Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, nixi είπε

daiseikai 16 vs edge 16

8.PNG

edge 18

e18th.PNG

e18ps.PNG

Μιας και έχεις τα excel έτοιμα, μήπως θα μπορούσες να φτιάξεις γραφικές παραστάσεις για το edge τα eer και μετά τα cop στον κάθετο άξονα και τα φορτία στον οριζόντιο για κάθε θερμοκρασία (πχ 30-40 για τα eer και 0-10 για τα cop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, filipN είπε

Υπάρχει ένα σημαντικό λάθος εδώ δεν το ξανακοιτάς;

Πές μου. Δεν καταλαβαίνω τι έχω κάνει λάθος. Το αρχειο του daiseikai  to βρήκα από εδώ.

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels produits/DB_DSK8 _EN.pdf

Δεν έχω φτιάξει το edge το 16αρι. Απλά πήρα μόνο τους 35 και το έκανα πρόχειρα. Αν έχω κάνει κάτι λάθος συγνώμη. Και εννοείται πες το να το διορθώσω.

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μιας και έχεις τα excel έτοιμα, μήπως θα μπορούσες να φτιάξεις γραφικές παραστάσεις για το edge τα eer και μετά τα cop στον κάθετο άξονα και τα φορτία στον οριζόντιο για κάθε θερμοκρασία (πχ 30-40 για τα eer και 0-10 για τα cop).

Θα προσπαθήσω🙂

δαι.PNG

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nixi είπε

Πές μου. Δεν καταλαβαίνω τι έχω κάνει λάθος. Το αρχειο του daiseikai  to βρήκα από εδώ.

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels produits/DB_DSK8 _EN.pdf

Δεν έχω φτιάξει το edge το 16αρι. Απλά πήρα μόνο τους 35 και το έκανα πρόχειρα. Αν έχω κάνει κάτι λάθος συγνώμη. Και εννοείται πες το να το διορθώσω.

Θα προσπαθήσω🙂

δαι.PNG

Βρήκες το Engineering Data Book του Daiseikai 8 (2014) και όχι του σχετικά σύγχρονου Daiseikai 9, που και αυτό κυκλοφόρησε περίπου 2 χρόνια πριν το Toshiba Shorai Edge...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, filipN είπε

Βρήκες το Engineering Data Book του Daiseikai 8 (2014) και όχι του σχετικά σύγχρονου Daiseikai 9, που και αυτό κυκλοφόρησε περίπου 2 χρόνια πριν το Toshiba Shorai Edge...

οκ που να φανταστω οτι πουλιέται ακόμα το παλιό μοντέλο. Βρήκα το data book το διασταυρωσα στο σκρουτζ οτι ειναι ο κωδικος του daiseikai 16000btu, ιδιος κωδικος, 1500 ευρω.. 

το καινούργιο

newdai.PNG

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες

σε ενα toyotomi εχω εντοπιση τον αισθητηρα θερμοκρασιες δωματιου,ειναι αυτος,

https://www.carrierenterprise.com/indoor-ambient-temperature-sensor-3900012123

λογο υποχρεωτικης τοποθετησης του κλιματιστηκου σε συγκεκριμενο σημειο οπου δυστυχως ο τοιχος εκει ειναι αρκετα ζεστος,το κλιματιστικο "βλεπει" μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο οτι εχει το δωματιο πχ στο δωματιο μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας εχω 26-27 βαθμους,το κλιματιστικο βλεπει συνεχεια 29-30 με αποτελεσμα να δουλευει συνεχεια...(παιδες συμβουλη,να αγοραζεται κλιματιστικο με follow me)

η μονη επιλογη που σκεφτηκα ειναι να επεκτεινω το καλωδιο του αισθητηρα 1,5 μετρο για να διαβαζει πιο σωστα την θερμοκρασια δωματιου.

υπαρχει περιπτωση αν τον επεκτεινω να μην δουλευει σωστα ο αισθητηρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μιας και έχεις τα excel έτοιμα, μήπως θα μπορούσες να φτιάξεις γραφικές παραστάσεις για το edge τα eer και μετά τα cop στον κάθετο άξονα και τα φορτία στον οριζόντιο για κάθε θερμοκρασία (πχ 30-40 για τα eer και 0-10 για τα cop).

Κάτι τέτοιο θες?

30.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nixi είπε

Κάτι τέτοιο θες?

30.PNG

Ακριβώς και στο ίδιο διάγραμμα άλλες 10 θερμοκρασίεςμ 0-10 για θέρμανση και 30-40 για ψύξη (ιδανικά 2 διαγράμματα , άλλο eer, άλλο cop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς και στο ίδιο διάγραμμα άλλες 10 θερμοκρασίεςμ 0-10 για θέρμανση και 30-40 για ψύξη (ιδανικά 2 διαγράμματα , άλλο eer, άλλο cop).

Δηλαδή να υπάρχουν 11*2=22 γραμμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, joker99 είπε

καλησπερα παιδες

σε ενα toyotomi εχω εντοπιση τον αισθητηρα θερμοκρασιες δωματιου,ειναι αυτος,

https://www.carrierenterprise.com/indoor-ambient-temperature-sensor-3900012123

λογο υποχρεωτικης τοποθετησης του κλιματιστηκου σε συγκεκριμενο σημειο οπου δυστυχως ο τοιχος εκει ειναι αρκετα ζεστος,το κλιματιστικο "βλεπει" μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο οτι εχει το δωματιο πχ στο δωματιο μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας εχω 26-27 βαθμους,το κλιματιστικο βλεπει συνεχεια 29-30 με αποτελεσμα να δουλευει συνεχεια...(παιδες συμβουλη,να αγοραζεται κλιματιστικο με follow me)

η μονη επιλογη που σκεφτηκα ειναι να επεκτεινω το καλωδιο του αισθητηρα 1,5 μετρο για να διαβαζει πιο σωστα την θερμοκρασια δωματιου.

υπαρχει περιπτωση αν τον επεκτεινω να μην δουλευει σωστα ο αισθητηρας?

Toyotomi και δεν έχει I feel ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος αγόρασε από Πλαίσιο ένα 12άρι Inventor Comfort. Η εγκατάσταση έγινε και η εξωτερική μονάδα κάνει έναν θόρυβο σαν σβουράκι. Με έβαλε και το άκουσα μέσα από το τηλ5. Το Πλαίσιο έστειλε πάλι τον ψυκτικό αλλά αυτός του είπε ότι η εγκατάσταση είναι σωστή και να επικοινωνήσει με την inventor. Του είπα να ζητήσει ολική αντικατάσταση λόγω doa Dead on Arrival. Το Πλαίσιο φυσικά αρνείται και τον λόγο τώρα έχει η Inventor. Αν  η Inventor πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θα χρεωθεί 44 ευρώ. Το αποκλείω βέβαια γιατί το άκουσα. 

Να δούμε πως θα εξελιχθεί το θέμα αφού γνωρίζω ότι και ο πωλητής έχει ευθύνη σε ελαττωματικό προϊόν. Του είπα να ανεβάσει κάνα βίντεο αλλά δεν ξέρει από αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν δουλεύει δεν ισχύει αυτό 

Σωστά κατά λέξη αλλά το προϊόν είναι ελαττωματικό όπως και να έχει . Δηλαδή αν πάρει φωτιά μετά από 5 ώρες λειτουργίας. Πως λέγεται αυτό; Αν ήθελε πάλι μεταχειρισμένο ή ακόμα και refurbished υπάρχουν μισό τιμής άφθονα ακόμα και στις αγγελίες της σελίδας. Εγώ θα επέμεναν στην αντικατάσταση τουλάχιστον της εξωτερικής. Να δούμε πως θα εξελιχθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mr.Vox είπε

Σωστά κατά λέξη αλλά το προϊόν είναι ελαττωματικό όπως και να έχει . Δηλαδή αν πάρει φωτιά μετά από 5 ώρες λειτουργίας. Πως λέγεται αυτό; Αν ήθελε πάλι μεταχειρισμένο ή ακόμα και refurbished υπάρχουν μισό τιμής άφθονα ακόμα και στις αγγελίες της σελίδας. Εγώ θα επέμεναν στην αντικατάσταση τουλάχιστον της εξωτερικής. Να δούμε πως θα εξελιχθεί. 

Αυτό είναι θέμα αντιπροσωπείας όπως είπες αρκεί να αποδειχθεί ότι το προϊόν δεν πληροί τα στάνταρ λειτουργίας 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...