Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτόν τον πίνακα δεν θα το βρούμε?

Αν ναι, τα είχα υπολογίσει και είναι έτσι.

Ναι στα χαμηλότερα στην ψύξη δίνει 350 ενώ στην πράξη, σε απόλυτη ισσορροπία για ώρα έχει 250, ενω αρκετές φορές κάνει έναν κύκλο επαναλαμβανόμενο από 230-280. Ελάχιστο έχω δει 210-215 (σε κανονική εξωτερική όχι στους 20) όταν κάνει τον κύκλο που ανέφερα.

 

3.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, nixi είπε

Από αυτόν τον πίνακα δεν θα το βρούμε?

Αν ναι, τα είχα υπολογίσει και είναι έτσι.

Ναι στα χαμηλότερα στην ψύξη δίνει 350 ενώ στην πράξη, σε απόλυτη ισσορροπία για ώρα έχει 250, ενω αρκετές φορές κάνει έναν κύκλο επαναλαμβανόμενο από 230-280. Ελάχιστο έχω δει 210-215 (σε κανονική εξωτερική όχι στους 20) όταν κάνει τον κύκλο που ανέφερα.

 

3.PNG

Αν έχεις χρόνο κάνε μια διαίρεση output/input και πλοταρε το eer που θα βγει ανά φορτίο. Ιδανικά επανέλαβε για όλες τις τιμές από 30-40 εξωτερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αν έχεις χρόνο κάνε μια διαίρεση output/input και πλοταρε το eer που θα βγει ανά φορτίο. Ιδανικά επανέλαβε για όλες τις τιμές από 30-40 εξωτερική. 

δεν βρισκω τα επι μερους φορτια που ειχα φτιαξει...μονο στο 100% ανα μοντελο Τοσιμπα

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3172021 120652 μμ.jpg

4 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν βρισκω τα επι μερους φορτια που ειχα φτιαξει...μονο στο 100% ανα μοντελο Τοσιμπα

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3172021 120652 μμ.jpg

Θα τα βρω ως το βραδυ...εχω Toshiba ολα τα μοντελα αλλα ΜΟΝΟ στο 10ρι που εψαχνα να αγορασω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι έχει ifeel το miracle. Υπάρχει το κουμπί αλλά όλοι μας λένε ότι δεν κάνει κάτι. Αν θες να δεις, κράτα το τηλεκοντρόλ στον κρύο αέρα όπως βγαίνει από τις περσίδες έχοντας το συνέχεια να σημαδεύει το μηχάνημα. Μετά από λίγα λεπτά, θα πρέπει να το δεις να σβήνει τον συμπιεστή.

Εκτός από κουμπί υπάρχει και ένδειξη στο τηλεκοντρόλ και επίσης ήχος στην μονάδα όταν το πατάς. Αντιδράει στο ifeel απλώς δεν φαίνεται να λειτουργεί όπως πρέπει ο αισθητήρας. Από Δευτέρα θα μιλήσω με την αντιπροσωπεία. Στο manual το αναφέρει, απλά είναι γενικό για όλα τα μοντέλα. Δεν μπόρεσα να βρω αγγλικό manual μιας και φαίνεται το miracle 2 να κυκλοφορεί μόνο στην ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχεις χρόνο κάνε μια διαίρεση output/input και πλοταρε το eer που θα βγει ανά φορτίο. Ιδανικά επανέλαβε για όλες τις τιμές από 30-40 εξωτερική. 

 

5.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας παιδιά, για όποιον μπορεί να βοηθήσει:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~700-800e
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ιδανικά Κοτσόβολος αλλά όχι απαραίτητο, δωρεάν εγκατάσταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Μόνο ψύξη, υπάρχει ΦΑ για θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζίνα ~50τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Νότια προάστια Αθηνών, max όσο πάει σε όλη την Αθήνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αφύγρανση, ιονιστής και WiFi αλλά όχι απαραίτητα! (αφύγρανση μόνο αν αξίζει η λειτουργία της σε σχέση με αφυγραντήρες)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, το χτυπάει ο ήλιος σχεδόν όλη μέρα (αλλάζει το σημείο όσο πέφτει ο ήλιος), δροσερό αν δεν βράζει ο τόπος ο δωμάτιο
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
    7645.92Watt
    6575.49KCal/h
    169.91Watt/m2
    146.12KCal/h/m2

    για 24oC
Επεξ/σία από c23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, windserf2020 είπε

Εκτός από κουμπί υπάρχει και ένδειξη στο τηλεκοντρόλ και επίσης ήχος στην μονάδα όταν το πατάς. Αντιδράει στο ifeel απλώς δεν φαίνεται να λειτουργεί όπως πρέπει ο αισθητήρας. Από Δευτέρα θα μιλήσω με την αντιπροσωπεία. Στο manual το αναφέρει, απλά είναι γενικό για όλα τα μοντέλα. Δεν μπόρεσα να βρω αγγλικό manual μιας και φαίνεται το miracle 2 να κυκλοφορεί μόνο στην ελληνική αγορά.

 

Καλά και στο gentle wind έχει ήχο και ένδειξη αλλά είναι 100% προφανές πως δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία.

Καλύτερη ένδειξη των υποστηριζόμενων λειτουργιών νομίζω πως είναι το wifi app και οι επιλογές που έχει εκεί.

Μιας και ερωτήθηκε πιο πάνω, το χαμηλότερο που έχω δει το Miracle 2 (12ρι) να πέφτει πριν σβήσει, είναι τα 133-135 watt.

 

Επεξ/σία από djkostas84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, djkostas84 είπε

 

Καλά και στο gentle wind έχει ήχο και ένδειξη αλλά είναι 100% προφανές πως δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία.

Καλύτερη ένδειξη των υποστηριζόμενων λειτουργιών νομίζω πως είναι το wifi app και οι επιλογές που έχει εκεί.

Μιας και ερωτήθηκε πιο πάνω, το χαμηλότερο που έχω δει το Miracle 2 να πέφτει πριν σβήσει, είναι τα 133-135 watt.

Ακριβώς, έχουν τηλεκοντρόλ πασπαρτου. Το λένε και στις οδηγίες τους.

ΥΓ Γεια σου ρε Κώστα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nixi είπε

[...]

Όταν τα έψαχνα θυμάμαι υπήρχε μοντέλο να έχει την καλύτερη απόδοση στα χαμηλά φορτία και άλλο στα ψηλά, κάποιο daiseikai είχε πολύ καλή σε όλο το φάσμα. Δεν έχω πια τα αρχεία για να είμαι σίγουρος.

Αν υποθέσουμε ότι είναι δύσκολο (ακριβό) να έχει πολύ καλή απόδοση σε όλο το φάσμα και κάπου θα είναι καλύτερο-χειρότερο, εφόσον έχουμε σωστό για τον χώρο μας, θα δουλεύει τον περισσότερο χρόνο εκτός των "πολύ υψηλό" και "πολύ χαμηλό". Έχει λογική να δοθεί στον σχεδιασμό βάρος εκεί.

Επίσης έχει λογική να προγραμματιστεί αντί να κατέβει π.χ. στα 100W με χαμηλότερη απόδοση να κάνει on-off από πιο ψηλά.

 

Spoiler

 

https://www.toshiba-carrier.co.jp/global/products/residential/single/index.htm

The Daiseikai achieves the highest level of energy efficiency, both cooling and heating. Daiseikai has top-level labeling. The Toshiba Inverter Air Conditioner is another level of technology that has been developed for your lifestyle today, tomorrow and in the future. The modern design creates fresh air to better the quality of life with less energy consumption, and easier control with just one touch. An advanced technology that you can breathe, touch and experience.

 

- Για μια "βιαστική" σύγκριση Daiseikai 9 με Shorai Edge μόνο στην ψύξη.

Daiseikai 9

Cooling range, nominal (min-max.) kW 4.50 (0,90 - 5,10)

Power consumption, nominal (min-max.) kW 1,08 (0.18-1.38)

EER: nominal (min-max.) 4.17 (5.00-3.70)

Shorai Edge

Cooling range, nominal (min.-max.) kW 4.60 (1,20 - 5,30)

Power consumption, nominal (min-max.) kW 1,35 (0.34-1.72)

EER: nominal (min-max.) 3.40 (3.53-3.08)

https://data.toshiba-klima.at/en/Daiseikai%209%20-%20R32%20-%204,50%20kW%20-%20R32%20-%20SET72%20-%20Home%20RAS-16PKVPG-E%20-%20RAS-16PAVPG-E%20en.pdf

https://data.toshiba-klima.at/en/SHORAI%20EDGE%20-%204,60%20kW%20-%20R32%20-%20SET91%20-%20Home%20RAS-B16J2KVSG-E%20-%20RAS-16J2AVSG-E%20en.pdf

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν έχεις χρόνο κάνε μια διαίρεση output/input και πλοταρε το eer που θα βγει ανά φορτίο. Ιδανικά επανέλαβε για όλες τις τιμές από 30-40 εξωτερική. 

Στο εχω γραψει 3 φορες. +3% περιπου EER για καθε -1 βαθμο στο ιδιο φορτιο

Εξερουνται οι ακραιες τιμες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Στο εχω γραψει 3 φορες. +3% περιπου EER για καθε -1 βαθμο στο ιδιο φορτιο

Δεν θέλω αυτό. Θέλω καμπύλη eer ανά φορτίο στην ίδια εξωτερική θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν θέλω αυτό. Θέλω καμπύλη eer ανά φορτίο στην ίδια εξωτερική θερμοκρασία.

Σε δεκα μηχανηματα θα εχεις 10 καμπυλες.
Αυτο που σου λεω το βλεπω σε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Μπορει καποιος να μου πει γιατι το (αρκετα παλιο ειναι η αληθεια) air condition μου, νομιζει οτι ειναι τζιτζικι τελευταια;

Εκανα συντηρηση πριν κανα 2μηνο.

anyone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Σε δεκα μηχανηματα θα εχεις 10 καμπυλες.
Αυτο που σου λεω το βλεπω σε ολα.

Δεν μπορείς να δείξεις αυτό που ζητώ; ( Είμαι εκτός για να κάνω excel στο κινητό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...