Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Έχω ένα θέμα με την εσωτερική μονάδα ενός fujitsu (ASYA09LGC από το 2012) κλιματιστικού τον τελευταίο καιρό. Μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας (πάνω από 5) αρχίζει να πέφτει καμιά σταγόνα νερό  από τις περσίδες. Συνήθως εν ώρα λειτουργίας δεν θα στάξει καθόλου, άλλα μόλις το κλείσω πέφτουν 5-6 σταγόνες (το ακούω) και οι περσίδες είναι βρεγμένες στο πιάσιμο.  Ο σωλήνας που βγάζει το νερό έξω τρέχει κανονικά και βγάζει νερό, οπότε δεν είναι βουλωμένος. Επίσης αποδίδει τέλεια και το εχω ρυθμισμένο στους 26-27

Φώναξα τεχνικό και το άνοιξε. έριξε νερό στο λεκανάκι μπόλικο το οποίο έτρεξε εξω χωρίς να φανεί κάτι εσωτερικά. Τσέκαρε για φρέον και δεν είχε καμία απώλεια. Πέρασε και ατσαλίνα μέσα από το σωλήνα χωρίς να βγάλει κάτι ιδιαίτερο από βρώμα (ελάχιστα χνουδακια). Για 2 μέρες το aircondition δούλεψε χωρίς να βγάλει σταγόνα και μετά άρχισε πάλι τα ίδια.

Έχετε καμιά ιδέα? Να αλλάξω σωλήνα για αρχή που οδηγεί τα νερά εκτός?

 

Επεξ/σία από konstantin79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mixos23 είπε

Καλησπερα θελω να αγορασω 2 A/C . το πρωτο ειναι για μικρη σαλοκουζινα με ανοιχτο τον διαδρομο και το δευτερο για ενα μικρο δωματιο ως γραφειο
εχω δει αυτα τα δυο 
Toshiba DaiSeiKai 9 13PAVPG-E/13PKVPG-E

Mitsubishi MSZ LN25VGV
Σαλοκουζινα
1.Μπατζετ Ιδανικα μεχρι 2.000-2500€ (και για τα 2) 

2.Νεα αγορα

3.αλυσιδα (κυριως κωτσοβολο) αλλα αν αξιζει καποιο αλλο που δεν το εχει να το ψαξω αλλου

4-5. δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα το χρησιμοποιω και στην θερμανση (προκειται να βαλω και λεβητα αεριου) αρκετα χρονια ομως ζεσταινομουν με το A/C 

6. Eιναι μικρη σαλοκουζινα ο χωρος με ανοιχτη πορτα στον διαδρομο συνολο το εβγαλε ο αρχιτεκτονας 32,7 τ.μ 

7. Ξανθη με 36 το καλοκαιρι -6 τον χειμωνα

8. Θα ηθελα να εχει καποια φιλτρα , ιονιστης αν γινεται ή οτιδηποτε αλλο χαρακτηριστικο για μυρωδιες απο μαγειρεμα λογω οτι ειναι ενιαιος χωρος
9. το σπιτι ειναι παλιο και θα παω σε ανακαινιση,σκεφτηκα περα απο την εξωτερικη μονωση να βαλω και μια μικρη στο ταβανι. εχει κανουργια κουφωματα με ενεργειακα τζαμια (δεν ξερω ποσο καλα δεν ειχα ασχοληθει εγω για την επιλογη τους). ειναι λιγο σκοτεινος ως χωρος. τον χειμωνα παιζει κρυο με υγρασια .
10. 

4124.24
Watt
3546.84
KCal/h
124.98
Watt/m2
107.48
KCal/h/m2

για 23 βαθμους

Γραφειο

6. 10 τ.μ

8. σιγουρα θα ηθελα καποια φιλτρα,ιονιστη γιατι θα περναω αρκετες ωρες εκει, ατμιζω κιολλας και δεν ξερω αν θα παιζει καποιο ρολο ο ατμος στην λειτουργια του,και οσο πιο αθορυβο γινεται

9.ειναι βορεινο το δωματιο αυτο,κρυο με υγρασια οπως ειπαμε

10.

1048.64
Watt
901.83
KCal/h
104.86
Watt/m2
90.18
KCal/h/m2

 

Ελπιζω να εκανα σωστα τον υπολογισμο :) ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..

καταληγω προς το να βαλω στο σαλονι το 16αρι daisekai 9 και στο γραφειο το 13αρι edge ,
Αν γνωριζει καποιος να μου πει που υστερει το edge εναντι του daisekai θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο.. δλδ πχ το edge 13εναντι vs 10αρι daisekai 9 
κυριως στο γραφειο καθομαι,αρκετες ωρες την ημερα..οποτε πχ θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο αν εχει αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mixos23 είπε

καταληγω προς το να βαλω στο σαλονι το 16αρι daisekai 9 και στο γραφειο το 13αρι edge ,
Αν γνωριζει καποιος να μου πει που υστερει το edge εναντι του daisekai θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο.. δλδ πχ το edge 13εναντι vs 10αρι daisekai 9 
κυριως στο γραφειο καθομαι,αρκετες ωρες την ημερα..οποτε πχ θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο αν εχει αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση κλπ

https://toshiba-aircon.gr/product-category/category_home_air_conditioning/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rodin002 είπε

@rbx1000 Τι μετρήσεις χρειάζεσαι? :) 

Ηθελα απο 18αρι.

Εχω μια εικονα απο το δικο σου.
Αν εχεις διαγραμματα απο τις ζεστες μερες με 35+ την ημερα και 25 τη νυχτα βαλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, konstantin79 είπε

Έχετε καμιά ιδέα? Να αλλάξω σωλήνα για αρχή που οδηγεί τα νερά εκτός?

Αφού μετά τον καθαρισμό όπως λες για κανα δυο μέρες δεν έσταξε , ξεκινά από αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω το Inventor Dark το 24άρι και το έχω επάνω στην Blitzwolf BW-SHP2. Όταν το κλιματιστικό είναι κλειστό η εφαρμογή μου δείχνει ότι καταναλώνει από 4 έως 12 watt συνεχώς παίζει εκεί ανάμεσα. Είναι λογικό αυτό δεν θα έπρεπε να είναι 0 η κατανάλωση εφόσον είναι κλειστό; Αναγκαστικά σβήνω την πρίζα για να μην καίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kosvou είπε

Καλημέρα έχω το Inventor Dark το 24άρι και το έχω επάνω στην Blitzwolf BW-SHP2. Όταν το κλιματιστικό είναι κλειστό η εφαρμογή μου δείχνει ότι καταναλώνει από 4 έως 12 watt συνεχώς παίζει εκεί ανάμεσα. Είναι λογικό αυτό δεν θα έπρεπε να είναι 0 η κατανάλωση εφόσον είναι κλειστό; Αναγκαστικά σβήνω την πρίζα για να μην καίε

Βασικά από ότι ξέρω κανένα δεν καίει 0.καποια καίνε 1 watt κάποια 2watt τώρα δεν ξέρω μπορεί το dark να καίει λίγο παρα πάνω. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδέν μόνο στο blackout.

Τα 12 πάντως μου φαίνονται πολλά, κοίταξες το μάνιουαλ μήπως έχει κάποια πληροφορία επί του θέματος;

15 λεπτά πριν, kosvou είπε

Καλημέρα έχω το Inventor Dark το 24άρι και το έχω επάνω στην Blitzwolf BW-SHP2. Όταν το κλιματιστικό είναι κλειστό η εφαρμογή μου δείχνει ότι καταναλώνει από 4 έως 12 watt συνεχώς παίζει εκεί ανάμεσα. Είναι λογικό αυτό δεν θα έπρεπε να είναι 0 η κατανάλωση εφόσον είναι κλειστό; Αναγκαστικά σβήνω την πρίζα για να μην καίει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μηδέν μόνο στο blackout.

Τα 12 πάντως μου φαίνονται πολλά, κοίταξες το μάνιουαλ μήπως έχει κάποια πληροφορία επί του θέματος;

Όχι δεν κοίταξα. Θα το ψάξω να δω τι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kosvou είπε

Καλημέρα έχω το Inventor Dark το 24άρι και το έχω επάνω στην Blitzwolf BW-SHP2. Όταν το κλιματιστικό είναι κλειστό η εφαρμογή μου δείχνει ότι καταναλώνει από 4 έως 12 watt συνεχώς παίζει εκεί ανάμεσα. Είναι λογικό αυτό δεν θα έπρεπε να είναι 0 η κατανάλωση εφόσον είναι κλειστό; Αναγκαστικά σβήνω την πρίζα για να μην καίει.

Ευχαριστημένος; Πόσο το έχεις δει να κατεβαίνει ως ελάχιστη κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kosvou είπε

Όχι δεν κοίταξα. Θα το ψάξω να δω τι λέει.

Είδα έχει και wifi οπότε μάλλον λογική η κατανάλωση που λες. Εννοείται το wifi λειτουργεί και είναι συνδεδεμένο, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...