Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/7/2021 στις 3:16 ΜΜ, Specs είπε

Eυχαριστουμε πολυ και ελπιζω να ειναι σοβαροι και υπευθυνοι ΑΝ ειναι αυτοι που προσφερουν την εγγυηση.

Μηπως να μας φωτισεις @pgetsos ως προς το ποιος προσφερει την εγγυηση αλλα και τους ορους της εγγυησης μιας και ειχες μια εκρεμμοτητα μετα την εγκατασταση και ολο και καποιος ενδιαφερεται για Panasonic εδω μεσα?

 

Δεν θυμαμαι ποιοι ηταν, καθως κανονισε το καταστημα απο το οποιο το πηρα (AirSam) το να ερθουν σπιτι μου. Ηρθαν την επομενη κιολας μερα, χωρις καμια χρεωση απο μερους μου παρολο που δεν βρηκαν "θεμα" στο κλιματιστικο. Παρ'ολα αυτα, κατι πειραξαν στην εξωτερικη μοναδα (δεν ημουν στον σπιτι εγω) και μειωθηκε αρκετα ο θορυβος ακομα και αν ηταν "εντος προδιαγραφων" στην αρχη. 21092 ή 21097 πρεπει να ξεκιναγε το τηλεφωνο τους

Μπορειτε να καλεσετε στο καταστημα που εγραψα και να ρωτησετε ποιος ειναι ο αντιπροσωπος τους, μου ειχαν πει ποιος ειναι πριν την αγορα (ασχετο που δεν το θυμαμαι :Ρ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όταν ένα 24άρι (asyg24klca) πέφτει πιο χαμηλά ψύχοντας χώρο 60τμ από ένα 9άρι (daikin atxc25b) στα 15τμ. Έχουν κάνει μαγικά εκεί στη fujitsu:

Εν ταχει μιας και ξερεις απεξω και για τα δυο την συμπεριφορα ανα βαθμο😁,τι btu αποδιδει το καθενα ετσι?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Εν ταχει μιας και ξερεις απεξω και για τα δυο την συμπεριφορα ανα βαθμο,τι btu αποδιδει το καθενα ετσι?

Μακάρι να 'ξερα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Μακάρι να 'ξερα 😅

Ενταξει ,να βριζουμε το Ariston των πεθερικων δεκτο! Αλλα εδω δεν ειναι δυνατον ,κατι αλλο συμβαινει...αλλωστε ειναι και οι δυο μαρκες περιωπης.

Δηλαδη η διαφορα στην αποδοση πρεπει να ειναι 4 εως 5 φορες!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Specs είπε

Ενταξει ,να βριζουμε το Ariston των πεθερικων δεκτο! Αλλα εδω δεν ειναι δυνατον ,κατι αλλο συμβαινει...αλλωστε ειναι και οι δυο μαρκες περιωπης.

Δηλαδη η διαφορα στην αποδοση πρεπει να ειναι 4 εως 5 φορες!!!

 

Απλά κάποια στιγμή θα αρχίσει να αναβοσβήνει το daikin ενώ το fujitsu έχει περιθώριο. Δεν είναι τόσο αποδοτικότερο το fujitsu. Απλά θέλω να δείξω πόσο χαμηλά πέφτει για 24άρι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Απλά θέλω να δείξω πόσο χαμηλά πέφτει

Δεκτο αλλα δειχνει πολλα αυτο.

Μια εκδοχη ειναι οτι θα ηθελες 4 Daikin για τον ιδιο χωρο και 4χ150=600 watt αντι του ενος fujitsu των 115w...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεκτο αλλα δειχνει πολλα αυτο.

Μια εκδοχη ειναι οτι θα ηθελες 4 Daikin για τον ιδιο χωρο και 4χ150=600 watt αντι του ενος fujitsu των 115w...

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι. Πρέπει να δούμε κιλοβατώρες. Τα Daikin θα ανοιγοκλείνουν ενώ το Fujitsu όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι

Ποιητικη αδεία το λεω,εχοντας υποψιν οτι εχουν στους 30 αν εχεις εξω τωρα τοσους, eer 5 και τα δυο,σε πληρες φορτιο.

Δεν ξερω,ειλικρινα καποια πραγματα δεν τα εχουμε κατανοησει πληρως.

Και δεν ειμαστε και μεγαλη χωρα,να στηναμε κανα δοκιμαστηριο και ασε το eurovent να χτυπιεται

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

Ποιητικη αδεία το λεω,εχοντας υποψιν οτι εχουν στους 30 αν εχεις εξω τωρα τοσους, eer 5 και τα δυο,σε πληρες φορτιο.

Δεν ξερω,ειλικρινα καποια πραγματα δεν τα εχουμε κατανοησει πληρως.

Και δεν ειμαστε και μεγαλη χωρα,να στηναμε κανα δοκιμαστηριο και ασε το eurovent να χτυπιεται

Από αυτά που έχω δει είμαι σίγουρος ότι πιάνει περισσότερο eer σε χαμηλά φορτία. Υπάρχει μπακαλιστικος τρόπος να υπολογίσω eer με θερμοκρασία in και out , όπως είχα κάνει και στα daikin vs carrier που υπολόγισα cop τον χειμώνα αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα έχω τρελό σφάλμα στις μετρήσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οποιον ενδιαφερεται εβγαλε ο Κωτσο το TCL 18CHSA/VEI Miracle II 18000btu στα  599 ευρω.

χωρις ομως εγκατασταση....😒

εχει καποιος να προτεινει καποιον καλο εγκαταστατη για Αθηνα?

 
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, navger είπε

 

εχει καποιος να προτεινει καποιον καλο εγκαταστατη για Αθηνα?

 

Τωρα που μπαινουμε και στον καυσωνα...το να βρεις ψυκτικο θα ειναι σα να ψαχνεις ψυλλο στα αχυρα.

Πες ομως σε ποια περιοχη εισαι μηπως υπαρχει κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Τωρα που μπαινουμε και στον καυσωνα...το να βρεις ψυκτικο θα ειναι σα να ψαχνεις ψυλλο στα αχυρα.

Πες ομως σε ποια περιοχη εισαι μηπως υπαρχει κατι 

σωστα λες..Μαρουσι.

σκεφτομαι να το αγορασω τωρα σε αυτη τη τιμη και να το βαλω μετα που θα γυρισω απο διακοπες και περασει και αυτος ο χαμος ..

 

Επεξ/σία από navger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...