Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, rayne είπε

Οικιακό , βασικά για ψύξη και θέρμανση ( σε δευτερεύοντα ρόλο) 

Βρίσκω το TCL miracle 180000 btu στα 719 με εγκατάσταση . Θα επερνα το elite premium μάλλον αλλά δεν το έχουν εκεί που ρώτησα .Για Daikin πηγαίνει παραπάνω και δε ξέρω αν αξίζει κάτι άλλο δεν έχω δεί ακόμη.

Ευχαριστώ

Ρώτα και κάποιον επαγγελματία αλλά από αυτά που έχεις γράψει σε καλύπτει και ένα 12αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα. Παρραγγειλα το Daikin ATXC35C Siesta Sensira 12k btu απο κωτσοβολο στα 569Ε + δωρεαν εγκατασταση, την δωρεαν εγκατασταση δεν την δεχτηκα γιατι υπαρχει αναμονη 15-20 μερες λογω φορτου και θα μου δωσουν δωροεπιταγη 100 ευρω. Εχω βρει εναν ψυκτικο που θα μου κανει την εγκατασταση την αλλη εβδομαδα. Πηγα σε daikin λογω ποιοτητας, αρχικα κοιτουσα το tcl miracle, που εχρι και wifi και επισης περισσοτερα εξτρα η εσωτερικη μοναδα. To daikin μου φαινεται πιο απλο, αλλα οσους ρωτησα ειπαν καλυτερα το daikin. 
Τι πιστευεται ηταν καλη αγορα; Αξιζει το daikin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια για αγορά κλιματιστικού για υπνοδωμάτιο στα 9000.btu.Θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται και το κλίμα στο δωμάτιο να είναι ευχάριστο.το μπατζετ είναι μέχρι τα 600 άντε βαριά 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Zisisss είπε

Τι πιστευεται ηταν καλη αγορα; Αξιζει το daikin?

Mia χαρα θα ειναι,δεδομενης και της καλης κριτικης του προηγουμενου μοντελου.

Προσοχη στις διαδικασιες εγκαταστασης , οποτε καλο ειναι να διαβασεις το sticky που εχει με κοπο φτιαξει ο liakjim

31 λεπτά πριν, silvester81 είπε

Παιδιά μια βοήθεια για αγορά κλιματιστικού για υπνοδωμάτιο στα 9000.btu.Θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται και το κλίμα στο δωμάτιο να είναι ευχάριστο.το μπατζετ είναι μέχρι τα 600 άντε βαριά 700.

Me αυτο το ποσο παιρνεις κορυφαια κλιματιστικα και απολυτως αθορυβα.Το κλιμα που φτιαχνουν ειναι  υποκειμενικο.Κυριως ομως μη μετρησιμο αρα μονο διαβασε εντυπωσεις σκρουτζ κλπ.Κατα τα αλλα βαλε προτεραιοτητες στα χαρακτηριστικα που για σενα πρεπει να εχει,εκτος αυτων που εγραψες.Δηλαδη εγγυηση,wifi,καταναλωση και ενα σωρο που μια ιδεα θα παρεις στο λεπτομερεστατο sticky του liakjim

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zisisss είπε

Καλησπερα. Παρραγγειλα το Daikin ATXC35C Siesta Sensira 12k btu απο κωτσοβολο στα 569Ε + δωρεαν εγκατασταση, την δωρεαν εγκατασταση δεν την δεχτηκα γιατι υπαρχει αναμονη 15-20 μερες λογω φορτου και θα μου δωσουν δωροεπιταγη 100 ευρω. Εχω βρει εναν ψυκτικο που θα μου κανει την εγκατασταση την αλλη εβδομαδα. Πηγα σε daikin λογω ποιοτητας, αρχικα κοιτουσα το tcl miracle, που εχρι και wifi και επισης περισσοτερα εξτρα η εσωτερικη μοναδα. To daikin μου φαινεται πιο απλο, αλλα οσους ρωτησα ειπαν καλυτερα το daikin. 
Τι πιστευεται ηταν καλη αγορα; Αξιζει το daikin?

Δεν έχουμε επαρκή στοιχεία ούτε για το μεν ούτε για το δε. Στα χαρτιά το TCL είναι καλύτερο στη ψύξη και το Daikin στη θέρμανση ενώ από χαρακτηριστικό το TCL είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένο και έχει και πολύ μεγαλύτερη εγγύηση ( 10 vs 3). Στα χαρτιά λοιπόν το TCL μοιάζει καλύτερη επιλογή αλλά στην πράξη δεν έχουμε όπως είπα στοιχεία για σύγκριση. Μέχρι τώρα ακούμε για ευχαριστημένους κατόχους πάντως.

 

1 ώρα πριν, silvester81 είπε

Παιδιά μια βοήθεια για αγορά κλιματιστικού για υπνοδωμάτιο στα 9000.btu.Θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται και το κλίμα στο δωμάτιο να είναι ευχάριστο.το μπατζετ είναι μέχρι τα 600 άντε βαριά 700.

Αν μπορείς ανέβα λίγο ακόμα για το Daikin perfera Είτε το καινούργιο μοντέλο με R στο τέλος ή το προηγούμενο με Ν. Ίσως το πετύχεις σε προσφορές κοντά στο μπάτζετ σου. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filipN είπε

Δεν προσπάθησα να πω ότι ότι έχει αγοράσει και το εμπορικό σήμα των κλιματιστικών Toshiba, αλλά ότι από το 2016 υπάρχει στενή συνεργασία των δύο εταιριών και μεταβίβαση της χρήσης κάποιων εμπορικών σημάτων. Ούτε λεπτομέρειες μπορούμε να γνωρίζουμε ούτε που θα καταλήξει αυτή η συνεργασία.

Eδω γράφει τις εταιριες και εργοστάσια  Τοσιμπα  καριερ .

https://www.toshiba-carrier.co.jp/global/about/index.htm

https://www.toshiba-carrier.co.jp/global/about/affiliates.htm

https://toshiba-aircon.gr/h-toshiba-carrier-idryei-nea-thygatriki-paragogiki-monada-stin-evropi/

Επεξ/σία από Fotia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες, γνωρίζει κάποιος την διαφορά των παρακάτω Midea (πέρα του wifi):

Midea Prime 2018 MA2-12NXD0-I/MA-12N8D0-O Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή

Midea Prime MA2-12NXD0-XI/MA-12N8D0-XO Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή

Midea Blanc 2018 MA-12NXD0 Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή και WiFi

Σε σχέση με το 

Toyotomi Izuru TRN/TRG-835ZR Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή και WiFi

ποιο είναι καλύτερο? Το θέλω για την σαλόνoκουζίνα (~30τμ), κυρίως ψύξη.

Thanx!:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Material_Defender_1032 είπε

Καλημέρες, γνωρίζει κάποιος την διαφορά των παρακάτω Midea (πέρα του wifi):

Midea Prime 2018 MA2-12NXD0-I/MA-12N8D0-O Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή

Midea Prime MA2-12NXD0-XI/MA-12N8D0-XO Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή

Midea Blanc 2018 MA-12NXD0 Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή και WiFi

Σε σχέση με το 

Toyotomi Izuru TRN/TRG-835ZR Κλιματιστικό Inverter White 12000 BTU με Ιονιστή και WiFi

ποιο είναι καλύτερο? Το θέλω για την σαλόνoκουζίνα (~30τμ), κυρίως ψύξη.

Thanx!:ph34r:

Δεν θα κοίταζα κανένα από αυτά και θα πήγαινα στο tcl miracle ii. Πολύ καλό seer, WiFi, 10 χρόνια εγγύηση εφόσον δεν πέσουμε στην παγίδα που βλέπουμε στο κόκκινο μπανερ στο tclgreece.gr.

Κοινώς, ο ορισμός του vfm.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν θα κοίταζα κανένα από αυτά και θα πήγαινα στο tcl miracle ii. Πολύ καλό seer, WiFi, 10 χρόνια εγγύηση εφόσον δεν πέσουμε στην παγίδα που βλέπουμε στο κόκκινο μπανερ στο tclgreece.gr.

Κοινώς, ο ορισμός του vfm.

Ευχαριστώ για την πρόταση, σε σχέση με το Ocarina (20 ευρώ διαφορά) που αν και έχει μικρότερο SEER έχει άλλα εξτρά (follow me, φίλτρα, gentle wind)? Δεδομένου ότι δεν θα είναι 24/7 ανοιχτό το ac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Material_Defender_1032 είπε

Δεδομένου ότι δεν θα είναι 24/7 ανοιχτό το ac.

Δεδομένου αυτού δεν  θες το μεγαλύτερο seer για οικονομία ,αφού  δε σε ενδιαφέρει η οικονομία αλλά τα gadgets τότε  πας στο άλλο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχουμε επαρκή στοιχεία ούτε για το μεν ούτε για το δε. Στα χαρτιά το TCL είναι καλύτερο στη ψύξη και το Daikin στη θέρμανση ενώ από χαρακτηριστικό το TCL είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένο και έχει και πολύ μεγαλύτερη εγγύηση ( 10 vs 3). Στα χαρτιά λοιπόν το TCL μοιάζει καλύτερη επιλογή αλλά στην πράξη δεν έχουμε όπως είπα στοιχεία για σύγκριση. Μέχρι τώρα ακούμε για ευχαριστημένους κατόχους πάντως.

 

Αν μπορείς ανέβα λίγο ακόμα για το Daikin perfera Είτε το καινούργιο μοντέλο με R στο τέλος ή το προηγούμενο με Ν. Ίσως το πετύχεις σε προσφορές κοντά στο μπάτζετ σου. 

Το daikin πάει στα 900 ήδη τα 600-700 είναι υπέρβαση.Έχεις να προτείνεις κάτι σε αυτά τα χρήματα;

Με ενδιαφέρει να εχει Wi-Fi και φυσικά καλή εγγύηση και το πιο σημαντικό να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία από plaisio για την προσφορά που τρέχει τώρα στα κλιματιστικά (Δωρεάν Επέκταση Εγγύησης Λευκών Συσκευών για 5 έτη, Απεγκατάσταση Κλιματιστικού, Σύνδεση & Επίδειξη Κλιματιστικού ως 14000 BTU, Μεταφορικά), με παράδοση στην Εύβοια.

Διαλέγω πληρωμή με αντικαταβολή και η παραγγελία μου καταχωρείται.

Μου στέλνουν email ότι Λόγω μεγάλου όγκου και βάρους των προϊόντων θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε πρακτορείο
μεταφορών, με τα οποία όμως δεν συνεργαζόμαστε για αντικαταβολή.

Κάνω τραπεζική κατάθεση και με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι στην Εύβοια που είστε δεν κάνουμε Απεγκατάσταση & Εγκατάσταση κλιματιστικού.

ΑΦΟΥ έχω βάλει τα λεφτά, τότε το θυμήθηκαν, που στην τελική δεν το γράφει και πουθενά στο site τους.


ΤΡΑΓΙΚΟΙ και άντε τώρα να βρούμε άκρη για ακύρωση παραγγελίας και επιστροφή χρημάτων.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα δυστυχως κηδεψαμε ενα καλο φιλο,αφου ενα 1 χρονο παλεψε με διαφορα εγκεφαλικα.Με απλα λογια το toyotomi 25ετιας τιναξε τα πεταλα. 😝

Ακους γνωμες για 9αρι aircondition.

Na παω σε κατι ακριβο οπως toshiba,mitsubishi ,daikin ή σε κατι φτηνοτερο.Αυτο που με ενδιαφερει οπως ολους βεβαια ειναι να κρατησει οπως ο προκατοχος του,γιατι στο γαμο μου μου ειχαν κανει δωρο ενα της πλακας το οποιο σε 4 χρονια βγηκε off,αλλα δεν με πειραξε αφου ηταν δωρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...