Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nixi είπε

Πάντως αυτό με τα ελάχιστα watt δεν είναι τόσο απλό.

Π.χ. (αν τα λέω σωστά)

Κλιματιστικό με ελάχιστα 250w στα οποία έχει απόδοση 3. Δουλεύει μια ώρα αποδίδει 750w και καίει 250w.

Το ίδιο κλιματιστικό με ελάχιστα 500w στα οποία έχει απόδοση 4. Δουλεύει 22,5 λεπτά μέσα σε μια ώρα με 3-4 on-off αποδίδει 750w και καίει 187w.

Πιθανώς σε κάποια ο σχεδιαστής να ορίζει να μην κατεβαίνει πολύ σε ελάχιστα για καλύτερη απόδοση/κατανάλωση.

Όταν τα έψαχνα είχα πέσει σε μοντέλα που απέδιδαν τελείως διαφορετικά. Κάποιο είχε την καλή απόδοση σε χαμηλό φορτίο, άλλο σε υψηλό άλλο στην μέση και κάποιο (ακριβό) σε όλο το φάσμα. Υποθέτω αναλόγως θα έχουν και διαφορετικό προγραμματισμό, ελάχιστα watt.

Η θερμική άνεση είναι άλλο.

Όπως τα λες είναι. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε καθόλου στοιχεία για cop ή eer ανά φορτίο. Μόνο η Toshiba , τουλάχιστον από αυτά που έχουμε πρόσβαση. 

Οπότε είτε θα πας σε seer , scop και τέλος ή πας ψάχνοντας από αυτά που λένε οι άλλοι.

Παράδειγμα: το 18άρι shorai έχει 7.3 seer ενώ το 18άρι edge έχει 7.8

Άρα κάποιος που θα πάει με πρότυπο θα πάει στο edge για ψύξη, σωστά;

Κοίτα όμως τι γίνεται σε χαμηλά φορτία (shorai δεξιά, edge αριστερά)

2f76453b25924c251bc5ebc15f8d48c9.pngενώ στα nominal είναι σχεδόν ίδια, στα χαμηλά φορτία το edge θέλει περίπου 100W πάνω για να δώσει παρόμοιο capacity!

Σε ποιο υψηλά φορτία;

Δες τη γραμμή των 35C

dafe0353d1b344e8a1c1449dfb1b8812.png

Σε μεσαία φορτία κερδίζει το edge, σε χαμηλά το shorai. Κάνε plot αν θες με cop = capacity/input για κάθε φορτίο και για κάθε θερμοκρασία.

Οπότε δεν είναι απλό. Θέλει κάποιος να έχει πρόσβαση σε τέτοιους πίνακες και μετά να μαντέψει σε τι φορτία θα δουλέψει, να κάνει μια κατανομή και να βρει ποιο θα έχει συνολικά καλύτερη απόδοση. Πάρτο αυγό και κούρευτο. Πόσο μάλλον όταν δεν έχουμε τέτοιους πίνακες από καμία άλλη εταιρεία. Σκοτάδι.

 

25 λεπτά πριν, tarantules είπε

ναι

Μάλλον 16άρια.

11 λεπτά πριν, tauri είπε

Θα απέφευγα midea για θέρμανση.

Άρα έξω bosch , midea.

TCL γιατί όχι; Έχει και εγγύηση, αλλά όχι το scop.

Το panasonic στα χαρτιά είναι το αποδοτικότερο, αλλά άγνωστο το κομμάτι της εγγύησης / υποστήριξης.

Νομίζω προκρίνεται το haier https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as50tdbhra-1u50jeffra-tundra-green/1471406

Καλό seer, καλό scop, καλή εγγύηση και υποστήριξη invertor.

Η καρδιά λέει Panasonic , το μυαλό λέει haier.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

9αρι; Πόσο περίπου είναι οι σωλήνες χωρίς να συμπεριλάβεις την προεγκατεστημένη που είναι πάνω στη μονάδα ( δεν τη βλέπεις τώρα που είναι στον τοίχο).

Ναι το 9αρι Siesta Sensira. 1.5m στο περίπου είναι το έξτρα που έβαλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πανω απο τα παλια κουφωματα υπηρχε μια γυψοσανιδα με ενα κουτι ξερετε για τα παλια κουφωματα ετσι τα φτιαχνα παλια. Και τωρα βγήκε τελος παντων και θελαμε να βαλουμε απο πανω το κλιματιστικο! 

Ε ηρθε χθες ενας κυριος απο τα κλιματιστικα για να το δει και ΕΠΕΜΕΝΕ τρομερα να μην το βαλουμε στο πλαι του τοιχου και οχι στην ευθεία δηλαδη πανω απο τα κουφωματα. Γιατι ειπε πως θα βρίσκει δοκάρι λεει και απαγορεύεται, εγω του λεω μα αυτος ηταν ο λόγος που βγαλαμε τις γυψοσανίδες και τωρα θα πρεπει να γινει ολόκληρη διαδικασία και να βαφτεί ολο το σπίτι γιατι δεν γινεται να βαφτει και να στοκαριστεί μονο αυτο το σημειο. Ισως επειδη του πα ετσι  ειπε μετά πως ΙΣΩΣ αν υπαρχει τουβλο απο κατω να γινεται. Μηπως επέμενε τόσο πολύ γιατί θα έβγαινε παραπάνω μέτρα ο σωλήνας για να παρουν παραπάνω λεφτα; Γιατι αυτα που χουμε κανονίσει ειναι για μεχρι 3 μέτρα. Δεν βρίσκω άλλο λόγο να επέμενε τοσο πολυ!

Εδω ο αδερφος μου που χει βαλει κλιματιστικο στο πλαι το χειμωνα θερμαινεται το τζαμι και σταζουν νερα κατω σε συνδυασμό με την υγρασία που εχει. Και επισης ο κυριος με τα κουφωματα ειπε πως δεν κανει να θερμαινεται το τζαμι μπορει να σπασει. Συν οτι γενικα δεν πηγαινει σωστα ο αερας σε ολο το χωρο αν μπει στο πλαι ! Και οταν του το πα ξερετε τι ειπε; Το αντιθετο λεει θα τον στελνει τον αερα ολο στο πλαι αν μπει ετσι και θα κλιματίζεται καλύτερα ο χώρος. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ναι το 9αρι Siesta Sensira. 1.5m στο περίπου είναι το έξτρα που έβαλαν.

Κανονικά ήθελε 3μ συνολικά. Νομίζω θα τη βγάλεις καθαρή , έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι τώρα εύκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Specs είπε

Η απαντηση απο UK ειναι επαληθευση

Good morning,

μίλησα και με την Β.Γιαννόπουλος και νομίζω ξεκαθάρισε το τοπίο:

Η Γιαννόπουλος είναι όντως οι υπεύθυνοι της panasonic στην Ελλάδα εδώ και 2 χρόνια. Έχουν συνεργάτες στην Ρόδο, ενώ τα ανταλλακτικά έρχονται από γερμανία την επόμενη μέρα Αθήνα και απο εκεί φεύγει με κούριερ για όπου βρίσκεσαι εσύ (εκτός και αν είναι κάτι σπάνιο που δεν υπάρχει στην γερμανική αποθήκη). Στην Ρόδο η εξυπηρέτηση του προβλήματος γίνεται απο τον δικό μου ψυκτικό/εγκαταστάτη, αλλά έχουν και 2-3 δικούς τους συνεργάτες στο νησί και σε περίπτωση που το θέμα είναι κάτι που δεν ξέρει να αντιμετωπίσει ο δικός μου, αναλαμβάνουν αυτοί.

Αυτοί δεν εξυπηρετούν ούτε πουλάνε άμεσα στους καταναλωτές, αλλά η διανομή στην αγορά γίνεται μέσω κάτι που ονομάζουν master dealers. Οπότε όταν αγοράσεις κάτι και εμφανίσει πρόβλημα, επικοινωνείς με το κατάστημα, και αυτοί αναλαμβάνουν να έρθουν σε επαφή με τον Master Dealer και (στην συνέχεια αν υπάρχει λόγος με την Β.Γιαννόπουλος). Ρώτησα για την PanClima και μου είπαν πως όντως είναι ενας εκ των master dealers και μάλιστα «πολύ οργανωμένη και με άρτια τεχνική κατάρτηση».

Το μόνο που αντι να ξεκαθαρίζει το τοπίο το μπέρδεψε κάπως, είναι πως στο τηλέφωνο μου είπε πως η εγγύηση είναι 2 χρόνια για τα μέρη του κλιματιστικού και 5 για τον συμπιεστή (σε αντίθεση με τα 3/5 που ακούγαμε αλλού) αν και πιστεύω πως ήταν εκ παραδρομής.

Επεξ/σία από F_Kal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα απέφευγα midea για θέρμανση.

Άρα έξω bosch , midea.

TCL γιατί όχι; Έχει και εγγύηση, αλλά όχι το scop.

Το panasonic στα χαρτιά είναι το αποδοτικότερο, αλλά άγνωστο το κομμάτι της εγγύησης / υποστήριξης.

Νομίζω προκρίνεται το haier https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as50tdbhra-1u50jeffra-tundra-green/1471406

Καλό seer, καλό scop, καλή εγγύηση και υποστήριξη invertor.

Η καρδιά λέει Panasonic , το μυαλό λέει haier.

 

Ευχαριστώ! Μηπως το συγκεκριμένο haier είναι παλαιότερο μοντελο? Στην επίσημη σελίδα της haier έχει μόνο το tide, tide plus και pearl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κανονικά ήθελε 3μ συνολικά. Νομίζω θα τη βγάλεις καθαρή , έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι τώρα εύκολα.

Λειτουργεί πάντως κανονικά, δεν παρατηρώ κάποιο θέμα.

Ερώτηση: Δοκίμασα να το βάλω στην ψύξη στους 32 και το δωμάτιο είχε περισσότερο κρύο απ' ότι τώρα που το βάλαμε στους 28, γιατί γίνεται αυτό; (εξωτερική θερμοκρασία 34)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tauri είπε

Ευχαριστώ! Μηπως το συγκεκριμένο haier είναι παλαιότερο μοντελο? Στην επίσημη σελίδα της haier έχει μόνο το tide, tide plus και pearl.

Ναι είναι ελαφρώς παλιότερο μοντέλο αλλά έχει καλύτερους δείκτες από τα τωρινά.

4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Λειτουργεί πάντως κανονικά, δεν παρατηρώ κάποιο θέμα.

https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-length

5 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ερώτηση: Δοκίμασα να το βάλω στην ψύξη στους 32 και το δωμάτιο είχε περισσότερο κρύο απ' ότι τώρα που το βάλαμε στους 28, γιατί γίνεται αυτό; (εξωτερική θερμοκρασία 34)

Δεν κατάλαβα.

27 λεπτά πριν, mporei είπε

Παιδια πανω απο τα παλια κουφωματα υπηρχε μια γυψοσανιδα με ενα κουτι ξερετε για τα παλια κουφωματα ετσι τα φτιαχνα παλια. Και τωρα βγήκε τελος παντων και θελαμε να βαλουμε απο πανω το κλιματιστικο! 

Ε ηρθε χθες ενας κυριος απο τα κλιματιστικα για να το δει και ΕΠΕΜΕΝΕ τρομερα να μην το βαλουμε στο πλαι του τοιχου και οχι στην ευθεία δηλαδη πανω απο τα κουφωματα. Γιατι ειπε πως θα βρίσκει δοκάρι λεει και απαγορεύεται, εγω του λεω μα αυτος ηταν ο λόγος που βγαλαμε τις γυψοσανίδες και τωρα θα πρεπει να γινει ολόκληρη διαδικασία και να βαφτεί ολο το σπίτι γιατι δεν γινεται να βαφτει και να στοκαριστεί μονο αυτο το σημειο. Ισως επειδη του πα ετσι  ειπε μετά πως ΙΣΩΣ αν υπαρχει τουβλο απο κατω να γινεται. Μηπως επέμενε τόσο πολύ γιατί θα έβγαινε παραπάνω μέτρα ο σωλήνας για να παρουν παραπάνω λεφτα; Γιατι αυτα που χουμε κανονίσει ειναι για μεχρι 3 μέτρα. Δεν βρίσκω άλλο λόγο να επέμενε τοσο πολυ!

Εδω ο αδερφος μου που χει βαλει κλιματιστικο στο πλαι το χειμωνα θερμαινεται το τζαμι και σταζουν νερα κατω σε συνδυασμό με την υγρασία που εχει. Και επισης ο κυριος με τα κουφωματα ειπε πως δεν κανει να θερμαινεται το τζαμι μπορει να σπασει. Συν οτι γενικα δεν πηγαινει σωστα ο αερας σε ολο το χωρο αν μπει στο πλαι ! Και οταν του το πα ξερετε τι ειπε; Το αντιθετο λεει θα τον στελνει τον αερα ολο στο πλαι αν μπει ετσι και θα κλιματίζεται καλύτερα ο χώρος. 

Αν θες βγάλε φωτογραφίες . Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έβαλα λειτουργία ψύξης και έβαλα θερμοκρασία 32, εγώ υπέθεσα ότι ουσιαστικά πρέπει να ρίξει την θερμοκρασία στους 32 σε σχέση με την εξωτερική. Δεν λειτουργεί έτσι;

 

Πάντως τώρα το βάλαμε ζήτηση 28 και ένα ρολοι/θερμόμετρο λέει 29, καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πανω απο τα παλια κουφωματα υπηρχε μια γυψοσανιδα με ενα κουτι ξερετε για τα παλια κουφωματα ετσι τα φτιαχνα παλια. Και τωρα βγήκε τελος παντων και θελαμε να βαλουμε απο πανω το κλιματιστικο! 

Ε ηρθε χθες ενας κυριος απο τα κλιματιστικα για να το δει και ΕΠΕΜΕΝΕ τρομερα να μην το βαλουμε στο πλαι του τοιχου και οχι στην ευθεία δηλαδη πανω απο τα κουφωματα. Γιατι ειπε πως θα βρίσκει δοκάρι λεει και απαγορεύεται, εγω του λεω μα αυτος ηταν ο λόγος που βγαλαμε τις γυψοσανίδες και τωρα θα πρεπει να γινει ολόκληρη διαδικασία και να βαφτεί ολο το σπίτι γιατι δεν γινεται να βαφτει και να στοκαριστεί μονο αυτο το σημειο. Ισως επειδη του πα ετσι  ειπε μετά πως ΙΣΩΣ αν υπαρχει τουβλο απο κατω να γινεται. Μηπως επέμενε τόσο πολύ γιατί θα έβγαινε παραπάνω μέτρα ο σωλήνας για να παρουν παραπάνω λεφτα; Γιατι αυτα που χουμε κανονίσει ειναι για μεχρι 3 μέτρα. Δεν βρίσκω άλλο λόγο να επέμενε τοσο πολυ!

Εδω ο αδερφος μου που χει βαλει κλιματιστικο στο πλαι το χειμωνα θερμαινεται το τζαμι και σταζουν νερα κατω σε συνδυασμό με την υγρασία που εχει. Και επισης ο κυριος με τα κουφωματα ειπε πως δεν κανει να θερμαινεται το τζαμι μπορει να σπασει. Συν οτι γενικα δεν πηγαινει σωστα ο αερας σε ολο το χωρο αν μπει στο πλαι ! Και οταν του το πα ξερετε τι ειπε; Το αντιθετο λεει θα τον στελνει τον αερα ολο στο πλαι αν μπει ετσι και θα κλιματίζεται καλύτερα ο χώρος. 

Τελος παντων δεν εχει νοημα. Το θεμα ειναι πως ενω μπορουσε να μπει κλιματιστικο κανονικα πανω απο το κουφωμα εκεινος ειπε πως δεν γινεται και επεμενε να βαλουμε το κλιματιστικο στο πλαι! Μηπως παει παραπανω μετρα ο σωληνας για αυτο να επεμενε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mporei είπε

θελαμε να βαλουμε απο πανω το κλιματιστικο!

 

10 λεπτά πριν, mporei είπε

να μην το βαλουμε στο πλαι του τοιχου και οχι στην ευθεία δηλαδη πανω

Αυτά τα δυο δεν βγάζουν νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι είναι ελαφρώς παλιότερο μοντέλο αλλά έχει καλύτερους δείκτες από τα τωρινά.

https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-length

Δεν κατάλαβα.

Αν θες βγάλε φωτογραφίες . Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

Τελος παντων δεν εχει νοημα. Το θεμα ειναι πως ενω μπορουσε να μπει κλιματιστικο κανονικα πανω απο το κουφωμα εκεινος ειπε πως δεν γινεται και επεμενε να βαλουμε το κλιματιστικο στο πλαι! Μηπως παει παραπανω μετρα ο σωληνας για αυτο να επεμενε;

 

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Αυτά τα δυο δεν βγάζουν νόημα 

επεμενε τρομερα να το βαλουμε στο πλαι του τοιχου ηθελα να πω και ΟΧΙ πανω απο τα κουφωματα και ρωταω αν ετσι θα χρειαζοταν παραπανω μετρα σωληνα για αυτο επεμενε ετσι για να παρει παραπανω λεφτα! γιατι οπου ρωτησα μου παν πως δεν ειναι σωστο στο πλαι και αυτος ελεγε το αντιθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mporei είπε

Τελος παντων δεν εχει νοημα. Το θεμα ειναι πως ενω μπορουσε να μπει κλιματιστικο κανονικα πανω απο το κουφωμα εκεινος ειπε πως δεν γινεται και επεμενε να βαλουμε το κλιματιστικο στο πλαι! Μηπως παει παραπανω μετρα ο σωληνας για αυτο να επεμενε;

 

επεμενε τρομερα να το βαλουμε στο πλαι του τοιχου ηθελα να πω και ΟΧΙ πανω απο τα κουφωματα και ρωταω αν ετσι θα χρειαζοταν παραπανω μετρα σωληνα για αυτο επεμενε ετσι για να παρει παραπανω λεφτα! γιατι οπου ρωτησα μου παν πως δεν ειναι σωστο στο πλαι και αυτος ελεγε το αντιθετο

Τον ρώτησες γιατί επέμενε να μπει εκεί ? Καποιο λόγο έπρεπε να επικαλεστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τον ρώτησες γιατί επέμενε να μπει εκεί ? Καποιο λόγο έπρεπε να επικαλεστεί 

ειπε πως και καλα ειναι δοκαρι και απαγορεύεται ! Αλλα και παλι λεει τωρα 'κλιματιστικο πανω απο το κουφωμα; "  οτι δεν θα δειχνει καλό δηλαδη ! Αλλα εγω επεμενα τρομερα και του ειπα πως ο κυριος με τα κουφωματα ο οποιος κανει και ανακαινίσεις και ειναι γνώστης ηταν βεβαιος πως μπορει να μπει...επισης του πα πως εμεις για αυτο τον λογο μπηκαμε σε ολη αυτην την τεραστια διαδικασια και βγαλαμε τα κουτια και τωρα θελει βαψιμο ολο το σπιτι και ειπε πως ΘΑ ΔΟΥΜΕ αν υπαρχει τουβλο απο πισω.Ε καλεσα και του πα πως υπαρχει και μετα ειπε οκ γινεται να μπει τότε, αλλα στο δωματιο μεσα θα πρεπει να μπει στο πλαι γιατι θα βαραει τα κρεβατια λεει ετσι οπως θα φυσαει και θα παγώνω.

Ξερετε αν μπει στο πλαι εγω πιστευω θα ηταν απλα μεγαλυτερος ο σωληνας για αυτο επεμενε να παρει παραπανω λεφτα!

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mporei είπε

ειπε πως και καλα ειναι δοκαρι και απαγορεύεται ! Αλλα και παλι λεει τωρα 'κλιματιστικο πανω απο το κουφωμα; "  οτι δεν θα δειχνει καλό δηλαδη ! Αλλα εγω επεμενα τρομερα και του ειπα πως ο κυριος με τα κουφωματα ο οποιος κανει και ανακαινίσεις και ειναι γνώστης ηταν βεβαιος πως μπορει να μπει...επισης του πα πως εμεις για αυτο τον λογο μπηκαμε σε ολη αυτην την τεραστια διαδικασια και βγαλαμε τα κουτια και τωρα θελει βαψιμο ολο το σπιτι και ειπε πως ΘΑ ΔΟΥΜΕ αν υπαρχει τουβλο απο πισω.Ε καλεσα και του πα πως υπαρχει και μετα ειπε οκ γινεται να μπει τότε, αλλα στο δωματιο μεσα θα πρεπει να μπει στο πλαι γιατι θα βαραει τα κρεβατια λεει ετσι οπως θα φυσαει και θα παγώνω.

Ξερετε αν μπει στο πλαι εγω πιστευω θα ηταν απλα μεγαλυτερος ο σωληνας για αυτο επεμενε να παρει παραπανω λεφτα!

Κοιτα στη τελική αφού εσυ θες να μπει σε συγκεκριμένο σημείο ο μάστορας μπορεί να εκφράσει τις αντιρρήσεις του αλλά στο τέλος πρέπει να γίνει αυτό που ζητάει αυτός που πληρώνει εκτός και αν σε πείσει ότι πραγματικά κανεις λάθος και θα είναι καλύτερα εκεί που λέει εκείνος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...