Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν δίνεις και πολλές πληροφορίες...αν μπορείς αφιέρωσε 5' να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

800 ευρω υπολογιζουμε αλλα και παραπανω δινουμε αν αξιζει τη διαφορα
Νεα αγορα
Καταστημα δεν εχουμε προτιμηση, Αθηνα ειναι το σπιτι.
Αποκλειστικα για ψυξη το καλοκαιρι οποτε μονο για καλοκαιρι
Τοποθεσια κυψελη
Features δεν μας νοιαζει τοσο οσο η ποιοτητα του μηχανηματος, τωρα αν αυτα υπαρχουν καλοδεχουμενα
4ο οροφο ρετιρε με θερμοπροσοψη
45-50 τμ χωρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@filipN @Specs @liakjim σε συνέχεια της συζήτησης μας για Panasonic κλιματιστικά και εγγυήσεις/εκπροσώπηση στην Ελλάδα, παραθέτω ότι έμαθα για μελλοντική αναφορά: μίλησα με ενα κατάστημα και όντως επιβεβαίωσαν πως αντιπρόσωπος είναι η panclima - μίλησα και με την panclima και μου είπαν ισχύει αλλά πως συγκεκριμένα για την Ρόδο δεν έχουν συνεργάτη (οπότε επιβεβαιώσα πως τα εργατικά τα επωμίζομαι εγώ) αλλά τα ανταλλατικά τα παρέχουν αυτοί. Τους ρώτησα για το εν λόγω μοντέλο (FZ CS-FZ50WKE) αν τα ανταλλακτικά είναι ετοιμοπαράδοτα ή θα πρέπει να έρθουν απο εξωτερικό και μου είπαν πως τα έχουν ετοιμοπαράδοτα. Η PanClima βρίσκεται Αθήνα και μου επισήμαναν πως για τα οικιακά κλιματιστικά η εγγύηση είναι 3 χρόνια τα ηλεκτρονικά μέρη και 5 χρόνια ο συμπιεστής (όπως εχουμε διαβάσει και σε άλλες πηγές).

πληροφοριακά να ρωτήσω εγώ όποιον ξέρει: Κατάλαβα καλά πως για όσο κρατάει η εγγύηση  αν επέλεγα μια εταιρία με καλύτερη παρουσία στην Ρόδο απο ότι η panasonic, θα μου καλύπταν και εργασία και όχι μόνο ανταλλακτικά; Ή είναι η standard πολιτική των εταιριών να μην καλύπτουν την εργασία; 

Επεξ/σία από F_Kal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, silvester81 είπε

Με μπερδέψατε ρε παιδιά 😄

Daikin Sensira ATXC25C/ARXC αυτό το μοντέλο λέω .αν αξίζει τα 200 ευρώ φθηνότερα από τοComfora ATXP/ARXP25M 

O πρωτος ειναι ο πινακας του ATXC25C και ο δευτερος του ATXP25M.
Τσεκαρε και αποφασισε.
Το πρωτο ειναι φετινο μοντελο το δευτερο 4ετιας τουλαχιστον αλλα αυτο δε λεει κατι απο μονο του.
Κατα τη γνωμη μου, και με την προυποθεση οτι ενα 9αρι δεν ειναι οριακα μικρο για το χωρο (δλδ δε θα χρειαστει να δουλεψει στο μεγιστο capacity, ειδικα στη θερμανση), δεν αξιζει η διαφορα των 200 ευρω.
 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sta2 είπε

δεκτον! Δεν γνωριζω αλλα σαν ονομα ειχα την εντυπωση οτι ειναι ιαπωνικα, βεβαια την ψιλιαστηκα απο την τιμη, δεν παιζει ιαπωνας και τοσο φθηνος λεω.
Οποτε προς τα που να κοιταξω

 

Στην δουλειά υπάρχουν κάποια παλιά Toyoyoni  εικοσαετίας ίσως, που γράφουν Μade in Japan. Αλλά και τότε φασόν πρέπει να ήταν. Δεν ξέρω ποιας εταιρείας.  

6 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλημέρα σε όλους

μάλλον μέχρι την Τετάρτη θα παραλάβω το νεο κλιματιστικό. Επειδή η μονάδα πρέπει να ανέβει στην ταράτσα και η πρόσβαση είναι δύσκολη γιατί ανεβαίνουμε με σκάλα από "καταπακτή". Δεν έχουμε πόρτα δηλαδή και η μονάδα για να χωρέσει πρέπει να είναι "ορθια". Μίλαγα χθες με γνωστό μου και μου είπε ότι αν την ανεβάσουμε έτσι είναι πιθανό να χρειαστεί 1 ημέρα να "κάτσουν τα λάδια του συμπιεστή" πριν το δοκιμάσω/λειτουργήσω.

Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Ισχύει μήπως και παραπάνω κιόλας.. Εμένα επώνυμο κατάστημα μου έφερε ψυγείο ξαπλωτό. σε επαρχία. Τους πήρε και τους σήκωσε αλλά ήταν περιορισμένος ο χρόνος μου και το παρέλαβα. Μίλησα με την εταιρεία και μου είπαν να περιμένω ώρες. 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

O πρωτος ειναι ο πινακας του ATXC25C και ο δευτερος του ATXP25M.
Τσεκαρε και αποφασισε.
Το πρωτο ειναι φετινο μοντελο το δευτερο 4ετιας τουλαχιστον αλλα αυτο δε λεει κατι απο μονο του.
Κατα τη γνωμη μου, και με την προυποθεση οτι ενα 9αρι δεν ειναι οριακα μικρο για το χωρο (δλδ δε θα χρειαστει να δουλεψει στο μεγιστο capacity, ειδικα στη θερμανση), δεν αξιζει η διαφορα των 200 ευρω.
 

 

32 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

O πρωτος ειναι ο πινακας του ATXC25C και ο δευτερος του ATXP25M.
Τσεκαρε και αποφασισε.
Το πρωτο ειναι φετινο μοντελο το δευτερο 4ετιας τουλαχιστον αλλα αυτο δε λεει κατι απο μονο του.
Κατα τη γνωμη μου, και με την προυποθεση οτι ενα 9αρι δεν ειναι οριακα μικρο για το χωρο (δλδ δε θα χρειαστει να δουλεψει στο μεγιστο capacity, ειδικα στη θερμανση), δεν αξιζει η διαφορα των 200 ευρω.
 

Σ ευχαριστώ πολύ! Θα προχωρήσω στην αγορά του πρώτου,εξάλλου για μικρό υπνοδωμάτιο το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, F_Kal είπε

@filipN @Specs @liakjim σε συνέχεια της συζήτησης μας για Panasonic κλιματιστικά και εγγυήσεις/εκπροσώπηση στην Ελλάδα, παραθέτω ότι έμαθα για μελλοντική αναφορά: μίλησα με ενα κατάστημα και όντως επιβεβαίωσαν πως αντιπρόσωπος είναι η panclima - μίλησα και με την panclima και μου είπαν ισχύει αλλά πως συγκεκριμένα για την Ρόδο δεν έχουν συνεργάτη (οπότε επιβεβαιώσα πως τα εργατικά τα επωμίζομαι εγώ) αλλά τα ανταλλατικά τα παρέχουν αυτοί. Τους ρώτησα για το εν λόγω μοντέλο (FZ CS-FZ50WKE) αν τα ανταλλακτικά είναι ετοιμοπαράδοτα ή θα πρέπει να έρθουν απο εξωτερικό και μου είπαν πως τα έχουν ετοιμοπαράδοτα. Η PanClima βρίσκεται Αθήνα και μου επισήμαναν πως για τα οικιακά κλιματιστικά η εγγύηση είναι 3 χρόνια τα ηλεκτρονικά μέρη και 5 χρόνια ο συμπιεστής (όπως εχουμε διαβάσει και σε άλλες πηγές).

πληροφοριακά να ρωτήσω εγώ όποιον ξέρει: Κατάλαβα καλά πως για όσο κρατάει η εγγύηση  αν επέλεγα μια εταιρία με καλύτερη παρουσία στην Ρόδο απο ότι η panasonic, θα μου καλύπταν και εργασία και όχι μόνο ανταλλακτικά; Ή είναι η standard πολιτική των εταιριών να μην καλύπτουν την εργασία; 

Μαλιστα...εγω πηρα ΜΗΔΕΝIKHΣ αξιας  απαντηση απο Panasonic ευρωπαικη και με παρεπεμψαν στην Μεγαλης Βρεττανιας αντιπροσωπεια οπου και εκανα ερωτημα.

Στην Ελλαδα,μιλησα με μαγαζι Κοκοτας και επειδη εχω θεματα αποσυνδεσης ιντερνετ πηρα και δευτερη φορα και μιλησα με αλλον υπευθυνο.

Εν ταχει ο πρωτος με διαβεβαιωσε για 5 χρονια ανευ ορων σε ολο το μηχανημα,το ζητησα γραπτως και με θεωρησε ολιγον ανικανο να βρω τους ορους εγγυησης στο site τους μιας και ηταν βεβαιος οτι τους εχουν αναρτημενους

και μετα την διακοπη οταν ξαναπηρα και τα ειπα ολα απο την αρχη , ενας εξυπηρετικοτατος αφου εψαξε στο site και βεβαιωθηκε οτι δεν τους εχουν,εψαξε στην Panasonic ευρωπης και δεν,εκτος αν ειναι κρυμμενο σε σημειο συνεργατων που μπαινουν με κωδικους ειπε,του ζητησα φωτο απο τους ορους,μου ειπε δεν μπορει ειναι μεσα στο κουτι και εν τελει εχει 3 το μηχανημα και 5 ο συμπιεστης και απο την πειρα του καλυτερα ετησια συντηρηση για να μην με πεταξει εκτος εγγυησης.

Σε ερωτηση για επαρχια,νησι κλπ μου ειπε οτι ο εισαγωγεας "καθαριζει" με κατα τοπους συνεργατες του.

Εν τελει μετα απο ολα αυτα απεσπασα την πληροφορια οτι εισαγωγεας ειναι

https://www.bgiannopoulos.gr/el/

Β. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

 
Λεωφ. Ευελπίδων 42, Βάρη 166 72
 
 
 
Μετα απο ολα αυτα σου παραδιδω την σκυταλη...
Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, barman_ είπε

Καλησπερα και παλι στην παρεα

Σκεφτομαι ενα απο τα παρακατω. Βρισκομαι Θεσσαλονικη αρα θα προτιμουσα κατι απο κοντα και με αμεση διαθεσιμοτητα

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/f/407348/12000-btu.html?from=autocomplete&o=κλιματιστικα&price_min=&price_max=368

Το σπιτι ειναι στο ενοικιο,η ιδιοκτητρια δεν θα συνδραμει,αρα θα επιβαρυνθουμε ολο το κοστος εμεις. Ψαχνουμε κατι σχετικα οικονομικο αλλα αποδοτικο ψυξη 40% θερμανση 60%. Σπιτι πρωτου οροφου,50τμ,45 ετων περιπου,ανηλιαγο σχετικα, δεν διαθετουμε αλλο τροπο θερμανσης.Απ ολα αυτα που εστειλα φαινεται το μονο σε τετοια τιμη στα 300 περιπου ενα finlux που εχει καλυτερη ενεργειακη κλαση απο τα αλλα,αξιζει?

(Το υπαρχον λογικα θα πεταχτει,ειναι 12ρι μιτσουμπισι 20ετιας,με διαρροη φρεον)

Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια

Επειδη αυτη την εποχη γινεται χαμος,θα πρεπει ισως να ξεκινησεις απο το μαγαζι που θα εχει κατι σε αμεση διαθεσιμοτητα ΚΑΙ θα μπορει να στο τοποθετησει συντομα.(Αυτα τα δυο δεν ταυτιζονται απαραιτητα).

Ομως για σπιτι 45 τμ στη Βορεια Ελλαδα και 45 ετων, πιθανοτατα δεν θα σας καλυψει 12αρι , θα πρεπει να πατε σε ενα καλο 18αρι που θα μπορει να ανεβαζει θερμανση στα κρυα, οποτε το μπατζετ ανεβαινει πολυ περισσοτερο απο οσο ειχατε υποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά αυτά με τις εγγυήσεις αλλά αυτή η Inventor σε αυτό το κομμάτι τους έχει τσακίσει μιας και σε ένα κλιματιστικό που έχω με κάλυψαν άμεσα και με ευγένεια χωρίς πολλές ερωτήσεις. Μάλιστα ήταν στην δεκαετή εγγύηση που έπρεπε να κάνεις online για να την εξασφαλίσεις αλλά χωρίς προϋποθέσεις service ετήσια και τέτοια. Τώρα μάλλον το έκοψαν.

Στο θέμα μου τώρα. Θα βρίσκομαι για 15 ημέρες στον νομό Μεσσηνίας. Ψάχνω για επαγγελματία να μου κάνει το service σε δυο μηχανήματα. Παλιά σχετικά αλλά αχρησιμοποίητα. Το ένα πρέπει να έχει χάσει και φρέον αφού δεν αποδίδει όσο απέδιδε. Πήρα δυο τρεις επαγγελματίες τηλέφωνο και ζήτησα πλύσιμο με ελεφαντάκι, έλεγχος φρέον με όργανο και όχι με «το χέρι» στις περσίδες. Όταν άκουσαν κάτι τέτοιο έβαλαν τα γέλια. Κατά τα άλλα έχουν και ωραία site και λένε ότι είμαι επαγγελματίες..

Πέρσι τον Σεπτέμβρη ήρθε ένας με κάτι πινέλα και καθάριζε τον ανεμιστήρα αν και άλλα είχαμε πει στο τηλέφωνο.. Του έβαλα  1 στο google με σχετικά σχόλια αλλά δεν παίρνουν χαμπάρι.

Η λύση μου φαίνεται είναι πλέον να αγοράζω φθηνά μηχανήματα και στην πενταετία πέταμα. Service σωστά δεν γίνονται. Και στην εγκατάσταση πάνω «με το μαστίγιο» αλλιώς δρόμο. 

Αν γνωρίζει κάποιος σοβαρό ψυκτικό επαγγελματία στην περιοχή ας μου στείλει pm για να μην κάνουμε και διαφήμιση. Δεν νομίζω όμως να πάρω απάντηση γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν. Εντάξει θα μου πείτε καλοκαιριάτικο έχουν δουλειές. Πέρσι ήταν Σεπτέμβρης. Πρόπερσι ήταν Απρίλης αλλά έβρεχε. Θα πρέπει να υπάρχουν και άτομα για service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Specs είπε

εν τελει εχει 3 το μηχανημα και 5 ο συμπιεστης και απο την πειρα του καλυτερα ετησια συντηρηση για να μην με πεταξει εκτος εγγυησης.

Σε ερωτηση για επαρχια,νησι κλπ μου ειπε οτι ο εισαγωγεας "καθαριζει" με κατα τοπους συνεργατες του.

Εν τελει μετα απο ολα αυτα απεσπασα την πληροφορια οτι εισαγωγεας ειναι https://www.bgiannopoulos.gr/el/

Β. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Λεωφ. Ευελπίδων 42, Βάρη 166 72
 
Μετα απο ολα αυτα σου παραδιδω την σκυταλη...

να σαι καλά @Specs - Εμένα η panasonic eu που της είχα στείλει παράλληλα, δεν έχει απαντήσει ακόμα - Απ'ότι βλέπω η όλη φάση είναι πιασ'το αυγό και κούρεφτο.

Τουλάχιστον 2 στους 3 μίλησαν για εγγύηση «3 χρόνια το μηχάνημα, 5 ο συμπιεστής».

Θα επικοινωνήσω αύριο με την γιαννόπουλος να δω και αυτοί αν δέχονται τον τίτλο του εισαγωγέα της panasonic και βλέπουμε! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μια απορια ..

μπορεις οταν καθαριζεις τα εσωτερικα φιλτρα με νερο, μολις στεγνωσουν να τα ψεκασεις με το σπρει detol για απολυμανση? 

η θα τρεχουμε μετα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, F_Kal είπε

να σαι καλά @Specs - Εμένα η panasonic eu που της είχα στείλει παράλληλα, δεν έχει απαντήσει ακόμα - Απ'ότι βλέπω η όλη φάση είναι πιασ'το αυγό και κούρεφτο.

Τουλάχιστον 2 στους 3 μίλησαν για εγγύηση «3 χρόνια το μηχάνημα, 5 ο συμπιεστής».

Θα επικοινωνήσω αύριο με την γιαννόπουλος να δω και αυτοί αν δέχονται τον τίτλο του εισαγωγέα της panasonic και βλέπουμε! :) 

Οκ,αλλα θυμισε μου υπαρχει καποιος ειδικος λογος για Panasonic?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Toshiba shorai premium, κ το μόνο θέμα που έχω είναι με το τηλεκοντρόλ, εκτός από το άνοιξε κλείσε δεν ανταποκρίνεται σε τπτ, ενώ μόνιμος αναβοσβήνει η ένδειξη της ώρας, ξέρει κανείς τι θέλει να κάνω, με το WiFi από το κινητό λειτουργούν τα πάντα μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...