Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Κάποια πράγματα μνημονεύονται στο sticky . Τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα από το να δούμε απλά ένα ταμπελακι. Αλλά για ένα στούντιο 25τμ απλουστευονται, γιατί οι ενεργειακές απαιτήσεις δεν θα είναι τραγικές οπότε προτείνω να ψωνίσεις ίσως και με χρήση του διαγράμματος απόφασης που πάλι θα βρεις στο sticky , ανάλογα με τα κριτήρια σου. Από αυτά που έχουμε δει , 1ο υποψήφιο είναι το Daikin Perfera. Μετά το shorai premium. Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να γράψω λίγα παραπάνω.

Α,εντάξει αν υπάρχουν στο sticky τότε θα καθίσω να διαβάσω μη σε παιδεύω. Απλά βλέπω ότι το Premium είναι Α2 ενώ το Edge A3 , άρα θα καίει λιγότερο ρεύμα ,με γνώμονα φυσικά το ρεύμα "καθότι θα δουλεύει πάρα πολύ" .

 

προτιμότερο δεν είναι δηλαδή το Α3 (9άρι) ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/7/2021 στις 9:04 ΜΜ, panos_saxo είπε

Είπες κουβέντα τώρα. Το τσεκάρω γιατί θυμάμαι όταν ξεκίνησα το δέσιμο πάλι, δεν μου κόλλαγε η θέση που είχαν τα καλώδια...

Όμως η θέση τους περνάει και ακουμπάει αναγκαστικά κάτω από την σωλήνα και  πάνω στον στοιχείο. Το καλώδιο μόνο, όχι ο ίδιος ο αισθητήρας. 

Στις 26/7/2021 στις 11:48 ΠΜ, panos_saxo είπε

Δεν έχω δοκιμάσει χαμηλότερη θερμοκρασία από 26, έχω δοκιμάσει 26 27 και 28, κάνει το ίδιο.Μιλάμε για το βράδυ μόνο που θέλω να πιάσει μια νορμάλ θερμοκρασία για να κοιμηθώ χωρίς να ξεπαγιάζω και χωρίς να δουλεύει άκοπα όλη νύχτα..

Στους 26 όταν το ρυθμίσω, με 2 θερμόμετρα εντός σπιτιού και στα 2 δωμάτια, πρέπει να φτάσει 24 για να κλείσει οπότε αν το βάλω πιο χαμηλά θα είναι πολύ κρύο πια για βράδυ.

Πέρυσι στο τέλος του καλοκαιριού αλλάξαμε έναν πυκνωτή γιατί δεν εκκινούσε το κομπρεσέρ. 

Τώρα στην επαναφορά που κόβει αμέσως , δεν νομίζω ότι είναι από πρόβλημα στο κομπρεσέρ, γτ αν εκείνη τη στιγμή του κατεβάσω την θερμοκρασία από 26 σε οτιδήποτε χαμηλότερα, εκκινεί και πάλι κανονικά μέχρι να πιάσει την νέα θερμοκρασία. 

Γενικά δλδ αν του βάλω το μεσημέρι συνήθως 24 βαθμούς, δουλεύει κανονικά χωρίς να κλείσει καθόλου αφού δε πιάνει τόσο χαμηλά. Ξεκινάει τα σταμάτα ξεκίνα μόνο όταν πιάσει θερμοκρασία .

@panos_saxo φιλε μηπως εβγαλες ακρη? γιατι μαλλον κατι παρομοιο εχω και εγω..

Επεξ/σία από navger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

Α,εντάξει αν υπάρχουν στο sticky τότε θα καθίσω να διαβάσω μη σε παιδεύω. Απλά βλέπω ότι το Premium είναι Α2 ενώ το Edge A3 , άρα θα καίει λιγότερο ρεύμα ,με γνώμονα φυσικά το ρεύμα "καθότι θα δουλεύει πάρα πολύ" .

 

προτιμότερο δεν είναι δηλαδή το Α3 (9άρι) ; 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5639
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

Α,εντάξει αν υπάρχουν στο sticky τότε θα καθίσω να διαβάσω μη σε παιδεύω. Απλά βλέπω ότι το Premium είναι Α2 ενώ το Edge A3 , άρα θα καίει λιγότερο ρεύμα ,με γνώμονα φυσικά το ρεύμα "καθότι θα δουλεύει πάρα πολύ" .

 

προτιμότερο δεν είναι δηλαδή το Α3 (9άρι) ; 

Η απάντηση βρίσκεται στους πίνακες απόδοσης. Μπορείς να ψάξεις Toshiba τάδε engineering data books και να συγκρίνεις επιμέρους eer και cop ανά φορτίο και ανά εξωτερική θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

σε έχασα, τι ακριβώς βλέπω εδώ ; 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Η απάντηση βρίσκεται στους πίνακες απόδοσης. Μπορείς να ψάξεις Toshiba τάδε engineering data books και να συγκρίνεις επιμέρους eer και cop ανά φορτίο και ανά εξωτερική θερμοκρασία. 

το "καρτελάκι" ενεργειακής κλάσης που γράφει στο κάθε μοντέλο εννοείς; 

Edge :

edge.jpg

 

Premium

 

premium.jpg

 

Όσο πιο χαμηλά το annum τόσο καλύτερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

Όσο πιο χαμηλά το annum τόσο καλύτερα ;

Όχι απαραίτητα.

Σορυ, κάποια στιγμή θα εξηγήσω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, navger είπε

@panos_saxo φιλε μηπως εβγαλες ακρη? γιατι μαλλον κατι παρομοιο εχω και εγω..

Δυστυχώς όχι. Δοκίμασα να συμαζεψω λίγο καλύτερα τα καλώδια του αισθητήρα, τα πέρασα από άλλη θέση, τίποτα. Το ίδιο πρόβλημα σε όποια θερμοκρασία και αν το ρυθμίσω. Όταν την πιάσει, εξακολουθεί να ανοιγοκλεινει όπως περιέγραψα και πιο πάνω. Μάλλον με βλέπω για τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι απαραίτητα.

Σορυ, κάποια στιγμή θα εξηγήσω.

Μόλις μίλησα με Κωτσόβολο για το Premium ,δεν υπάρχει 0 απόθεμα και δεν θα ξανάφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dionisakos4 είπε

σε έχασα, τι ακριβώς βλέπω εδώ ; 

Βλέπεις ότι σύμφωνα με το ερωτηματολόγιο θερμικών απωλειών το 5639 watt αντιστοιχούν σε 19.000 btu ώστε να είσαι καλυμμένος σε οποιαδήποτε καιρική συνθήκη αλλά και το κλιματιστικό να δουλεύει πολύ χαλαρά και οικονομικοτατα ειδικά αν πας σε κλιματιστικό α+++ στη Θερμή ζώνη η σε α++ στη Μέση ζώνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Βλέπεις ότι σύμφωνα με το ερωτηματολόγιο θερμικών απωλειών το 5639 watt αντιστοιχούν σε 19.000 btu ώστε να είσαι καλυμμένος σε οποιαδήποτε καιρική συνθήκη αλλά και το κλιματιστικό να δουλεύει πολύ χαλαρά και οικονομικοτατα ειδικά αν πας σε κλιματιστικό α+++ στη Θερμή ζώνη η σε α++ στη Μέση ζώνη 

η ερώτηση μου εδώ, αν και κατάλαβα μετά από λίγο εφόσων διάβασα το sticky ,πως γίνεται 19.000btu οταν ένα 9000btu κάνει την δουλειά του ; (ότι δουλεύει στους κόφτες ,ας πούμε ; ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

η ερώτηση μου εδώ, αν και κατάλαβα μετά από λίγο εφόσων διάβασα το sticky ,πως γίνεται 19.000btu οταν ένα 9000btu κάνει την δουλειά του ; (ότι δουλεύει στους κόφτες ,ας πούμε ; ) 

Αθήνα Λαμία πας και με 900 κυβικά αυτοκίνητο και με 1600 κυβικά. Οπότε και ένα κλιματιστικό 9000 btu σε σχέση με ένα 18αρι ναι μεν θα ψύξει τον χώρο, αλλά με μεγαλύτερη κατανάλωση, σε περισσότερο χρόνο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

η ερώτηση μου εδώ, αν και κατάλαβα μετά από λίγο εφόσων διάβασα το sticky ,πως γίνεται 19.000btu οταν ένα 9000btu κάνει την δουλειά του ; (ότι δουλεύει στους κόφτες ,ας πούμε ; ) 

Αυτό θα μπορούσες να το δεις αν είχες στο κλιματιστικό μετρητή κατανάλωσης ,αλλά από ότι έχουμε δει σε 25 τμ που έχεις βάλει με τις μονώσεις που έχεις σίγουρα δουλεύει κόφτες 

Γενικά οι μετρητές καταναλώσεις κάνουν σοβαρή δουλειά και βλέπουμε ακριβώς πώς δουλεύει πως συμπεριφέρεται στο χώρο που είναι αν έχει καλό προγραμματισμό και πολλά άλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό θα μπορούσες να το δεις αν είχες στο κλιματιστικό μετρητή κατανάλωσης ,αλλά από ότι έχουμε δει σε 25 τμ που έχεις βάλει με τις μονώσεις που έχεις σίγουρα δουλεύει κόφτες 

Γενικά οι μετρητές καταναλώσεις κάνουν σοβαρή δουλειά και βλέπουμε ακριβώς πώς δουλεύει πως συμπεριφέρεται στο χώρο που είναι αν έχει καλό προγραμματισμό και πολλά άλλα 

Εντάξει κατανοητό , άρα το 10άρι που (δεν υπάρχει στον Κωτσόβολο) και θα "πρέπει" να πάω σε 9άρι ,θα το κάνω και αυτό να δουλέυει στο φούλ....

Άρα , μήπως να περιμένω λίγο καιρό μπας και αλλάξει τίποτα στον Κωτσόβολο ; ( Περίεργο ότι δεν θα φέρουν ξανά τον ίδιο κωδικό από την Tosihba)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...