Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αν σκεφτείς για daikin προτείνω να πας σε έναν εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο να τα δεις από κοντά.

Λόγω του έχω ήδη στην Αθήνα 5 κλιματιστικά daikin (αγορά το 20002) με ανιχνευτή κίνησης κλπ, είχα αυτά τα χαρακτηριστικά σαν by default να έχει και το νέο. Για τα ίδια τετραγωνικά μου είπαν πας σε perfera (δεν ασχολείσαι με τα προηγούμενα τιμολογιακά μοντέλα) σε 14αρι που φτάνει αποδόσεις μέχρι και 16. Υπάρχει και η σειρά emura & stylish που είναι εντελώς ξεχωριστά σε σχέση με τα ορθογώνια άσπρα κουτιά!

Σε ότι αφορά την χώρα συναρμολόγησης, γιατί τους ανέφερα την ανυσηχία μου για το αν είναι από Τουρκία ή Τσεχία, μου ανέφεραν ότι τα ποιοτικά standard είναι πολύ ψηλά και δεν θα έχεις θέμα με τριγμούς κλπ (δυσκολεύομαι να το πιστέψω). Αν πάλι μου είπαν θες το τοπ made in Japan πας Ururu Sarara του οποίου και η τιμή είναι επίσης "τοπ"...

Και να τα δει από κοντά τι θα καταλάβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μας έσκισε η σύζυγος, έφυγε από το σπίτι με ανοιχτή τη μπαλκονόπορτα για 4 ολόκληρες ώρες και όταν γύρισε έκλεισε τη μπαλκονόπορτα (την είχα πρήξει στα τηλέφωνα) και μετά αφήνει ανοιχτό ένα παράθυρο (κόκκινο βελάκι).

image.png.4c1251649dfbd715d928464f5ba52164.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μας έσκισε η σύζυγος, έφυγε από το σπίτι με ανοιχτή τη μπαλκονόπορτα για 4 ολόκληρες ώρες και όταν γύρισε έκλεισε τη μπαλκονόπορτα (την είχα πρήξει στα τηλέφωνα) και μετά αφήνει ανοιχτό ένα παράθυρο (κόκκινο βελάκι).

image.png.4c1251649dfbd715d928464f5ba52164.png

Πες ότι για τέσσερις ώρες είχες Toyotomi ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζοντας το datasheet του Toshiba daiseikai βλέπω οτι το μέγιστο ρεύμα της εξωτερικής μονάδας (12.000btu) είναι 4.01Α και συστήνει ασφάλεια 10Α.

Το ερώτημα είναι τώρα το εξής : Θέλω να πάρω 2 12άρια να τα συνδέσω στην ίδια γραμμή παροχής των 10Α.

Είμαι καλυμμένος με τα συνολικά 8Α που θα τραβήξουν και οι δυο μονάδες ταυτόχρονα σε ένα υποθετικό σενάριο να τα ανοίξω στον ίδιο χρόνο ή θα μου ρίχνει την ασφάλεια; 

Εαν είμαι οριακά , μπορώ πχ να ανοίξω μόνο την 1η μονάδα , να φτοιάξει τη θερμοκρασία χώρου και όταν πέσει η κατανάλωση σε χαμηλά επίπεδα να ανοίξω και τη δεύτερη χωρίς πρόβλημα;

Ρωτάω επειδή το να αλλάξω τη γραμμή από 10Α σε 16Α είναι μανούρα και πολύ πιθανώς να χρειαστούν μερεμέτια τα οποία και θέλω να αποφύγω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tarantules είπε

Είμαι καλυμμένος με τα συνολικά 8Α

Noμιζω οτι εχει Power Select που κοβει για τετοιες περιπτωσεις τα amperes,για ψαξε το.

Ναι βλεπω εχει,Με την επιλογή της λειτουργίας POWER SELECTION περιορίζεται η μέγιστη κατανάλωση ρεύματος και ισχύος σε 100%, 75% ή 50%.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tarantules είπε

Το ερώτημα είναι τώρα το εξής : Θέλω να πάρω 2 12άρια να τα συνδέσω στην ίδια γραμμή παροχής των 10Α.

Εγώ ηλεκτρολόγος δεν είμαι άρα δε θα σου πω αν φτάνει η όχι αλλά να σου κάνω μια ερώτηση ,γιατί να συνδεθούν στην ίδια γραμμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για την ιστορία, είμαι διακοπές αλλά έχω αφήσει το midea blanc (12αρι) στο ΥΔ για την γάτα 

Πηγε ο αδερφός και είδε ότι το σπίτι (105 τμ) έχει κάψει σε 30 ώρες περί τις 10kwh…

Βέβαια είπε ότι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση

Για να δούμε αύριο που θα κάτσει η μπίλια της κατανάλωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εγώ ηλεκτρολόγος δεν είμαι άρα δε θα σου πω αν φτάνει η όχι αλλά να σου κάνω μια ερώτηση ,γιατί να συνδεθούν στην ίδια γραμμή 

Γιατί υπάρχει ήδη έτοιμη γραμμή και σε σημείο που με βολεύει αρκετά και για να γλυτώσω όπως είπα και παραπάνω τυχόν μερεμέτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Γιατί υπάρχει ήδη έτοιμη γραμμή και σε σημείο που με βολεύει αρκετά και για να γλυτώσω όπως είπα και παραπάνω τυχόν μερεμέτια.

Μα ο ηλεκτρολογος και ο ψυκτικός όταν θα βάλεις τα κλιματιστικά θα πάρουν ρεύμα από διαφορετικά κουτιά ,εκτός και αν τα κλιματιστικά είναι στο ίδιο δωμάτιο οπότε αναγκαστικά θα πάρει από μια γραμμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Μα ο ηλεκτρολογος και ο ψυκτικός όταν θα βάλεις τα κλιματιστικά θα πάρουν ρεύμα από διαφορετικά κουτιά ,εκτός και αν τα κλιματιστικά είναι στο ίδιο δωμάτιο οπότε αναγκαστικά θα πάρει από μια γραμμή 

Όχι φίλε μου τα κλιματιστικά θέλω να μπουν σε σαλόνι και κουζίνα τα οποία γειτνιάζουν με τον ακάλυπτο όπου και θα μπουν και οι 2 εξωτερικές μονάδες μαζί και υπάρχει ήδη σε αναμονή μια παροχή των 10Α την οποία και θέλω να χρησιμοποιήσω.

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Noμιζω οτι εχει Power Select που κοβει για τετοιες περιπτωσεις τα amperes,για ψαξε το.

Ναι βλεπω εχει,Με την επιλογή της λειτουργίας POWER SELECTION περιορίζεται η μέγιστη κατανάλωση ρεύματος και ισχύος σε 100%, 75% ή 50%.

Άρα λες δεν θα έχω θέμα αν πχ τα βάλω στη λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να φτοιάξουν την επιθυμητή θερμοκρασία ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, tarantules είπε

Άρα λες δεν θα έχω θέμα αν πχ τα βάλω στη λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να φτοιάξουν την επιθυμητή θερμοκρασία ε;

Οχι δεν εχεις και αν βαλεις μπριζακια η εστω ενα,θα δεις και τι παιζει και θα ξερεις τι συνδυασμους αντεχει,πχ το ενα ελευθερο και το αλλο 75% κλπ

5 ώρες πριν, palindrome είπε

μπορεί να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αξίζει τα παραπάνω χρήματα καθώς θεωρητικά ψύχει το χώρο ευκολότερα?

Κατ εμε,επιβαρυνεσαι με κοστος αγορας,εγκαταστασης και γενικα ας υποθεσουμε οτι αυτα ειναι μια φορα,ο θορυβος θα ειναι παντα!

Αυτο λεγεται υπερδιαστασιολογηση και περασαμε με τετοιες φασεις στους λεβητες 40 χρονια ανοητης χρησης απο ανοητους μηχανικους κλπ

5 ώρες πριν, palindrome είπε

θα μπορούσα να καλέσω κάποιον να επεκτείνω τις χαλκοσωληνώσεις?

Ποσα μετρα σωληνωσεις εχει δηλαδη τωρα?

5 ώρες πριν, palindrome είπε

6640 Watt

Με τα χρηματα που διαθετεις παιρνεις οποιοδηποτε κορυφαιο Toshiba/Daikin/Mitsubishi/Fujitsu κλπ 22ρι εως 24ρι και μιας και το θες μονο για ψυξη ουσιαστικα,ψαχνεις τα κομφορ που ζητας,ποιο τα εχει η ποσο κανει σαν προσθετο κλπ...(δηλωνω ασχετος σε αυτα και θα τα ψαξεις μονος σου για ακριβεις πληροφοριες).Η επειδη στην ψυξη πανε καλα και "υποδεεστερες" φιρμες οπως Haier ,ψαξε απο τα κομφορ πρωτα και μετα αναλογα τι μενει απο την μικρη λιστα διαλεγεις.Πιο πολυ θα σε βοηθουσε το πινακακι επιλογης αναλογως βαρυτητας,στο sticky του Liakjim

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Specs είπε

υποδεεστερες" φιρμες οπως Haier

Υποδεέστερη φίρμα με συμπιεστες Panasonic , Mitsubishi , hitachi ?

και με όλα τα έξτρα όπως WiFi ιονιστες και αλλά μπιχλιμπίδια που οι μάρκες που λες τα χρεώνουν χρυσάφι ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Υποδεέστερη φίρμα με συμπιεστες Panasonic , Mitsubishi , hitachi ?

και με όλα τα έξτρα όπως WiFi ιονιστες και αλλά μπιχλιμπίδια που οι μάρκες που λες τα χρεώνουν χρυσάφι ?  

Το εχω σε εισαγωγικα οπως ειδες και εχω Haier αν θυμασαι δυο ...και ξερεις τις αποψεις μου ,αλλα η πιατσα ξερει αυτα που εγραψε το παλληκαρι και οχι ποιος φτιαχνει τι και για ποιον.

Αλλωστε εχω αηδια με τις φιρμες ως προς την αντιμετωπιση αφ υψηλου.

Εν κατακλειδει τον προετρεψα απο τα κομφορ οπως ειδες και εκει μονο φιρμες δεν εχει,τα εχουν ολα εξτρα με νταβατζιλικι!

Ασε που αν βαλει και κυριαρχο το ντιζαιν θα καταληξει σε κανα Haori ...

8 ώρες πριν, nestor31 είπε

60 ευρώ για αντικατάσταση κουμπωτού πυκνωτή αξίας 10 ευρω + εργατικά δεν είναι πολλά??

(Συν ότι πριν 1 μήνα είχα δώσει 35 για συντήρηση και είχα αναφέρει αύξηση στη κατανάλωση..)

Έχει αλλάξει κάποιος από μόνος του?

Αν πιανουν τα χερια σου ευκολο ειναι.Τωρα ως προς το κοστος που πληρωσες εξαρταται οπως ξερεις απο το χρονο που εκανε για να ερθει ο τεχνικος μεχρι και την δυσκολια προσβασης στο μηχανημα και ενα σωρο παραγοντες! Και το κυριωτερο ρωτας απο πριν και μετα αποφασιζεις,εφοσον εχει γινει ηδη η διαγνωση.Αν στην συντηρηση ηταν ο ιδιος αλλαζει...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...