Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Πάντως σε συνθήκες 33 έξω ζήτηση 25 το Toshiba Edge 16 παίζει απο 240 έως 260 ενώ το Toyotomi Hiro 17 ήταν στα 380W.

Διαφορετικοί χώροι ( σωστά; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για το Toshiba θα μας πεις κάτι νέο ; Ειδικά τώρα με τον καύσωνα;

😁

Λειπω ρε συ..οταν γυρισω θα ενημερωσω φυσικα. Βλεπω πάντως 40αρια παντού μεχρι και τις 8/8. Σκεφτομαι 1-2 ημερες πριν να το αναψω στους 28-28 για συντήρηση. . Έχει νόημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Λειπω ρε συ..οταν γυρισω θα ενημερωσω φυσικα. Βλεπω πάντως 40αρια παντού μεχρι και τις 8/8. Σκεφτομαι 1-2 ημερες πριν να το αναψω στους 28-28 για συντήρηση. . Έχει νόημα?

Έχει νόημα να μας ανεβάσεις διαγράμματα!!!

(πλάκα κάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Λειπω ρε συ..οταν γυρισω θα ενημερωσω φυσικα. Βλεπω πάντως 40αρια παντού μεχρι και τις 8/8. Σκεφτομαι 1-2 ημερες πριν να το αναψω στους 28-28 για συντήρηση. . Έχει νόημα?

Ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη και δεν εχει απαντηθει με μετρησεις εδω μεσα.

Προσωπικα πιστευω πως οχι,δεν εχει νοημα.

Αν τυχον το κανεις θα εχουμε στοιχεια.

Εγω μολις ελευθερωθει δωματιο απο δευτερα μαλλον,θα το κανω το πειραμα και ας ειμαι βεβαιος πως δεν υπαρχει λογος να μενει αναμμενο σε χωρο που δεν υπαρχει καποιος.

Νεοτερα τοτε.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφερόμαστε για αγορά κλιματιστικού inverter με μέγιστο budget γύρω στα 1000 ευρώ, και θα θέλαμε να είναι 24αρι. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι περίπου 85 τ.μ. . Θα χρησιμοποιείται για ψύξη τα καλοκαίρια (περίπου 3 μήνες) και αν είναι εφικτό και αξίζει θα αντικαταστήσει και την σόμπα πετρελαίου που χρησιμοποιείται για θέρμανση τον χειμώνα. Θα θέλαμε να έχει και λειτουργία ιονιστή καθώς και να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, iliasmach είπε

Καλησπέρα, ενδιαφερόμαστε για αγορά κλιματιστικού inverter με μέγιστο budget γύρω στα 1000 ευρώ, και θα θέλαμε να είναι 24αρι. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι περίπου 85 τ.μ. . Θα χρησιμοποιείται για ψύξη τα καλοκαίρια (περίπου 3 μήνες) και αν είναι εφικτό και αξίζει θα αντικαταστήσει και την σόμπα πετρελαίου που χρησιμοποιείται για θέρμανση τον χειμώνα. Θα θέλαμε να έχει και λειτουργία ιονιστή καθώς και να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν δεν ειναι ενιαίος ο χώρος είναι καλύτερα 2x 12.000btu αντί για ένα 24αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Αν τυχον το κανεις θα εχουμε στοιχεια.

Εγω μολις ελευθερωθει δωματιο απο δευτερα μαλλον,θα το κανω το πειραμα και ας ειμαι βεβαιος πως δεν υπαρχει λογος να μενει αναμμενο σε χωρο που δεν υπαρχει καποιος.

Η αλήθεια είναι ότι ειδικά στην ψύξη δεν περιμένω κάτι. Επειδή στον προηγούμενο καύσωνα είχα το hitachi τις πρώτες ημέρες το ανοιγόκλεινα και μετά το άφησα 2-3 ημέρες συνεχώς ανοικτό. Δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην κατανάλωση, ήταν περίπου η ιδιες.

Πέρυσι όταν πάλι γύρισα στην Αθήνα με καύσωνα από διακοπές, το άνοιξα 2 ωρες πριν και όταν μπήκαμε το σπίτι ήταν δροσερό μόνο που ήθελε  άνοιγμα, κατα τα άλλα οκ. Δεν νομίζω ότι υα δω κάποια διαφορά φέτος. Ούτε έχω περσυνές μετρήσεις (έβαλα τα Pow τον Νοέμβριο) αλλά έχω αλλάξει και κλιματιστικό. Το πιο πιθανό να είναι να το ανάψω 1 ήμερα νωρίτερα (έχω αφήσει επιτηδες και ανοικτές τις πόρτες) για να δω τι θα καταναλώσει και αν θα δροσίσει καθόλου τα υπόλοιπα δωμάτια. (1 - 2 παράθυρα τα άχω αφήσει σκαστά για να δω πως θα είναι ο χώρος φέτος σε σύγκριση με πέρυσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, userAnon είπε

Λειπω ρε συ..οταν γυρισω θα ενημερωσω φυσικα. Βλεπω πάντως 40αρια παντού μεχρι και τις 8/8. Σκεφτομαι 1-2 ημερες πριν να το αναψω στους 28-28 για συντήρηση. . Έχει νόημα?

Έχει νόημα ιδιαίτερα αν έχουμε καύσωνα..κανουμε τη δουλειά του κλιματιστικό πολύ πιο εύκολη.. Είναι πολύ πιο εύκολο να διατηρήσει την θερμοκρασία στους 28C όταν έξω είναι 40+++ από το να χρειαστεί να ψυξει τον χώρο στους 28C με τέτοιες εξ. θερμοκρασίες.

Ειδικά αν το κλιματιστικό είναι μικρό για τον χώρο ,θα έλεγα ότι πρέπει να το κάνουμε κάπως έτσι.(είτε ψύξη / είτε θέρμανση σε ακραίες εξ. συνθήκες)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις δύο κλιματιστικά στον ίδιο χώρο;

Έχω 3 κλιματιστικά όπως και πριν. Απλά τα 2, 5 το ένα toyotomi και ένα Panasonic 12αρι αντικαταστάθηκαν από τα edge 16αρι και 13αρι αντίστοιχα. 

Με τα 3 καλυπτω όλο το σπίτι. 

4 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Οχι στους ίδιους χώρους.

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Τα κλιματιστικά μπήκαν στους ίδιους χώρους που υπήρχαν τα άλλα... 1 στο καθιστικό το 13αρι και ένα από στο χωλ που καλύπτει μπάνιο υπνοδωμάτια 2, το 16αρι..εκει ήταν το toyotomi. Και υπάρχει και άλλο ένα κλιματιστικό Samsung 12αρι στο ένα υπνοδωμάτιο για τις πολύ κρύες ημέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πρόσφατα στο γραφείο (12τμ) το TCL Miracle 9άρι.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος ως τώρα.. στις χαμηλές σκάλες του ανεμιστήρα είναι σχετικά αθόρυβο. Η ψύξη του αρκετά καλή. Σε μικρές διαφορές θερμοκρασίας μέσα με έξω είναι θέμα μερικών λεπτών μέχρι να πιάσει τους βαθμούς.
Απο περιέργεια έβαλα 21 μέσα ενώ έξω είχε πάνω απο 31 βαθμούς, πήρε περίπου 1 ώρα αλλά τα κατάφερε!

Φαίνεται να είναι οικονομικό αν και δεν έχω μετρητή, το καταλαβαίνω γιατί δουλεύει πολύ χαλαρά η εξωτερική μονάδα.

Οι μονάδες για κάποιο λόγο είναι πανάλαφρες, καμία σχέση με το 12άρι μιτσουμπίσι που έχω στο σαλόνι.

Η εφαρμογή έχει μόνο τα βασικά, δεν βρήκα ιστορικό θερμοκρασίας/κατανάλωσης κλπ.

Χρειάστηκα αντικραδασμικές βάσεις γιατί όταν δούλευε ο κομπρέσορας συντόνιζε η δόνηση και ακουγόταν ενα βουητό μέσα στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iliasmach είπε

Καλησπέρα, ενδιαφερόμαστε για αγορά κλιματιστικού inverter με μέγιστο budget γύρω στα 1000 ευρώ, και θα θέλαμε να είναι 24αρι. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι περίπου 85 τ.μ. . Θα χρησιμοποιείται για ψύξη τα καλοκαίρια (περίπου 3 μήνες) και αν είναι εφικτό και αξίζει θα αντικαταστήσει και την σόμπα πετρελαίου που χρησιμοποιείται για θέρμανση τον χειμώνα. Θα θέλαμε να έχει και λειτουργία ιονιστή καθώς και να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο χώρος που θα μπει, πόσα τετραγωνικά είναι; Κάποιο σχεδιάγραμμα του σπιτιού;

Θα βοηθούσε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...