Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, filipN είπε

Δεν πρόκειται για λαϊκό δικαστήριο, αλλά για χρήση χιούμορ που είχε σκοπό να προσφέρει χαμόγελο και όχι δυσαρέσκεια.. Άλλωστε αυτό που γράφω είναι "ανέκδοτο" με διεθνή καριέρα, το λένε για παρόμοιες καταστάσεις σε όλο σχεδόν τον κόσμο.

Και εγω με χιουμορ το λεω ..Μην το παρεξηγειτε..🙂🙂🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βάλουμε για λίγο στην άκρη το panasonic μέχρι να μιλήσω δευτέρα και να δω τι παίζει με σερβις/ανταλλακτικά κτλ - τι άλλες επιλογές έχω απο εταιρίες που έχουν παρουσία στην ελλάδα

λχ. τι άποψη έχετε για το haier tundra green (18kBTU) σε σχέση με το εν λόγω panasonic;  παρόμοια κατηγορία τιμής (750€) με πάλι σχετικά υψηλό SCOP. Γνωρίζει κανείς για αυτό πόσο χαμηλά πέφτει η  κατανάλωση του σε watt; (αν κατάλαβα καλά είναι χρήσιμο μέτρο για την οικονομία όταν θες να λειτουργεί πολλές ώρες θερμαίνοντας "διακριτικά" τον χώρο)

μετά βλέπω και δυο ακόμα ακόμα πιο φτηνά μοντέλα που ναι μεν δεν έχουν τόσο καλό SCOP αλλά αναρωτιέμαι αν μέσα στα 1-3 χρόνια χρήσης που θα κάνω θα μου "κοστίσουν" παραπάνω απ'το panasonic ή εν τέλει είναι πιο έξυπνες αγορές:

530€ - TCL TAC-18CHSD/XA61I Κλιματιστικό Inverter White 18000 BTU - Skroutz.gr

610€ - Tesla TA53FFCL-1832IA Κλιματιστικό Inverter White 18000 BTU με Ιονιστή - Skroutz.gr

Ποια η άποψη για αυτά (σε σχεση με το panasonic και το haier) για τις ανάγκες μου;  Γνωρίζει κανείς πόσο χαμηλά φτάνουν τα watt σε αυτά τα δυο;

23 ώρες πριν, F_Kal είπε

 

Τελικά καταλήγω στα 18000BTU για σιγουριά μιας και μίλησα και με τους προηγούμενους ιδιοκτήτες του διαμερίσματος και μου είπαν πως είχαν ένα 12αρι το οποίο δεν αρκούσε - δεδομένου όμως ότι στο χώρο σκοπεύω να μείνω το πολύ 2-3 χρόνια θα προτιμούσα κάτι φτηνό (πχ 600-700€;) ή αν συντρέχει λόγος σχετικά άμεσης απόσβεσης για κάτι προς τα 850-1000€ (συμπεριλαμβανόμενης και της εγκατάστασης).

είναι καλή ιδέα το panasonic cs-fz50wke στα 740€+έξτρα εγκατάσταση; Τι προτείνετε εσείς;

ευχαριστώ και πάλι!

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600 με 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες είχαν ένα 12000BTU που οι ιδιοκτήτες του το έκριναν ανεπαρκές στην θέρμανση που ρώτησα (δεν το είδα ποτέ)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: μικρή προτίμηση σε κωτσόβολο και mediamarkt επειδή αναλαμβάνουν την εγκατάσταση στην Ρόδο και δεν χρειάζεται να ψάξω ψυκτικό
  4. Χρήση κλιματιστικού 70% θέρμανση / 30% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: ενιαία σαλονοκουζινα (36τμ)
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ρόδος6 εως 37 Κλίμα Ρόδος - meteoblue
  8. features: "ιδανικά" αθόρυβο και με φίλτρα αέρα, αδιάφορα τα υπόλοιπα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: διπλά τζάμια, αλλά πολυκατοικία του 1975. διαμέρισμα σάντουιτς, αλλά 3 εξωτερικοί τοίχοι
  10.  απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:Θερμικές Απώλειες 36τμ (21°C) openplan κουζίνα/σαλόνι/χωλ:
    5372.70Watt
    4620.52KCal/h
    149.24Watt/m2
    128.35KCal/h/m2

 

 

 

 

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Απο Panasonic EU
 

Screenshot 2021-07-17 at 18-45-17 Panasonic Heating and cooling.png

Screenshot 2021-07-17 at 18-44-52 Panasonic Heating and cooling.png

ναι ισχύει - το είδα και εγώ το σαιτ! Πιστεύω όμως πως είναι αρκετά πιθανό απλά να μην είναι ενημερωμένο - μου φαίνεται χλωμό να μην υπάρχει ενας "distributor" σε όλη την χώρα!

Επεξ/σία από F_Kal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipN είπε

1.Δεν είχε ποτέ αντιπροσωπεία στην Ελλάδα η Panasonic (για κλιματιστικά), δεν έχει τώρα, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος έμπορος που προμηθεύει τα μεγάλα καταστήματα που τα πουλάνε; Γιατί όλοι όσοι πουλάνε λένε εγγύηση προμηθευτή ή αντιπροσώπου.

Οι επισημανσεις μου γενικοτερα ειναι στην κατευθυνση να μην πεσουν ανυποψιαστοι πολιτες στο θεμα κλιματισμου ,θυματα επιλογων που δεν εχουν υποστηριξη.

Δεν με ενδιαφερει που καποιοι για λογους δικους τους παιρνουν τα ρισκα τους γνωριζοντας την ανυπαρξια αντιπροσωπειας.

2 ώρες πριν, filipN είπε

2. Δηλαδή πήρες για παράδειγμα τηλέφωνο στην Κόκοτας, ή στην Apothema, ή στην Airsam ή στην Vimax; Για όσους έχουν αγοράσει και παρακολουθούν το θέμα θα περιμένουμε...

Οχι δεν πηρα και δεν εχει νοημα να επιβεβαιωσει καποιος οτι τα φερνει ως εισαγωγη δικη του και αναλαμβανει την ευθυνη του σερβις και της εγγυησης κλπ οταν βλεπουμε πως συμπεριφερονται εταιρειες με υποδομη και ιστορια φτυνοντας τον καταναλωτη-πελατη τους,τι απαιτηση να εχεις απο περιστασιακους εισαγωγεις ?

Το μονο που εκανα και αφου δεν βρηκα τιποτε να λειτουργει στην αναζητηση διανομεων και υποστηριξης για Ελλαδα (αν και εν γενει δεν εβγαλε κατι) στο site της Panasonic Heating & Cooling Solutions Europe

τους εστειλα ενα ερωτημα το πρωι αλλα ελπιζω απο εβδομαδα να απαντησουν.

Να επισημανω πως δεν εχω Panasonic και για ενημερωση οσων ρωτουν γινεται η αναζητηση.

Αν και καποιοι που εχουν θα μπορουσαν απο τις εγγυησεις τους να μας δωσουν πληροφοριες.

 

2 ώρες πριν, filipN είπε

3. Στα ανταλλακτικά πάλι τι πρόβλημα υπάρχει, έχουμε κάποια επώνυμη πληροφορία ότι υπάρχει έλλειψη; (Γιατί στο παρελθόν έχω ακούσει-από "ανώνυμες πηγές"-πως δεν υπάρχουν ανταλλακτικά μιας άλλης εταιρίας και τελικά υπάρχουν και για κλιματιστικά 20 ετών...)

Η εκφραση που χρησιμοποιησα : "Τα ανταλλακτικα επομενο ζητημα" ηταν για επισημανση πως εφοσον δεν υπαρχει αντιπροσωπεια, θα υπαρξει προβλημα σε περιπτωση βλαβης, ως προς την αντιμετωπιση αρα τα εργατικα που ειναι το κυριαρχο θα ειναι το προβλημα οποτε τι νοημα εχει να υπαρχουν ανταλλακτικα η οχι? αλλωστε τα περισσοτερα ανταλλακτικα τα κοινα σε ολα τα κλιματιστικα τα φτιαχνουν ελαχιστα  εργοστασια και προμηθευονται ολοι με διαφορετικο κωδικο ο καθενας.

36 λεπτά πριν, F_Kal είπε

Γνωρίζει κανείς για αυτό πόσο χαμηλά πέφτει η  κατανάλωση του σε watt;

Καποιοι εχου εδω μεσα γραψει για το Haier σιγουρα,για το TCL ισως.

1 ώρα πριν, F_Kal είπε

αυτο δεν εχει δυναμη σαν τα αλλα στην θερμανση και δεν εχουμε στο θεμα αντιπροσωπειας καλα σχολια στο σκρουτζ.

Αν ομως εισαι ετοιμος για αχαρτογραφητα νερα,παρε Panasonic να μας λυθουν οι αποριες και να σωσεις (αν ειναι τελικα προβληματικη επιλογη) και τις επομενες γενιες😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Δεν ξερω αλλα δεν παροτρυνω και κανενα να παρει...
 

Θυμάμαι καλά ή είχες θέμα με διαθεσιμότητα ανταλλακτικού σε ένα κλιματιστικό αντιπροσωπείας ( Toshiba) για ένα πρόβλημα που η αντιπροσωπεία δεν αναγνωρίζει και έχεις ακόμα και σήμερα;

ΥΓ Μπορεί να μη θυμάμαι καλά.

1 ώρα πριν, F_Kal είπε

Αν βάλουμε για λίγο στην άκρη το panasonic μέχρι να μιλήσω δευτέρα και να δω τι παίζει με σερβις/ανταλλακτικά κτλ - τι άλλες επιλογές έχω απο εταιρίες που έχουν παρουσία στην ελλάδα

λχ. τι άποψη έχετε για το haier tundra green (18kBTU) σε σχέση με το εν λόγω panasonic;  παρόμοια κατηγορία τιμής (750€) με πάλι σχετικά υψηλό SCOP. Γνωρίζει κανείς για αυτό πόσο χαμηλά πέφτει η  κατανάλωση του σε watt; (αν κατάλαβα καλά είναι χρήσιμο μέτρο για την οικονομία όταν θες να λειτουργεί πολλές ώρες θερμαίνοντας "διακριτικά" τον χώρο)

μετά βλέπω και δυο ακόμα ακόμα πιο φτηνά μοντέλα που ναι μεν δεν έχουν τόσο καλό SCOP αλλά αναρωτιέμαι αν μέσα στα 1-3 χρόνια χρήσης που θα κάνω θα μου "κοστίσουν" παραπάνω απ'το panasonic ή εν τέλει είναι πιο έξυπνες αγορές:

530€ - TCL TAC-18CHSD/XA61I Κλιματιστικό Inverter White 18000 BTU - Skroutz.gr

610€ - Tesla TA53FFCL-1832IA Κλιματιστικό Inverter White 18000 BTU με Ιονιστή - Skroutz.gr

Ποια η άποψη για αυτά (σε σχεση με το panasonic και το haier) για τις ανάγκες μου;  Γνωρίζει κανείς πόσο χαμηλά φτάνουν τα watt σε αυτά τα δυο;

 

ναι ισχύει - το είδα και εγώ το σαιτ! Πιστεύω όμως πως είναι αρκετά πιθανό απλά να μην είναι ενημερωμένο - μου φαίνεται χλωμό να μην υπάρχει ενας "distributor" σε όλη την χώρα!

Για τόσο μικρή χρήση δεν θα το σκεφτόμουν. Εκτός αν θα το πάρεις μαζί σου.  Τα Panasonic έχουν εγγύηση από το κατάστημα για 5 χρόνια. Αν δεν θέλεις να ρισκάρεις την πραγματικά μικρή πιθανότητα να έχεις βλάβη και ακόμα μικρότερη να μην υπάρχει ανταλλακτικό, πάρε το haier ( νομίζω ότι μόνο το tide υπάρχει πλέον στην αγορά ) ή πάρε κάποιο Morris από τον κωτσο. Δεν τίθεται θέμα απόσβεσης έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θυμάμαι καλά ή είχες θέμα με διαθεσιμότητα ανταλλακτικού σε ένα κλιματιστικό αντιπροσωπείας ( Toshiba) για ένα πρόβλημα που η αντιπροσωπεία δεν αναγνωρίζει και έχεις ακόμα και σήμερα;

ΥΓ Μπορεί να μη θυμάμαι καλά.

Δε θυμασαι καλα, αλλα οπως και να 'χει, είχα μια αντιπροσωπεία να επικοινωνησω και να μου βρει ανταλλακτικο.
Οπως ειχα και μια αντιπροσωπεία να μου εξηγησει για τον αισθητηρα θερμοκρασίας στο Νταικιν.
Οπως είχα και για το Τογιοτομι οταν χρειαστηκα κατι.

Καποιος μπορει να εχει προβλημα ευρεσης ανταλλακτικου ακομη και να υπαρχει αντιπροσωπεια. Η διαφορα ειναι οτι αν καποιος ειναι αντιπροσωπος συνηθως υποχρεωνεται απο τη μητρικη εταιρεια να εχει ενα μινιμουμ στοκ ανταλλακτικων.
Στη Νταικιν και διαγνωστικο εξοπλισμο οπως θα εχεις δει.

Εγω αν αγοραζα τωρα ενα Πανασονικ θα εβρισκα ενα part number (πχ  μοτερ εσωτερικου φαν L6CBYYYL0334) και θα επαιρνα τηλ να δω αν υπαρχει διαθεσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για τόσο μικρή χρήση δεν θα το σκεφτόμουν. Εκτός αν θα το πάρεις μαζί σου. 

φοβάμαι πως σε έχασα! 🤔  - τι εννοείς «δεν θα [το] σκεφτόμουν»; ποιό; α) το [panasonic]; β) το [ζήτημα των watt]; γ) γενικά «δεν θα πολυσκεφτόμουν το [θέμα] του κλιματιστικού;» ή δ) κατι άλλο;

ΥΓ. κοίταξα morris στον κωτσόβολο αλλά έχει μονο 24αρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και όλες!
Ψάχνω συμβουλές για μάρκες και σημαντικά χαρακτηριστικά, διοτι δεν είχα ποτέ κλιματιστικό στο σπίτι εδω και 20 χρόνια, αλλα φέτος θα αναγκαστώ να βάλω.
Παραθέτω τις πληροφορίες μου σε μορφή Ερωτηματολόγιου Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό: 300-450 ευρώ
  2. Νέα αγορά
  3. Οποιοδήποτε κατάστημα
  4. 75% ψύξη 25% θέρμανση
  5. Μέτρια προς υψηλή χρήση, κυρίως τις ώρες του μεσημεριού πρός απόγευμα
  6. Θα τοποθετηθεί σε γραφείο, ο χώρος είναι ψηλός, 3.4μ και ~16 τμ δάπεδο, μια  πλευρά του τοίχου αποτελείται απο ντουλάπες, στο δωμάτιο αυτό επίσης υπάρχει μια μπαλκονόπορτα και ενα μεγάλο παράθυρο
  7. Ο θόρυβος δεν είναι πρόβλημα, ιδανικά θα ήθελα ιονιστή ή κάτι που να βοηθάει με τον αέρα μιας και είμαι καπνιστής, θα ήθελα να έχει wifi και δυνατότητες αυτοματοποίησης.
    Επιπλέον, ενώ ο χώρος είναι μικρός, είναι ταυτόχρονα ψηλός και θα ήθελα αν ήταν δυνατόν (1200 btu?) να μοιράζομαι ενα μέρος της ψύξης με 2 υπνοδωμάτια που συνδέονται με το γραφείο μέσω διαδρόμου. (+ ~50τμ) αλλά αυτό μπορεί απλά να μην είναι εφικτό.
  8. Το σπίτι είναι μονοκατοικία, καμία απολύτως μόνωση, με ξύλινα παλιά κουφώματα. Έχει παχύς (80εκ) πέτρινου τοίχους όμως και δεν το χτυπάει κατευθείαν ο ήλιος λόγω βλάστησης
  9. Επισύναψα και ενα txt με τις απώλειες απο το calculator

    Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για συγκεκριμένα μοντέλα, αλλα περισσότερο ενδιαφέρομαι να ακούσω κάποιες προτάσεις σε μάρκες που να μην μου δημιουργήσουν θέμα σε εύρεση ανταλλακτικών σε 2 χρόνια.
    Κατανοώ οτι το budget είναι μάλλον χαμηλό με κάτι 800ρια + που βλέπω να πετάνε εδω μέσα, αλλα πιστέυω / ελπίζω οτι υπάρχουν και long term βιώσιμες επιλογές που δεν θα καταλήξουν κάδο σε 3 χρόνια.
    Νιώθω οτι είναι κρίμα για την τσέπη μου και τα υλικά αμα αγοράσω κάτι που δεν είναι φτιαγμένο να συντηρείται όπως κάτι Finlux που κοίταζα αρχικά.

θερμικές.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, F_Kal είπε

φοβάμαι πως σε έχασα! 🤔  - τι εννοείς «δεν θα [το] σκεφτόμουν»; ποιό; α) το [panasonic]; β) το [ζήτημα των watt]; γ) γενικά «δεν θα πολυσκεφτόμουν το [θέμα] του κλιματιστικού;» ή δ) κατι άλλο;

ΥΓ. κοίταξα morris στον κωτσόβολο αλλά έχει μονο 24αρι!

Εννοώ ότι δεν θα το έψαχνα τοοοοοσο πολύ.

4 ώρες πριν, 7thNoodle είπε

Καλημέρα σε όλους και όλες!
Ψάχνω συμβουλές για μάρκες και σημαντικά χαρακτηριστικά, διοτι δεν είχα ποτέ κλιματιστικό στο σπίτι εδω και 20 χρόνια, αλλα φέτος θα αναγκαστώ να βάλω.
Παραθέτω τις πληροφορίες μου σε μορφή Ερωτηματολόγιου Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό: 300-450 ευρώ
  2. Νέα αγορά
  3. Οποιοδήποτε κατάστημα
  4. 75% ψύξη 25% θέρμανση
  5. Μέτρια προς υψηλή χρήση, κυρίως τις ώρες του μεσημεριού πρός απόγευμα
  6. Θα τοποθετηθεί σε γραφείο, ο χώρος είναι ψηλός, 3.4μ και ~16 τμ δάπεδο, μια  πλευρά του τοίχου αποτελείται απο ντουλάπες, στο δωμάτιο αυτό επίσης υπάρχει μια μπαλκονόπορτα και ενα μεγάλο παράθυρο
  7. Ο θόρυβος δεν είναι πρόβλημα, ιδανικά θα ήθελα ιονιστή ή κάτι που να βοηθάει με τον αέρα μιας και είμαι καπνιστής, θα ήθελα να έχει wifi και δυνατότητες αυτοματοποίησης.
    Επιπλέον, ενώ ο χώρος είναι μικρός, είναι ταυτόχρονα ψηλός και θα ήθελα αν ήταν δυνατόν (1200 btu?) να μοιράζομαι ενα μέρος της ψύξης με 2 υπνοδωμάτια που συνδέονται με το γραφείο μέσω διαδρόμου. (+ ~50τμ) αλλά αυτό μπορεί απλά να μην είναι εφικτό.
  8. Το σπίτι είναι μονοκατοικία, καμία απολύτως μόνωση, με ξύλινα παλιά κουφώματα. Έχει παχύς (80εκ) πέτρινου τοίχους όμως και δεν το χτυπάει κατευθείαν ο ήλιος λόγω βλάστησης
  9. Επισύναψα και ενα txt με τις απώλειες απο το calculator

    Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για συγκεκριμένα μοντέλα, αλλα περισσότερο ενδιαφέρομαι να ακούσω κάποιες προτάσεις σε μάρκες που να μην μου δημιουργήσουν θέμα σε εύρεση ανταλλακτικών σε 2 χρόνια.
    Κατανοώ οτι το budget είναι μάλλον χαμηλό με κάτι 800ρια + που βλέπω να πετάνε εδω μέσα, αλλα πιστέυω / ελπίζω οτι υπάρχουν και long term βιώσιμες επιλογές που δεν θα καταλήξουν κάδο σε 3 χρόνια.
    Νιώθω οτι είναι κρίμα για την τσέπη μου και τα υλικά αμα αγοράσω κάτι που δεν είναι φτιαγμένο να συντηρείται όπως κάτι Finlux που κοίταζα αρχικά.

θερμικές.txt 1 kB · 6 downloads

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211828-general-electric-ges-nmg50-20-prime

Κομματάκι ακριβό. Αν δεν βιάζεσαι, θα έκανα λίγο υπομονή μήπως το έβρισκες με δωρεάν εγκατάσταση.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Εχεις κανει θεμα την οριζοντια ρυθμιση των περσιδων για το tcl 24αρι premium;Παταω το κουμπι και δεν γυρνανε παρα μονο η καθετες περσιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μια χαζή ερώτηση ίσως, σε όποιο κλιματιστικό και να πάρουμε, έχει ήδη στην συσκευασία κάποια μέτρα σωλήνα; Αναφέρομαι για την εξωτερική μονάδα και το περίφημο ελάχιστα μέτρα που πρέπει να μας βάλει ο τεχνικός για την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μετακομίζω σε νέο σπίτι σε κάνα μήνα περίπου και ψάχνω για φθηνό κλιματιστικό μέχρι γύρω στα 350 €, 12αρι για το σαλόνι που είναι εκεί στα 30 τετραγωνικά περίπου και ο τωρινός κάτοικος του σπιτιού που θα πάω και αυτός έχει βάλει 12αρι κλιματιστικό και είναι αρκετά ευχαριστημένος έχω ήδη 2 12αρια για τα υπνοδωμάτια.

Αυτά που έχω δεί είναι κάποια απο το leroy merlin  (το τελευταιο  κλιματιστικό του leroy το equation είχα πάρει ένα πιο παλι'ο μοντέλο που το έχω ακόμα και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο δούλευε ακόμα και με την Μήδεια) :

Sendo

Aqua Thermal

Equation

Εαν έχει κανένας κάτι άλλο να προτείνει ελεύθερα ή όποιος έχει ακούσει κάτι και για τα κλιματιστικά της λίστας επίσης.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Καλησπέρα σας,

Μετακομίζω σε νέο σπίτι σε κάνα μήνα περίπου και ψάχνω για φθηνό κλιματιστικό μέχρι γύρω στα 350 €, 12αρι για το σαλόνι που είναι εκεί στα 30 τετραγωνικά περίπου και ο τωρινός κάτοικος του σπιτιού που θα πάω και αυτός έχει βάλει 12αρι κλιματιστικό και είναι αρκετά ευχαριστημένος έχω ήδη 2 12αρια για τα υπνοδωμάτια.

Αυτά που έχω δεί είναι κάποια απο το leroy merlin  (το τελευταιο  κλιματιστικό του leroy το equation είχα πάρει ένα πιο παλι'ο μοντέλο που το έχω ακόμα και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο δούλευε ακόμα και με την Μήδεια) :

Sendo

Aqua Thermal

Equation

Εαν έχει κανένας κάτι άλλο να προτείνει ελεύθερα ή όποιος έχει ακούσει κάτι και για τα κλιματιστικά της λίστας επίσης.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Και εμένα θα με ενδιέφερε σχετικά με τα παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα, μια χαζή ερώτηση ίσως, σε όποιο κλιματιστικό και να πάρουμε, έχει ήδη στην συσκευασία κάποια μέτρα σωλήνα; Αναφέρομαι για την εξωτερική μονάδα και το περίφημο ελάχιστα μέτρα που πρέπει να μας βάλει ο τεχνικός για την εγκατάσταση.

Έχει σωλήνες από το εργοστάσιο αλλά ίσα ίσα για να συνδεθούν οι σωλήνες με την εξωτερική μονάδα. Ας πούμε ένα μέτρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω για πανασονικ βρηκα αυτα με αναζητιση για υποστηριξη  https://panclima.humantwo.gr/

και απο google πρωτη σελιδα ...Από PanClima DK IKE
"H PANCLIMA είναι μία νέα εταιρεία στο χώρο, με κύρια δραστηριότητα την χονδρική πώληση και την προώθηση προϊόντων κλιματισμού και ειδών θέρμανσης στην ελληνική αγορά. Αποτελείται από έμπειρα στελέχη στον χώρο, με άριστη γνώση των αναγκών και των απαιτήσεων της αγοράς. Η εταιρεία μας είναι κεντρικός διανομέας-αντιπρόσωπος της PANASONIC στην Ελλάδα εισάγοντας τα μηχανήματα απ’ ευθείας από την PANASONIC EUROPE GmbH. Παράλληλα είναι και διανομέας των κάτωθι οίκων: • DAIKIN • GREE - TOYOTOMI • ΟLIMPIA SPLENDID SRL Προσφέρουμε εμπορική και ολοκληρωμένη τεχνική υποστήριξη στα έργα που αναλαμβάνετε υποστηρίζοντας τα προϊόντα των ανωτέρω εταιρειών ."
 
 
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...