Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cumulus είπε

airwell

Λεφτά πόσα διαθέτεις για αγορα ,γιατί για άλλους φθηνό είναι το prefera των 900 ευρώ και για άλλους είναι ακριβό το atxc των 400

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, cumulus είπε

Μεχρι και 1000

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/39/Panasonic/f/407347/9000-btu.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Η επιλογή δική σου.

Προτείνεται το Panasonic Etherea CS-Z25XKEW/CU-Z25XKE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vagos789 είπε

1000 ευρω για 9αρι ειναι νομιζω too much αλλα εφοσον θες να δαπανησεις τοσα χρηματα πηγαινε σε Α+++ για να παρεις λεφτα πισω απο την χρηση. 

 

 

Δεν είναι ακριβό, όταν είναι κλιματιστικό σπουδαίας εταιρίας και έχει κορυφαία απόδοση και στην κατανάλωση και στην ποιότητα του αέρα. Το ίδιο Panasonic που βρίσκεις εδώ γύρω στα 800 ευρώ, στο UK πωλείται στα 1100-1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βρηκα οριακα κατω απο 700 αλλα δυστυχως φευγω διακοπες αυριο και δεν ξερω αν θα προλαβω την προσφορα οταν γυρισω 

Λαθος τιμη παιδια,το 800 το διαβασα 700 .😄

Επεξ/σία από cumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνει αλλαγή εξωτερικής μονάδος μόνο? Μπορείς να έχεις κάποιο όφελος πχ να ανεβάσεις btu?
Αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο θα είναι καλό μιας και δεν θέλω να μπω σε φασαρίες ούτε να βάλω...ούτε να βγάλω κάποιο κλιματιστικό την δεδομένη στιγμη.... είναι εφικτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Παραγγελία από plaisio για την προσφορά που τρέχει τώρα στα κλιματιστικά (Δωρεάν Επέκταση Εγγύησης Λευκών Συσκευών για 5 έτη, Απεγκατάσταση Κλιματιστικού, Σύνδεση & Επίδειξη Κλιματιστικού ως 14000 BTU, Μεταφορικά), με παράδοση στην Εύβοια.

Διαλέγω πληρωμή με αντικαταβολή και η παραγγελία μου καταχωρείται.

Μου στέλνουν email ότι Λόγω μεγάλου όγκου και βάρους των προϊόντων θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε πρακτορείο
μεταφορών, με τα οποία όμως δεν συνεργαζόμαστε για αντικαταβολή.

Κάνω τραπεζική κατάθεση και με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι στην Εύβοια που είστε δεν κάνουμε Απεγκατάσταση & Εγκατάσταση κλιματιστικού.

ΑΦΟΥ έχω βάλει τα λεφτά, τότε το θυμήθηκαν, που στην τελική δεν το γράφει και πουθενά στο site τους.


ΤΡΑΓΙΚΟΙ και άντε τώρα να βρούμε άκρη για ακύρωση παραγγελίας και επιστροφή χρημάτων.

Καλό κουράγιο , τ9 θέμα είναι σε πόσες μέρες θα σου επιστρέψουν τα λεφτά αν ακυρώσεις 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θα κοίταζα κανένα από αυτά και θα πήγαινα στο tcl miracle ii. Πολύ καλό seer, WiFi, 10 χρόνια εγγύηση εφόσον δεν πέσουμε στην παγίδα που βλέπουμε στο κόκκινο μπανερ στο tclgreece.gr.

Κοινώς, ο ορισμός του vfm.

το απόγευμα θα παω να κλείσω 3 μηχάνηματα και ελεγα να δω 24αρι midea prime και δυο 12αρια παλι prime.  σε σχέση με το elite premium φαίνεται καλύτερο το prime το miracle2 μηπως ειναι περσυνο και το εχουν σταματήσει το βλεπω σε λιγα σαιτ. επίσης για την εγγύηση της midea θελει οπως η ινβεντορ ετήσιο σέρβις κτλ κτλ;

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικά καταλήγω στα 18000BTU για σιγουριά μιας και μίλησα και με τους προηγούμενους ιδιοκτήτες του διαμερίσματος και μου είπαν πως είχαν ένα 12αρι το οποίο δεν αρκούσε - δεδομένου όμως ότι στο χώρο σκοπεύω να μείνω το πολύ 2-3 χρόνια θα προτιμούσα κάτι φτηνό (πχ 600-700€;) ή αν συντρέχει λόγος σχετικά άμεσης απόσβεσης για κάτι προς τα 850-1000€ (συμπεριλαμβανόμενης και της εγκατάστασης).

είναι καλή ιδέα το panasonic cs-fz50wke στα 740€+έξτρα εγκατάσταση; Τι προτείνετε εσείς;

ευχαριστώ και πάλι!

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600 με 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες είχαν ένα 12000BTU που οι ιδιοκτήτες του το έκριναν ανεπαρκές στην θέρμανση που ρώτησα (δεν το είδα ποτέ)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: μικρή προτίμηση σε κωτσόβολο και mediamarkt επειδή αναλαμβάνουν την εγκατάσταση στην Ρόδο και δεν χρειάζεται να ψάξω ψυκτικό
  4. Χρήση κλιματιστικού 70% θέρμανση / 30% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: ενιαία σαλονοκουζινα (36τμ)
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ρόδος6 εως 37 Κλίμα Ρόδος - meteoblue
  8. features: "ιδανικά" αθόρυβο και με φίλτρα αέρα, αδιάφορα τα υπόλοιπα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: διπλά τζάμια, αλλά πολυκατοικία του 1975. διαμέρισμα σάντουιτς, αλλά 3 εξωτερικοί τοίχοι
  10.  απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:Θερμικές Απώλειες 36τμ (21°C) openplan κουζίνα/σαλόνι/χωλ:
    5372.70Watt
    4620.52KCal/h
    149.24Watt/m2
    128.35KCal/h/m2

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, F_Kal είπε

 

Τελικά καταλήγω στα 18000BTU για σιγουριά μιας και μίλησα και με τους προηγούμενους ιδιοκτήτες του διαμερίσματος και μου είπαν πως είχαν ένα 12αρι το οποίο δεν αρκούσε - δεδομένου όμως ότι στο χώρο σκοπεύω να μείνω το πολύ 2-3 χρόνια θα προτιμούσα κάτι φτηνό (πχ 600-700€;) ή αν συντρέχει λόγος σχετικά άμεσης απόσβεσης για κάτι προς τα 850-1000€ (συμπεριλαμβανόμενης και της εγκατάστασης).

είναι καλή ιδέα το panasonic cs-fz50wke στα 740€+έξτρα εγκατάσταση; Τι προτείνετε εσείς;

ευχαριστώ και πάλι!

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600 με 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες είχαν ένα 12000BTU που οι ιδιοκτήτες του το έκριναν ανεπαρκές στην θέρμανση που ρώτησα (δεν το είδα ποτέ)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: μικρή προτίμηση σε κωτσόβολο και mediamarkt επειδή αναλαμβάνουν την εγκατάσταση στην Ρόδο και δεν χρειάζεται να ψάξω ψυκτικό
  4. Χρήση κλιματιστικού 70% θέρμανση / 30% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: ενιαία σαλονοκουζινα (36τμ)
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ρόδος6 εως 37 Κλίμα Ρόδος - meteoblue
  8. features: "ιδανικά" αθόρυβο και με φίλτρα αέρα, αδιάφορα τα υπόλοιπα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: διπλά τζάμια, αλλά πολυκατοικία του 1975. διαμέρισμα σάντουιτς, αλλά 3 εξωτερικοί τοίχοι
  10.  απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:Θερμικές Απώλειες 36τμ (21°C) openplan κουζίνα/σαλόνι/χωλ:
    5372.70Watt
    4620.52KCal/h
    149.24Watt/m2
    128.35KCal/h/m2

 

 

 

Δεν νομίζω ότι θα αποσβεστεί το ακριβό κλιματιστικό. Το Panasonic στο λινκ σου φαίνεται μια πολύ καλή επιλογή.

8 ώρες πριν, cumulus είπε

Σημερα δυστυχως κηδεψαμε ενα καλο φιλο,αφου ενα 1 χρονο παλεψε με διαφορα εγκεφαλικα.Με απλα λογια το toyotomi 25ετιας τιναξε τα πεταλα. 😝

Ακους γνωμες για 9αρι aircondition.

Na παω σε κατι ακριβο οπως toshiba,mitsubishi ,daikin ή σε κατι φτηνοτερο.Αυτο που με ενδιαφερει οπως ολους βεβαια ειναι να κρατησει οπως ο προκατοχος του,γιατι στο γαμο μου μου ειχαν κανει δωρο ενα της πλακας το οποιο σε 4 χρονια βγηκε off,αλλα δεν με πειραξε αφου ηταν δωρο.

 

Δοκίμασε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα,

θέλω να κάνω πρώτη φορά συντήρηση σε κλιματιστικό τριετίας Gree Lomo GRS 101 EI/JLM1-N3. Το είχαμε αγοράσει  απο μαγαζι με ειδη υγιεινης - ή τελοσπάντων σε συνεργασία με το κατάστημα (πήραμε και απορροφητήρα απο εκει). Δεν εχω ιδέα τι να προσέξω όταν καλέσω τεχνικο (πως ξέρω οτι είναι αδειούχος ψυκτικός; ), την υπηρεσία που προσφέρει ο κοτσωβολος την βλέπω με μισό μάτι, και απο δυο άρθρα στο ίντερνετ βρήκα τι θεωρείται νορμαλ. Έχει κάποιος εμπειρία με το κατάστημα κλιματισμού kokotas στην αθήνα? Γιατι ένα απο τα αρθρα το βρηκα στη δική τους ιστοσελίδα και λέω μήπως...

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι θα αποσβεστεί το ακριβό κλιματιστικό. Το Panasonic στο λινκ σου φαίνεται μια πολύ καλή επιλογή.

Να σαι καλά @liakjim, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, whosethere είπε

Καλησπέρα και από μένα,

θέλω να κάνω πρώτη φορά συντήρηση σε κλιματιστικό τριετίας Gree Lomo GRS 101 EI/JLM1-N3. Το είχαμε αγοράσει  απο κατάστημα λευκών ειδών - ή τελοσπάντων σε συνεργασία με το κατάστημα (πήραμε και απορροφητήρα απο εκει). Δεν εχω ιδέα τι να προσέξω όταν καλέσω τεχνικο (πως ξέρω οτι είναι αδειούχος ψυκτικός; ), την υπηρεσία που προσφέρει ο κοτσωβολος την βλέπω με μισό μάτι, και απο δυο άρθρα στο ίντερνετ βρήκα τι θεωρείται νορμαλ. Έχει κάποιος εμπειρία με το κατάστημα κλιματισμού kokotas στην αθήνα? Γιατι ένα απο τα αρθρα το βρηκα στη δική τους ιστοσελίδα και λέω μήπως...

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, χρειάζεται να προσέξεις μη σου κάνει τα έπιπλα χάλια με τρα καθαριστικά.

Η συντήρηση κλιματιστικού, όπως έχει επικρατήσει να γίνεται (καθάρισμα φίλτρων με "ειδικό" καθαριστικό, ψέκασμα στοιχείου με "ειδικό υγρό" , καθάρισμα εξωτερικής με λάστιχο και το "ειδικό υγρό"), μπορεί να γίνει από τον καθένα μας , αρκει να πιάνουν τα χέρια σου να βγουν τα πλαστικά.

Κατά τα άλλα λίγο προσοχή να μην είναι τόσο ατσούμπαλος που αρχείζει να ψεκάζει προς τίποτε πλακέτες κτλ.

Τα "αδειούχος" ψυκτικός κτλ. μου προκαλούν μια ευθυμία  είναι αλήθεια όταν τα ακούων αλλά είναι μάρκετινγκ και ένας τρόπος να μας τρώνε λεφτά για τις μακροχρόνιες εγγυήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...