχουν αντλίες θερμότητας), συχνή κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

6.Υπνοδωμάτιο ενιαίο ~ 27 τετρ. μέτρα.

7.Πετρούπολη (από -2 έως 38 ) περίπου.

8.Όσα περισσότερα features τόσο το καλύτερο. Κατά προτίμηση καλή εφαρμογή Wi-Fi,  αθόρυβο και όσο το δυνατόν οικονομικό στην κατανάλωση.

9.Διαμέρισμα 3ου ορόφου (υπάρχει και 4ος όροφος) με μπαλκονόπορτα που βλέπει σε κήπο.

  10.  Θερμικές Απώλειες

            1334.78Watt

            1147.91KCal/h

            49.44Watt/m2

            42.52KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι σε διαφορετικό φορτίο όμως? Γιατί δεν το συγκρίνουμε στο 100%

 

Επίσης για το 16αρι που μπορώ να βρω τον πίνακα? 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 12:45 ΠΜ, andreas4067 είπε

Συνάδελφος φίλου πήρε AC απο Κωτσόβολο με δωρεάν εγκατάσταση. Να μην στα πολυλογώ, ήρθαν του άφησαν το AC στο σπιτι και του είπαν οτι θα έρθει άλλο συνεργείο για την τοποθέτηση το οποίο ακόμα περιμένει και έχουν περάσει 2 βδομάδες!

Επειδή μόλις έτυχε κάτι παρόμοιο, χτές δλδ 09/07 είπαν στο κατάστημα που πήγαμε οτι η εγκατάσταση θα γίνει 13/07 αφού το έκλεισαν και πήραν προκαταβολή και σήμερα ήρθε μήνυμα ότι η εγκατάσταση θα γίνει 28/07...τώρα τι κάνεις?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

@F_Kal, πάνω το 13άρι edge και κάτω το 18άρι.

Το 13άρι έχει μεγαλύτερο scop στο ταμπελάκι.

Έχω κυκλώσει 2 περιοχές.

Αν ο χώρος μια δεδομένη στιγμή θέλει περίπου 2200W με 0 εξωτερική, το 13άρι θα καίει 685W ενώ το 18άρι θα δίνει λίγο περισσότερο με 608W μιας και θα δουλεύει σε μικρότερο φορτίο.

image.png.2b4257ced30a030034b3211c6e2ee36e.png

Εγω πιστευω πως αυτο λεγεται υπερδιαστασιολογηση και συνεβαινε κατα κορον με τους λεβητες παλιοτερα.

Eιναι η ιδανικη λυση να παιρνουμε ακριβως αυτο που χρειαζεται ο χωρος,εστω με ενα προσθετο αερα 10% ...

Οπως φαινεται εδω,η προσπαθεια να εχουμε ενα μεγαλυτερο μηχανημα σε μικροτερο φορτιο,μας παει σε αυξημενα ελαχιστα watts...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, steliospar89 είπε

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για αγορά νέου κλιματιστικού inverter 9000btu. Κοίταγα προς TOYOTOMI μεριά (Kuro,Izuru κτλ) αλλά πωλητής γνωστής αλυσίδας με έστρεψε προς MIDEA prime (λόγω Quattro inverter).  Παραθέτω απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο και ελπίζω για την πολύτιμη βοήθεια σας-συστάσεις σας. Ευχαριστώ!

1.Περί τα 500€.

2.Νέα αγορά.

3.Αδιάφορο.

4.10% θέρμανση / 90% ψύξη.

5.Σπάνια χρήση κατά το χειμώνα (υπάρχουν αντλίες θερμότητας), συχνή κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

6.Υπνοδωμάτιο ενιαίο ~ 27 τετρ. μέτρα.

7.Πετρούπολη (από -2 έως 38 ) περίπου.

8.Όσα περισσότερα features τόσο το καλύτερο. Κατά προτίμηση καλή εφαρμογή Wi-Fi,  αθόρυβο και όσο το δυνατόν οικονομικό στην κατανάλωση.

9.Διαμέρισμα 3ου ορόφου (υπάρχει και 4ος όροφος) με μπαλκονόπορτα που βλέπει σε κήπο.

  10.  Θερμικές Απώλειες

            1334.78Watt

            1147.91KCal/h

            49.44Watt/m2

            42.52KCal/h/m2

Αν δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος , πρόκειται για μια πολύ καλά μονωμένη οικία έτσι;

Οπότε μάλλον θα βόλευε ένα κλιματιστικό με follow me.

Λίγο ακριβό, έχει παίξει στα 370€ σε εκπτώσεις https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Εναλλακτικά

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-save-lite-ag-09nxd0-i-x1-09n8d0-o-wifi/1519285

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-mb-09n8d6-i-mission-wifi/1405626

16 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Δεν είναι σε διαφορετικό φορτίο όμως? Γιατί δεν το συγκρίνουμε στο 100%

 

Επίσης για το 16αρι που μπορώ να βρω τον πίνακα? 

Aυτό θέλω να πω. Ένας χώρος που θα μπορούσε να εξυπηρετηθεί από ένα πιεσμένο με πολύ καλό scop 12άρι ή ένα ξεκούραστο με καλούτσικο scop18άρι θα ήθελε πάντα την ίδια ενέργεια. Οπότε τελικά ποιο καίει περισσότερο;

link για 16άρι και τα άλλα https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e20-res002_01_en_t -1.pdfac6522d0d52a81513525b4209e547f11.png

 

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Εγω πιστευω πως αυτο λεγεται υπερδιαστασιολογηση και συνεβαινε κατα κορον με τους λεβητες παλιοτερα.

Eιναι η ιδανικη λυση να παιρνουμε ακριβως αυτο που χρειαζεται ο χωρος,εστω με ενα προσθετο αερα 10% ...

Οπως φαινεται εδω,η προσπαθεια να εχουμε ενα μεγαλυτερο μηχανημα σε μικροτερο φορτιο,μας παει σε αυξημενα ελαχιστα watts...

Όντως σημαντική υπενθύμιση αυτή. Δεν ξέρω αν είναι στο 10% που λες, αλλά μάλλον θέλει μια ισορροπία.

Και μάλλον δεν είναι εύκολο για έναν απλό πελάτη να ξέρει που είναι καν οι ανάγκες του πόσο μάλλον να βρεί και το 110% αυτών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και μάλλον δεν είναι εύκολο για έναν απλό πελάτη να ξέρει που είναι καν οι ανάγκες του πόσο μάλλον να βρεί και το 110% αυτών...

Η μελετη απο μηχανολογο,ειναι μονοδρομος...μαλιστα επειτα απο αυτη πρεπει να επιλεγουμε εταιριες που δινουν στοιχεια συμπεριφορας αναλυτικα η εν αναγκη στα πιστοποιημενα eurovent.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εψαχνα για φιλο να προτεινω 9ρι και ευτυχως ξανακοιταξα τους ορους εγγυησης ΠΡΙΝ προτεινω Haier...(Βασική προϋπόθεση για την ισχύ της 5ετούς εγγύησης είναι η συντήρηση της μονάδας κάθε 12 μήνες (ανεξάρτητα από τη συχνότητα της χρήσης και αρχής γενομένης από το 3ο χρόνο χρήσης της κλιματιστικής μονάδας) από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό κλιματιστικών μονάδων)

Φαινεται ο Ασημακοπουλος(Inventor) αλλαξε ορους σε ολες τις φιρμες του.

Μετα απο αυτο και επειδη δεν εχω προσωπικη αποψη για TCL , τον στελνω προς  Toshiba μερια.

Και αυτη με συντηρηση ετησια ,αλλα 7 χρονια και οχι 5.

Η αλλη λυση ειναι να παρει καποιος Daikin απο Blue Dealer αλλιως οτι γουσταρει και να αγορασει την 5ετη των Κωτσο/Media κλπ

Εχω θεμα με τις εγγυησεις που δεν ξεπερνιεται.

Ειναι πρωτευον για εμενα...

(ειμαι αλλεργικος στο σεξ με τα Service των εταιρειων και ανταυτου προτιμω να κανω σεξ στις πυλωτες που ειπε και η κυρια απο την Κυψελη!)

Δηλαδη

ο αγοραστης Haier πρεπει στο συνολικο κοστος να προσθεσει 3 φορες χ 30 ευρω(επαρχια συνηθης τιμη)= 90ε για τα 5 χρονια.

ο αγοραστης Toshiba 6 φορες x 30e =180e για τα 7 χρονια κλπ κλπ

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Specs είπε

Εψαχνα για φιλο να προτεινω 9ρι και ευτυχως ξανακοιταξα τους ορους εγγυησης ΠΡΙΝ προτεινω Haier...(Βασική προϋπόθεση για την ισχύ της 5ετούς εγγύησης είναι η συντήρηση της μονάδας κάθε 12 μήνες (ανεξάρτητα από τη συχνότητα της χρήσης και αρχής γενομένης από το 3ο χρόνο χρήσης της κλιματιστικής μονάδας) από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό κλιματιστικών μονάδων)

Φαινεται ο Ασημακοπουλος(Inventor) αλλαξε ορους σε ολες τις φιρμες του.

Μετα απο αυτο και επειδη δεν εχω προσωπικη αποψη για TCL , τον στελνω προς  Toshiba μερια.

Και αυτη με συντηρηση ετησια ,αλλα 7 χρονια και οχι 5.

Η αλλη λυση ειναι να παρει καποιος Daikin απο Blue Dealer αλλιως οτι γουσταρει και να αγορασει την 5ετη των Κωτσο/Media κλπ

Εχω θεμα με τις εγγυησεις που δεν ξεπερνιεται.

Ειναι πρωτευον για εμενα...

(ειμαι αλλεργικος στο σεξ με τα Service των εταιρειων και ανταυτου προτιμω να κανω σεξ στις πυλωτες που ειπε και η κυρια απο την Κυψελη!)

Δηλαδη

ο αγοραστης Haier πρεπει στο συνολικο κοστος να προσθεσει 3 φορες χ 30 ευρω(επαρχια συνηθης τιμη)= 90ε για τα 5 χρονια.

ο αγοραστης Toshiba 6 φορες x 30e =180e για τα 7 χρονια κλπ κλπ

Οπότε θεωρείς ότι είναι προτιμότερο να αφήσει κάποιος το κλιματιστικό του ασυντηρητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε θεωρείς ότι είναι προτιμότερο να αφήσει κάποιος το κλιματιστικό του ασυντηρητο;

Δεν ξερω για οσους ζουν Αθηνα  με καυσαεριο κλπ ,αλλα εγω στην επαρχια μονο τα φιλτρα να καθαρισω ειναι οκ.

Δεν χρειαζεται να κανω κατι αλλο.

Και η μομφη μου για την συντηρηση εχει να κανει με το αναγκαστικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...