Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πω την αληθεια δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ειδικα αν διαβασει κριτικες στο skroutz απελπιζεσαι. 100 ατομα αν ειναι ευχαριστημενοι δεν θα γραψει κανεις, τρεις αν εχουν προβληματα θα γραψουν και οι τρεις δημιουργωντας μη αντιπροσωπευτικες εντυπωσεις. Εχω αδικο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Οταν σε πολλες περιπτωσεις εχει με το ιδιο input 25-30% output παραπανω η οταν δινει η eurovent σε πανω απο τα μισα σεναρια που εξεταζει 2+ μοναδες διαφορα σε EER και COP πως τη λες εσυ τη διαφορα?

 

Αν κοιτάς από κινητό... Έβλεπα πίνακα 13αρι vs 10αρι...😁

28% περίπου αποδοτικότερο το edge, άρα μάλλον χαωτικη διαφορά 😎

 

2 ώρες πριν, Surriento είπε

Επειδή πολλά γράφονται και αλλά τόσα διαβάζονται, my two cents, έχω σε επαγγελματικό και οικιακό χώρο συνολικά 6 toyotomi δε συνάντησα ποτέ κανένα πρόβλημα και το τελευταίο που είναι 18αρι κάνει ψυγείο σαλόνι 40 τμ σε λίγα λεπτά..

Μέχρι να βάλεις μετρητή κατανάλωσης με δυνατότητα διαγραμμάτων οπότε πιθανώς να αρχίσεις να κοιτάς το δίπλα θέμα με τους εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος 😅

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Εχω παει σε σπιτι φιλου που εχει το isuru 18αρι, και οντως ειχαμε παγωσει, μετα πλημμυρησε το σπιτι απο το σπασμενο λεκανακι, καινουργιο μηχανημα.

 

Επισης εχω δει αυτα:

https://www.varelas-shop.gr/t-inverter/23920-toshiba-edge-ras-b24j2kvsg-eras-24j2avsg-e-r32.html

https://www.varelas-shop.gr/t-inverter/23914--mitsubishi-heavy-high-cop-srksrc-71zr-w-inverter-24000-btuh-r32.html

Για το σπασμένο λεκανάκι πιθανότατα φταίνε κακά χημικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Για το δίλημμα ανάμεσα σε toshiba και mitsubishi έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε επτά χρόνια εγγύηση και τρία .

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Να σας πω την αληθεια δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ειδικα αν διαβασει κριτικες στο skroutz απελπιζεσαι. 100 ατομα αν ειναι ευχαριστημενοι δεν θα γραψει κανεις, τρεις αν εχουν προβληματα θα γραψουν και οι τρεις δημιουργωντας μη αντιπροσωπευτικες εντυπωσεις. Εχω αδικο?

Μεγάλο θέμα οι κριτικές του Σκρουτζ. Είτε έχεις ανθρώπους που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο που είναι σχεδόν όλοι, είτε πολλές φορές κριτικές οι οποίες δεν είναι αντικειμενικές και έχουν από πίσω δόλο αλλά και ειλικρινεις κριτικές οι οποίες αν είναι αρκετές το πιθανότερο είναι ότι όντως δημιουργούν μία εικόνα για το προϊόν που είναι σχετικά αληθής.

Πάντως σίγουρα δημιουργούν σύγχυση και για αυτό υπάρχει αυτό το forum όπου μη νομίζεις ότι εδώ υπάρχει οπωσδήποτε αλήθεια. Τουλάχιστον έχουμε καταλήξει σε μερικές σταθερές του τύπου μακριά από toytomi, Samsung, lg για παράδειγμα, μακριά από midea και φασον αυτών αν θέλουμε θέρμανση ενώ για οικονομικά μοντέλα κοιτάμε κυρίως tcl άρα και morris καθώς και Haier ενώ τέλος σε πιο ακριβά μοντέλα κοιτάμε συνήθως Toshiba τα οποία έχουν φοβερό πακέτο απόδοσης, ποιότητας, ραφιναρισμένης λειτουργίας και εγγύησης αν και δυστυχώς τώρα τελευταία μας τα έχουν χαλάσει με τις τιμές όπου τα βρίσκουμε ακόμα και 300 ευρώ πιο ακριβά από πέρσι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν κοιτάς από κινητό... Έβλεπα πίνακα 13αρι vs 10αρι...😁

28% περίπου αποδοτικότερο το edge, άρα μάλλον χαωτικη διαφορά 😎

 

Μέχρι να βάλεις μετρητή κατανάλωσης με δυνατότητα διαγραμμάτων οπότε πιθανώς να αρχίσεις να κοιτάς το δίπλα θέμα με τους εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος 😅

Για το σπασμένο λεκανάκι πιθανότατα φταίνε κακά χημικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Για το δίλημμα ανάμεσα σε toshiba και mitsubishi έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε επτά χρόνια εγγύηση και τρία .

Μεγάλο θέμα οι κριτικές του Σκρουτζ. Είτε έχεις ανθρώπους που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο που είναι σχεδόν όλοι, είτε πολλές φορές κριτικές οι οποίες δεν είναι αντικειμενικές και έχουν από πίσω δόλο αλλά και ειλικρινεις κριτικές οι οποίες αν είναι αρκετές το πιθανότερο είναι ότι όντως δημιουργούν μία εικόνα για το προϊόν που είναι σχετικά αληθής.

Πάντως σίγουρα δημιουργούν σύγχυση και για αυτό υπάρχει αυτό το forum όπου μη νομίζεις ότι εδώ υπάρχει οπωσδήποτε αλήθεια. Τουλάχιστον έχουμε καταλήξει σε μερικές σταθερές του τύπου μακριά από toytomi, Samsung, lg για παράδειγμα, μακριά από midea και φασον αυτών αν θέλουμε θέρμανση ενώ για οικονομικά μοντέλα κοιτάμε κυρίως tcl άρα και morris καθώς και Haier ενώ τέλος σε πιο ακριβά μοντέλα κοιτάμε συνήθως Toshiba τα οποία έχουν φοβερό πακέτο απόδοσης, ποιότητας, ραφιναρισμένης λειτουργίας και εγγύησης αν και δυστυχώς τώρα τελευταία μας τα έχουν χαλάσει με τις τιμές όπου τα βρίσκουμε ακόμα και 300 ευρώ πιο ακριβά από πέρσι.

Καινούργιο ήταν το toyotomi ημερών που έσπασε το λεκανακι. Δεν παίρνω και όρκο, μπορεί να είχαν κάνει πατάτα οι τεχνικοί.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Στις διακοπες που ήμουν είχε ένα tcl 24αρι, αρκετά αθόρυβο και πάγωνε καλά στους 26.

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimostr θυμάσαι που αναρωτιόμασταν πόσο midea είναι τα toshiba;

Ε λοιπόν το edge είναι από ότι φαίνεται περισσότερο midea από ότι νομίζαμε.

Κοίτα εδώ στη λίστα κλιματιστικών συμβατών τύπου midea με ένα integration για το homeassistant

https://community.home-assistant.io/t/midea-a-c-and-esphome-component-list-of-all-known-working-models-and-manufacturers/320784

Capture12.PNG.5105a9839bf55055b5ae97718cae2e53.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

@dimostr θυμάσαι που αναρωτιόμασταν πόσο midea είναι τα toshiba;

Ε λοιπόν το edge είναι από ότι φαίνεται περισσότερο midea από ότι νομίζαμε.

Κοίτα εδώ στη λίστα κλιματιστικών συμβατών τύπου midea με ένα integration για το homeassistant

https://community.home-assistant.io/t/midea-a-c-and-esphome-component-list-of-all-known-working-models-and-manufacturers/320784

Capture12.PNG.5105a9839bf55055b5ae97718cae2e53.PNG

Από τη στιγμή που είναι πλέον σε σύμπραξη αυτές οι εταιρείες κάτω από την midea και μάλιστα ο twin rotary αλλά και οι άλλοι συμπιεστές είναι δικοί   τους λογικό είναι 

Εμένα μου είχε κάνει κλικ όταν είδα το power select στο midea mission ii και  τότε είπα ότι τα shorai σαν το δικό μου είναι φασον midea οπότε γιατί να πληρώσει κάποιος παραπάνω λεφτά απλά για το όνομα toshiba 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kazzer21 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ναι είναι λίγο μεγάλος και περίεργος ο χώρος, στην κάτω πλευρά που είναι και η πρόσοψη του κτιρίου είναι το σαλόνι/τραπεζαρία και πάνω κουζίνα και καθιστικό στα οποία δεν υπάρχει πόρτα μόνο το πάσο της κουζίνας. Στο διάδρομό θα δω μήπως μπει κάποια πόρτα τουλάχιστον να απομονώσω αυτό το κομμάτι. 

Picture1.png.4ca771ae4c5d4b18137afd434e4732d1.png

Αν φωνάξω κάποιον ειδικό για να μου προτείνει την καλύτερη λύση, τι ειδικότητα πρέπει να κοιτάω (πολίτικους μηχανικούς, ψυκτικούς κλπ)?

Επίσης μια απορία σχετικά με τα ποιες μάρκες θεωρούνται ποιοτικά (η παραδοσιακά)  πιο καλές, ώστε να εχω μια καλύτερη εικόνα της αγοράς.

Ευχαριστώ!

.

Νομίζω ότι θα έβαζα 1 κλιματιστικό στο καθιστικό να κοιτάει προς την κουζίνα και ένα άλλο στην τραπεζαρία να κοιτάει προς το σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

@dimostr θυμάσαι που αναρωτιόμασταν πόσο midea είναι τα toshiba;

Ε λοιπόν το edge είναι από ότι φαίνεται περισσότερο midea από ότι νομίζαμε.

Κοίτα εδώ στη λίστα κλιματιστικών συμβατών τύπου midea με ένα integration για το homeassistant

https://community.home-assistant.io/t/midea-a-c-and-esphome-component-list-of-all-known-working-models-and-manufacturers/320784

Capture12.PNG.5105a9839bf55055b5ae97718cae2e53.PNG

O Μακης στις 18 Ιουλιου 11:57 λεει οτι δουλευει και 12:57 λεει οτι περιμενει το κλιματιστικο να του ερθει...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν κοιτάς από κινητό... Έβλεπα πίνακα 13αρι vs 10αρι...😁

28% περίπου αποδοτικότερο το edge, άρα μάλλον χαωτικη διαφορά 😎

 

Σε σχεση με πιο χαοτικη διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

O Μακης στις 18 Ιουλιου 11:57 λεει οτι δουλευει και 12:57 λεει οτι περιμενει το κλιματιστικο να του ερθει...

Λάθος quote;

Και ποιος είναι ο Μάκης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λάθος quote;

Αν πατησεις 'here' στο λινκ που ποσταρες θα δεις οτι για το Edge λεει καποιος Μακης.
O Μακης στις 18 Ιουλιου 11:57 λεει οτι δουλευει και 12:57 λεει οτι περιμενει το κλιματιστικο να του ερθει...

811598500_makismidea.jpg.a08f0d156afa1a4589e1417c7da35332.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αν πατησεις 'here' στο λινκ που ποσταρες θα δεις οτι για το Edge λεει καποιος Μακης.
O Μακης στις 18 Ιουλιου 11:57 λεει οτι δουλευει και 12:57 λεει οτι περιμενει το κλιματιστικο να του ερθει...

811598500_makismidea.jpg.a08f0d156afa1a4589e1417c7da35332.jpg

Σε προσλαμβάνω για ντετέκτιβ!

Ξέρω ποιος είναι ο Μάκης, οπότε τον κάνω ταγκ να λυθεί το μυστήριο 😁

@userAnon

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα νέα κλιματιστικά inverter όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ο συμπιεστής έξω σταματά να δουλεύει? (εννοώ τον έλικα και τον συμπιεστή)

Εχθές εξωτερική 37,8 ζητούμενη μέσα 29 σε χώρο 40 τμ σχεδόν ενιαίο, το izuru 18αριτα κατάφερε μέσα σε 10 λεπτά και έφτασε την θερμοκρασία 28,7. Δυστυχώς δεν έχω μπριζάκι για τις καταναλώσεις.....

Παλικάρι και το Carrier Crystal III 9αρι σε υπνοδωμάτιο.

Γνωρίζει κανείς αν μέσα από τις εφαρμογές της ΤΟΥΟΤΟΜΙ και της Carrier μπορούμε να δούμε καταναλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...