Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κακό είναι ότι μέσα τα εγχειρίδια το γράφουν ρητώς και όταν είπα στους εγκαταστάτες ότι θέλω 3 μέτρα μου λένε γιατί? Ποιος σου το είπε? Τους λέω η εταιρεία το λέει. Που το λέει? Στο manual μου πρέπει να έχετε διαβάσει τους απαντώ πριν τα τοποθετήσετε.

Αλλά ως γνωστόν οι περισσότεροι ψυκτικοί ξέρουν και άλλο τόσο ξέρουν και πολλά καταστήμα που σου βάζουν φασόν 2 ή 3 μέτρα σωλήνα. Αλλά αν κάτι πάει στραβά και βγει πόρισμα ότι φταίει η σωλήνωση, μετά το κατάστημα/ εγκαταστάτης αναλαμβάνει την ευθύνη?

Είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος που σκεφτόμουν να πάρω από μαγαζί εξουσιοδοτημένο οποιαδήποτε εταιρείας και όχι από αλυσίδα ώστε να αποφύγω πιθανές τέτοιες εξυπνάδες.

 

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Το κακό είναι ότι μέσα τα εγχειρίδια το γράφουν ρητώς και όταν είπα στους εγκαταστάτες ότι θέλω 3 μέτρα μου λένε γιατί? Ποιος σου το είπε? Τους λέω η εταιρεία το λέει. Που το λέει? Στο manual μου πρέπει να έχετε διαβάσει τους απαντώ πριν τα τοποθετήσετε.

Αλλά ως γνωστόν οι περισσότεροι ψυκτικοί ξέρουν και άλλο τόσο ξέρουν και πολλά καταστήμα που σου βάζουν φασόν 2 ή 3 μέτρα σωλήνα. Αλλά αν κάτι πάει στραβά και βγει πόρισμα ότι φταίει η σωλήνωση, μετά το κατάστημα/ εγκαταστάτης αναλαμβάνει την ευθύνη?

Είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος που σκεφτόμουν να πάρω από μαγαζί εξουσιοδοτημένο οποιαδήποτε εταιρείας και όχι από αλυσίδα ώστε να αποφύγω πιθανές τέτοιες εξυπνάδες.

 

Για αυτό στο Σκρουτζ διαβάζεις για το ίδιο μοντέλο ότι ένας λέει πως κάνει θόρυβο η εξωτερική μονάδα ενώ ο άλλος λέει πως είναι αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Για αυτό στο Σκρουτζ διαβάζεις για το ίδιο μοντέλο ότι ένας λέει πως κάνει θόρυβο η εξωτερική μονάδα ενώ ο άλλος λέει πως είναι αθόρυβο.

Και ο ένας ότι μετά από 2 χρόνια δεν βγάζει κρύο αέρα κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, prefuse είπε

Προς το παρόν δεν έχω βρει πιο ολοκληρωμένη λύση (μετρητής κατανάλωσης και πλήρης απομακρυσμένη λειτουργία του κλιματιστικού) σε λογική τιμή.

 

Αυτό στο βίντεο είναι πανάκριβο.Ποιος ο λόγος να πάρεις ένα τέτοιο και να μην πάρεις ένα απλό Wifi smart plug που να έχει και power meter και να το χειρίζεσαι το κλιματιστικό με ένα απλό universal ir-remοte control ;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tarantules είπε

Αυτό στο βίντεο είναι πανάκριβο.Ποιος ο λόγος να πάρεις ένα τέτοιο και να μην πάρεις ένα απλό Wifi smart plug που να έχει και power meter και να το χειρίζεσαι το κλιματιστικό με ένα απλό universal ir-remοte control ;

Όχι αυτό του βίντεο δεν κάνει και γιατί είναι ακριβό και γιατί δεν έχει μετρητή κατανάλωσης.

Το να χειρίζεσαι απομακρυσμένα το κλιματισμό είναι χρήσιμο ειδικά σε περίπτωση σεναρίων με motion sensor, υγρασία, θερμοκρασία και φυσικά να βλέπεις τις καταναλώσεις μέρας, μήνα και live.

Με 2 συσκευές είναι πιο πολύπλοκα και  δύσχρηστα, η smart πριζα κόβει το ρεύμα στο κλιματιστικό που δεν είναι και ότι καλύτερο. Φυσικά δεν έχει και καμία άλλη ευκολία πχ σενάρια με ένα smart θερμόμετρο υγρασιομετρο. Όποτε θέλει και ένα ir remote control που το χειρίζεσαι μέσω app.

[18,74€ 27% OFF]BlitzWolf® BW-RC02 Tuya WiFi Smart IR Infrared Remote Controller RGB Light Smart Home Automation Hub Voice Control Works with Amazon Alexa and Google Assistant For TV Air Conditioner STB Audio Curtain Motor Ceiling Fan Mobile Phone Accessories from Phones & Telecommunications on banggood
https://banggood.app.link/AYL89Td8cib

Επίσης μετράει η ευχρηστία και ο σχεδιασμός του app. Εκεί είναι που υστερούν τα περισσότερα. Ενώ το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το out of sync όταν κάποιος χρησιμοποιήσει το κανονικό remote που ενώ είναι πχ κλειστό στο app φαίνεται ανοιχτό αν και στο aqara που έχει και μετρητή κατανάλωσης το καταλαβαίνεις γιατί στο live consumption δείχνει 2w που είναι το stand by όταν είναι κλειστό.

Βασικά όλα αυτά και ο σκοπός ενός καλού smart home είναι να μην ασχολείσαι και να λειτουργούν από πίσω χωρίς την δική μας παρέμβαση πχ σε ένα σπίτι, να έχεις μόνιμα 26-27 βαθμούς το καλοκαίρι όταν είσαι εντός της κατοικίας και όταν δεν είναι κάνεις μέσα, είτε με motion sensor, είτε με geo tag, να σβήνει τελείως ο κλιματισμός ή να ανοίγει αυτόματα όταν πχ βρίσκεσαι X χιλιόμετρα από το σπίτι και κατευθύνεσαι προς τα εκεί.

Το aqara δεν είναι τέλειο αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει κάτι καλύτερο και σε οικονομική τιμή. Βέβαια δεν γνωρίζω και τι κάνουν κάποια ακριβότερα wifi κλιματιστικά που έχουν δικό τους app.

 

Και μια τελείως άκομψη λύση που δεν θα το έβαζα ποτέ σε σπίτι, αλλά τουλάχιστον δουλεύει.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panos_saxo είπε

Καλημέρα σας.

Στο σπίτι που νοικιάζω υπάρχει ένα παλιό aircondition μάρκας Firstline. Έχω ένα θέμα και θέλω να δω αν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου με λίγα χρήματα.

Τα βράδια που το ρυθμίζω στους 26-27 βαθμούς για να κοιμηθώ και να μην παγώνω , το aircondition ανοίγει και κλείνει συνεχώς , περιοδικά και σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Εξηγώ : όταν πιάσει επιθυμητή θερμοκρασία , κλείνει ο κομπρέσορας από την εξωτερική μονάδα (αν το λέω καλά) και απλά λειτουργεί ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας.Όλα καλά μέχει εδώ υποθέτω .

Μετά από 3 λεπτά , παίρνει ξανά μπρος ο κομπρέσορας , δουλεύει για ακριβώς 5 δευτερόλεπτα και ξανά κλείνει . Αυτό γίνετε όοοολη τη νύχτα , η έστω για τις 2 ώρες περίπου που το παρακολουθώ μέχρι να με πάρει πια ο ύπνος, με αυτούς ακριβός τους χρόνους. Ποτέ δεν έχει μείνει κλειστό για πάνω από 3 λεπτά και ποτέ ανοιχτό για πάνω από 5 δεύτερα.

Είναι φυσιολογική αυτή η λειτουργία ; Θεωρητικά δε θα έπρεπε να παίρνει μπροστά ο κομπρέσορας όταν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από την επιθυμητή και να ξανά κλείσει όταν την πιάσει ; Εμένα η θερμοκρασία προφανώς δε προλαβαίνει να πέσει στα 3 λεπτά που ανοίγει συνεχώς ο κομπρέσορας  ,αλλά και να συνέβαινε αυτό λόγω μεγάλων απωλειών (που δεν έχω αλλά λέμε τώρα ), είναι ακόμα πιο προφανές ότι δε μπορεί σε 5 δευτερόλεπτα λειτουργίας να ξανά έριξε την θερμοκρασία και να ξανά σταματήσει .

Δεν έχει και πολλές λειτουργίες για να πω ότι μπορεί να έχω πατήσει κάτι λάθος εγώ , το μόνο που έχει σαν λειτουργία πέρα απο τα κλασικά ψύξη θέρμανση αφύγρανση και ανεμιστήρα , είναι απλά το Night mode που δοκίμασα και το κάνει και με αυτό ενεργοποιημένο και χωρίς.

 

Το πρόβλημα μου πέρα από το σπαστικό της υπόθεσης που ακούω το κάθε φορά που παίρνει μπρος και εκνευρίζομαι με την συχνότητα που το κάνει , είναι ότι φοβάμαι πως θα τα φάει τα ψωμιά του με τα τόσα άνοιξε κλείσε.

Να πω επίσης πως έχει γίνει πλήρης καθαρισμός και συντήρηση του μηχανήματος μέσα έξω , συγκεκριμένα μέσα την μονάδα την έλυσα σχεδόν όλη , οι ψύκτρες και η φτερωτή λάμπουν. Πάλι δεν διορθώθηκε το πρόβλημα μετά από αυτό.

 

Το πιο πιθανό είναι το αισθητήριο να ακουμπάει το στοιχείο / σωλήνες και να λαθεύει. Δες αν το έχεις βάλει στην σωστή θέση μετά το λύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το πιο πιθανό είναι το αισθητήριο να ακουμπάει το στοιχείο / σωλήνες και να λαθεύει. Δες αν το έχεις βάλει στην σωστή θέση μετά το λύσιμο.

Είπες κουβέντα τώρα. Το τσεκάρω γιατί θυμάμαι όταν ξεκίνησα το δέσιμο πάλι, δεν μου κόλλαγε η θέση που είχαν τα καλώδια...

Όμως η θέση τους περνάει και ακουμπάει αναγκαστικά κάτω από την σωλήνα και  πάνω στον στοιχείο. Το καλώδιο μόνο, όχι ο ίδιος ο αισθητήρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ψαχνω παντα να εχω την χαμηλοτερη ισχυ και ετσι στο 9ρι Haier Tide Green εχω επιλεξει ,(αφου πρωτα γκαζωσει και φερει το χωρο στους πχ 26),να το λειτουργω στο αθορυβο που ειναι σταθερα τα watt του με εξωτερικη μεχρι 40 κοντα στα 400 watt και οσο πεφτει η εξωτερικη κατεβαινουν στα 300 watt(εξω 28-30).

Για να κατεβει περισσοτερο πρεπει εξω να εχει λιγοτερο απο μεσα...και τοτε εχω δει μεχρι και 250 watt ελαχιστη παντα.

Παρατηρησα λοιπον πως καθε 8 ωρες στο quiet κανει ενα γκαζωμα για 10 λεπτα(για ξεμπουκωμα).

Ισως η αχρηστη πληροφορια της ημερας στο φορουμ!

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2672021 102633 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

επειδη ψαχνω παντα να εχω την χαμηλοτερη ισχυ και ετσι στο 9ρι Haier Tide Green εχω επιλεξει ,(αφου πρωτα γκαζωσει και φερει το χωρο στους πχ 26),να το λειτουργω στο αθορυβο που ειναι σταθερα τα watt του με εξωτερικη μεχρι 40 κοντα στα 400 watt και οσο πεφτει η εξωτερικη κατεβαινουν στα 300 watt(εξω 28-30).

Για να κατεβει περισσοτερο πρεπει εξω να εχει λιγοτερο απο μεσα...και τοτε εχω δει μεχρι και 250 watt ελαχιστη παντα.

Παρατηρησα λοιπον πως καθε 8 ωρες στο quiet κανει ενα γκαζωμα για 10 λεπτα(για ξεμπουκωμα).

Ισως η αχρηστη πληροφορια της ημερας στο φορουμ!

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2672021 102633 μμ.jpg

Έχω δει και σε midea τέτοια γκαζωματακια. Στο carrier κάθε 45'. Στο ariston κάθε 90. Είχα ρωτήσει τον ψυκτικό που είχε έρθει για συντήρηση και μου είπε ότι είναι για εξισορρόπηση πιέσεων. Επειδή δεν κατάλαβα τίποτα, αποφασισα να μη ρωτήσω κάτι άλλο 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επειδή δεν κατάλαβα τίποτα, αποφασισα να μη ρωτήσω κάτι άλλο 😁 

Καλυτερα που δεν ρωτησες,σπανιο να ηξερε και στο τελος θα τον αναγκαζες να παρει αυτος αντιυπερτασικο να εξισορροπησει 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Specs είπε

επειδη ψαχνω παντα να εχω την χαμηλοτερη ισχυ και ετσι στο 9ρι Haier Tide Green εχω επιλεξει ,(αφου πρωτα γκαζωσει και φερει το χωρο στους πχ 26),να το λειτουργω στο αθορυβο που ειναι σταθερα τα watt του με εξωτερικη μεχρι 40 κοντα στα 400 watt και οσο πεφτει η εξωτερικη κατεβαινουν στα 300 watt(εξω 28-30).

Για να κατεβει περισσοτερο πρεπει εξω να εχει λιγοτερο απο μεσα...και τοτε εχω δει μεχρι και 250 watt ελαχιστη παντα.

Παρατηρησα λοιπον πως καθε 8 ωρες στο quiet κανει ενα γκαζωμα για 10 λεπτα(για ξεμπουκωμα).

Ισως η αχρηστη πληροφορια της ημερας στο φορουμ!

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2672021 102633 μμ.jpg

Ποιο power meter έχεις και σου δείχνει σε γραφική παράσταση την κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ποιο power meter έχεις και σου δείχνει σε γραφική παράσταση την κατανάλωση;

Tplink hs110 ( είναι και αυτό στο sticky 😎 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Tplink hs110 ( είναι και αυτό στο sticky 😎 )

Ε που να το φανταστώ οτι το είχες μέσα στο  sticky.Πρέπει να βάλεις το βίντεο να παίξει για να το δεις....Τέλος πάντων...Μόνο με το συγκεκριμένο TP Link παίζει ή και με άλλα power meter; Εγώ πχ έχω το Blitzwolf BW-SHP6.Υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ε που να το φανταστώ οτι το είχες μέσα στο  sticky.Πρέπει να βάλεις το βίντεο να παίξει για να το δεις....Τέλος πάντων...Μόνο με το συγκεκριμένο TP Link παίζει ή και με άλλα power meter; Εγώ πχ έχω το Blitzwolf BW-SHP6.Υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Είμαστε λίγο εκτός θέματος.

Πάντως, είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση. Έχει βγει η tplink και έχει πει ότι θα ή έχει ήδη κλείσει τη δυνατότητα για local εξαγωγή των δεδομένων. Κάποια μέλη εδώ έχουν αναφέρει πρόβλημα με τον τρόπο του sticky. Κάποιοι όχι. Αυτό συν ότι τα πριζακια αυτά είναι πλέον ακριβά, με κάνουν να είμαι μάλλον αρνητικός.

Προσωπικά έχω πλέον ρίξει το βάρος μου στο sonoff pow r 2 , αλλά θέλει homeassistant για να βλέπουμε καμπύλες οπότε θέλει έξτρα προσπάθεια. Αν όμως κάποιος αποφασίσει να επενδύσει χρόνο για learning curve (και ιδανικά και χρήμα για raspberry pi 4 αλλιώς φτάνει ένα virtual machine σε windows pc) , θα πάρει πολλαπλά οφέλη πίσω γιατί οι δυνατότητες με το grafana είναι σε άλλο level ( αν έχεις δει και διαγράμματα που έχω ανεβάσει κατά καιρούς ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να συνεχίσω λίγο το off topic για να προσθέσω ότι την ίδια δουλειά κάνει και το shelly 1PM αλλά δεν γνωρίζω σίγουρα αν μπορεί να καταγραψει η εφαρμογη τα watt ανα λεπτο και έτσι να μην χρειάζεται κάποιος να βάλει το ΗΑ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το ψάξει πάντως. (στο ΗΑ δουλεύει πάντως ακριβώς ίδια με το sonoff pow r2). Επ'ισης πάιρνουν και αισθητήρα θερμοκρασίας ή κινησης αν θέλει κάποιος λίγο να αυτοματοποιήσει κάποια διαδικασία.

** επίσης (επειδή είναι λίγο υπερβολικό?) να βάλει κάποιος ΗΑ για να παρακολουθεί το pow λογικά γίνεται να μπει grafana σε windows πχ.

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...