Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, prefuse είπε

Άλλο πράγμα αν δεν το παραδέχονται από την Daikin ή οποία άλλαξε εταιρεία, ως βλάβη.

Εχεις απευθυνθει στην Daikin? Ισως μου διαφυγε το ποστ σου αν το εγραψες καπου η το ξεχασα αν παλιοτερα. Τι εταιρεια αλλαξε? τι εννοεις? Με τον λιακτζιμ πλακα κανω,αλλα στα σοβαρα ολα με φρικαρουν με τα σερβις ολων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

 Δεν θα έπρεπε να μένει μέσα τίποτα. Είναι αλφαδιασμένο;

Πάντως δοκίμασε να το βάζεις στον ανεμιστήρα μόνο μετά την κράτηση για μισή ώρα. Αν βαριέσαι να το κάνεις χειροκίνητα, μπορείς να βάλεις ένα ir WiFi remote και να κάνεις scene όπως έχω δείξει παλιότερα.

Δεν νομιζω να ειναι προβλημα του κλιματιστικου. Τους ειχα πει να το βαλουν οσο χαμηλοτερα γινοταν για καλυτερη συμπεριφορα στην θερμανση.Αλλα εχει ενα μεταλλικο πλαισιο(εσωτερικα και εξωτερικα) για τα ρολα ο τοιχος οποτε δεν μπορουσαν τον σωληνα απορροης να το πανε πιο χαμηλα.

Θεωρω αν ανεβασω την εσωτερικη μοναδα 2-3 ποντους επανω να βελτιωθει η κατασταση. Αλλα οπως ειπα δεν μυριζει παντα γι αυτο δεν εκανα καμια κινηση ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, F_Kal είπε

Μια σκέψη διαφορετικού τύπου: ο χώρος είναι μακρόστενος - 3-4m φάρδος και περίπου 9-10 μήκος - κατα μήκος είναι σαλονι, μετά γίνεται γραφειο και καταλήγει ως κουζίνα. Η κουζίνα δεν με ενδιαφέρει να κρατιέται ζεστή/δροσερή, μιας και τον περισσότερο καιρό είμαι ή στο σαλόνι ή στο γραφείο. 

α) θα επηρρέαζε την κατανάλωση και τις ανάγκες σε BTU το ότι το κομμάτι της κουζίνας δεν με νοιάζει να διατηρείται ζεστό/δροσερό; Ή αυτό είναι κάτι που δεν έχει σημασία αφού στο τέλος η θερμοκρασία θα διαφεύγει προς την κουζίνα μιας και ο χώρος είναι ενιαίος; αναρωτιέμαι δηλαδή αν θα μπορούσα με ενα μικρότερο σώμα (πχ. 12000BTU) να κλιματίζω αποτελεσματικά μόνο σαλόνι/γραφείο (όπως δείχνει η κοκκινη ζώνη);

β) μήπως τότε θα είχε σημασία και η τοποθέτηση του σώματος; πως θα βαθμολογούσατε τις θέσεις 1 εως 4 ως θέση του AC; (υποψιάζομαι πως θα ήταν καλύτερα πάνω απο την εξώπορτα απέναντι απο γραφείο και καναπέ αλλά δεν το εχω σημειώσει γιατι εκεί εχει δοκάρι και δεν γίνεται να μπει σωλήνωση)

Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

tmp.jpg

Δεν ξέρω τις απώλειες σου, αλλά με ένα 18,22,24αρι ( ανάλογα τις απώλειες) στη θέση 1 και θα ήσουν ταμαμ.

18 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν θυμαμαι και να αφησα υπονοια για μυρωδια σε Daikin

IMG_20210713_233545.jpg.8ecb31145da92bf402e2521750ce5d9d.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω τις απώλειες σου, αλλά με ένα 18,22,24αρι ( ανάλογα τις απώλειες) στη θέση 1 και θα ήσουν ταμαμ.

IMG_20210713_233545.jpg.8ecb31145da92bf402e2521750ce5d9d.jpg

αυτο δεν ηταν για τη μυρωδια,αλλα για την εξυπηρετηση!!! Daikin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω τις απώλειες σου, αλλά με ένα 18,22,24αρι ( ανάλογα τις απώλειες) στη θέση 1 και θα ήσουν ταμαμ.

Σε ευχαριστώ @liakjim οπότε κρατάω πως η θέση 1 είναι η καλύτερη!

Τώρα για το 18/22/24αρι... όλο μου ανεβάζεις το νούμερο και 5 σελίδες παρακάτω θα αναγκαστώ να πουλήσω νεφρό για να αγοράσω κλιματισμό!😄

Πέρα απ'την πλάκα όμως στο προηγούμενο μήνυμα είχες προτείνει 18άρι (με βάση τους υπολογισμούς απωλειων και τα τετραγωνικά) αλλά είχες σχολιάσει πως -με επιφύλλαξη- υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο να αρκούσε και ένα 12αρι (δεδομένου οτι είμαι στην Ρόδο)  - Άλλαξε κάτι και ανέβηκε η πρόβλεψη ή ήταν απλά ελλείψει των στοιχείων που είχα παραθέσει αρχικά; Επισυνάπτω ξανα τις απώλειες:

Θερμικές Απώλειες για το σαλονι 36τμ (21°C, Ρόδος) openplan κουζίνα/σαλόνι/χωλ:
5372.70Watt
4620.52KCal/h
149.24Watt/m2
128.35KCal/h/m2

Όντως προτείνεις 18/22/24 ή ισχύει η αρχική σου πρόταση 18 (και ίσως 12);

Σ'ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Specs είπε

Εχεις απευθυνθει στην Daikin? Ισως μου διαφυγε το ποστ σου αν το εγραψες καπου η το ξεχασα αν παλιοτερα. Τι εταιρεια αλλαξε? τι εννοεις? Με τον λιακτζιμ πλακα κανω,αλλα στα σοβαρα ολα με φρικαρουν με τα σερβις ολων.

Ναι την πρώτη φορά αυτοί έκαναν τον απλό καθαρισμό, είχε και ένα προβλήμα που σε κάποια φάση που έπεσε το ρεύμα, αν θυμάμαι καλά, δεν άναβε και έδειχνε σαν να μην παίρνει ρεύμα. Από τότε ευτυχώς αυτό να μην ανοίγει δεν το ξαναέκανε.

Κάποια στιγμή θα πω έναν γνωστό μου ψυκτικό να έρθει να το λύσουμε, καθαρίσουμε και να αλλάξει και την αποχέτευση γιατί 150+€ που λέτε ότι ζητάνε για αυτήν την εργασία, δεν τα αξίζει. Καλύτερα να βάλω άλλα τόσα και να πάρω ένα καινούργιο 12.000btu.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

γιατί 150+€ που λέτε ότι ζητάνε

Οποίος το έχει πει αυτό η τα έχει δώσει για έναν καθαρισμό κλιματιστικου η δε ξέρει τι του γίνεται η τον πιάσανε πολύ κορόιδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οποίος το έχει πει αυτό η τα έχει δώσει για έναν καθαρισμό κλιματιστικου η δε ξέρει τι του γίνεται η τον πιάσανε πολύ κορόιδο 

Εδώ το διάβασα λίγα ποστ πίσω. Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αλλά έτσι πως το περιέγραψε ο φίλος που το έγραψε, πρέπει να λυθεί όλη η εσωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ θα το έβαζα στην θέση 3..στην 1 θα ενοχλεί τον καναπέ.. 

 

Θέση 3 και θα γύριζα τις Περσείδες μισές δεξιά μισές αριστερά. 

ναι, και γω σκεφτόμουν πως θα βόλευε πολύ αν γυρίζαν οι περσίδες - αλλά γυρίζουν σε όλα τα κλιματιστικά άραγε;

δεν εχω ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, F_Kal είπε

ναι, και γω σκεφτόμουν πως θα βόλευε πολύ αν γυρίζαν οι περσίδες - αλλά γυρίζουν σε όλα τα κλιματιστικά άραγε;

δεν εχω ιδέα!

Δεν είχα δει τον καναπέ στη θέση 1. Ίσως όντως να ενοχλεί αν και θα μπορούσες να βάλεις τις περσίδες τέρμα αριστερά. Η θέση 3 είναι όντως option. Υπάρχουν κλιματιστικά που ρυθμίζεις τις περσίδες ανεξάρτητα ακόμα και με το χέρι ( απλά θα πρέπει να αποκλείσεις αυτά που συνδέονται μεταξύ τους ).

Όσο για το μέγεθος, αν όντως έχεις όχι κάτω από 9C εξωτερική και εφόσον το utility τα έχει βγάλει κοντά, θεωρητικά το 13αρι edge σε φτάνει.

Θα έβαζα όμως όχι μικρότερο από 18αρι για να είμαι σίγουρος με option κάποια μικρότερα που δουλεύουν δυνατά σε θέρμανση όπως το asyg14kmta ή το inventor king / carrier platinum . Μάλλον 18αρι όμως .

Ας μιλήσεις με κάποιον επαγγελματία για όλα αυτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

χθες κάναμε κάποιες εργασίες υγρομόνωσης στην ταράτσα και είδε κάποιος μηχανικός και τις μονάδες κλιματισμού (οι οποίες προς το παρόν είναι εκτεθειμένες στον ήλιο). Τον ρωτησα τι μπορούμε να κάνουμε για σκίαση και πάνω στην συζήτηση μου είπε ότι αν βάλουμε κάποιο σύστημα με ψεκασμό νερού στις μονάδες (πχ κάθε 30' για 1 λεπτό) τα κλιματιστικά το καλοκαίρι θα αποδίδουν πολύ καλύτερα. Μου είπε μάλιστα και αυτός ειδικά τις μέρες με καυσωνα ψεκάζει με νερο την μονάδα και βλέπει άμεσα ότι σταματάει να ζορίζεται κλπ.

Βρήκα και αυτό το σχετικό άρθρο.

μου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρει 

Αναφορά σε κείμενο

Ετσι, τα μηχανήματα «αντιλαμβάνονται» τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος χαμηλότερα με αποτέλεσμα να βελτιώνουν τον βαθμό απόδοσής τους και να καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια.

Έχει κανείς άποψη για αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...