Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, userAnon είπε

ωρα 16:30 άνοιξα την πόρτα. ο αέρας ήταν στο αυτόματο δεν δυνάμωσε πολύ σχεδόν ποτέ. όπως είπα γίνεται χαμός στο σπίτι (και έχω φρικάρει) κάποια στιγμή είχαν ανοίξει όλα τα παράθυρα με τον ήλιο να πέφτει από εκείνη την πλευρά. Αν θυμάσαι την διαρύθμιση το ac είναι δίπλα στην πόρτα που υποτιθεται πρέπει να φεύγει ο αέρας.. διαφορά θερμοκρασίας δεν είδα στα δωμάτια αλλά ευελπιστώ όταν γυρίσουμε σε κανονικές συνθήκες να βοηθάει και τα υπόλοιπα... θα δούμε.. μήπως θα έπρεπε να έχω τον αέρα στο medium?

 

βέβαια στο σαλόνι και στην κουζίνα η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 27 και νιώθουμε πολύ άνετα. Η σύζυγος είναι ενθουσιασμένη που δεν κάνει θόρυβο, οποτε όλα καλά από το κυρίως μετωπο :)

 

image.png.2f27c1ca4b822ee8e6d33125b5821f73.png

Για να πάει ο αέρας όσο γίνεται στους υπόλοιπους χώρους, μάλλον θα πρέπει να έχεις τον αέρα χειροκίνητα στην υψηλότερη ταχύτητα που μπορείτε να αντέχετε ηχητικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, barman_ είπε

μιλησα πολλες φορες χθες και σημερα ,παρελαβαν 18ρια κ 24ρια και αυριο 12ρια μου ειπαν

Όντως... 

Με πήραν τηλ οτι τα παρέλαβαν σήμερα και αύριο θα είναι σπίτι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Το παρακάτω για ενα σαλόνι περίπου 35τμ και για σχεδόν  100% θέρμανση με γνώμονα κυρίως τον χαμηλο θόρυβο και την οσο γίνεται χαμηλότερη κατανάλωση τι λεει?

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232631-a-c-in12btu-carrier-42qha012d8s-legacy

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαγραμμα της θερμοκρασιας με ποιο θερμομετρο γινεται και υπαρχει κατι αντιστοιχο σε ευκολια με το tp-link monitor που εχουμε για τα watt?

Tα φωτα σας παρακαλω,οχι για να ειναι ολα σε ενα watt και Celsius αλλα και σε ξεχωριστο μου φτανει,ευκολο ναναι με νοιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Specs είπε

Το διαγραμμα της θερμοκρασιας με ποιο θερμομετρο γινεται και υπαρχει κατι αντιστοιχο σε ευκολια με το tp-link monitor που εχουμε για τα watt?

Tα φωτα σας παρακαλω,οχι για να ειναι ολα σε ενα watt και Celsius αλλα και σε ξεχωριστο μου φτανει,ευκολο ναναι με νοιαζει.

Δυστυχώς δεν νομίζω να υπάρχει.

42 λεπτά πριν, m0rpheus78 είπε

Καλησπέρα.

Το παρακάτω για ενα σαλόνι περίπου 35τμ και για σχεδόν  100% θέρμανση με γνώμονα κυρίως τον χαμηλο θόρυβο και την οσο γίνεται χαμηλότερη κατανάλωση τι λεει?

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232631-a-c-in12btu-carrier-42qha012d8s-legacy

 

Είναι φασον midea. Θα το απέφευγα. Σε φθηνό θα κοίταγα κατι σε Haier ή TCL , Morris.

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, m0rpheus78 είπε

Καλησπέρα.

Το παρακάτω για ενα σαλόνι περίπου 35τμ και για σχεδόν  100% θέρμανση με γνώμονα κυρίως τον χαμηλο θόρυβο και την οσο γίνεται χαμηλότερη κατανάλωση τι λεει?

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232631-a-c-in12btu-carrier-42qha012d8s-legacy

 

επεσες σε διασταυρουμενα πυρα! εν πασει περιπτωσει ,τι λεει ως προς ποιο? συγκριτικα με ποιο η ποια αλλα? δωσε κανα πλαφον χρηματων και κατα ποσον σε νοιαζει η οικονομια κλπ και θα λαβεις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μεγάλη προσοχή με την αγορά-εγκατάσταση από Κωτσόβολο, Mediamarkt και μεγάλες αλυσίδες γενικότερα.
Στέλνουνε μη επαγγελματίες, το λιγότερο για να μην πω άσχετους ψυκτικούς, που το μόνο που θέλουν είναι να πάνε στο παρακάτω σπίτι.

Την πρώτη μέρα, αφού είπα να βάλουμε αντλία κενού, η απάντηση ήταν "Δεν χρειάζεται, θα κάνω μια εξαέρωση και θα είναι εντάξει".. Αφού επέμεινα όλως τυχαίως "η αντλία είχε καεί"... Τους έδιωξα και αρνήθηκα να κάνουν την εγκατάσταση. Με κάλεσαν από το συνεργείο και κανονίσαμε να γίνει η εγκατάσταση με αντλία κενού, λες και μου κάνουν χάρη, και γενικά όλα όσα περιγράφονται στην υπηρεσία εγκατάστασης εδώ.

Την επόμενη ημέρα, πάλι είχαμε λίγα παρατράγουδα με το μήκος του σωλήνα, "τα 3 μέτρα είναι υπερβολικά, 50 εκατοστά είναι η απόσταση, άντε να σου βάλω 1,8m" δεν το συνέχισαν όμως για πολύ και έβαλαν 3m.
Όμως έχω τις αμφιβολίες μου εάν έγινε καλή εγκατάσταση, μιας και η αντλία δούλεψε για 5 λεπτά και αν πρόσεξα καλά ο τύπος δεν είχε καν μανόμετρο. Αμφιβάλω αν πέτυχε κενό με την αντλία ή την έβαλε μόνο για να την βάλει. Καταλαβαίνετε όμως ότι ο πελάτης δεν μπορεί να είναι πάνω από το κεφάλι του ψυκτικού και να του λέει τι να κάνει όταν μάλιστα δεν έχει και τις κατάλληλες γνώσεις.

Τελοσπάντων, ότι έγινε έγινε τώρα, απλά στο τέλος δεν μου έδωσαν καν κάποιο χαρτί με την 12μηνη εγγύηση εγκατάστασης και αρνήθηκαν να υπογράψουν-σφραγίσουν το χαρτί του κατασκευαστή tcl.
Αυτό θα κοιτάξω τώρα με τον Κωτσόβολο, αλλά δεν μπορείς να βρεις κανέναν στα τηλέφωνα, email δεν απαντάνε.
Εγώ πάντως θα το κυνηγήσω με το κατάστημα για καταγγελίες κτλ. από κει αγόρασα. Δεν μου φταίει ο κάθε κακομοίρης ψυκτικός που τρέχει όλη μέρα να ολοκληρώσει χ εγκαταστάσεις.

Ξέρει κάποιος εάν είναι απαραίτητο να συμπληρωθεί το έντυπο της εγγύησης της TCL για να ισχύει η εγγύηση;

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Παιδιά μεγάλη προσοχή με την αγορά-εγκατάσταση από Κωτσόβολο, Mediamarkt και μεγάλες αλυσίδες γενικότερα.
Στέλνουνε μη επαγγελματίες, το λιγότερο για να μην πω άσχετους ψυκτικούς, που το μόνο που θέλουν είναι να πάνε στο παρακάτω σπίτι.

Την πρώτη μέρα, αφού είπα να βάλουμε αντλία κενού, η απάντηση ήταν "Δεν χρειάζεται, θα κάνω μια εξαέρωση και θα είναι εντάξει".. Αφού επέμεινα όλως τυχαίως "η αντλία είχε καεί"... Τους έδιωξα και αρνήθηκα να κάνουν την εγκατάσταση. Με κάλεσαν από το συνεργείο και κανονίσαμε να γίνει η εγκατάσταση με αντλία κενού, λες και μου κάνουν χάρη, και γενικά όλα όσα περιγράφονται στην υπηρεσία εγκατάστασης εδώ.

Την επόμενη ημέρα, πάλι είχαμε λίγα παρατράγουδα με το μήκος του σωλήνα, "τα 3 μέτρα είναι υπερβολικά, 50 εκατοστά είναι η απόσταση, άντε να σου βάλω 1,8m" δεν το συνέχισαν όμως για πολύ και έβαλαν 3m.
Όμως έχω τις αμφιβολίες μου εάν έγινε καλή εγκατάσταση, μιας και η αντλία δούλεψε για 5 λεπτά και αν πρόσεξα καλά ο τύπος δεν είχε καν μανόμετρο. Αμφιβάλω αν πέτυχε κενό με την αντλία ή την έβαλε μόνο για να την βάλει. Καταλαβαίνετε όμως ότι ο πελάτης δεν μπορεί να είναι πάνω από το κεφάλι του ψυκτικού και να του λέει τι να κάνει όταν μάλιστα δεν έχει και τις κατάλληλες γνώσεις.

Τελοσπάντων, ότι έγινε έγινε τώρα, απλά στο τέλος δεν μου έδωσαν καν κάποιο χαρτί με την 12μηνη εγγύηση εγκατάστασης και αρνήθηκαν να υπογράψουν-σφραγίσουν το χαρτί του κατασκευαστή tcl.
Αυτό θα κοιτάξω τώρα με τον Κωτσόβολο, αλλά δεν μπορείς να βρεις κανέναν στα τηλέφωνα, email δεν απαντάνε.
Εγώ πάντως θα το κυνηγήσω με το κατάστημα για καταγγελίες κτλ. από κει αγόρασα. Δεν μου φταίει ο κάθε κακομοίρης ψυκτικός που τρέχει όλη μέρα να ολοκληρώσει χ εγκαταστάσεις.

Ξέρει κάποιος εάν είναι απαραίτητο να συμπληρωθεί το έντυπο της εγγύησης της TCL για να ισχύει η εγγύηση;

Μπράβο, καλά έκανες που επέμεινες σε όλα. Όσο για το κενό, λογικά 5 αρκούν αν είναι λεπτή σωλήνωση πχ 9αρι. Χωρίς μανόμετρο δεν ξέρεις βέβαια. Μπορεί να το έκαναν με κλειστή τη βανα...

Για την εγγύηση, από ότι βλέπω όντως θέλει το έντυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπράβο, καλά έκανες που επέμεινες σε όλα. Όσο για το κενό, λογικά 5 αρκούν αν είναι λεπτή σωλήνωση πχ 9αρι. Χωρίς μανόμετρο δεν ξέρεις βέβαια. Μπορεί να το έκαναν με κλειστή τη βανα...

Για την εγγύηση, από ότι βλέπω όντως θέλει το έντυπο.

Βρε εγώ επέμεινα αλλά εντέλει το δικό τους έγινε. 12αρι ήταν.
Χαχα, λογικά αυτό που λες έγινε, μιλάμε για άσχετους...
Πιάνω τον έναν να λέει στον άλλον όταν τελείωναν κάτι του στύλ:
"δεν είχες ανοίξει τις βάνες;"
"όχι, πως θα κάνω κενό με ανοιχτές"

Εκεί κατάλαβα ότι ο ένας από τους δύο να είπε μαλακία, απλά ήλπιζα να είναι αυτός που δεν έκανε το κενό...😬
Έπρεπε να πω στο συνεργείο να στείλουν άλλους και όχι τους ίδιους ή να την ακυρώσω εντελώς. Φαίνεται ο επαγγελματίας από την αρχή, απλά είπα άστο ίσως είμαι υπερβολικός και ένιωσα άσχημα που τους έδιωξα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Βρε εγώ επέμεινα αλλά εντέλει το δικό τους έγινε. 12αρι ήταν.
Χαχα, λογικά αυτό που λες έγινε, μιλάμε για άσχετους...
Πιάνω τον έναν να λέει στον άλλον όταν τελείωναν κάτι του στύλ:
"δεν είχες ανοίξει τις βάνες;"
"όχι, πως θα κάνω κενό με ανοιχτές"

Εκεί κατάλαβα ότι ο ένας από τους δύο να είπε μαλακία, απλά ήλπιζα να είναι αυτός που δεν έκανε το κενό...😬
Έπρεπε να πω στο συνεργείο να στείλουν άλλους και όχι τους ίδιους ή να την ακυρώσω εντελώς. Φαίνεται ο επαγγελματίας από την αρχή, απλά είπα άστο ίσως είμαι υπερβολικός και ένιωσα άσχημα που τους έδιωξα.

Με κλειστές τις βάνες της εξωτερικής γίνεται το κενό (δλδ πριν γεμίσει το κύκλωμα με το φρέον), οπότε από αυτά που λες έγινε λογικά σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με κλειστές τις βάνες της εξωτερικής γίνεται το κενό (δλδ πριν γεμίσει το κύκλωμα με το φρέον), οπότε από αυτά που λες έγινε λογικά σωστά.

Πάλι καλά. Και γω αυτό υπέθεσα αλλά με αυτό που είπες πριν για κλειστή βάνα και μαζί όλα τάλλα όλα να τα περιμένω. Το νόημα πάντως είναι ότι η κατάσταση είναι ένα δράμα έξω.

Πριν 2 μέρες έκανε εγκατάσταση 18αρι toyotomi γνωστός από mediamarkt ενώ τον είχα προετοιμάσει να ζητήσει να γίνει με αντλία κενού, τελικά τον "τούμπαραν" γιατί λέει "αντλία χρειάζεται μόνο για τα μεγάλα", και του το βαλαν στο δάπεδο παρόλο που του κλείνει τον χώρο στο μπαλκόνι "γιατί η βάση τοίχου θα κάνει θόρυβο"...
Ότι τους βολεύει κάνουν και το θέμα είναι ότι ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί παρακολουθεί και να κάνει τον ντεντεκτιβ στον ψυκτικό.

Γι αυτό προσοχή, καλύτερα δικό μας που έχουμε επιλέξει, παρά "δωρεάν" εγκατάσταση στο πόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, windserf2020 είπε

 και του το βαλαν στο δάπεδο παρόλο που του κλείνει τον χώρο στο μπαλκόνι "γιατί η βάση τοίχου θα κάνει θόρυβο"...

Ότι τους βολεύει κάνουν και το θέμα είναι ότι ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί παρακολουθεί και να κάνει τον ντεντεκτιβ στον ψυκτικό.

Γι αυτό προσοχή, καλύτερα δικό μας που έχουμε επιλέξει, παρά "δωρεάν" εγκατάσταση στο πόδι.

Επειδή στην οικία που νοικιαζω ήταν κάτω δυο  ερκουλ 12αρια και έπιαναν χώρο, φωνάξαμε τεχνικούς να τα ανεβάσουν ψηλά στον τοίχο. Όντως κάνουν περισσότερο θορυβο, σαν βουητό με κραδασμό στον τοίχο. Οπότε και βαριοταν ο τεχνικός αλλά όντως ακούγεται παραπάνω στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...