Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αγορά ενός Carrier 42QHG009D8S Crystal III με σκοπό κυρίως την ψύξη υποδωματίου. Περιμένω να δω αποδόσεις. Γενικά γράφονται καλά λόγια. Αν δεν κάνω λάθος είχε αναφερθεί ο @liakjim σε αντίστοιχο μοντέλο 42QHB09D8SA με καλές κριτικές.

Αν τα πάει καλά σκέφτομαι να αγοράσω και ένα αντιστοιχο 18άρι  για 36 τετραγωνικά και άλλα 2 9αρια για δωμάτια.

Το σπίτι έχει κουφώματα με διπλά τζάμια, είναι σε όροφο οπότε οι απώλειες είναι μικρές. Το σπίτι το χτυπάει ο ήλιος 3 ώρες (8-11) το πρωί και άλλες 4 το μεσημέρι (3-7).

Αν κάποιος το έχει ας γράψει κανένα review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Specs είπε

θα στο κανω πιο ευκολο το εξελ και θα στο στειλω πριβε και δεν χρειαζεται πιο πολυ εμβαθυνση με τα databook...

Και όμως, λείπω τώρα για κάποιες ημέρες, αλλά αν βρεις χρόνο άνοιξε δίπλα δίπλα τους πίνακες μερικού φορτίου για διάφορες θερμοκρασίες και διαίρεσε το input με το output για να βγάλεις eer και θα δεις ότι το edge δίνει λιγότερο output με περισσότερο input. Επίσης στα πειράματα του @rbx1000 , έκαιγε περίπου 100W παραπάνω από το perfera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Ποιον μετρητή έχεις;

Μπορείς να βάλεις το κλιματιστικό σε μια θερμοκρασία και να κοιτάς πόσα watts πηγαίνει. Αν το βλέπεις να ρίχνει αλλά η θερμοκρασία πέφτει πάνω από όσο θες, ίσως να είναι ιδιαιτερότητα του χώρου σου.

Αν το βλέπεις ότι ανοιγοκλείνει στα watts , πχ 500-20-500 κοκ, τότε μπορεί να είναι πιο μεγάλο από όσο έπρεπε.

To screenshot είναι από το κινητό δεν ξέρω αν φαίνεται καλά. Screenshot.jpg.3f72334f0e57f6583b23c52916748246.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά επειδή με τόσα εδω μεσα εχω μπερδευτεί. θελω ενα 24αρι ταβανι 1000€ κυρίως για ψύξη αντε και να το αναβω και λιγο χειμώνα να σπάει το κρυο. και ενα 12αρι για ένα μικρό χώρο στο ισόγειο για ψυξη και για θερμανση. 

χωρις να ξέρω γιατί κοιταω κατασκευαστές και οχι φασον π.χ. pitsos κλιματιστικό δε θα έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, someone- είπε

ρε παιδιά επειδή με τόσα εδω μεσα εχω μπερδευτεί. θελω ενα 24αρι ταβανι 1000€ κυρίως για ψύξη αντε και να το αναβω και λιγο χειμώνα να σπάει το κρυο. και ενα 12αρι για ένα μικρό χώρο στο ισόγειο για ψυξη και για θερμανση. 

χωρις να ξέρω γιατί κοιταω κατασκευαστές και οχι φασον π.χ. pitsos κλιματιστικό δε θα έπαιρνα.

αφου δε θες φασον τοτε οι επιλογες ειναι σε αυτα τα λεφτα TCL , HAIER, MIDEA, GREE,  AUX, SAMSUNG, DAIKIN, MITSUBISHI ,LG

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

άνοιξε δίπλα δίπλα τους πίνακες μερικού φορτίου για διάφορες θερμοκρασίες και διαίρεσε το input με το output για να βγάλεις eer

Δεν ανοιξα πινακες ακομη,αλλα και τα κατα eurovent στοιχεια εκλαικευμενα δειχνουν το edge τον χειμωνα πιο αποδοτικο.

Toshiba AC 22 - 24 .xlsx

1 ώρα πριν, someone- είπε

ρε παιδιά επειδή με τόσα εδω μεσα εχω μπερδευτεί. θελω ενα 24αρι ταβανι 1000€ κυρίως για ψύξη αντε και να το αναβω και λιγο χειμώνα να σπάει το κρυο. και ενα 12αρι για ένα μικρό χώρο στο ισόγειο για ψυξη και για θερμανση. 

χωρις να ξέρω γιατί κοιταω κατασκευαστές και οχι φασον π.χ. pitsos κλιματιστικό δε θα έπαιρνα.

Εσυ εισαι ο πιο ευκολος πελατης εδω μεσα...πας στο σκρουτζ,κλικαρεις τα ορια τιμης,ισχυος και οτι αλλο επιθυμεις(πχ μαρκες) και επιστρεφεις εδω με τις εναλλακτικες για γνωμες,αφου μας πεις τι σε καιει(πχ εγγυηση,ιονιστης κλπ) και ΦΥΣΙΚΑ η ευθυνη επιλογης μικροτερου η μεγαλυτερου για το χωρο δικη σου,μιας και στα ΒΤU εχει αριθμους και η λεξη μικρο δεν ειναι αριθμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν ανοιξα πινακες ακομη,αλλα και τα κατα eurovent στοιχεια εκλαικευμενα δειχνουν το edge τον χειμωνα πιο αποδοτικο.

Toshiba AC 22 - 24 .xlsx 15 kB · 1 download

Το eurovent έχει συγκεκριμένα φορτία και μετράει τα onoff , χωρια που δεν έχει θερμοκρασίες πάνω από 30C που μας ενδιαφέρουν δλδ.

1 ώρα πριν, kosvou είπε

To screenshot είναι από το κινητό δεν ξέρω αν φαίνεται καλά. Screenshot.jpg.3f72334f0e57f6583b23c52916748246.jpg

Μια χαρά φαίνεται. Αν κάνεις hover το ποντίκι , πόσα watts δείχνει ως ελάχιστα σταθερά στα ορθογώνια διαστήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Specs @liakjim

αρχικά πρέπει να καταλήξουμε αν πρέπει να πάω σε 24αρι ή 22αρι. τι λέτε? ΑΝ δουλεύει σωστά η σελίδα που κάνει τους υπολογισμούς με παίρνει να πάω και σε 22αρι. 

Βέβαια σκεφτόμουν ότι τώρα που θα πάρω μεγαλύτερο θα μπορώ να έχω ανοιχτή την πόρτα που οδηγεί σε διάδρομο με τα άλλα δωμάτια. Ας το βάλουμε και αυτό στην εξίσωση.

Το σπίτι έχει την παρακάτω διαμόρφωση. Το κλιματιστικό είναι το κόκκινο, και δυστυχώς μπαίνει μόνο εκεί.

Στο παιδικό υπνοδωμάτιο η πόρτα μένει σχεδόν πάντα κλειστή αναγκαστικά χειμώνα-καλοκαίρι. (ιδιωτικοτητα)

Λογικά θα έχω ανοιχτό και το AUX (9αρι) στο υπνοδωμάτιο και θα δω τι καταναλωνει κλπ. 

Τι λετε? 22 ή 24?

 

image.png.a6301ccdc18b839a7df4e3d4c7bd946c.png 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά φαίνεται. Αν κάνεις hover το ποντίκι , πόσα watts δείχνει ως ελάχιστα σταθερά στα ορθογώνια διαστήματα;

Αν εννοείς τα ορθογώνια διαστήματα στο κάτω μέρος είναι 10 με 11 Watt.

Γενικά αυτό που πρόσεξα είναι όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία σταματάει και πέφτει στα 10 με 11 watt, μετά όταν ξεκινάει πιάνει για λίγο από 600 έως 1000 watt και μετά από λίγο πέφτει στα 350 μέχρι 450 watt και δουλεύει εκεί μέχρι να ξαναπιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

δεν έχει θερμοκρασίες πάνω από 30C που μας ενδιαφέρουν δλδ.

Εφοσον ειναι μιας μαρκας,ας δεχτουμε οτι λεει η Toshiba στους 35 στο eurovent.

Εκει εχουν ιδιο eer. Στο scop δηλαδη θερμανση προηγειται το edge.

Oμως δεν πανε τα πολλα τα λεφτα μας στην ψυξη,στην θερμανση πανε κι εκει το edge δειχνει καλυτερο στο eurovent και  το αντιθετο στο databook εστω κι αν οι διαφορες ειναι ελαχιστες.

Θα προτιμησω οπως και εσυ το databook και θα γελασω με το χαλι να μας δουλευουν ολες οι εταιρειες σε ολα!

Θα θυμηθω οτι εχουμε καπιταλισμο και καταναλωτισμο και το μαρκετινγκ κανει καθε χρονο κατα το δοκουν λες και ειναι αυτοκινητα στις ΗΠΑ, face lift!

Tελικα,πιο σημαντικο στο τι θα παρει κανεις ,ειναι τι θα βρει διαθεσιμο και σε τι τιμη, οταν το αποφασισει.

Και αφου πιστεψεις οτι εκανες την καλυτερη επιλογη,καλο ειναι παραφραζοντας τον παλιο Αρκα " η ζωη ειναι ενα μακρινο ταξιδι προς τον θανατο" περιμενεις να ερθει ο ψυκτικος να στο τοποθετησει και μετα αφου φυγει ,θυμασαι οτι απο τον Αρκα ελειπε το καλυτερο "ασε που στο δρομο μπορει να πεθανεις κιολας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosvou είπε

Αν εννοείς τα ορθογώνια διαστήματα στο κάτω μέρος είναι 10 με 11 Watt.

Γενικά αυτό που πρόσεξα είναι όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία σταματάει και πέφτει στα 10 με 11 watt, μετά όταν ξεκινάει πιάνει για λίγο από 600 έως 1000 watt και μετά από λίγο πέφτει στα 350 μέχρι 450 watt και δουλεύει εκεί μέχρι να ξαναπιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και να σταματήσει.

αν είναι οκ όπως λεει liakjim τότε θεωρητικά για να πιάσει την θερμοκρασία που θέλεις θα πρέπει να το βάζεις 1-2 βαθμούς παραπάνω νομίζω

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Εφοσον ειναι μιας μαρκας,ας δεχτουμε οτι λεει η Toshiba στους 35 στο eurovent.

Εκει εχουν ιδιο eer. Στο scop δηλαδη θερμανση προηγειται το edge.

Oμως δεν πανε τα πολλα τα λεφτα μας στην ψυξη,στην θερμανση πανε κι εκει το edge δειχνει καλυτερο στο eurovent και  το αντιθετο στο databook εστω κι αν οι διαφορες ειναι ελαχιστες.

Θα προτιμησω οπως και εσυ το databook και θα γελασω με το χαλι να μας δουλευουν ολες οι εταιρειες σε ολα!

Θα θυμηθω οτι εχουμε καπιταλισμο και καταναλωτισμο και το μαρκετινγκ κανει καθε χρονο κατα το δοκουν λες και ειναι αυτοκινητα στις ΗΠΑ, face lift!

Tελικα,πιο σημαντικο στο τι θα παρει κανεις ,ειναι τι θα βρει διαθεσιμο και σε τι τιμη, οταν το αποφασισει.

Και αφου πιστεψεις οτι εκανες την καλυτερη επιλογη,καλο ειναι παραφραζοντας τον παλιο Αρκα " η ζωη ειναι ενα μακρινο ταξιδι προς τον θανατο" περιμενεις να ερθει ο ψυκτικος να στο τοποθετησει και μετα αφου φυγει ,θυμασαι οτι απο τον Αρκα ελειπε το καλυτερο "ασε που στο δρομο μπορει να πεθανεις κιολας"

Άρα από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι το edge είναι λίγο χειρότερο οποτε το αποκλείω.

Μένει η επιλογή αν θα είναι 24αρι ή 22αρι. Να πάω για 24αρι σαν πιο safe επιλογή?

και αν ναι ποιο από τα 2 παρακάτω?

Toshiba Shorai R32 RAS-24PAVSG-E/RAS-24PKVSG-E Κλιματιστικό Inverter White 24000 BTU - Skroutz.gr

Toshiba Shorai Premium 24J2AVRG-E/B24J2KVRG Κλιματιστικό Inverter White 24000 BTU με Ιονιστή - Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, userAnon είπε

τώρα που θα πάρω μεγαλύτερο θα μπορώ να έχω ανοιχτή την πόρτα που οδηγεί σε διάδρομο με τα άλλα δωμάτια

Στην ψυξη κατι θα εφτανε και στα αλλα δωματια,στην θερμανση οχι γιατι ο αερας ο ζεστος ΔΕΝ σκυβει κατω απο τις πορτες να περασει.Μονο αν ειχε απεναντι τον διαδρομο κατι θα εφτανε.Τωρα με πλατη οχι.

Οποιο και να παρεις σε καλυπτει αρα εινα της στιγμης αποφαση οτι ειναι διαθεσιμο...

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Άρα από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι το edge είναι λίγο χειρότερο οποτε το αποκλείω.

Μένει η επιλογή αν θα είναι 24αρι ή 22αρι. Να πάω για 24αρι σαν πιο safe επιλογή?

και αν ναι ποιο από τα 2 παρακάτω?

Toshiba Shorai R32 RAS-24PAVSG-E/RAS-24PKVSG-E Κλιματιστικό Inverter White 24000 BTU - Skroutz.gr

Toshiba Shorai Premium 24J2AVRG-E/B24J2KVRG Κλιματιστικό Inverter White 24000 BTU με Ιονιστή - Skroutz.gr

Τι ειναι διαθεσιμο απο αυτα?

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

ια αυτό ρωτάω για ποιο από τα 2 να ξεκινήσω να ρωτάω

μισο να τυπωσω τον πινακα του

ιδια ακριβως σε επιδοσεις...βλεπω το λενε suzumi σε αλλες αγορες.Δεν ξερω για τα wifi ιονιστες κλπ αυτα δες τα εσυ,ΑΛΛΑ δες και αν ειναι αντιπροσωπειας η παραεισαγωγη αρα οχι εγγυηση υποστηριξη 7 ετη κλπ. Το καλυτερο ρωτα την τοσιμπα απευθειας αν το φερνουν αυτοι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα 3-4 τηλέφωνα για να δω. δεν το έχει κανείς διαθέσιμο, μου είπαν προς το τέλος του μήνα.

Πήρα και toshiba. Μου είπαν ότι το συγκεκριμένο καταργείται και αν το βρω σε κάποιο κατάστημα. Μένει μόνο το edge.... 

Με πήραν και από κωτσόβολο. το 24αρι edge που είδα χθες έχουν μόνο το εκθεσιακό μου το αφήνουν στα 1299.

Αυτά είναι τα δεδομένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...