Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, Specs said:

αν δεν ειναι στο κοκκινο μπανερ ναι αλλα και ενα τηλ για σιγουρια σην tcl καλα θα ηταν,μηπως προεκυψε κι αλλος παραεισαγωγεας και δεν ειναι ενημερο το μπανερ!

Ευχαριστώ πολύ. Για το carrier στα 430 από κότσο που πρότεινε ο @liakjimτι έχεις να πεις?

Επίσης για τη δέκαετη εγγύηση των TCL τρέχει κάποια απαίτηση,πχ συγκεκριμένη συντήρηση κτλ?

 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, barman_ είπε

Ευχαριστώ πολύ. Για το carrier στα 430 από κότσο που πρότεινε ο @liakjimτι έχεις να πεις?

Πήρα αυτό με τον Ιονιστή και το wifi στα 469 και σήμερα έχω τοποθέτηση, οπότε και θα ενημερώσω σχετικά για να έχεις μια ιδέα. Γενικά καλές γνώμες ακούω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω ενα aircondition μαρκας general dc inverter model: ASHA09LGC.

Ειναι σιγουρα πανω απο 10 χρονια.Τελευταια οταν δουλευε τον χειμωνα σε επιανε βηχας αλλα δεν μυριζε κατι. Τωρα το καλοκαιρι βρωμαει σαν μουχλα.Με το κρυο αερα μυριζει μου ειπε ο μαστορας γι αυτο το χειμωνα δεν το καταλαβα να μυριζει.

1) Πηρα να το καθαρισω κατι σπρει με συμπιεσμενο αερα, μετα πηρα ενα αλλο σπρει durostic bioclean (βιοδιασπωμενο) γιατι εχω προβλημα με ασθμα. Το ελυσα ολα τα πλαστικα γυρω γυρω,επλυνα τα φιλτρα αλλα τιποτα ,ακομα μυριζει.

2) Πηρα ενα μαστορα του ειπα να λυσει την "σκαφη" κατω απο τα στοιχεια,να βγαλει και τον κυλινδρο ανεμιστηρα.Πρωτη φορα λυθηκε ετσι σχεδον ολο στα 10-12 χρονια που το εχω.Τα εβγαλε τα επλυνε ,πολυ μαυριλα και βρωμα. Τα κουμπωσε και μολις το εβαλε μετα απο 10 λεπτα αρχισε παλι να μυριζει και μου το ειπε πρωτος και ο μαστορας οτι μυριζει. Μου ειπε πως ισως εχει πιασει πισω στην πλατη μουχλα ο τοιχος και την τραβαει οταν δουλευει. Μου ειπε πως πρεπει να το λυσουμε μεσα ,εξω να το κατεβασουμε και θελει 80-100 ευρω αλλα χωρις εγγυηση οτι θα σταματησει η μυρωδια ,απλα θελει να πιστευει οτι θα σταματησει. 

Τωρα ισως σκεφτομαι δεν ειχε κατι δυνατο υγρο για καθαρισμο και ισως ειχε στο ειδικο δοχειο( τρομπα) μονο νερο με σαπουνι που συνηθως βαζουν για καθαρισμο. Σκεφτομαι να το πλυνω στοιχεια πιο πολυ με ενα ειδικο αντιμουχλικο και αντιμικροβιακο υγρο μηπως καθαρισει...Εχετε κατι καλο να μου προτεινετε??? Μπορει να ισχυει αυτο με την μουχλα στην βαση (πλατη του aircondition) και γι'αυτο δεν ξεμυρισε???

Καμια ιδεα τι αλλο να κανω??? Δεν παλευεται η ζεστη χωρις aircondition ποσο μαλλον με αναπνευστικα προβληματα.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, barman_ είπε

Ευχαριστώ πολύ. Για το carrier στα 430 από κότσο που πρότεινε ο @liakjimτι έχεις να πεις?

Επίσης για τη δέκαετη εγγύηση των TCL τρέχει κάποια απαίτηση,πχ συγκεκριμένη συντήρηση κτλ?

 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2

Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιηθεί πολύ το συγκεκριμένο κλιματιστικό για τα επόμενα χρόνια σε φάση κύριας θέρμανσης, θα έλεγα ότι αξίζει τη χρηματική υπέρβαση το Daikin. Ίσως το βρεις σε κάποια προσφορά από Σεπτέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δει κανεις με τα ματια του την εγγυηση απο Daikin να αναφερει 3 χρονια???

Να την εχει δει σε τυπωμενη εκδοση η pdf ,οχι στα λογια , μιας και εχω φρικαρει απο το πρωι!

ειπα να βελτιωσω την ωραια και με πολυ κοπο λιστα  στο εξελ που εφτιαξε με τις εγγυησεις ο @c-minor

θα ενημερωσω οταν τελειωσει η επικαιροποιηση

24 λεπτά πριν, barman_ είπε

Επίσης για τη δέκαετη εγγύηση των TCL τρέχει κάποια απαίτηση,πχ συγκεκριμένη συντήρηση κτλ?

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

Το λινκ με τις εγγυησεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα έχει μείνει ασυντήρητο χρόνια ή με ελλιπή συντήρηση, το πετάς και παίρνεις καινούριο αφού έκανες οικονομία τόσα χρόνια. Και πρέπει να λύσεις το πρόβλημα με τη μούχλα στον χώρο. Αν δεν περαστούν οι τοίχοι με ειδικό υγρό που σκοτώνει την μούχλα πάλι θα αιωρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nasos96 είπε

Αν βάλουμε στην εξίσωση και το haier tide green?

 

3 λεπτά πριν, Specs είπε

εχω Tide Green,δεν ειδα την συζητηση,για ποιο μιλατε? 9ρι?

Ναι, τον ενδιαφέρει αν είναι αθόρυβο για υπνοδωμάτιο. Ψύξη/θέρμανση στα πλαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Specs είπε

εχω Tide Green,δεν ειδα την συζητηση,για ποιο μιλατε? 9ρι?

Ψάχνω vfm 9αρι, από μεγάλη αλυσίδα με εγκατάσταση, ανάμεσα midea prime(399e), haier  tide green (420e), inventor supreme(450e) και μετά πάμε ψήλα. Ε κοντα στα 500e, to daikin c25c νομιζω κυριαρχει. Τώρα wifi θεωρώ πολυτέλεια περιττή. Το πιο σημαντικό σε υπνοδωματιο είναι ο θόρυβος(είτε λειτουργείας είτε συστολή-διαστολή πλαστικών). Και εννοείται η κατανάλωση.  

Επεξ/σία από nasos96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Ναι, τον ενδιαφέρει αν είναι αθόρυβο για υπνοδωμάτιο. Ψύξη/θέρμανση στα πλαστικά.

@nasos96Ο ανεμιστηρας του στο quiet ειναι αθορυβος εντελως...για τα κρακ-κρουκ των πλαστικων δεν εχω καταγραψει κατι γιατι δουλευει συνεχως σε πολυ μεγαλο χωρο και δεν ανοιγοκλεινει.

https://www.skroutz.gr/s/23223559/Haier-Tide-Green-AS25THMHRA-1U25YEMFRA-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU.html#sku_review_738468

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Ο ανεμιστηρας του στο quiet ειναι αθορυβος εντελως...για τα κρακ-κρουκ των πλαστικων δεν εχω καταγραψει κατι γιατι δουλευει συνεχως σε πολυ μεγαλο χωρο και δεν ανοιγοκλεινει.

https://www.skroutz.gr/s/23223559/Haier-Tide-Green-AS25THMHRA-1U25YEMFRA-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU.html#sku_review_738468

Από απόδωση ; κατανάλωση; πως είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nasos96 είπε

Ψάχνω vfm 9αρι, από μεγάλη αλυσίδα με εγκατάσταση, ανάμεσα midea prime(399e), haier  tide green (420e), inventor supreme(450e) και μετά πάμε ψήλα. Ε κοντα στα 500e, to daikin c25c νομιζω κυριαρχει. Τώρα wifi θεωρώ πολυτέλεια περιττή. Το πιο σημαντικό σε υπνοδωματιο είναι ο θόρυβος(είτε λειτουργείας είτε συστολή-διαστολή πλαστικών). Και εννοείται η κατανάλωση.  

Για Midea αν θες αθόρυβο θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία. Haier καλύτερα για υπνοδωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nasos96 είπε

Από απόδωση ; κατανάλωση; πως είναι;

Aποδοση εννοεις συντελεστη αποδοσης η αν γκαζωνει και παρεχει ισχυ?

Γιατι σε σχεση με αυτο το Toshiba 440ε με εγκατασταση περισυ ,που εχει ο γιος μου στο υπνοδωματιο του το Haier ειναι απο αυτα που γκαζωνουν(ακουγεται και το εξω τοτε) και το Toshiba ειναι πιο πολιτισμενο και ταιριαστο σε υπνοδωματιο,κραταει και 180w- 240w ρελαντι και δεν εχει κρακ-κρουκ στα ενδιαμεσα αν και δεν κλεινει με τετοιο ρελαντι https://www.skroutz.gr/s/18861968/Toshiba-Seiya-RAS-B10J2KVG-E-RAS-10J2AVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU.html

Οι καταναλωσεις ειναι παρεμφερεις στα χαρτια παντως.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...