Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Ποσο περιπου καίει το συγκεκριμένο γνωρίζει κανείς?
Επίσης θέλω να ρωτησω αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια....

Αν υποθετικα αγοράσω ένα 24.000 και το βάλω στο δωματιο μου... θα μπορεί να καλύψει και τα υπόλοιπα κοντινά δωμάτια επαρκώς ή για να γίνει αυτό αναγκαστικά εγώ πρέπει να κυκλοφορώ με μπουφάν? (μιλάω κυρίως για καλοκαιρινή χρήση....

Έχει την δυνατότητα η ψύξη να μεταφερθεί απο μικρές πόρτες ικανοποιητικά απο ότι να ήταν ένας ενιαίος χώρος?

Εχω εγω ...πολλα εγκατεστημενα τετοια.Απο την κριτικη μου στο σκρουτζ στο αντιγραφω

Aπιστευτα ησυχο,μεσα κ εξω(εχω θεμα με οτιδηποτε ακουγεται εστω κ ελαχιστα).Απιστευτα οικονομικο,στην θερμανση που το μετρησα,παραθαλλασια πολη,εξωτερικη 10 βαθμοι,μεσα στο 40 τετραγωνικων δωματιο,αλλα απολυτα μονωμενο,σε 48 συνεχομενες ωρες λειτουργιας για να κρατησει θερμοκρασια 20 βαθμων στο υψος του καναπε,καταναλωσε 10 κιλοβατωρες παρα κατι,μεσο ορο για την ακριβεια 207 βαττ.Ο ιονιστης του δεν μου εκανε διαφορα στην ατμοσφαιρα.Δεκτα ερωτηματα και αποριες,μεσω σκρουτζ...
ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ καλοκαιρι 2019,μετα απο τοποθετηση 4 ακομη μοναδων σε δυο διαφορετικα σπιτια.Παραμενει κορυφαια επιλογη και με εγγυηση 10 ετων ανευ ορων.
Η οποια εγγυηση πλεον με την νεα αντιπροσωπεια απο 11/2020 ειναι μονο 2 χρονια...κριμα για την μαρκα,ποιοτικα μεν αλλα καλυτερα να ειχε και 10 χρονια εγγυηση...

Η αποδοση του ειναι εξαιρετικη,υποθετω δεν το εχεις για ολο τον χωρο... και οχι δεν επαρκει η μεταφορα μεσα απο πορτες να αντικαταστησει τις ξεχωριστες μοναδες.Ενα σκαριφημα του χωρου βαλε μας κατ αρχην.

εντιτ: ειδα πως μιλας μονο για ψυξη(κυριως).

Για θερμανση αδιανοητο,για ψυξη καπως παιζει αναλογα την διαρυθμιση αλλα και τυχον υποβοηθηση ανεμιστηρων

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν θέλω να έχω σε όλα τα δωμάτια την θερμοκρασία που θα επιλέξω στο κλιματιστικό... αλλα αν υπάρχει επαρκή σταδιακή μείωση της θερμοκρασίας χωρίς να μπω σε έξτρα έξοδα θα είναι οκ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Δεν θέλω να έχω σε όλα τα δωμάτια την θερμοκρασία που θα επιλέξω στο κλιματιστικό... αλλα αν υπάρχει επαρκή σταδιακή μείωση της θερμοκρασίας χωρίς να μπω σε έξτρα έξοδα θα είναι οκ

 

και να ηθελες δεν γινεται,γιαυτο λεμε η ποσοστωση επιτυχιας ειναι θεμα διαρυθμισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιλαμβάνομαι ότι δεν γίνεται :)
Οι λύσεις με ένα εξωτερικό μηχάνημα και μέσα 2 κλιματιστικά είναι συμφέρουσες? Από θέματα απόδοσης κτλ αλλάζει κάτι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο master-index ή κάποιο spread sheet για τα κλιματιστικά κ τα χαρακτηριστικά τους, που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά?
Θα βοηθούσε πολύ στα ερωτήματα όλων και γενικότερα στο συμμάζεμα του παρόντος νήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Το αντιλαμβάνομαι ότι δεν γίνεται :)
Οι λύσεις με ένα εξωτερικό μηχάνημα και μέσα 2 κλιματιστικά είναι συμφέρουσες? Από θέματα απόδοσης κτλ αλλάζει κάτι ?

 

Εκει αλλα ζητηματα προκυπτουν πατριωτη και δεν εχω καταλαβει τι προσπαθεις να κανεις χωρις να κανεις το κλασσικο ,δωματιο και μοναδα.

5 λεπτά πριν, Solke είπε

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο master-index ή κάποιο spread sheet για τα κλιματιστικά κ τα χαρακτηριστικά τους, που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά?
Θα βοηθούσε πολύ στα ερωτήματα όλων και γενικότερα στο συμμάζεμα του παρόντος νήματος.

Προσφατα ενα παληκαρι εδω μεσα ανεβασε αυτο,με στοιχεια σκρουτζ https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1993682588

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να μειωθεί η θερμοκρασία σε διπλανό δωμάτιο δε θέλω κάτι τρελό...κάθε δωμάτιο και ξεχωριστό φαντάζομαι δεν είναι η πιο οικονομική λύση έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Απλά να μειωθεί η θερμοκρασία σε διπλανό δωμάτιο δε θέλω κάτι τρελό...κάθε δωμάτιο και ξεχωριστό φαντάζομαι δεν είναι η πιο οικονομική λύση έτσι δεν είναι?

αν δεν το περιγραψεις λεπτομερως,δηλαδη σκαριφημα και που εχεις το gree και που θες να ψυξεις κλπ δεν μπορω να ξερω αλλα πιθανοτατα βαζεις 2 ξεχωριστα και εχεις και αποτελεσμα ,αλλιως αμφιβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ασχετο.Εργάζομαι σε δημόσια υπηρεσία με σύμβαση σε κυριλέ ανακαινισμένο από την αρχή κτήριο. Έχουν περάσει καινούργια κλιματιστικά. Επώνυμες μάρκες. Παλαιότερα υπήρχε κεντρική μονάδα αλλά ο χώρος άλλαξε και την ξήλωσαν. Έχουν μπει κασέτες carrier, midea split,  gree και άλλα. Εγώ έχω στον χώρο μου daikin παλαιότερο που βγάζει αέρα από περσίδες ψευδοροφής. Υπάρχουν και μονάδες Toyotomi παλιές Made in Japan. Ότι καινούργιο έχει μπει υπολοτειργεί. Ή στάζουν νερά εσωτερικά ή σβήνουν μόνα τους όποτε να ναι, ή βγάζουν σφάλματα. Συνεργείο άφσντο. Τεχνική υπηρεσία. Ψάχνω να την βρω γιατί ή δεν απαντάνε ή το σηκώνουν αναρμόδιοι. Το ίδιο και με τα ηλεκτρικά, υδραυλικά όχι βέβαια σε τέτοιο χάλι. Αν και δεν είναι δική μου δουλειά αφού δεν με προσέλαβαν για αυτό προσπαθώ μήπως και γίνει κάτι. Αυτά από την αρχή αλλά τώρα που ζορίστηκαν έβγαλαν μέχρι και ανεμιστήρες. 

Τι θέλω να πω που πάνε τα χρήματα των πολιτών; Στους εργολάβος και τους αρπακολατζίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

 Ασχετο.Εργάζομαι σε δημόσια υπηρεσία με σύμβαση σε κυριλέ ανακαινισμένο από την αρχή κτήριο. Έχουν περάσει καινούργια κλιματιστικά. Επώνυμες μάρκες. Παλαιότερα υπήρχε κεντρική μονάδα αλλά ο χώρος άλλαξε και την ξήλωσαν. Έχουν μπει κασέτες carrier, midea split,  gree και άλλα. Εγώ έχω στον χώρο μου daikin παλαιότερο που βγάζει αέρα από περσίδες ψευδοροφής. Υπάρχουν και μονάδες Toyotomi παλιές Made in Japan. Ότι καινούργιο έχει μπει υπολοτειργεί. Ή στάζουν νερά εσωτερικά ή σβήνουν μόνα τους όποτε να ναι, ή βγάζουν σφάλματα. Συνεργείο άφσντο. Τεχνική υπηρεσία. Ψάχνω να την βρω γιατί ή δεν απαντάνε ή το σηκώνουν αναρμόδιοι. Το ίδιο και με τα ηλεκτρικά, υδραυλικά όχι βέβαια σε τέτοιο χάλι. Αν και δεν είναι δική μου δουλειά αφού δεν με προσέλαβαν για αυτό προσπαθώ μήπως και γίνει κάτι. Αυτά από την αρχή αλλά τώρα που ζορίστηκαν έβγαλαν μέχρι και ανεμιστήρες. 

Τι θέλω να πω που πάνε τα χρήματα των πολιτών; Στους εργολάβος και τους αρπακολατζίδες 

Λογικό μου φαίνεται, όταν υπάρχει διαγωνισμός και διαλέγει τον φτηνότερο, τι περιμένεις; Βλέπεις ότι είναι γενικό το κακό δεν μπορεί να είναι τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimtexas είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Θέλω να κάνω αγορά κλιματιστικου κυρίως για θέρμανση. Ανεβάζω φωτογραφία με δύο που έχω δει και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει σας παρακαλώ. 

Θα ήθελα να βγάζει καλή ζέστη, να κρατάει όσο γίνεται σταθερή θερμοκρασία και να είναι οικονομικό. 

Σύγκριση Fujitsu - Toshiba.jpg

Το asyg18kmta υπερτερεί σε δείκτες απόδοσης και ισχύ στη θέρμανση. Ζυγίζεις ανάμεσα σε αυτό και στη μεγαλύτερη εγγύηση του edge . Θα ρωτούσα και για το Panasonic etherea. Απόδοση σαν το Fujitsu, 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3, έξτρα will κ.α.

 

2 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

7973.89Watt

 

6857.55KCal/h

 

265.80Watt/m2

 

228.58KCal/h/m2


Αυτά είναι τα δικά μου αποτελέσματα... θέλω να αγοράσω μάλλον ένα καινούργιο κλιματιστικό για να κρυώσω / ζεστάνω 2 δωμάτια

Έχω ένα GREE Change 9.000btu και ίσως να χρειάζεται κάτι καλύτερο? Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο και ξέρει κανείς τι κατανάλωση έχει ??

Συμπλήρωσε αν θες το ερωτηματολόγιο για κάθε δωμάτιο ξεχωριστά και μόνο για τα τετραγωνικά εκάστου από αυτά.

2 ώρες πριν, navger είπε

καλησπερα, μαλλον για 18/24αρι ψαχνω. ποιο λετε?

  1. Ποσό που διαθέτω : 700-900€ αλλα οσο πιο κατω καλυτερα
  2. Νέα αγορά   Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Προτιμω μεγαλη αλυσιδα για δοσεις *μηπως μου κατσει και καμια επιστροφη που παιζει που και με eurobank. Επισης δοσεις και εγκατασταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : χώρος 35τμ σαλόνι
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Μαρουσι με 38C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi +ιονιστής θα ηταν καλα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης,  κρύο τον χειμώνα αφου ειναι βορινό.
  10. απώλειες για 23c

 

7344.87Watt

6316.59KCal/h

209.85Watt/m2

180.47KCal/h/m2

12αρι tcl miracle ii.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Η toshiba το έβαλε πρώτη η τα midea ?

Τα tcl δεν είναι midea. Αν και κάποια midea έχουν το gear select που νομίζω ότι είναι το ίδιο. Δεν ξέρω ποιος το έβαλε πρώτος ( σιγά τη δυσκολία...)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Η Νταικιν😁

Λέω για τα δύο αυτά (toshiba midea) για να δούμε ποιο είναι φασον ποιου μιας και είναι εξαγορασμενη η toahiba από την midea 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Λογικό μου φαίνεται, όταν υπάρχει διαγωνισμός και διαλέγει τον φτηνότερο, τι περιμένεις; Βλέπεις ότι είναι γενικό το κακό δεν μπορεί να είναι τυχαίο.

Μπορεί. Πάντως στους υπολογιστές σε κάθε γραφείο έχουν δώσει μια κάρτα με τηλέφωνα πάνω για 24ωρη επέμβαση service Ελληνικής εταιρείας. Οι υπολογιστές είναι καινούργιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!

Θέλω να προχωρήσω στην αγορά 2 κλιματιστικών , ενα 9K btu και ένα 12άρι. Είμαι λίγο σφιχτός στο μπάτζετ και έχω ξεχωρίσει 2 μοντέλα για το 9άρι και 2 για το 12άρι. Είναι τα Inventor Supreme sv32-09 και το Juro-Pro Oxygen Eco II 9K και τα αντίστοιχα 12άρια τους.

Όσο αφορά στην κάλυψη σε τετραγωνικά για τους χώρους που τα θέλω το έχω ελέγξει και είμαι οκ. Έχει κάποιος άποψη να επιλέξω το Inventor ή το juro-pro? επίσης θα ήταν εύλογο να βάλω το ίδιο μοντέλο και στα 2 σημεία? δλδ να είναι και τα 2 inventor ή και τα 2 Juro-pro?

Οι χρήσεις είναι 9άρι: ψύξη σε βρεφικό δωμάτιο και ελάχιστα για θέρμανση όπου απαιτηθεί (ελάχιστες μέρες/ώρες) καθώς υπάρχει θέρμανση με φυσικό αέριο (απλά είναι κεντρική)

Το 12άρι είναι αποκλειστικά για ψύξη σε σαλονάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...