Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Dionisakos4 είπε

Εντάξει κατανοητό , άρα το 10άρι που (δεν υπάρχει στον Κωτσόβολο) και θα "πρέπει" να πάω σε 9άρι ,θα το κάνω και αυτό να δουλέυει στο φούλ....

Άρα , μήπως να περιμένω λίγο καιρό μπας και αλλάξει τίποτα στον Κωτσόβολο ; ( Περίεργο ότι δεν θα φέρουν ξανά τον ίδιο κωδικό από την Tosihba)

Το shorai αντικαθίσταται από το edge 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

Γνωρίζει κανείς με εξωτερική 35 και εξωτερική 38-40 ποια είναι η εσωτερική θερμοκρασία των δωματιών του χωρίς ac?

32,413C

😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

32,413C

😋

με 35 ή 40 εξωτερική? ή κάνεις μόνο πλάκα :)

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το shorai αντικαθίσταται από το edge 

βασικά για να μην γίνονται μπερδέματα το premium αντικαθίσταται από το edge. και τα 2 Shorai είναι. (τουλαχιστον αυτό έχω καταλάβει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

με 35 ή 40 εξωτερική? ή κάνεις μόνο πλάκα :)

Μα σου έδωσα ακρίβεια 3 δεκαδικού!!!!

😋

Μόλις τώρα, Dionisakos4 είπε

άρα το "edge" θα είναι ο διάδοχος του Premium ; 

Το επόμενο "edge" 12 άρι βγαίνει 850€... 

Αντίστοιχα σε 9άρι βγαίνει 750...

Το edge είναι το καινούργιο μοντέλο.

Έχουν διαφορές με το παλιό σε φιλοσοφία και τρόπο λειτουργίας. Θα σου δείξω αν και αφού δεν υπάρχει το premium δεν υφίσταται πλέον δίλημμα.

Το Daikin Perfera πόσο το βρίσκεις σε μεγάλες αλυσίδες;

Επίσης ο χώρος είναι σε πολυκατοικία; Αν ναι, οι αντίστοιχοι χώροι σε άλλους ορόφους κλιματίζονται; Και αν με τι; Αναρωτιέμαι αν πρέπει να πας σε 12αρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μα σου έδωσα ακρίβεια 3 δεκαδικού!!!!

😋

Το edge είναι το καινούργιο μοντέλο.

Έχουν διαφορές με το παλιό σε φιλοσοφία και τρόπο λειτουργίας. Θα σου δείξω αν και αφού δεν υπάρχει το premium δεν υφίσταται πλέον δίλημμα.

Το Daikin Perfera πόσο το βρίσκεις σε μεγάλες αλυσίδες;

Επίσης ο χώρος είναι σε πολυκατοικία; Αν ναι, οι αντίστοιχοι χώροι σε άλλους ορόφους κλιματίζονται; Και αν με τι; Αναρωτιέμαι αν πρέπει να πας σε 12αρι.

 

οι πρώτοι 2 όροφοι έχουν daikin o 3ος κάτω από εμένα ,που είναι συγγενικού προσώπου έχει το μεγάλο της toshiba αν θυμάμαι καλά 12 ή 16 έιναι, τούμπανο ,θυμάμαι 1300€~ είχε αγοραστεί ; κάτι τέτοιο. Α3 κλάση.

Άρα οτι δεν υπάρχει δίλημμα εννοείς....? 

(εγώ είμαι 4ος) 

στα 949€ .

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230119-null 

Επεξ/σία από Dionisakos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

οι πρώτοι 2 όροφοι έχουν daikin o 3ος κάτω από εμένα ,που είναι συγγενικού προσώπου έχει το μεγάλο της toshiba αν θυμάμαι καλά 12 ή 16 έιναι, τούμπανο ,θυμάμαι 1300€~ είχε αγοραστεί ; κάτι τέτοιο. Α3 κλάση.

Άρα οτι δεν υπάρχει δίλημμα εννοείς....? 

(εγώ είμαι 4ος) 

στα 949€ .

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230119-null 

Για να δούμε πόσο μεγάλο κλιματιστικό χρειάζεσαι και επειδή δεν είμαστε σίγουροι από αυτά που λες, σε βάζω να δεις τι έχουν οι άλλοι όροφοι. Εκτός και αν είσαι τελευταίος όροφος και έχεις πλάκα από πάνω οπότε αλλάζει το πράγμα.

Δίλημμα δεν υπάρχει ανάμεσα σε premium και edge αφού δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα το πρώτο. Κατάλαβα λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για να δούμε πόσο μεγάλο κλιματιστικό χρειάζεσαι και επειδή δεν είμαστε σίγουροι από αυτά που λες, σε βάζω να δεις τι έχουν οι άλλοι όροφοι. Εκτός και αν είσαι τελευταίος όροφος και έχεις πλάκα από πάνω οπότε αλλάζει το πράγμα.

Δίλημμα δεν υπάρχει ανάμεσα σε premium και edge αφού δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα το πρώτο. Κατάλαβα λάθος;

Όχι σωστά κατάλαβες.

Από πάνω είναι κεραμοσκεπή με μόνωση ,και εντός του χρόνου θα γίνει και θερμομώνση και ανακτασκευή της στέγης, με εξτρά μόνωση , έχει ήδη 3εκ. αλλά θα κάνουμε μια γενική ανακατασκευή. Είμαι δηλαδή ο τελευταίος όροφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

εντός του χρόνου θα γίνει και θερμομώνση και ανακτασκευή της στέγης, με εξτρά μόνωση , έχει ήδη 3εκ. αλλά θα κάνουμε μια γενική ανακατασκευή.

Ένα ένα τα πετάς τα καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakjim είπε
43 λεπτά πριν, userAnon είπε

με 35 ή 40 εξωτερική? ή κάνεις μόνο πλάκα :)

Μα σου έδωσα ακρίβεια 3 δεκαδικού!!!!

Προσπαθω να καταλάβω αν η μόνωση που έχουμε είναι καλή ή οχι..με εξωτερικη 36 η εσωτερική ειναι στους 30.5. Περιμενω να δω που θα φτασει στους 40. Αν θυμάμαι καλα περυσι αντισοιχα είχε φτασει στους 33. Φετος κάναμε καποιες βελτιωσεις και θελω να δω αν θα αποδωσουν

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ένα ένα τα πετάς τα καλά!!!

με συγχωρείς :P Απλά βορά νότο,ανατολή είναι γυμνό, χτυπάει δηλαδή αέρας και δεν έχει τρελή μόνωση μη πω μηδαμινή από όσο ξέρω, δύση μόνο συνάπτεται με άλλο διαμέσιμα...το οποίο είναι σε ίδια κατάσταση , οπότε η σκεπή παρότι έχει μόνωση και θα ξανά ανακατασκευαστεί ,δεν πίστευα ότι θα παίξει τόσο ρόλο καθότι έχει ήδη μόνωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όχι απαραίτητα.

Σορυ, κάποια στιγμή θα εξηγήσω.

Στα 10αρια, ειδικα στην ψυξη, ειναι χαοτικη η διαφορα.
Καλυτερα Edge.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

με συγχωρείς :P Απλά βορά νότο,ανατολή είναι γυμνό, χτυπάει δηλαδή αέρας και δεν έχει τρελή μόνωση μη πω μηδαμινή από όσο ξέρω, δύση μόνο συνάπτεται με άλλο διαμέσιμα...το οποίο είναι σε ίδια κατάσταση , οπότε η σκεπή παρότι έχει μόνωση και θα ξανά ανακατασκευαστεί ,δεν πίστευα ότι θα παίξει τόσο ρόλο καθότι έχει ήδη μόνωση .

Απλά όταν γίνουν όλα αυτά πλέον θα είναι άλλο σπίτι. Μήπως είναι λίγο πρώιμη η αναζήτηση κλιματιστικού ή ξέρεις ότι θα φτάνει 9αρι ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απλά όταν γίνουν όλα αυτά πλέον θα είναι άλλο σπίτι. Μήπως είναι λίγο πρώιμη η αναζήτηση κλιματιστικού ή ξέρεις ότι θα φτάνει 9αρι ας πούμε;

μα το 9άρι φτάνει ήδη :P έτσι όπως είναι ,μετά μόνο βελτίωση δεν θα έιναι ;

Απλά τώρα σαν 9άρι , όπως κατάλαβα βαράει μόνιμα κόφτες για να έχει απόδοση έιτε κρύο είτε ζέστη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

Απλά τώρα σαν 9άρι , όπως κατάλαβα βαράει μόνιμα κόφτες για να έχει απόδοση έιτε κρύο είτε ζέστη ..

Αυτό χωρίς πριζακι ρεύματος και ιδανικά με καμπύλες στιγμιαίας κατανάλωσης δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...