Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Specs είπε

Το οτι εχει κουμπι στο πληκτρολογιο δεν σημαινει οτι εχει απαραιτητα την δυνατοτητα το συγκεκριμενο.Τα πληκτρολογια ειναι κοινα με πολλα μοντελα.Το εχει στα χαρακτηριστικα σαν δυνατοτητα το κλιματιστικο σου?

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2021/05/new_tcl_ac_manual_2021_GR.pdf

στην σελιδα 14 του pdf αναφερει για την καθετη και οριζοντια κινηση των περσιδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannis22k είπε

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2021/05/new_tcl_ac_manual_2021_GR.pdf

στην σελιδα 14 του pdf αναφερει για την καθετη και οριζοντια κινηση των περσιδων

στην σελιδα 9 , στον αριθμο 6 τερμα δεξια γραφει (προαιρετικο) αρα δεν το εχουν ολα τα μοντελα.

Αν εχεις το Elite Premium – 24CHSA/CI ,στον καταλογο του 2020 ΔΕΝ γραφει οτι εχει  4D Air Flow
Οι περσίδες κινούνται πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά για την καλύτερη κάλυψη του χώρου.

γραφει οτι μονο το Μiracle II και το Era Plus εχουν αυτη την δυνατοτητα.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Αυτο εχω  το Elite Premium  – 24CHSA/CI . Αρα δεν εχει κινηση δεξια αριστερα ?

Οπως θα δεις στον καταλογο μοντελων 2020 οχι.Το τηλεχειριστηριο ειναι οπως στο pdf που εστειλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, liakjim είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 750€ (Σε κάτι εξαιρετικό μπορούμε να ανέβουμε στα 850) χωρίς την εγκατάσταση η τιμή που παραθέτω - 18αρι
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση 12.000 btu toyotomi
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν υπάρχει προτίμηση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη 40% θέρμανησ
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Τους μήνες Οκτώβριο - Νοέμβριο και τέλη Φλεβάρη αρχές μάρτη αποκλειστικά κλιματιστικό. Τους υπόλοιπους χειμερινούς μήνες Δεκέμβριο - Ιανουάριο καλοριφέρ ή/και τζάκι. Το καλοκαίρι ανοιχτό 24ωρο σε καταστάσεις καύσωνα. 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αγρίνιο Ελάχιστη: 0 C - Μέγιστη 38 C 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητά μεγάλη εγγύηση - wifi - αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κατασκευή 2000, σχετικά καλές μονώσεις, διπλά αλουμίνια, το διαμέρισμα ειναι κλειστό με άλλα διαμερίσματα και κλιμακοστάσιο από τις 3 πλευρές, ενώ από πάνω και από κάτω υπάρχουν διαμερίσματα. Το καλοκαίρι το βλέπει ο ήλιος από τη μια πλευρά σχεδόν όλη την ημέρα.
  10. 4561.75Watt

     

    3923.10KCal/h

     

    114.04Watt/m2

     

    98.08

Επεξ/σία από tauri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Οπως θα δεις στον καταλογο μοντελων 2020 οχι.Το τηλεχειριστηριο ειναι οπως στο pdf που εστειλες?

Στα tcl τα τηλεχειριστήρια είναι λίγο πασπαρτου. Μπορεί να υπάρχει το κουμπί, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάνει κάτι. Ή και το αντίθετο πχ θυμάσαι το mute του x51;  Νομίζω ότι θέλει ερώτημα στην αντιπροσωπεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Ναι αυτο ειναι

Παραξενο...το τηλεχειριστηριο σου το δινει για τα μοντελα 2021 αλλα ο κωδικος σου ειναι του 2020.

Τελος παντων η ουσια ειναι πως δεν εχει το δικο σου τετοια κινηση και γενικα τα χαρακτηριστικα της TCL για τα μοντελα ειναι λιγο χαος ως προς το ποια εχει το καθενα και τι κανει.Πολλοι ψαχνονατι και στο σκρουτζ αλλα αυτα θελουν πριν το παρεις ψαξιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε αγορά του TOYOTOMI IZURU (TRN-856ZR), 18 άρι.

Πολύ μεγάλη φαίνεται η εξωτερική μονάδα.

Το μόνο πρόβλημα που ενδέχεται να αντιμετωπίσω είναι ότι στην εγκατάσταση από το μαγαζί που το πήρα αναφέρει ότι μέσα στην τιμή είναι 2 μέτρα σωλήνα ενώ στο manual αναφέρει για minimum 3 μέτρα. 

Θεωρώ ότι τα 3 μέτρα και η αντλία κενού είναι υποχρεωτική για την σωστή λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ το morris που εχω εγω (το πηρα το 19,το tcl οι γονεις μου το εχουν)  εχει τετοια κινηση.Ενταξει νομιζω δεν ειναι και  καμια σουπερ τεχνολογια ωστε να μην εχει αυτοματα αυτη την κινηση των περσιδων + το οτι κανει μπαπ και η ονομασια που εχει "premium".:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannis22k είπε

πχ το morris που εχω εγω (το πηρα το 19,το tcl οι γονεις μου το εχουν)  εχει τετοια κινηση.Ενταξει νομιζω δεν ειναι και  καμια σουπερ τεχνολογια ωστε να μην εχει αυτοματα αυτη την κινηση των περσιδων + το οτι κανει μπαπ και η ονομασια που εχει "premium".:P

Απλά η Morris το παράγγειλε από την tcl με το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

3 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Έγινε αγορά του TOYOTOMI IZURU (TRN-856ZR), 18 άρι.

Πολύ μεγάλη φαίνεται η εξωτερική μονάδα.

Το μόνο πρόβλημα που ενδέχεται να αντιμετωπίσω είναι ότι στην εγκατάσταση από το μαγαζί που το πήρα αναφέρει ότι μέσα στην τιμή είναι 2 μέτρα σωλήνα ενώ στο manual αναφέρει για minimum 3 μέτρα. 

Θεωρώ ότι τα 3 μέτρα και η αντλία κενού είναι υποχρεωτική για την σωστή λειτουργία. 

Δες το sticky.

Αδιαπραγματευτα το κενό και τα 3 μέτρα ειδικά για το συγκεκριμένο γαϊδούρι. 

Απλά μπορεί να σε χρεώσει λίγο παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fotia είπε

Δεν  αναφερθηκα σε σενα προσωπικα ,και η απορια σε διαφορα ποστ, βασικα ηταν για το σερβις  .

Επισης και  ο F kal που αναφερεις απορει και ο ιδιος  και γραφει "Στο site της panclima δεν βλέπω αναφορά σε κάτι σχετικό με service."

Δεν είπα πουθενά ότι αναφέρθηκες σ' εμένα αποκλειστικά.

Το κείμενο σου ήταν πολύ χρήσιμο καθώς βοήθησε στην ενημέρωση αρκετών άλλων μελών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

μάλλον μέχρι την Τετάρτη θα παραλάβω το νεο κλιματιστικό. Επειδή η μονάδα πρέπει να ανέβει στην ταράτσα και η πρόσβαση είναι δύσκολη γιατί ανεβαίνουμε με σκάλα από "καταπακτή". Δεν έχουμε πόρτα δηλαδή και η μονάδα για να χωρέσει πρέπει να είναι "ορθια". Μίλαγα χθες με γνωστό μου και μου είπε ότι αν την ανεβάσουμε έτσι είναι πιθανό να χρειαστεί 1 ημέρα να "κάτσουν τα λάδια του συμπιεστή" πριν το δοκιμάσω/λειτουργήσω.

Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...