Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tetoros.d είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

Θέλω να προχωρήσω στην αγορά 2 κλιματιστικών , ενα 9K btu και ένα 12άρι. Είμαι λίγο σφιχτός στο μπάτζετ και έχω ξεχωρίσει 2 μοντέλα για το 9άρι και 2 για το 12άρι. Είναι τα Inventor Supreme sv32-09 και το Juro-Pro Oxygen Eco II 9K και τα αντίστοιχα 12άρια τους.

Όσο αφορά στην κάλυψη σε τετραγωνικά για τους χώρους που τα θέλω το έχω ελέγξει και είμαι οκ. Έχει κάποιος άποψη να επιλέξω το Inventor ή το juro-pro? επίσης θα ήταν εύλογο να βάλω το ίδιο μοντέλο και στα 2 σημεία? δλδ να είναι και τα 2 inventor ή και τα 2 Juro-pro?

Οι χρήσεις είναι 9άρι: ψύξη σε βρεφικό δωμάτιο και ελάχιστα για θέρμανση όπου απαιτηθεί (ελάχιστες μέρες/ώρες) καθώς υπάρχει θέρμανση με φυσικό αέριο (απλά είναι κεντρική)

Το 12άρι είναι αποκλειστικά για ψύξη σε σαλονάκι.

Oi εγγυησεις ποσο σε ενδιαφερουν? εχεις δει τους ορους το Juro Pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Oi εγγυησεις ποσο σε ενδιαφερουν? εχεις δει τους ορους το Juro Pro?

Με ενδιαφέρουν αρκετά και νομίζω πως η Inventor σε αυτο το κομμάτι είναι τίμια.. για τη Juro-Pro δεν γνωρίζω λεπτομέρειες εγγύησης, ωστόσο επειδή θα είναι αγορά από γνωστή αλυσίδα, δίνουν και για τις 2 περιπτώσεις, άσχετα με την εγγύηση του κατασκευαστή , 5 χρόνια δική τους εγγύηση και ποντάρω εκει.. λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tetoros.d είπε

5 χρόνια δική τους εγγύηση και ποντάρω εκει.. λάθος?

Η εγγυηση που λες ειναι εξτρα και πληρωνεται.Αν μιλας για Κωτσοβ η MediaMarkt που γνωριζω.Και θα πληρωσεις για 5 χρονη ενω εχουν 10??? Αρχοντας εισαι για σφιχτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Η εγγυηση που λες ειναι εξτρα και πληρωνεται.Αν μιλας για Κωτσοβ η MediaMarkt που γνωριζω.Και θα πληρωσεις για 5 χρονη ενω εχουν 10??? Αρχοντας εισαι για σφιχτος...

οχι ρε, το πλαισιο αυτη την περιοδο δινει δωρεαν την 5ετη του εγγυηση σε πολλες συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tetoros.d είπε

οχι ρε, το πλαισιο αυτη την περιοδο δινει δωρεαν την 5ετη του εγγυηση σε πολλες συσκευες

Δεν το γνωριζα και επανερχομαι γιατι ειμαι δυσπιστος με τις εγγυησεις.Τα δυο κλιματιστικα που διαλεξες εχουν απο 10 χρονια εγγυηση το καθε ενα. Απο Inventor ξερουμε ολα οκ, αρκει να κανεις συντηρηση.Απο Juro pro δεν εχω δει ΠΟΤΕ τους ορους τους ΠΡΙΝ την αγορα και θυμαμαι ακομη και σε αφυγραντηρες ειχε ετησια συντηρηση υποχρεωτικη. Απλα σε ενημερωνω μη καεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ψάχνω για κλιματιστικό στο σαλόνι , είναι 35 τμ 2.9 ύψος Κρήτη με ενεργειακά ανοίγματα και μέτρια μόνωση .

Σκέφτομαι τα 18000btu με καλύπτουν αλλά θα ήθελα να είναι κατάλληλο και για το χειμώνα . επισυνάπτω και τη φόρμα .

Για να μη πάω σε κάτι πολύ ακριβό ιαπωνικό μου πρότειναν τα TCL  σαν θυγατρική της mitsubishi είναι πολύ ποιοτικά ποια είναι η γνώμη σας?

Δε με ενδιαφέρει WiFi, ιονιστες .

ΘΑ ήθελα και κάποια πρόταση ίσως και σε Daikin αν δεν ανεβαίνει πολύ η τιμή.

ευχαριστώ!

Screenshot_2021-07-15-18-52-25-121_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Juro-Pro βλέπω γράφει: 5 έτη στα μέρη & 10 έτη στο συμπιεστή

Η ετήσια πρέπει να γίνει από κάποιον που κατέχει κάποια συγκεκριμένη εξουσιοδότηση/πιστοποίηση ή πχ από εταιρικό συνεργείο (δεν τα ξέρω αυτά)?
Εμενα δε με πειράζει η συντήρηση.. εννοείται θα τα συντηρώ , πόσο μάλλον τώρα που πρόκειται για το παιδί μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tetoros.d είπε

Για Juro-Pro βλέπω γράφει: 5 έτη στα μέρη & 10 έτη στο συμπιεστή

Η ετήσια πρέπει να γίνει από κάποιον που κατέχει κάποια συγκεκριμένη εξουσιοδότηση/πιστοποίηση ή πχ από εταιρικό συνεργείο (δεν τα ξέρω αυτά)?
Εμενα δε με πειράζει η συντήρηση.. εννοείται θα τα συντηρώ , πόσο μάλλον τώρα που πρόκειται για το παιδί μου..

Aυτο εννοω,εχεις τους ορους αναλυτικα? αν ναι βαλε τους εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Aυτο εννοω,εχεις τους ορους αναλυτικα? αν ναι βαλε τους εδω.

οχι δεν εχω αναλυτκά, μόνο επιγραμματικά αυτό που έγραψα παραπάνω.. λες να προτιμήσω inventor για να μην πάω σε αχαρτογράφητα νερά? νομίζω τα μηχανήματα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.. τουλάχιστον από τα χαρακτηριστικά που δείχνει να έχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tetoros.d είπε

λες να προτιμήσω inventor

Νομιζω ναι για τα 10 χρονια εναντι 5 του juro pro

Για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα διαβασε και καμμια κριτικη σκρουτζ η αλλου

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε

Νομιζω ναι για τα 10 χρονια εναντι 5 του juro pro

Για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα διαβασε και καμμια κριτικη σκρουτζ η αλλου

Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Το asyg18kmta υπερτερεί σε δείκτες απόδοσης και ισχύ στη θέρμανση. Ζυγίζεις ανάμεσα σε αυτό και στη μεγαλύτερη εγγύηση του edge . Θα ρωτούσα και για το Panasonic etherea. Απόδοση σαν το Fujitsu, 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3, έξτρα will κ.α.

 

Συμπλήρωσε αν θες το ερωτηματολόγιο για κάθε δωμάτιο ξεχωριστά και μόνο για τα τετραγωνικά εκάστου από αυτά.

12αρι tcl miracle ii.

Τα tcl δεν είναι midea. Αν και κάποια midea έχουν το gear select που νομίζω ότι είναι το ίδιο. Δεν ξέρω ποιος το έβαλε πρώτος ( σιγά τη δυσκολία...)

liakjim Αν πάω σε Haier υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rayne είπε

τα TCL  σαν θυγατρική της mitsubishi

Δεν ειναι θυγατρικη της,απλα ενας εκ των εν Ελλαδι αντιπροσωπων της Mitsubishi φερνει και τα TCL.

Μια χαρα και με 10 χρονια εγγυηση δειχνουν τα TCL σε κριτικες εδω μεσα και σε σκρουτζ.

Το αν θα πας σε κατι πιο εξεζητημενο εξαρταται απο εσενα και το πλαφον χρηματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Λέω για τα δύο αυτά (toshiba midea) για να δούμε ποιο είναι φασον ποιου μιας και είναι εξαγορασμενη η toahiba από την midea 

Το ότι φοράει συμπιεστή midea σε κάποια από τα κλιματιστικά της ( δεν τα έχουμε ψάξει όλα), δεν σημαίνει ότι εξαγοράστηκε. Εκτός αν το λες ειρωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ότι φοράει συμπιεστή midea σε κάποια από τα κλιματιστικά της ( δεν τα έχουμε ψάξει όλα), δεν σημαίνει ότι εξαγοράστηκε. Εκτός αν το λες ειρωνικά.

δε το λεω ουτε ειρωνικα ουτε τιποτα λεω οτι ειναι τρεις εταιρειες carrier toshiba midea κατω  απο την εποπτεια της midea και η εξελιξη γινεται απο αυτη αν δε βαριεσαι κοιτα το βιντεο που θα βαλω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...