Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε το λεω ουτε ειρωνικα ουτε τιποτα λεω οτι ειναι τρεις εταιρειες carrier toshiba midea κατω  απο την εποπτεια της midea και η εξελιξη γινεται απο αυτη αν δε βαριεσαι κοιτα το βιντεο που θα βαλω 

 

Ναι το έχω δει το βίντεο. Δεν μπορώ να ξέρω το επίπεδο συνεργασίας αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι σύμπραξη και όχι εξαγορά. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι το έχω δει το βίντεο. Δεν μπορώ να ξέρω το επίπεδο συνεργασίας αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι σύμπραξη και όχι εξαγορά. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας το πει.

Η ουσία στο τέλος είναι η εξής ,εαν πχ το shorai είναι «κλώνος» του mission ii η το ανάποδο γιατί να πάρει καποιος το shorai που είναι ακριβότερο ,γιαυτο ρωτούσα και για το power select που έχει το mission ,από την στιγμή μάλιστα που φοράνε ίδιο συμπιεστή 

ειναι άραγε τόσο διαφορετικός ο προγραμματισμός των πλακετών ώστε να διαφοροποιούν τα δυο κλιματιστικα και να δικαιολογείται η διαφορά στις τιμές η απλά πληρώνεις φίρμα ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Η ουσία στο τέλος είναι η εξής ,εαν πχ το shorai είναι «κλώνος» του mission ii η το ανάποδο γιατί να πάρει καποιος το shorai που είναι ακριβότερο ,γιαυτο ρωτούσα και για το power select που έχει το mission ,από την στιγμή μάλιστα που φοράνε ίδιο συμπιεστή 

ειναι άραγε τόσο διαφορετικός ο προγραμματισμός των πλακετών ώστε να διαφοροποιούν τα δυο κλιματιστικα ?

Δεν φοράνε τον ίδιο συμπιεστή. Το Toshiba έχει twin rotary και φαντάζομαι ότι τα ηλεκτρονικά και λοιπά εξαρτήματα είναι της toshiba. Καταρχάς είναι τελείως διαφορετικά στον τρόπο λειτουργίας τους, ειδικά στη θέρμανση. Τα έχουμε ξαναδεί. Προσωπικά πιστεύω ότι η εμπλοκή της midea είναι μόνο στη χορηγία του συμπιεστή gmcc ο οποίος κατασκευάζεται κατά παραγγελία της Toshiba και τίποτα άλλο. Δεν είμαι και μέσα βέβαια.

Από την άλλη τα carrier είναι πιο κοπι παστε. Το platinum ας πούμε είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ή το crystal ii που είναι ίδιο με το aria της inventor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν φοράνε τον ίδιο συμπιεστή. Το Toshiba έχει twin rotary και φαντάζομαι ότι τα ηλεκτρονικά και λοιπά εξαρτήματα είναι της toshiba. Καταρχάς είναι τελείως διαφορετικά στον τρόπο λειτουργίας τους, ειδικά στη θέρμανση. Τα έχουμε ξαναδεί. Προσωπικά πιστεύω ότι η εμπλοκή της midea είναι μόνο στη χορηγία του συμπιεστή gmcc ο οποίος κατασκευάζεται κατά παραγγελία της Toshiba και τίποτα άλλο. Δεν είμαι και μέσα βέβαια.

Από την άλλη τα carrier είναι πιο κοπι παστε. Το platinum ας πούμε είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ή το crystal ii που είναι ίδιο με το aria της inventor.

Δηλαδή η midea φτιάχνει twin rotary και τα βάζει μόνο στα toshiba δύσκολο και κουλό μου φαίνεται αν κρίνω και από το βίντεο που αναφέρει για τους συμπιεστές αυτούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rayne είπε

Καλησπέρα , ψάχνω για κλιματιστικό στο σαλόνι , είναι 35 τμ 2.9 ύψος Κρήτη με ενεργειακά ανοίγματα και μέτρια μόνωση .

Σκέφτομαι τα 18000btu με καλύπτουν αλλά θα ήθελα να είναι κατάλληλο και για το χειμώνα . επισυνάπτω και τη φόρμα .

Για να μη πάω σε κάτι πολύ ακριβό ιαπωνικό μου πρότειναν τα TCL  σαν θυγατρική της mitsubishi είναι πολύ ποιοτικά ποια είναι η γνώμη σας?

Δε με ενδιαφέρει WiFi, ιονιστες .

ΘΑ ήθελα και κάποια πρόταση ίσως και σε Daikin αν δεν ανεβαίνει πολύ η τιμή.

ευχαριστώ!

Screenshot_2021-07-15-18-52-25-121_com.android.chrome.jpg

Χρήση;

 

1 ώρα πριν, jimtexas είπε

liakjim Αν πάω σε Haier υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσω;

Δεν τα έχω δουλέψει, δεν έχω δυνατότητα σύγκρισης.

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή η midea φτιάχνει twin rotary και τα βάζει μόνο στα toshiba δύσκολο και κουλό μου φαίνεται αν κρίνω και από το βίντεο που αναφέρει για τους συμπιεστές αυτούς 

Δεν αποκλείεται να έχουν συγκεκριμένη συμφωνία. Από την άλλη δεν έχουμε στοιχεία και από όλα τα midea αλλά δεν έχω υπόψη μου κάποιο να φοράει twin rotary.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χρήση;

 

Δεν τα έχω δουλέψει, δεν έχω δυνατότητα σύγκρισης.

Δεν αποκλείεται να έχουν συγκεκριμένη συμφωνία. Από την άλλη δεν έχουμε στοιχεία και από όλα τα midea αλλά δεν έχω υπόψη μου κάποιο να φοράει twin rotary.

https://www.midea.com/gulf/product/Residential-AC/Split-AC/Aurora-Inverter-28K

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ωραίος. Ήδη με το πρόχειρο ψάξιμο, έψαξες περισσότερο από όσο έχω ψάξει σχετικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάντως , στα καλά της μηχανήματα φοράει τον quadro όπως τον λέει ( δεν έχω ιδέα τι σημαίνει).

Όπως στο μοναδικό 24αρι που έχω υπόψη μου με seer 8.5. Αληθινό, όχι γιαλατζι σαν το finlux...

https://simosviolaris.com/el/wall-type/4097-midea-24000btu-all-easy-pro-series.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, filipN είπε

Ο όμιλος Midea έχει αποκτήσει το τμήμα οικιακών συσκευών της ιστορικής Toshiba το 2016.

Οπου κοιταξα γραφουν για λευκες συσκευες ,και φαινεται κυκλοφορουν εκτος Ευρωπης .

Στα κλιματιστικα γραφουν εταιρια Τοσιμπα καριερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Χρήση;

 

Δεν τα έχω δουλέψει, δεν έχω δυνατότητα σύγκρισης.

Δεν αποκλείεται να έχουν συγκεκριμένη συμφωνία. Από την άλλη δεν έχουμε στοιχεία και από όλα τα midea αλλά δεν έχω υπόψη μου κάποιο να φοράει twin rotary.

Οικιακό , βασικά για ψύξη και θέρμανση ( σε δευτερεύοντα ρόλο) 

Βρίσκω το TCL miracle 180000 btu στα 719 με εγκατάσταση . Θα επερνα το elite premium μάλλον αλλά δεν το έχουν εκεί που ρώτησα .Για Daikin πηγαίνει παραπάνω και δε ξέρω αν αξίζει κάτι άλλο δεν έχω δεί ακόμη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μετά από καιρό άνοιξα τα δύο κλιματιστικά fujitsu asyg24 klca, το απόγευμα προς βράδυ.

Από 32.6 η θερμοκρασία (ρεκόρ εσωτερικών χώρων φέτος) κατέβηκε στους 27.6 (ρύθμιση 26, auto) σε 2 ώρες και 10 λεπτά.

Η κατανάλωση του ενός κλιματιστικού ήταν 2.6 kWh με pick ισχύος 2.75kW, το άλλο δεν το μέτρησα. 85 τμ οι ενιαίοι βασικοί χώροι που έχουν μπει τα κλιματιστικά με 4μ ύψος και άλλα 45τμ με ανοιχτές τις πόρτες γύρω γύρω που υπάρχει μια χαμηλή ψύξη που βελτιώνεται με τις ώρες.

Ισχύς τώρα γύρω στα 0.8-0.9kW και θα μειώνεται για συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κάποιος πως θα βάλω μετρητή κατανάλωσης, έχω 24αρι με αποκλειστική γραμμή από τον πίνακα.

Θα πρέπει να κόψω το καλώδιο και να παρεμβαλλω ανάμεσα;

Ποιον να επιλέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Μπορεί να μου πει κάποιος πως θα βάλω μετρητή κατανάλωσης, έχω 24αρι με αποκλειστική γραμμή από τον πίνακα.

Θα πρέπει να κόψω το καλώδιο και να παρεμβαλλω ανάμεσα;

Ποιον να επιλέξω;

Κάποιον επαγωγικό Shelly. Μπορείς και sonoff pow r2 ή r3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Fotia είπε

Οπου κοιταξα γραφουν για λευκες συσκευες ,και φαινεται κυκλοφορουν εκτος Ευρωπης .

Στα κλιματιστικα γραφουν εταιρια Τοσιμπα καριερ

Δεν προσπάθησα να πω ότι ότι έχει αγοράσει και το εμπορικό σήμα των κλιματιστικών Toshiba, αλλά ότι από το 2016 υπάρχει στενή συνεργασία των δύο εταιριών και μεταβίβαση της χρήσης κάποιων εμπορικών σημάτων. Ούτε λεπτομέρειες μπορούμε να γνωρίζουμε ούτε που θα καταλήξει αυτή η συνεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...